J en voor M. om 2 verki De door 'diegt hebb IBOgt Gis brant By di vrout »C lenui de joi weed zai d feilba wet v afged cu iu nuten nieu gewil ondei tyder, staen met l le,ll geopend is en waervan by een der byzonderste aktionoarissen is. Ook by de aeuslaende kiezingen zal ons kies-arrondissement meer dan genoegzaem bewyzen dal by niets verloren beeft van hel ver trouwen zyner lastgevers. L. om I 1° WO( te tri 2° brui! Dc te üi tyd der soldaden insgelyLs van «enige maenden worden verlengd Alles voorspelt van ja, want minister Frère en geheel zyn aenhang schynen niet helminst te willen toegeven het verlangen en de wil van de publieke opinie en de drukpers, tellen niets meer in België. De zitting van gisteren levert geen hoegenaemd belang op. De Gisteren heeft de Kamer, na eenige dagen karna val te hebben gehouden, de diskussie over het wetsontwerp op de militaire herinrigting her nomen. Twee groote moeijelykheden voorliet Ministerie, die MM. Coomans en Le Hatdy-de Beaulieu in den weg hadden geworpen, zyn aen kant gesteld de loting en de vrywillige dienstdoch twee andere punten ryzen nu voor het Ministerie op. 4° Hel jaerlyksch kontingenl; 2° Hoe lang de dienst zal duren. Zal het getal lotelingen welke jaerlyksch inge roepen worden, van 40 op 42,000 man ver meerderd worden, en zal de duer van den diensl- Wy zie» met voldoening dal ons gemeente- besluer niet ten achteren blyft in het kwyten zyner pligten, wanneer het gewaegt van werken van algemeen nut en van verfraeijing der stad. Elk jaer ziet een gesticht te meer te voorschyn komen. Welk een verschil van bandelwyze vergeleken by de daden van het oude bestner, dat slechts zorge droeg voor de werken van den buiten, alhoewel het grootste gedeelte der kosten zwaer weegde op onze stedelingen, die nogthans er maer kleine voordeelen uit trokken in vetgelyking met degenen der aenpalende groote grondeigenaers en der om liggende landgemeenten. Al de leeningen waer- mede de stad zich thans overlast ziel, zyn daer in verspeeld geweest; hetgeen niet alleenlyk onze financieele middelen, beschikt voor onze inwendige noodzakelykheden, nieikelyk heeft verminderd, maer nog een skteh van tortner was, gelyk aen deze van Tantalus, voor de talryke werklieden van stad, die geen deel konden hebben in dit slack van werken en de tering (er plaels geschiedende, waren onze verkoopers en herbergiers er van zelfs uitgesloten. Deze voorkeur in de boiten-stadsche werken, onder het gewezen bestner, is gemakkelyk te ver- staen men moest noodzakelyk en ten alien pryze de kiezers der landelyke gemeenten van hel arron dissement tot zich trachten te trekken voor de kandidatuer van onzen ex-represenlant, aen welken zy ziclt maer weinig gelegen lieten. Vandaer de groote voordeelen met welke men hun mouwva- gend begiftigde (de kleine presentjes onderhouden de vriendschap) ten nadeele onzer ingezetenen door liet verlies hunner financiën. Het inwendige der stad stond maer op den tweeden rang en was byna gansch verwaerloosd Onze straten waren als zoo veel vuilniskolkett beroofd vat» kassetjing, lerwyl rle groote wegen van den buiten prachtig onder houden wierden. Binnen stad was hunne kwaad willigheid of hunne orrmagt tastelykwy hebben bel droevige vertoog gebatt van een twistgeding lusschen hen en burgers eigenaers, voor de inne ming van eenige meters gronds benoodigd voor bel daerstelleo van eene nieuwe slrael, en ’twelk voor uitkomst had hel vet lies van een voor de stad ruïneerend proces dat zy, uit laeldunkendheid, hunne tegenparly aengedaen hadden. Dit geschil heefl omttenl een achttal jaren geduerd zonder finalen uitslag e» waervan