Byzondere inschryvingen s 21 i Wat dunkt u, lezer, van de regtzinnigheid onzer tegenstrevers Gisteren is de diskussie over het wetsontwerp der legerherinrigting voortgezet geworden. Tot hiertoe heeft men byna niet dan de hyrollen van de Kamer gehoord, de hoofdrollen, het grof geschut is nog achter en wordt behouden voor de groote dagen. In deze zitting zyn de heeren Hagemans, Vle- ntinckx en de minister van oorlog opvolgenllyk gehoord geworden. tot zynen zoon zegt Ik laet u toe te trouwen met wie gy wilt, maer het moet met mejuffer Dioge zyn. De doktrinaire associatie van Brussel handelt op dezelfde wyze met <le kieskudde.aen welkezy eenen naem geeft om op te blaten, en den 27 January zyn de brusselsche kiezeis vry geweest te kiezen, wien het hunbehaegde; inaet het moest de kandidaat der associatie zyn. En die kluchtspelers, zegt de liberale Sancho, spreken van het perinde ac cadaver der jesuielen En die hansworsten spreken van katbolyke kies- kudden! eenige dagen in de Kamer dat, ten gevolge zyner briefwisselingen en gesprekken met de bisschoppen, de bestaende rnoeijelykheden als vereflend mogten aenzien worden, en de volkomene medewerking der geestelyken als toegestaen zynde.... 5565-64. Wy herinneren onze lezers dat onze iosebry- vingslyslde toekomende week zal gesloten worden. Het beloop dezer inschryving is thans, voor onze dekenie, 4565 franks, wanneer de 1OOO franks medegerekeod worden die M. Cassiers, oud-sena- teur te Houthulst, op de lysl der Patrie heeft doen brengen. Deze uitslag is allervoldoenst en strekt tol eere onzer dekenie. Dezelve betoont immers dal onder onze bevolkingen er nog veel Geloove is, een bewys dal de volksgeest goed is. Kiezingen. Maendag hebben te Brussel en te Charleroi kieziogen voor eenen volksvertegenwoordiger plaels gehad, ten gevolge der benoeming van M. Jamar, lot minister van openbare werken, en van M. Pirmez, lot minister van binnenlandsche zaken. Beiden zyn zonder oppositie gekozen. Het verdient opmerking dat er te Brussel, op meer dan 15,000 kiezers, slechts 1,285 naer de stembus zyn gekomen. M. Jamar heeft 1205 en M. Pirmez 1458 stemmen bekomen. Welke over winning voor den doktrinairen winkel! Wy welen niet meer in welk bijspel een vader Het is nog de zaek van Enghien die in zitting van zaterdag het voorwerp der diskussie geweest is. Die zaek is anders niet dan dit hier De ge- meenle-iaed van Enghien had eene religieuse benoemd om bet lagere onderwys aen de kinderen der gemeente te geven. Nu, dal kon ons liberaei ministerie niet dulden en zoo wierd er tegen wil en dank der gemeente-overheid, eene wereldscbe onderwyzeres benoemd. Dal heet op zyn liberaters de gemeente- vryheid eerbiedigen. Na eene beraedslaging, waeraen MM. Brunean, Delcour, de Tlteux, Pirmez en Liénard deel namen, is de Kamer, over de petitie van den Gerneenle- rae.1 van Enghien, met 52 stemmen tegen 50, tot hel dagorde overgegaen. VOOR Z. H. DEN PAUS. Italië, heeft zich dezer dagen gezelfmoord. Toen hy goe- verneur was, ontving hy in 1866 de gelden eener inschryving geopend voor twee weduwen, wier echtgenooten te Lissa waren gesneuveld. Hy had zich tot hiertoe weinig bekommerd om dit geld zyne bestemming te geven; maer voor zyne zelf moord, ging hy lot twee mael toe eenen priester schoon spreken opdal hy zich daermeê had willen belasten. Doch deze raedde hem aen, zich tol anderen te wenden. Neen, neen, riep Bellazzi uit, ik heb geene trouw dan in priesters, om dit werk te verrigten! Deze woorden zeggen veel, in den mond van een’ man die in de italiaensche Kamer met de kerkelyke excommunicatie opentlyk