dier gazellen nagezien die rael hel Weekblad 1 Ziehier de artikels uil het strafwetboek welke met gevang ol boet alle mishandelingen op de huisdieren straft, alsmede allerhande dierenge* vechten, zoo als hanengevechten, hondengevech ten, enz. b d dal wy u ten bloede geesselen, met J u aen een Dat de lezer nu oordeele en zegge of soortgelyke bladen waeruil wy de bovenslaeude regelen ge trokken hebben, niet honderd malen meer le vieezen zyn vóórhel Geloof en den godsdienst, dan de heidenen en de beulen zelfs van lydens het roomsclte Keizerryk? En ons katholyk landeke wordt allengskens vervuld mei bladen van dien I stempel, en hel Weekblad, dal geene kerken ziet noch geene priesters ophangeu, maer loch wel den Weslvlaming leest, en de Noordster, de Stad Gent, den Liernaer, den Vrijen Burger, Cies van Gent, 't Veurnsch Advertentie blad, ÏEspiègle, la Libre Pensee, ’t Ver bond van Aelsl, enz., enz., zonder de groolere dag- i bladen van dienzelhlen slem pel le lezen, als de Indépendance, l’Echo du Parlement, den Précur- seur, den Journal, de Bruges, den Journal de Gand, I den Impartial, enz., hel Weekblad, zeggen wy, a... kerken ziet sluiten, maer bovenge noemde bladen leest, welke dagelyks vervuld zyn met goddeloosheden, ketterijen, zedelooze anek doten en allerhande slach van lasteringen legen de 11. Kerk en hate bedieuaers, ziel dal de religie in ons landeke nooit zoo bloeijend, zoo geëerbiedigd is geweest als hedendaegs, en wy zeggen en zullen bet nog nader bewyzen, dal nooit hel Geloof en den godsdienst in België zoo veel en sterkere en arglistigere vyaoden heeft gehad als op deze dagen, en dat binnen korten lyd van hier er mis schien maer eene enkele omstandigheid zal noodig zyn om van hel katholyk België eene gedeclareerde protestantsche natie te maken. Leest de geschiedenis van Duitscliland van ly dens Luther en Calvyn, deze van Engeland van tydeirs Hendrik VIII en Elisabeth, en deze der Netlei landen onder VVillem-deu-Zwyger, en gy zult in volle overtuiging zeggen dal we gelyk hebben. De bestendige deputalieo, der provintien Oost en Wesl-Vlaendereu, zyn hel eeus op een der by- zonderste punten onzer kieswetten. Beide deze deputation verklaren dat de belasting op de sterke dranken, welke de herbergiers betalen, niet kan gerekend worden onder dedirekle koulribulten die dienen lot basis van den kiescyus. De beslissingen dezer depulatien zyn aenge- klaegd by het hnfvan kassalie, hetwelk, in pleglige zitting, de zaek tioet beslissen. De ministerienle gazetten, de Écho du Parlement en het Journal tie Gand en na buu, al hunne zoogenoemde liberale nabassers trekken ztch de zaek vlylig aet. Voor deze doklrinaire bladen is de beslissing vao bet oppergereglshol niet te be- twyfelen, de beslissing der beide deputation zal en moet verbroken horden. Dus, de deput^tien dier beide piovintien zyn nu gedaegd voor de vierschaer van deze dagbladen. Zy zyn beknibbeld, bedreigd, gehoond, gelasterd, omdat zy de vrypeid nemen de wel uil te leggen en toe te passen op eene andere wyze als bel aen hel doktrinarismus bekaegl. Men verklaert aen deze depulatien dat zulks een schandael is T welk niet lang zal duren, en dat, indien zy niet tol inkeer komen, de wetgeving volgens welke zy Leslaen, gewyzigd zal worden De bestendige depulatien, zyn ook tribunalen geheel en gansch onal hatikelyk van de ministe- rieele magl. ’t Is van de provintiale raden dat zy hunne zending hebben; de leden der depulatien zyn zelve provintiale