zy de gebrokene pollen hebben belaeld, ipel stads penningen wel te ver- staen Er is eene nieuwe en volledige regentie noodig geweest om deze slechte zaek te vereflenen, gansch verbrod door de zottigheid en de kwade drift hater voorgangers. Onze nieuwe bestuerders waren nauwelyks aen bet roer, toen alles ter alge- meene voldoening reeds vereffend was. Zy hadden er nauwelyks over géblaesd toen alle hinderpael reeds verdwenen was. Dit is zeker wel een bewys van het vertrouwen dal zy inboezemden. Heden houdt men zich niet alleenlyk le vreden met een grootsch lokael te houwen ten gebruike van een gemeente-nyverheidsgesticht; twee nieuwe straten worden aengelegd en zullen in ’t kort voltooidzyn. En dan ons extra regtzinuig Weekblad heeft de onbeschaemdheid van in zyn laelste nummer uit le roepen dat het noodlot schynt sinds eenigen tyd zich van onze stad meester gemaekt te hebben; dat er niets meer gedaen wordt, dat de gemeenie-raed slaepl en moed en couragie ver- loren heeft. Oh! wal vieze kluchtspeler! Ge- lukkiglyk, by bet hooren van dit onedel gezwets, weerdig van ’s bladjes gebuerte, bevredigt het pnbliek zich met enkel de schouders op te halen. Wanneer heden nieuwe openbare gemeenschaps- wegen noodzakelyk herkend en daergesteld moeien worden, neemt onze nieuwe volksvertegenwoor diger niet, zoo als het eertyds ging, zynen toe- vlugt tot leeningen hy verschaft zich op eigene kosten de noodige aktien tol den goeden uitslag van het werk getuige hiervan de nieuwe yzeren baen van Nieuport naer Dixmude, welke onlangs bragïhaerjêa 22 let Mai 24 id. vati Jus 28 id ‘rot 28 id dot str A. 1 I eene s te zyn eene i der ka vochti volkoi van d< Bis ge De pachte had a kind I wan ii Allerhaiwlr diriinsfTtliiiisrn. Lnd. Rosseel, heelmeester te Nieucapelle, is atdaer overleden in den ouderdom van 76 jaren. Onze stadsgenoot, M. August Pil, alreeds m latryke pryskampen bekroond in het vak der deftige uilgalming, komt weeral de 1* medalie toegekend le worden, dilniael op den pryskamp gegeven door de aloudemaetsebappy vau rbetorika de Vlaemsche Leeuw, te Korlryk. Hel bekroonde stuk is de Echtscheiding, door Tollens. Zaterdag 21 dezer, zal te ïperen de aenbestediag plaels hebben van eenen steenweg van Langeinarck naer Poekappetle. Deze weg zal eene lengte hebben vat» 2,645°*G0 en het bestek der werken beloopt tol fr. 2,609-94. De vyfde aftevermg va» de Huisbode beval eene gra- vuer voorstellende het vennaerde klooster van Lorenzo, in Spanje, en onder andere artikels eene geschiedkundige beschryviug vau hel kasteef en de heerlykheid van Westérlo». De hoveniers en landbouwers zyn verpligl in deze maend hunne bootne», hagen, enz., te zuiveren van rup sen, die veel nadeel toebrengen aen de vruchten. Men weet dat wen degeneu die bieraeu te kort blyven eene boel kan opleggen. Een yselyk drama is te Aelst voorgevallen den 22 February onlwaerde de vrouw van Antourus De Smet, werkman atdaer, dal iwee kotters op hare bovenkamer waren opengebroken en uit dezelve eene som vau rond de elfhonderd franks was gestolen. Maeodag laetsleden deed bel parket van Denderniotide een onderzoek ter plaelse. Dynsdag vond de vrouw haren man op dezelfde kamer opgehangen en donderdag rs een zoon van De Smet, oud 28 jaren, opgehangen gevonden aen de yzeren leuning der brug van het nieuw sas op den Dender. Verscheidene gis singen zyn hierover in omloop. Ziehier eenige byzooderheden over de schrikkelyke moord de verledeue week ie Antwerpen gepleegd op kapi tein Werlehoff Tegen 10 ure is kapitein Werlehoff in het depot getre den, waer sergeant Fleron, den dienst van fourrier doende, zich