Twee-en-lwintigste jaer. Diximide, Donderdag, 50 January 4868. N° DE NEDERLANDSCHE ZOUAVEN. Politiek Dagboek. 5. ■s uus Tout- 1 t 1 I I ■mude, et» ie Kolen, 50 personen opgeëlen door de krokodlen, en 50 lot 40 zyn door de slangen versmacht geworden. Dit maekt noglaus geen grooten indruk, zoo hel schynt, op de bewoners van het eiland, want over eenigen tyd beloolde de goeverneur 50 franks voor eiken tiger die men dooden zou, en die premie heeft de Hollanders niet kunnen aenzetlen om op die bloeddorstige dieren jagl te maken. WOENSDAG. Heden is er geen hoegenaemd belangryk nieuws. de armoede door stilstand of crisis van handel ge dompeld, hard behandeld worden door het men- schelyk regt, omdat zy liever de hulp van hel opeo- baer af bidden dan dieven of misdadigers ie worden. Dal is hoogberoemde liberale menschlievendheid Een lid der kalholyke party bewees dal de bede- lary soms hel gevolg van eene groote armoede was en vroeg dal de tribunalen, alvorens te straf fen, zouden onderzoeken of de aengeklaegde zich niel onvrywillig, door ongeluk Of gebrek aen werk, onder den prang van den nood bevond. Hel gevoel der mensehlievendheid bebaelde de overwinning by de eerste stemming. Maer als eene laelste stemming over heel de wet moest plaets hebben, verwierp het liberael ministerie, dal eene wet zonder medelyden, dal reglers zonder hert wilde, de wyziging van den beer Schollaerthet maekle misbruik van zyne magt, om de vertegen woordigers die er eerst voor waren, legen te doen stemmen. Dit gebeurde op 15 mei 1865. Is er in onze Kamers eene kwestie van edelmoe digheid en gevoel, dan is het zeker dal het minis terie de engste en hardste oplossing zal zoeken. Volgens de wel van het ministerie is hel eene zeer bestrafbare misdaed, als een ongelukkige, van honger uitgepul en stervende, een stuk brood, een glas water vraegl om zyn leven te behouden. De onoverwinnelyke aendryving van den nood staet naesl de diefte en de moord hel medelyden der reglers is door de liberale wel verboden; (de burger die hulp leent aen een ongelukkige, wordt deelgenoot in de misdaed. De liberale wel verbiedt elke beweging van hel natuergevoel En die zeilde liberalen, die het ministerie en zyne daden toejuichen, spreken ons van mensch- licvendheid en liefdadigheid RONDHEID. tó et.; ook den »férspi> I. DYNSDAG. ’T is vandaeg dal in den Senaet van Parys de diskussie begint over de militaire herimigting in Frankryk. De Koningin van Spanje beeft het ilaliaensch goevernement laten weten dat, in geval van nood, Spanje besloten is zich te verzetten tegen de op slorping door Italië van hel gebeele of gedeelle- lyke pauzelyk grondgebied. Dal zal de iialiaen- sche revoluiionnairen niet heel goed bevallen. In Frankryk wordt eene leeuing van 440 miljoen gevraegd, waervan omtrent een derde der gelden zoude verbruikt worden om hel oorlogs-materieel te herstellen. De vlottende schuld van Frankryk, beliep op 1 december laetst, 956 miljoen. In 'l eiland Java is 'l er een geestig leven Volgens de oflicieele statistieken zyn er, in een jaer, 448 personen vermoord geworden door de ligers; ineen ander jaer wierden 151 personen op die wyze vermoord. Nog in een jaer zyn ongeveer II. ZONDAG. Een reiziger die uil Griekenland le Brussel is teruggekeerd, heeft aen M. Coomans, die hel in zyn blad la Paix verhaelt, verleid dat hel in dit land zoo schrikkelyk slecht gael, dal hy, liever dan er koning le zyn, de plaets zou vet langen van kanonnier in de souterreinen van Gibraltar of van leurend drankverkooper op den berg Vesuvius. In Griekenland Leerschl de volkomenste regeering- loosheid die men zich uitdenken kan. In de sleden en dorpen zouden de bewooners wel gedurig een geladen revolver of een pönjard in de banden mógen hóuden, willen zy niel door de dieven en brigands in hunne huizen vermoord worden. De koning is de verledene maend viermael bestolen geworden, 1° door zyn herbergier van Argos, 2“ dóór den olïicier van politie dien hy ter zyner hulp had geroepen om den herbergier uil zyn huis te Verdryven, 5° door den regler, by wien hy deze tweevoudige misdaed had aengeklaegd, en 4° door eene