Byzondere inschryvingen fr. 42,500,000 55,000,000 20,000,000 20,000,000 15,000,000 12,000,000 11,000,000 9,000,000 5,000,000 C De diskussie over de militaire herinrigting duert voort in de Kamer. In zitting van gister hebben de heeren de Kerckhove en Jacobs tegen het wets voorstel gesproken. VOOR Z. H. DEN PAUS. Wy sluiten heden onze lyst van inschryving der nieuwjaersgilten voor Pius IX met de somme van Ir. 5410-14 ct. Dit cyfer duidt genocgzaem aen hoe allen, arm en ryk, hel hunue bygedragen hebben om den alge- meenen Vader eene behulpzame band te bieden te midden der moeijelyklieden van allen aerd welke zyn teeder hert bedroeven. Reeds verleden jaer heeft men met verwondering gezien hoe, na de talryke gillen gedaen voor den Sinl-Pieters penning, men nog iets wist te ver sparen om den vertegenwoordiger van den Zalig maker op aerde in zynen nood te helpen. Doch nu dit j’aer, dat in ons bisdom den St. Pieters penning eene aenzienlyker som heeft opgebragt, stael men nog meer verwonderd, te zien dal de inschryvingen voor de noodwendigheden van hel leger voor den Paus, talryker en algetneener zyn. Ook zal een byzondcre zegen nederdalen over alle die welke met dit schoone werk zoo edeltnoediglyk hebben medegewerkt zegt God Geeft, en n zal ge geven worden. Wy weten wel dat diegenen wier heit voor den godsdienst niet open is, by zul»e woorden de schouders optrekken, doch dit zal ons niet beletten te zeggen dat wy met hert en ziel de Kerk willen aengehecht blyven, en ons laetste woord zal zyn Leve Pius IXLeve de roomsch- kalholyke godsdienst, in wiens moederlyken schoot wy allen geboren en opgekweekl zyn van geweld te gebruiken en oorlog te voeren. Indien de Paus geweld gebruikte en oorlog voerde, ja, dat ware mis, dat bekennen wy; maer verslaen wy elkander eens wel. Indien de gendar men, veldwachters en andere van dezelfde soort wapens dragen, is dat om oorlog te voereo en ge weld te gebruiken? Voorzeker neen, hel is om hel geweld te beletten en de rest le handhaven. Wel nu, dat doet de Paus ook hy doet geenen oorlog, hy houdt de policie; hy gebruikt geen geweld, hy belet hetzelve en weert de overweldigers al. Immers, de benden die hy bestrydt, zyn geene regelmatige vyanden, het zyn kwaeddoeuers, plun- deraers, die stryden zonder oorlogsverklaring, zonder zending, zonder weltig vaendel, met over treding vau alle wetten en regten tusschen de natiën aengenomen. 01' is het een schelmstuk wa pens le koopen om uw bedreigd leger en eigendom te beveiligen? Is het niet toegelaten, al zyl gy nog zoo vreedzaem, den roover die uw huis in breekt fe verdryven. Maer al dal geld naer Romen gezonden, dal men besteedt om soldaten aen le werven, wapens en oorlogstuig te koopen, zegt men nog, zou men dat niet beter gebruiken, om de armen te spyzen en de ellende ter hulp te komen? Voorzeker, dat denken wy ook, en hel pauzelyk goevernement is van geen ander gedacht. Voorzeker zou de Paus veel liever hospitalen bouwen dan kazernen, en de kristelyke leering aen de kinderen doen leeren dan de exercitie aen de soldaten. En het bewys hier van is dat tot hiertoe het pauzelyk bestuer niet anders gedaen heeft. Romen bezit veel meer lief dadigheids- dan militaire inriglingen, en lerwyl deszelfs muren en wallen onbekwaem waren een beleg te onderstaen, zyn er alle de liefdadigheids- gebouwen in den allerbeslen stael mogelyk. Maer het zyn de onreglveerdige aenrandingen en de steeds bedreigende invallen der rooversbenden, die bet