bevond. Een kwart uers nadien, boorden de schild wachten eu eenige onderofficieren hulpkreten van den kapitein, gevolgd door een geweerschot. Men riglie zich onmiddelyk naer de deur van bet bureel dat wierd ingeloo- pen. Toen men in de kamer trad, deed zich een scbrikkelyk looneel voor. De kapitein, die nog ademde, lag op den rug op den vloer, een kogel hart hem in bel hoofd getroffen, dan, oiu hem af te maken, bad de moordenaer hem een bajonnetsleek gegeven in de borst, mei zoo veel geweld dat hel wapen hem dwars door hel tyf was gedrongen en nog in den planken vloer slak, waer bel in gevrongen zal. De moordenaer zat op eenen stoel,- met gekruiste armen, by den stervenden kapitein, die eenige oogenbltkkeu na dien den geest gaf. De soldaten wierpen zich op den moordenaer en sleepten hem naer de politie-zael. Het bebloede lyk des officiers bleef ter plaetse liggen lol het gerecht aenkwam, dat seffens hel onderzoek opende. Toen men den moordenaer aenhield had by, naer T schynt, zyn wapen herladen on» zich door den kop te schieten. Voor den militairen audi teur gebragt, zou Fleron geantwoord hebben op de onder vraging die hem gedaen wierd, dal zyn kapitein zyne vor dering had benadeeld en hem daereuboven wilde doen degraderen. Men meldt ook dat de moordenaer onlangs in T kot gezet zynde door den kapitein, vier dagen lang, om drymael vier-en-twintig uren uilgebleveu te zyn, lol zyne kame raden zou gezegd hebben dal tal hy my betalen. Kapitein Werlehoff was maer 51 jaren oud. De moorde naer 29. Men verhaèlt, zegt de Journal d’Anvers, dat de moorde naer niet wel by zyn verstand is. Yselyke moord te Uoscroen. Men sehryfluit Mos— croen, onder dagteekening van donderdag avond Eene.yzelyke moord heefl de verslagenheid geworpen onder de vreedzame ipwooners onzer gemeente. De wraek, de liefde, schynen de dryfveer van de misdaed geweest le zyn, eene brutale liefde waervan de woeste volkeren weinig voorbeelden opleveren. In de gemeente Lninge, naby onze stad, woonden twee werkrnansfsmrlien byna onder hetzelfde dak. Geer- truide Vandekautelaere was 21 jaren uudhaer gedrag is voorbeeldig, zy is werkzaem. Haer gebuer, Hendrik Du- quesnoy, is 22 jaren oud, Duquesnoy zou geerne getrouwd hebben met Geertrui- da, maer deze die hem kende als een slecht meriscb die aen den drank verslaefd was, weigerde vlakaf hem te huwen. Verscheidene keeren, in zyne gramschap, zocht Hendrik Geertruida of hare broeders te ontmoeten en oveiiaedde by hen met slagen. De justitie kwam er lusschen en de kerel wierd eene eerste maei veroordeeld lol eene maend gevang; hy moest morgen eene tweede mael voor hel gc- regt verschynen en de feilen, waervoor hy was acngeklaegd, waren al te klaer; hy moest zich aen eeuc tweede et» zwaerdere straf verwachten. Donderdag morgen, had Geertruida, zich naer haer werk te Roubaix begevende, de wyze voorzorg genomen zich le doen vergezellen van een barer werkgezellinneu. Onderwege keerde zy zich om en onlwaerde Hendrik die haer volgde. Onwillekeuriglyk beginnen de twee jonge meisjes le loópen om een naburig huis le bereiken, maer de schrik verhinderde hun in T loopen, en Hendrik die zo acblerhaeld leid, viel als een wild dier op Geertruida eu messteken toe. - - worden van niets te doen uil eigene beweging, van niet in te Scftryven voor aenmerkelyke’sommen, van de vrye ge stichten niet te ondersteunen. lodien wy het ongeluk en de onbescbaetndlieid hadden van hun dit onreglveerdig, ongerytnd verwyl toe te sturen, geheel de liberale druk pers zou hiertegen met geweld, met veronlweerdiging protesteren. Twintigmae), honderdmael, duizendmael, alle maenden, alle