kompagnie soldaten welke hy gevraegd had om hem van de tegenwoordigheid der drie voor noemde schurken te verlossen... Dal moet me dus daet het landeke zyn! VYaerom zenden de katholieken zoo veel geld en mannen naer Romen, om eenen vreemden vorst, den Paus, le ondersteunen, in plaets van dit geld aen onze arme medeburgers le geven? Dal liedje zingen dagelyksonze liberale gazetten, groot eo klein, de eene al wal dommer dan de andere. Het Weekblad lael ondei dit laelste opzigt ook niets te wenschen. Dat de Paus voor de zoogenoemde liberalen vteemd is, dat weten wy reeds lang, maet is hy vreemd voor de katholieken Dat de liberalen de les van liefdadigheid aen de katholyken geven, dal is wal nieuws. En geven zy bet voorbeeld ook Hebben de liberalen niet gezegd dat de almoes onteert, en zy willen ons aimoesen doen geven Zy hebben de katholieke liefdadigheid verlamd, en zy roepen tkfl zy niet wei kt De katholieke Palrie van Brugge opent eenelyst van inschryviug voor de ongelukkige visschers- faroilieu van ijeysi en Blankenberghe en bekomt zoo veel duizende franks als de liberale impartial van Brugge er honderden ophaelt. Er waren liberale senateurs, liberale ministers, een liberale goeverneur, liberale lepresenlanlen op het vyltigjaiig jubelfeest der Uiiversiteil van Gent. Er wietd eene inzameling voor den armen gedaen, en wal biagl zy op uit de liberale zakken van die ryke bullen...u Een-en-zeventig [rankt en wal centiemen. Zyn hel katholieke gemeenle-bestiren die zeggen tot den arme Zendt uw kind naer «nze school, ol ster! van honger En als de godsdienst inde kerken, omdat hy weet dat wie bidt ook mint, by de geloovigen smeekt voor ongelukkiger), zyn er dan geene libe rale burgemeesters om bel le verbieden Gy, liberalen, hebt in mei 1865 edn wetsontwerp voorgesteld, waerby besloten wordt, dal de arme die de openbare liefdadigheid afsmeekt om niel van honger le bezwyken, tol eene lange gevan genis, tol de strengheid van het celstelsel zal ver oordeeld worden. Voor u, liberalen, moeten de ongelukkigen, in De Indépendance beige bekent zelve dat het waer is hetgeen wy sedert jaren van den heer Frère- Orban, minister van fioantien, hebben gezegd, namelyk dat hy in de Kamer de komediant speelt. De heer Frère (zegt bel blad), bezit in den hoog- sten graed de kunst om veronlweerdigd te zyn. Dit wil zeggen in andere woorden de heer Frère gebaert in de Kamer dal hy kwaed is, en overtuigt daerdoor genies zooals de Bouvier’s, de Kerck- hove’s, de Lippens, enz. MAËNDAG. De Koningin van Spanje heelt de vryheid geschonken aen alle degenen die waren veroordeeld geweest om deel le hebben genomen aen den opstand die in 1866 en 1867 te Madrid en in andere Steden van het land uitberstte. Deze kwytschelding heelt door geheel het land eene al- gemeene vreugde veroorzaekt. In Frankryk zyn de uitgevers van tien groote dagbladen elk lot 1000 franks boete veroordeeld, om eenige bemerkingen gemaekt te hebben op de redevoeringen die de eene en andere volksverte genwoordiger nu laetst in de Kamer heeft uit gesproken. De zoogenoemde liberale gazetten beweeren dat de bisschoppen van België hunne hulp weigeren aen de scholen voor volwassenen. Nu, 1° de bis schoppen hebben integendeel daertoe hunne hulp beloofd; 2° de voorbehoudingen die door eenige bisschoppen zyn gedaen geweest, zyn eigenlijk geene weigering; en 3* M. Vandenpeereboom, oud-minister van het inwendige, verklaerde over bT BOTERKUIFJE Hicjl Zy spreken FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. i R BEKENDMAKINGEN. 