den spot dreefEn, zoo denken wy, zouden vele vrydenkers ook wei liever eene geldsom aen eenen priester in bewaernis willen toevertrouwen, dan zy dit aen menigeen hunner beste vrienden zouden doen. Bellazzi, volksvertegenwoordiger van 2-00. j la 22 22 25 27 1 1 1 4 29 i i 3 I 2 1 I t b( bl si h p U1 24. II (1 (i V i 29 <1 b 11 n b d 6' H M P 11 X b I) il Maer noch het eene, noch het andere is waerheid. Ik ben geen kaporael benoemd, en gy weel hel wel, ik hen daer- voor niet naer hier gekomen zouaef wil ik zyn en stiptelyk de order* myner oversten volbrengen. Wal meer is, ik ben gansch bereid myn leven voor het kalholyk Geloof te geven. Wil God niet dat dit geluk my geschiede, dan zal ik by u wederkeeren en onze landen bewerken. Gy wensrhtel wel, beminde moeder, my af-> zouaef te zien wederkeeren. luderdaed, T ware nog al een mooi gezigt en ik ben zeer veranderd. Macr die tyd is nog niet daer. Wclhaest zullen wy andere dingen te verrigten hebben.... Op de feestdagen hebben wy drie krygsvaendels Hel eerste is rood en be- teekeul dal by den aeuval het bloed zal vloeijcnhet tweede, geel en wil, is door den H. Vader gezegend en beleekent de vreugd van ons leger en de moed die ons allen bezielt; hel zwarte vaendel zegt dal zoolang al de zottaven niet neérgeveld liggen, er dapper zal gestreden worden. Zoo was Pieter Jong de schrik der Garibaldianen. Na zyne dood schreef een zyner kameraden aen eenen neder- landscheti Pastoor: Geloof my vry, mynheer de Pas toor, bidtvoor Jong niet, hy heelt als een heilige geleefd en is ais een held gestorven. (Hordt voortgeset). er op kloppen, niet waér Pieter, indien zy den P.ius durven omvallen? Oh! zekerlyk ja, ik geloof hel wel; ik zal er zoo duchtig op kloppen dal gy er zuil van hooreu spreken. Men weel boe l.y zyn woord gehouden t.eell. De hollandsclre dagbladen, waeraen wy deze byzonder- heden onlleeuen, deelen eenige zyner brieven mede, won derbare van moed en eenvoudigheid. Den il february 1861», uil Sl. Pieterskeik komende, schreef hy aen zyue moeder Wanneer de protestanten u uog zullen zeggen dat Sl. Pielers-Sloel wormsteek is, antwoordt hen maer stoute- lyk dal dit zoo niet is; zegt hun dal Pieter Jongen zyn kozyn Uithem dien Stoel gezien hebben, er. dal hy nog zoo stevig is dal geen duivel, noch Victor Emmanuel met gansch zyne kliek hem zal kunnen omverwerpen. Onze oversten, schryft hy nog, zyn allerbest, vooral onze lui tenant Guiilemm, wy noemeu hem den engel betcaerder. De luitenant Guillemiu en Pieter Jong, sneuvelden aen elkanders zyde, in 'l roemryk gevecht van Moiite-Librelti, waer 80 helden <200 garibatdiers aeuranddenen niet over wonnen wierden. Men baelt nog 2 brieven aen van dien dapperen neder- lander. De eerste van den 10 January 1867 de tweede van den 22 september, eenige weken voor zyne dood Gy schrylï my, goede nroeder, dat ik kaporael genoemd ben. 'T is beter dan men zou zeggen dal ik gestraft hen. --- 11 -1ITT-- - Allerhande Niieuvvittydlngcn. M. C. L. Dooi», pastoor leOedelem, is pastoor benoemd te Rnysselede, in vervanging van M. C. Doom, welken zyn ontslag heelt gegeven. M. Van Gaver, pastoor te Oostkerke (Brugge), is pastoor te Oedelem benoemd. M. Declerck, onderpastoor te Moerkerke, wordt pastoor te Oostkerke. M. Dcvaere, onderpastoor te Rnysselede, is onderpastoor te llousselaere benoemd in vervanging van M. Coene. M Delrue, coadjutor te Rnysselede, wordt onderpastoor aldaer. M. Lefebvre, coadjutor te Dadizeele, wordt onderpastoor te Moerkerke. M. Bcrnaert. pastoor van Noordschote, is aid. overled. De verledeie week hebben onze boogschutters