raedsleden. Zy maken dus eene instelling uit die haren oorsprong in de kies- magt heeft. Ziedaer de inrigting welke men nu ook wil ver slaven. Indien zy weêistaet, men zal ze omver werpen! Een doktrinair gael niet achteruit voor zoo weinig! De Echo du Parlement en het Journal de Gand zyn alzoo zeker, zoo het scbynt, van de buigzame toestemming der Kamer als van de beslissing van het oppergereglshof. Wy weten dus door die twee dagbladen, wat men in ons nieuw ministerie voor bereidt; men zal niet vreezen eene nieuwe inlreuk op onze constitulionnele vri heden le maken. (Journal de Bruxelles). Gister is de Kamer wéér byeen gekomen. Er bevond zich eene talryke menigte in de tribunen. M. Frère heeft uitleggingen en geene uitleggingen gegeven over het ontslag van bel Ministerie. Hy heeft gezegd dat minister Vandenpeerebootn de toepassing wilde der wel van 1842 op de adullen- of avondscholen, hetgeen hy, minister Frère, niet wilde. Vandaer hel ontslag van M. Vandenpeere- boom. M. Rogier heeft zyn ontslag gegeven, om dat M. Vandenpeerebootn de zyne bad gegeven. M. Goethals, minister van oorlog, beeft op zyne beurt zyn ontslag gegeven, om dat hy hel niet eens was met M. Frère nopens zekere^kwestien die de soldatenplaeg betreffen. Eindelyk hebben MM. Frère en Bara hun ontslag gegeven, omdat MM. Vandenpeereboom, Rogier en Goethals de hunne hadden gegeven. Ziedaer de uitleggingen van M. Frère Verders heeft M. Frère bewezen dal de kwade trouw en de schynheilige bedriegery hem ten vol len meestel is, dit overigens de hoofdhoeda nigheid van alle de schynliberalen. In 1864 na- melyk, kwam M. Dechamps voor met een pro gramma waerin hy eenige veranderingen voor stelde aen hel stelsel van embastiljemenl van Ant werpen. Dit deed M. Dechamps om Antwerpen te verzoenen, om het le onttrekken aen de gevaren waertnede hel door de bouwing van ’tNoorder- kasteel was bedreigd, en M. Frère verstootte hel programma van M. Dechamps en beschuldigde deszelfs opsteller, van ’t land in vyandelyke handeu te willen overleveren. Dit deed M. Fiére toen om dat by bedoeld piogram aenzag als de weg langs welken M. Dechamps aen ’s lands bestuer zoude kunnen komen zyn. Maer nu, dat M. Frère niet meer M. Dechamps maer de Anlwerpenaers te vreezen heeft, die zyns konioklyken meesters wets ontwerp rakende de sol lalenplaeg zonden doen mislukken, nu is M. Frère met het program van M. Dechamps vooruit gekomen, nu wil hy de bin- nenforlen der Noordercitadel afbreken en op den linkeren oever der Schelde twee forten laten hou wen welke met de werken der leegere Schelde ver bonden zouden worden, en daerloe geeft hy voor reden HET BELANG VAN ’S LANDS VERDEDIGING Ziedaer hoever de tarluffery, de hypocrisie, ly dit liberael kopstuk gedreven wordt. H. Kerk ondermynt, ge zyt van uwe boosheid overtuigd, en nogtans durft gy God en de Kerk uitdagen, gy durft God en de Kerk toeroepen Zeg ons waerin wy u den oorlog aendoen? Immers be toont ons i doornen kroonen, en als de joden, schandhout nagelen? Neen, farizeën der liberale drukpers, dat doet ge niet, maer ge zyt boosaerdiger dan de joden, ge geessell en kruisigt wel den Verlosser des menschdoms niet, zoo als de joden deden, maer gy moordt de zielen, gy verderft de geesten, gy k^s’a^S' onttrekt aen Christus en zyne H. Kerk om ze voor D1.iesle’rs^haneeil. maer lopll Wftl de’, immer in t ongeluk te storten, eerst de half ver- dwaelde en dan degoedeen eenvoudige tnenschen, voor wier redding de Verlosser zyn bloed