jaren, alle dagen, hoeren wy de doclrinairen uitvallen tegen de milddadigheid der katholyken. Die dwazen! roepen ze uit, geven zy niet allejare on telbare sommen voor de voortplanting des Geloofs, en om den katholyken godsdienst in te planten in de barbaersebe gewesten, om het leven le brengen dier waer de dood beerscht, om de zon te doen lichten daer waer bel nacht is! Die verkwisters, dal ze zyn, der nationale fortuin, on dersteunen zy het werk der Heilig-Kindschbeid niet? Geld geven om kleine kinders te onttrekken aen de tanden der verkens! welke dwaling! welk slecht gebruik van de liefdadigheid Verzamelen de belgiselre katholyken niet jaerlyks een miljoen, om Ier hulp le komen aen deu vertegenwoordiger van hel regt, aen Pius IX De Uuiversileit van Leuven bestael en bloeit, dank zy hunne milddadigheid. Slichten zy geene hospitalen, geenc buizen voor de Arme- Zusters, T is le zeggen, voor de verlatene ouderlingen? Slichten zy geene scholen voor de Dioeders, bibliothe ken voor bel volk, scbuilplaelsen voor het berouw, tempels voor allen? Scheiden wy uit de verwyiingen der doctrinaire druk pers legen de milddadigheid der katholyken zyn te menig vuldig om aengebaeld te worden. Maer, op hunne beurt, waervoor schryven de doctri- nairen in, wat rigten zy op, wal stichten zy met hun geld? Zoo als de heer Tesch het zegt, zy schryven maer in als er een dividend aen den gezigleinder is. Wat slichten zy? den dag op welken zy eene vrye schoof of een kollegie zullen opgeregl hebben, zullen wy hunne milddadig heid pryzen. De burgcrlyke Godshuizen zyn ryk met hel goed der katholyken, de Sludie-beurzen zyn al liefdadige legaten. En de Slaet is zoo. zeer overtuigd dat de katholyken al te milddadig zyn, dal hy ze, door duizend middels, belei de liefdadigheid uil le oefenen, hetgeen maer al le veel be wezen is.... Hopen wy dat de billyke woorden van M. Tescb zyne oogen zullen openen, en dat hel doktrinarismus zal willen ophouden te zyn, volgens de uitdrukking van M. Tesch, eene party die te vetten zii. Ue Eiamer. beclding te samen dwalen door bossehen, groener en fraeijer dan die welke ik aensebouwen mag. beschenen door eene zon schitterender dan die welke my haer licht schenkt, en hun lol schynt my des te benydensweerdiger toe naermale het myne ellendiger is. In hel begin der lente, wanneer de uit Piëmont komende wind over onze vallei gaet, gevoel ik in my eene levenswekkende kracht die my, ondanks my-zelven, doel sidderen. Ik gevoel een onverklaerba, r verlangen en een onbestemd gevoelen moer grenslooze gelukzaligheid, die ik zou kunnen ge nieten doch die voor my niet is weg gelegd, dan onlvlugt ik myne cel en dwacl in het open veld rond om vryer te kuunen ademen. Ik ontwyk de mensehen, die ik zoo geerue zou ontmoeten, en als een schrikdier achter de struiken verborgen, dwalen myne blikken naer Aosta heen; van verre zie ik mei wangunstige blikken op hare inwoners, die my ter nauwernood kennen, en onder hel slaken van diepe zuchten strek ik myne handen naer hen uit om van hen le vragen het geluk dal my ontbreekt. Zal ik hel u bekennen dat ik in myne vervoering menigwerf de boomeu omarmd heb, lerwyl ik tot God bad dal Hy ze zou bezielen en my eenen vriend schenken Maer de hoornen zyn stom; hun koude schors stoot my af, en heeft niets gemeen met myn brandend en kloppend hert. Uitgeput van krachten en wars van hel leven, sleep ik my weder naer myne schuilplaets, klaeg aen God ntynen nood en gevoel dan, door 't gebed, myne ziel eenigszins opgebeurd. flVordl voortgezcl.) Onze openbare werken van binnen stad.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2