hel feest gevierd vat hunnen patroon, den H. Sebastianus. Iedereen weel waerom de schutters dezen heilige tol be schermer hebben aengenomen. Hel is eene zeer schoone en vermakelyke oefening deze der boogschutters, maer dikwyls ook zee; gevaerlyk, en daerom is hel goed een beschermengel it) hel midden van het vermack te bezitten. Wy twyfelen tiet ot de heeren boogschutters kennen hel leven van hunnen patroon. Maer, waerom verbeeldt de schilderkunst deren heilige als een Jeugdige jongeling met pylen doorschoten, daer nogtans de geschiedenis tueldl dat hy ter dood is gebragt geworden in een Imogen ouder dom? Hel was een schoon en wel gespierde gryzaerd met een langen willtti baerd, toen hy de marteldood onder ging. Hel is wonder dal men in de schilder- en beeld houwkunst zoo vele misslagen begael. Waervan komt dat? Omdat de kuusleuaers niets doen dan Hamaken olwel hunne willekeurige en zotte gedachten ten uilvoer bren gen, zonder de geschiedenis, de naiuer- en oudheidskunde te rade te gaenreel is er geoorloofd, wel is waer, aeu de dichters, schilders en z.... maer.... Het is zeker een kunstenaer geweest die, om de gemoe deren tol grooler mededongen op te hitsen, den heiligen Sebastianus afgeiaaeld heelt als eeu jongeling vol bloed I>e kamer. wier kleine fortuin zyne kloeke armen noodig had, was liy een der eersten ter verdediging van den II. Stoel gevlo gen. Eens in december 1865, las zyne moeder in een dag blad de Tyd, dal eenige jonge Hollanders ouders en vader land verlieten en onder hel vaendel van Pius IX gingen dienst nemen. Wel, sprak zy, dal is moedig gehandeld Moeder, hernam aenstouds de jongeling, indien gy wildet, ik zou ook zoo willen handelen, ik zou zoo geluk kig voor het Geloof sterven. De kloekmoedige moeder verslond dal God haer de offerande v.an haren zoon af vergde; Hcwel myn kind, zegde zy aenslonds, gy moogl vertrekken. Eenige dagen daerna ging Pieter aen den burgemeester van Hutjebrouck, zyn dorpje, vaerwel zeggen. Maer goede vriend, sprak deze man, weet gy wel wat gy gaet verrigten? Waerom uw vaderland verlaten en ineen afge legen land voor eenen vreemden koning de wapens gaen vatten? Mynheer de burgemeester, gy bedriegt u grootelyks. Ik ga in gêen vreemd land eeuen vreemden koning dienen Het land waer ik ga, is het vaderland van al de kalholyken, en 't is voor den Paus, Koning van dit vaderland, dal ik alles wil verlaten en opoflereu, zelfs het leven. Toen, by het vertrekuer, Pieter de lattste tnael de har.d zyner vrienden drukte, zegde hem een dezer Gy zult 8“ LYST VAN INSCHRYVING. Bedrag der vorige lysl 5546-14. Onbekende van Dixmude. 5-00. ld. 25. ld. 25. R. R. Eene mosder die de zegen vraegt voor baer huisgezin. 10-00. Deze woorden Zeggen veel. en leven, schoon var. ligchaem en gedacnle; en deze wyze van afbeelding heeft byval gekregen en is algemeen ge worden. Nogtans dunkt hel ons dal men zou beter doen in alles de waerheid te behouden en de overdrevenheid daer te lateu. Daerenboven, is het ook niet aenduenlyk een schoenen bedaerden en gebaerden gryzaerd te zien nederziuken onder hel gewigt der pylen en der wonden? Hel zou te wenschen zyn dal, byzonder in de kerken, deze heilige afgeheeld stond in de hoedanigheid van eenen def- tigen ouderling; dan ten minste zoude men niet zondigen tegen de geschiedenis. M Poujjaert, notaris en burgemeester te Oostvle- teren, is aldaer de vcrledene week sehielyk overleden. Zyn benoemd by den inilicie-raed van het arrondis sement Veurne-Dixmude, voor de ligting van 1868 Voorzitter, M. Dcgrave, provinciael raedslid, te Stuyve- ketiskerke; plaelsvervanger, M. Dekeuwer, id., te