en leven beeft geschonken In een volgend nummer zullen wy uiteenzetten op welke wyze ons goevernemenl hel Geloof, den godsdienst en hel gezag der H. Kerk onder- mynt. Oodertusschen hebben wy deze week eenige dier gazetten nagezien die met hel Weekblad vra- i lie gen Waer zyn nu die kerken die gesloten zyn, en die geeslelyken die vervolgd worden? Vaer is nu die vervolging der religie en ziehier welke gedachten wy er lelterlyk uil overschryven i ii n Mishandeling der huisdieren. t D d s 5 fi min belangryk is dan de voorgaende ten opzigle van het geen ons betreft. Het gebeurt zeer dikwyls dat de hond die de eerste aen- vallcn der ziekte gevoelt met dewelke wy ons bekom meren, het huis zyns meesters verlaet en eensklaps ver- dwynl. Men zou zeggen dat hy als een voorgevoel heeft van hel kwaed dal hy zon kunnen doen, en om te vermyden van nadeelig te zyn, hy vlugt dezen dien hy bentint. Some ziet men hem niet weer, lielzy dal hy in eene afgelegene plaels gael sterven, helzy dal hy voor razende erkend, afgemaekl worde. In eenige gevallen na eeuen dag of twee gedwaeld te hebben, komt hel ongelukkig dier weder naer huis, en het is gemeenlyk in deze omstandigheden dal de ongelukken voorvallen, omdat zyne ziekte alsdan gekomen is tol dit tydstip op hetwelk niet meer wetendejwat hy doet, zyne neiging lot hel byteo onweè'.staenbaer geworden is. Men ziel door hel voorgaende dat de hondetirazerny niet eene ziekte is die eenen staet van gedurige woede oplevert, gelyk men hel algemeen gelooft. De hond heeft, zoo men Let in de wereld zegt, zyne uren. Vooraleer de razende houd zich woedende toont drukt hy dezelve door bylen uit; er verloopt een lamclyk lange lyd gedurende denwelken hy geen kwaed doel alhoewel de ziekte zich reeds bilIC verklaerd beeft. Ziedaer hetgeen iedereen moet welen. aen dezelfde sameusnoeriug dan deze der zwelgende mus- kels onderhevig zyn 'huneer hy water wil iuzwelgen zoo als wy booger geze'tdhebben? Eene andere mei vergeten Deze is door de razerny aenletaslen hond bel gezigl van een dier van zyn geslacht uilojleul. Deze indruk is zoo krachtdadig dal men den houd m g aensehouwen als een Zeker terug werkend middel om te nog verborgene razerny in een dier dal ze broeit, te ontlekken. Hel is nog niet al, en bel is daer de uitdrukking leener algemeeue wel. Alle iazende dier, aen welk geslilil hel ouk inogle behooren, onder- gael deuzetfdeil indrtk in de tegenwoordigheid van eeuen houd. Allen, wauuir zy hem zien, worden aeugeliilsl, worden vertoornd, smielen in woede, werpen zich op hem, en randen hem aen met hunne naluerlyke wapens Hel peerd met zyne pooler en zyne landende os en den ram met hunne oorensle kal met. hare klauwen en lauden. Er beslaen er geen, tlt bel scheep zelfs, die onder hel be heer der razerny, June gewoonlyke scliroomachtigheid niet afleggen, en die verre van op liet gezigl van eeuen houd te vluglen, zitli met gebukleu hooide op hem niet loeschieten. Eindelyk bestaet eene laelsle omstandigheid die niet ïiglyk voorbeelden der noodlottige gevolgen van dusdanige misgrepen. Hel braken is somwylen een voortreken van den beginne. Men heeft zelfs (maer zelden) bloedbrakingen aengeslipt. Ziedaer nog eene omstandigheid welke oorzaek kan zyn van aen bel binnenste der muil eeu zwartachtig voorko men te geven, byzonderlyk wanneer er slof in plakt. Hel geblaf der razende honden is gekenmerkt, het is zeer veranderd in zynen galm en in zyne wyze. Het is heesch, dof, leeger van loon dan