goevernement verpligten ook hy tyds mili taire maetregelen te nemen om niet overrasl te worden. Doch men vergisse zich niet. De gelduitgaven welke dit alles vereischt, zyn tegenwoordig eene ware spaerzaemheid. De Kerk, met een leger tot stand le brengen, verdedigt hel erfdeel der armen; het goed der weduwen en weezen. Men doorloope Italië, Sicilië, het kooingryk Napels, alle de streken waer de Revolutie is doorgegaen de reli gieuze gemeenten zyn er uiteen gedreven, du goe deren der Kerk te koop gesteld; de armen sterven zonder hulp, de weezen zonder schuilplaets, de outlet lingen gaen bedelen op de openbare wegen; geen troost, geen bystand voor de noodlydeuden; ja; het geld voor den arme, door eene heilige koningin achtergelaten, wordt tot hel beslryden der Kerk gebruikt. Dat de Revolutie tol Romen doordrittge, en op weinige dagen zullen daer ook de schallen, door de liefdadigheid der kristenen verzameld, als rook verdwynen, de kerken geplun derd, de schuilplaelsen waer alle lyden verpleegd wordt, gesloten zyn. Welnu de Paus verdedigt dit alles. Het is zyne pligt, want het goed der Kerk en der armen is hem toevertrouwd. Wie zou hem dan kunnen een verwyt toesturen van dit te be houden? Hebben de kinderen dan te klagen, wan neer een wyze vader des huisgezins de noodige maatregelen neemt om zyn en hun goed voor de aenvallen der roovers le bevryden? 5410-14. 1 7 6 8 9 9 G Een onbekende Een onbekende van Eessen. Een onbekende van Oudecappelle. Een onbekende. Een onbekende. 20 Vaudannne Desiderim. 21 Slock Isidoor. 22 Dewilde August. De zaek voor tweegevecht tusschen de beeren Alfred Van Daele en Jules Capron, van Ypere, is verschoven^ i i 1 j I I 1 A t l V I 1 s l 1 5 De Kamer. - Loting. Ziehier de naemlyst der jongelingen dezer stad, dia 56 Bever Alfons. 57 Motton Karolus. 58 Ramoul Alfons. Bedrag der vorige lyst 5589-64. 10-00. 1- 50. 5-00. 2- 00. 2-00. 10 LYST VAN INSCHRYVING. De genaemde Severin Hemeryck, beschuldigd van te Boesinghe, ten nadeele van de weduwe Dehooghere, eene hooivim in brand gesleken te hebben, is veroordeeld lot 15 jaren dwangarbeid en 20 jaren onder de waekzaentheid der politie. Hemeryck was iu 1856, ook voor brandstich ting, veroordeeld geweest lot eeuwigdurenden dwang arbeid, doch over korten lyd was hy in vryheid gesteld geweest. Nu, zegde hy, had hy op nieuw brand geslicht om weer iu hel gevang te kunnen geraken. De genaemde Clement Lannoo, van Tbiclt, beschuldigd vau diefte by den landbouwer Huyghe, te Thietl, is. ver oordeeld tot 6 jaren gevang en 6 jaren onder de waek- zaemheid der politie. Allerhande Niicuwstydingen. M. Vandeputte, onderpastoor te Langemarck, is pastoor genaemd te Vincbem. Zondag is alhier ih onze statie de eerste trein voor Nieuporl binnengereden. Op denzelven bevond zich de beer goeverneur Vrambout, die deel ging nemen aen het Banket dal te Nieuporl was opgeregl. De heer K. Declercq is door *1 stadsbestuer acnge- wezen om de premieregtgevende verloonuigen van vlaetu- sche looneelslukken binnen onze stad by te wonen. De vierde aflevering van de Muisbode is verschenen. Dezelve beval ecue gravuer den slag van Menlana voor stellende. De prins Iturbide, aengènomen zoon van keizer Maximiliaen van Mexiko en kleinzoon van keizer Iturbide, heeft te Romen dieusl genomen als eenvoudig soldael by dc pauzelyke dragonders. Hy heeft den graed van majoor, hem door den Paus aengeboden, geweigerd, gelyk hy reeds vroeger bedankt had voor de betrekking van adju dant des