Veurne. Lid, M. Behaeghel, gemeente-raedslid, te Veurne; plaelsvervanger, M. Ampe, id., te Eessen. Naer men meldt uit Niauport moest donderdag laelst de overneming plaets hebben van de groote brug over de Veurnevaerl, die overtogt geeft aen den yzeren weg van Nieuport naer Dixmude. Ook moeten de werken van ge zegde spoorbaen op de geheele lyu door hel goevernemenl nagezien zyn, ten einde overgenomen te worden. Déze spoorbaen zal, met 1 tebruary aenstaende, voor reizigers en koopwaren ten dienste gesteld worden. De vrye vereeniging van landbouwers van Ghistel heeft aen den Minister van oorlog eenen brief gezonden, waerin zy hem, in naem der eigenaers en landbouwers, bedanken voor de beslissing die hy genomen heeft om de versterkingen van Nieuport en Oostende te doen slechten. Te Nieuwkerken is een smertelyk ongeluk gebeurd De hofstede van den landbouwer Degeuchlenare stond in brand; de man, 84 jaren oud, willende het vee redden, wis in den stal gegien om het los te maken; maer eene koei, door den brand verschrikt, liep met hem in eene verkeerde rigting, alwaer eene zoldering instortte en den otigelukkigen ouderling onder eenen hoop brandende sloffen begraefde. Men heeft niets meer dan een verkoold lyk gevonden. Och arme! Hebt gy toch geene almoes voor het arme Italië! Dat land meende een land van belofte te worden, een luilekkerland maer het heeft zich bedrogen! Boe is hel toch tnogelyk? Het heelt niets gedaen dan stelen, en toch is hel zoo arm als Job op zyuen mest hoop! Hoe komt dat dan? Omdat onreglveerdig goed niet bedydt. De minister van financiën heeft in de Kamer ver* klaert dat hy dit jaer 650 miljoen franks te kort zal komen. Te Brussel, in hel Straelje zonder eind, had verleden zaterdag eene moeder zich te bed gelegd en was Jn slaep gevallen, terwyl zy een kindje in haren arm hield ep te zuigen gaf. Eenige uren later wierd zy wakker en wilde haer kind omhelzen, maer gevoelde met droefheid dat zy niets anders in haren arm meer hield dan een lyk. Het arme wichtje was door zyne ouvoorziglige moeder versmacht. In Engeland doet de katholieke godsdienst grooten voortgang Men lelt er een aertbisschop en 16 bisschop pen; hel getal der priesters is 1,285; er zyn 237 vrou wenkloosters en 67 mannenkloosters. Over eenige dagen is er weêr een schip uit Marseille vertrokken met 124 vrywilligers voor het pauzelyk leger hel waren 17 Eranschen, 69 Zwitsers en 58 Belgen. In de steden van ons land sterven er jaerlyks omtrent 58 duizend rnenschen en in de buitenplaelsen om trent 88 duizend. In T jaer 1866, tydens de cholera, zyn er in Belgie 56 duizend mensclieu meer gestorven dan op andere jan n. Men schryft te Londen de herverschyning van de veeziekte in Belgie over hel algemeen toe aen den invoer van vee uil verschillende streken van Duitschland, alwaer de ziekte nog niet verdwenen is. Van negen ossen, uit Hongarie per stoomboot van Antwerpen voor de Louden- sche markt aengevoerd, waren zeven zoodanig door de voel- en mondziekle aengelast dal de veearts bevel gege ven heeft deze aen de landingsplaels te slagten, ten einde zy niet naer de markt zouden worden vervoerd. Den 16* dezer, om 8 ure ’s morgends, heeft men te Trieste hel lyk van keizer Maximiliaen ontscheept en met grooten toestel van troepen, enz., naer Weenen overge voerd, waer hel verleden zaterdag plegliglyk is begraven geworden in den kelder der keizerlyke familie. De keizer heeft admirael Tegellhoff, die hel lyk in Mexiko is gaen halen, vereerd met hel groot Kruis van zyue Orde.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2