naer gewoonte. Hel heeft den naem van taierny-gehuil ontvangen. Men bemerkt nog in den razeruy-stael by liet dier eene schynbare ongevoeligheid voor hel lyden, of liever zyne stomheid hy het lyden. Welkdanig de pynen zyn welke men bein ook moge doen onderstaen, hy laet noch Lel neusge- snor, eerste uitdrukking des beklag» by den hond, noch bel scherp geschreeuw door helweik hy hel gevoel der Levigsie pynen uiidrukt, hooren. Helzy men hem slael, stekt, kwetst, brandt zelfs, de razende hond blyfl stom niet dal hy ongevoelig zy, want hy zoekt de slagen le ver myden eu zich te onttrekken aen alle daed welke hem eenige pyn zou kunnen veroorzaken. Maer komt hy ge kwetst te zyn, hy laet noch geschreeuw noch geklag hoo- reu. en nogthans de uitdrukking zyns gelaeu toont genoeg dal hv lydt. Is hel niet dal de muskets der stemvoriuing iweerdigheid welke men niet moet le indruk der woede welke op eenen 21. (Zinspelende op de geestelyken) De schurken hgchen in de vuist en zeggen hei is de religie niet die wy verdedigen, hel is onzen winkel dieu wy doen draeijeu. De Kamer. 1. Wy wenschen dal de nieuwe Aert*bisschop van Mechelen zou bezadigd zyn als zyn voorganger, maer meer dan hem de erfenis der arme menschen eerbiedige.., 2. Wy wenschen aen Mgr. Faict, bissehop van Brugge, wat min politiek en meer religie en zedeleer... 5. De benoeming van Mgr. Dechamps te Mechelen is een misslag die iedereen moet legen hel hoofd springen... Maer wy zegden lol ons-zelven eene foul meer of min, passe, Romen heeft loch al zoo vele fouten begaen. i. De Jesuielen maken van de erfenisjagl hun byzon- derste bedryf. 5. De dienaers der religie laten maer toe van met uwe nicht of kozyn le trouwen, om aen geld le geraken maer nu. de Kerk gael nog ai om mei kromme sprongen om bare geldzucht te voldoen. 0. Het zyn sukkelaers en huicbelaers die den St. Pieters penning betalen. 7. De strekking der bisschoppelyke schelen is van den mensch le verlagen en le verbeesten, dom en dwaes te maken. 8. Diegenen die bel katholyk onderwys ondersteunen, dat zyn tirannen der menschelyke rede. 9. De Kerkwetten moeten wyken voor 's lands wellen. 10. De religie wordt maer tot dekmantel gebruikt om meester over hel menschdom le kunnen zyn. 11. De eenige eeuwige waerheden zyn alles wal tot spot dei religie kan dienen. 12. (Op spuitenden loon)O Jesus, betuig aen hen die zich uwe opvolgers noemen, dat zy niet naer de voor schriften vau uw heilig Evangelie leven. 15. Onze bcdendaegsche Evangelisten (Paus, bis schoppen. priesters) kennen geen ander Evangelie dan het goud. Hel goud is hun God daer knielen zy voor neer en zy lagchen heimelyk met de sukkelaers diezy in de kleêreu weten te steken. 14. De pracht der Kardinalen van den Paus gael degene van byua alle andere prinsen le boven. 15. De Pzus, de bisschoppen, enz., in plaets van zich le laten dooden, dooden hunne moordenaers, daer zy ver- veerd zyn te sterven, omdat hun geweien niet zuiver is. 16. Hel pauzelyk goevernemenl is slecht; 'lis eene schande voor de XIX’ eeuw hetzelve le ondersteunen. 17. De Paus mag geene soldaten hebben of hy kan Christus’ opvolger niet wezen. 18. De opvolgers der Apostelen vermoorden het velk in den naem van het zoete Lam 19. De religie moet niet verdedigd worden, vermits God gezegd heeft dal ze nooit zal vergaen. 20. De geschiedenis zal met r*gl den Paus, de kardi nalen, de pauzelyke soldaten als bloedhonden brand merken.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2