16 cl. den drukrege.. Bureel Wilgendvkstraet, N’ 50. Voor elk afzonderlek num mer, 12 eerrijmen. aede gezónd- a beroofd is lèldheid van j worden by ende Pillen, 'S htoëds van rde gëUragte n herstellen rlyke kracht rugwei king. aegziekle. erde bekend too wonder- zelver voor- en lever den, is geert ’s otiseliai- deze öftge- is, dé vér- gemakkeiyk en zedielyk 1 heeft ge- de maeg cïi sn dtkwyls wonderbare e macg te vochten ril storing vati ende apö- iezer wou- Naer hel fransch, door P. D. Heeft mén de Nederlandsche Zouaven wel den verdien den lof toegézwaeid? vraégt cèn kurrespondent uil Romen. Ja, men heefl die dappere cliristcne soldaten geprezen. Men staert mét bewondering op den heldhafdgen Jong, dié, na 14 Garibaldianen neêrgevéld te hebben, op hunne lyken uederknielde en groótscher dan de Ouderwetsthe helden, als christen stierfMen bewondert mei regt die driftige slryders, uteer de marteldood als de overwinning betrachtendedé gekwetste van Montana, die op den- Zelfden oogenblik 5 kogels in de bórst ontvangende, zytien vinger in de eerste wonde stak en zegde In den naem des Vaders; in de tweede In den tiaem des Zoons; en in de derde In den naem des 11. Gcesles. Men looll de godvruch tige overwitinaers, die zich in de kerk van Monle-Rolondo voor de verbryzelde beelden des Zaligmakers nederwierpen en ze mei eerbied omhelsden. Maer mei hen looft men ook hun Vaderland, hel edelmoedige Holland, dal niilderykcr misschien als al de andere lauden den tl. Vader schatten en bloed geschonken heefl! INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, 6 franks. Mel Suppl. S Het Boterkuiwe versclivnt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. grond waerin men het waende versmacht te hebben. Op den noodkreet van den marlelaer Pius IX, snellen de na neven her marlelaers van Gorcum rond den Stoel van den H. Petrus, rondden troon van den Paus- Koniug. Veelbe tekenende samenheffiog! Den 8" december kondigt de II. Vader de pleglige vereering der marlelaers van Gorcum aen, en op hetzelfde lydslip begint de vreedzame beweging die in eenige maenden 1224 hollandsche zouaven naer Romen moest zenden. Het bisdom van Haerlem, vtuchl- baerder dan de andere, leverde aen hel pauzelyk leger 659 zouaven, de bloem van hel jongelingschap. Te Casielfidardo was Nederland slechts door eenige zyiier zonen vertegenwoordigd de dagbladen hadden ze aen bel kalholyk Belgie, zoo ryk nogtans mei zynen eigen roem, aengerekeud. Den jongen baron Van Lamsweerde. nog op de schoolbanken, vertrok naer Romen op de eerste lyding van den inval van hel piemonteesche leger in de pauzelyke Staten zyn voorbeeld was niel zonder invloed geweest, maer in hel begin van 18C7 was de geestdrift byna algemeen. Ie Cottens tsebontvd plet ledtfa acrijl is. ollbway’d der n zeg dew vóór tracht en hier zya, el bekend asthmas verstop, 'et, roötfe soorten netheid, 'temoroï. rf, eeeri e graed, ■he aen- èn aerd. quia brt Het ware niet ontydig, ter gelegenheid der nederlandsche soldaten van bel pauzelyk leger, de Marlelaers van Gorcum le herinneren en te bestaligen hoe de landen die eerlyds voor het kalholyk Geloof gestreden en geleden hebben, met meer krachtdadigheid de zaek van den H. Vader verde digen. Hel bloed, gestort in den heiligen slryd legen bel protestantendom en de revolutie, brengt na vele jareu overvloedige vruchten voarl. En zoo is bel in de H. Kerk, en zoo ook zal hel allyd zyn. Heeft eene familie aen God eenen missionnaris, eenen marlelaer geschonken, God zal vroeg of laet Stroomeii van geluk en luister over die familie zenden. Is een land door de godsdienst-oorlogen ver scheurd geweest, stroomde er hel bloed der martelaren eens zal men dit land door vernuft, heldenmoed en zeld zame grootheid zien pralen! Holland tag sedert drie eeuwen gebukt onder de klauwen van het zegevierende protestautismus; de roomsche wierden er vervolgd, geplunderd, gevangen, verworgd, en op alle wyzen mishandeld en gehoond. De folieringen der marle laers van Gorcum zyn slechts eene episode van dit bloedig en langdurig drama. En ziet, even als de zon des le glans- ryker uit eenen fluisteren nacht aen den gezigleinder ver- schym, aldus verheit zich hel kalholyk Geloof uit den af- Jong, de volkslievende held der onlangs gebeurde gevechten, had zoo lang niet vertoefd; jeugdige dorpeling van dry-eu-twintig jaren, ccuige sleurt van ccue weduwe van menschlievendheid en liefdadigheid Komedie! Itegtzinnigbeid. Ie zwakke Ie lne»,’illi- g of Oii<l, lecsuiiddci el geneest yn. lidzïektcn, icbiig ge- erken. hét er liuid en de bulieul sicatisclie leid. idecyn wi* dke welke Zelfs in beeft vet* als cent wiuitteer en Aen da

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 1