keizers van Oostenryk. De prins, die zyne studiën in Frankryk volbragt heelt op de school le Sainte-Barbe, geniet vau de ooslenryksche regeering een jaergeltl van 50,000 fr. Ziehier wal de volkeren van Europa jaerlyks aen hunne vorsten betalen Alexander II, keizer van Rusland, Abdul-Aziz. sultan van Turkyë, Napoleon III, keizer van Frankryk, Frans-Jozef, keizer van Oostenryk, Willem I, koning van Pruisen, Vicior-Emmanucl, koning van Italië, Victoria, koningin van Engeland, Isabella II, koningin van Spanjè, Leopold II, koning van Belgie, De amcrikaensche republiek, die niet tnin dan vier-en- dertig miljoen inwoners telt, betaelt maer 25,000 dollars of 125,000 fr. aen haren President. En nogthans zyn de Vereenigde-Staten daerom niet le slechter beheerd! Zouden de keizers en koningen hunnen titel niet kunnen dragen voor eetiige miljoenen minder? Ziehier eene korte opsomming der fransche Staets- leeningen gedurende het tweede keizerryk In 1854, eeue van 250 miljoen franks; in 1855, eene van 500 miljoen; hetzelfde jaer eene van 700 miljoen in 1859, eene van 500 miljoen; in 1861, eene van 500 miljoen. De leening van 1868 zal hei cyfer der Staelsschuld brengen op 2 DUIZEND 090 MILJOEN FRANKS. De inhuldiging van Mgr. Gravez, als bisschep van Namen, beeft dezer dagen met alle mogclyke plegtigheid plants gehad. Hel goeveruement heeft de door bet dekreet van inessidor bepaeldc eer doen uitvöeien, en de burger 7 Claeys Emilius; 8 Geysen Aloïsius. 9 Gryspeert Renatus. 10 Deruytter Henri. 11 Douchy Arthur. 12 Versehoore Arthur. 15 Desramaux David. 14 Dedier Aloisius. 15 Loiseau August. 16 Brys Hypolilus. 17 Vercruysse Desiderius. 18 Hosten Leo. 19 Vaiisteeukiste Jacobus. 55Veree.cke Eugenius. maendag laetsl deel genomen hebben aen de tnilicie- ioting, met het nummer dal zy getrokken hebben 25 Beyen Karolus. 24 Huyghebaert August. 25 Retsin Medaril. 26 Vanghiilewe Richard. 27 Hillebrant Hypolitus. 28 Sauvage Joannes. 29 Courcelle Guslaef. 50 Deswaene Karolus. 51 Rommelaere Karolus. 52 Gbyssaert Alfons. 55 Deliouck Polydoor. 54 Velynckx Albert. hem achterna Wacht u van acn iemand te gebaren, anders vermoordt ik u, al ware T iu de kerk 1 Inderdaed de koopman verzweeg de zware misdaedhet was reeds vyfdagen nadien, toen hy ziekeiyk te bed lagen zyn schoonvader hem vroeg wat er mogt schillen, dal hy alsdan het schrikkelyk voorval vertelde. De beschuldigden loochenden hunne misdaed, maer tal ryke bewyzen zyn hunne pligtigheid komen bevestigen. Messiaen, vader, is veroordeeld geworden tot 5 jaren dwangarbeid; de zonen Messiaen zyn vrygesproken. Hof van assisen van Weslvlaentlercn. Ziellier eenige byzonderbeden nopens de beide zaken welke de vcrledene week voor het hof van assisen te Brugge zyn gebragt geworden De sack Van de Wiele. Van de Wide, vergramd tegen de schoondochter vau den landbouwer Leo Van de Wiele, had, om zyne wraek te verzadigen, in den nacht van 14 tot 15 October iaetstleden, l.et vuer gestoken aen de afhang- sels van de hofstede door dien lactsten te Denterghem bewoond en hy had daerdoor aen dien pachter eene schade van meer dan 9000 franks veroorzaekl. De pliglige, die overigens'zyne misdaed bekende, is hy toepassing van het nieuwe strafwetboek, lot 15 jaren dwangarbeid, tot 15 jaren waekzaetnheid en tol de beroo- ving van al de burgerlyke regten veroordeeld. De zaek Messiaen. Er is kwestie van eene beschuldi ging van afpersing vau kwiltanlie, bedreven by middel van geweld ol bedreiging, te Moorseele, deu 5 september laetst- leden, ten nadeele van den genaemdeii Louis Duquesnoy, koophandelaer le Meenen, door Alex- Messiaen en zyue twee zonen, landbouwers in gezegde gemeente. Ziehier eenige omstandigheden dier zaek, vermeld in de akte van beschuldiging. Sedert 12 a 15 jaren leverde M. Duquesnoy koolzacd- koeken, guano, kolen en andere koopwaren aen den be schuldigde Alex. Messiaen, die altyd zeer moeilyk betaelde en steeds eene acnzienlyke som verschuldigd bleef. liet blykt uil de boeken van den heer Duquesnoy, die goed in regel gehouden worden, dat op 20 february 1867, Messiaen hem nog fr. 1,547,57 c., verschuldigd was. Ten einde tot de betaling van zyn te goed te geraken, begaf de heer Duquesnoy zich den 5 september laetsl, ten vier ure namiddag, ter pacht! oeve van zynen schuldenaer, met het inzigl vau dezes koolzaed le koopen en den koop- prys in afrekening te brengen van hel verschuldigde, zoo als hy overigens diKwyls gehandeld had. Messiaen ontving den koopman op eene beleefde wyze en aenveerdde zyn voorstel; hy verwyderde zich voor eenige oogeubiikken en by zyne terugkomst verzocht hy M. Duquesnoy, mede naer den zolder te komen, om hel koolzaed na te zien. Nauwclyks waren zy te satnen boven, of de zulderdeur wierd achterben toegesloten en oogen- blikkelyk zei Messiaen op dreigenden toon tegen Duquesnoy <t Sedert omtrent dry maenden wacht ik op u, en nu biedt zich eeue schoone gelegenheid aen, ik zal u hier ver moorden want gy hebt my slechte waren geleverd, gy hebt uwe rekening vervalschl; ook wildelgy by den notaris de hand op de penningen myuer erfenis leggen, maer dit zal u T leven kosten En daerop greep hy M. Duquesnoy vast, die als verplet was van schrik. Op hetzelfde oogenblik kwam de zoon Emile Messiaen, die zich op den zolder verborgen had, le voorscbyu ge sprongen, en wierp zich ook op het lyf van den koopman, zoodal eene worsteling plaets uad, waerbyM. Duquesnoy, ten gronde vallende, acn deu knie gekwetst wierd. Op zyn hulpgeroep kwam vrouw Messiaen naer boven, vragende wal er gaende was, en Messiaen antwoordde ’K ga hem vermoorden 1 Vrouw Messiaen gelukte er echter in haren man te be daren; hy stemde toe den koopman los te laten, op voor- waerde dat deze hem ter plaets eeue kwitantie zou schry- ven, waerby hy verklaert dal hy ten volle voldaenwas; zooniet, herhaelde hy vermoordt ik u Onder den iudruk van die geweldenarycr. en verschrik- kelyke bedreigingen, beloofde de beer Duquesnoy de ge- vraegde kwitiantie beneden enkel te zullen kunnen lee- keueu, Lopende aldus le kuuneu ontsnappen. Allen kwamen den trap af, en daer Duquesnoy poogde te ontvlugten, wierd hy door Messiaeu eu zynen zoon Emile terug gehouden. De kleine Hendrik Messiaen, oud 14 jaren, wierd gelast dc kwitantie le sehryven, want de koopman was ontroerd en beefde uit al zyne lidmaten. Hendrik gebruikte daertoe zyn schoolschryf boeksken en schreef als kleine knaepeene gebrekkige kwitantie, met den opgegeven datum van het gepasseerde jaer; M. Duquesnoy moest zyn handteeken zetten, en lerwyl hy daeraen voldeed, lagen er twee groole messen op tafel, een hy den vader eu een by zyneu zoon Entile. Toen vader Messiaen zag dat zyn doel bereikt was, eischte hy daerenboven dal de koopman eeue schuldbeken tenis vau 800 franks aen hem zou geleekend hebben maer de zoon kwam er tusschen en zeiVader T is uu al genoeg. Toen men M. Duquesnoy liet weggaen, riep Messiaen

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2