ver- De liberale associatie van Antwerpen heelt ver leden zaterdag byna met eenparigheid besloten niet in stryd te treden by den aenstaenden keus voor eenen volksvertegenwoordiger in vervanging van wylen den heer Dubois d’Aische. Den tweeden dingsdag der maend juny aen- slaende, zullen er nieuwe kiezingen plaets hebbes en dan zullen de parlien elkander wegen. roepet schuil LO likeur publii dien gedur onber van d extra door algem Myn Met Gep Ziel Myn Als Myn Wat Gisteren, dingsdag, is hel budjet van oorlog voor den dag gekomen, hetgeen de in voege-slelling is van de nieuwe militaire organisatie. Deslemming daervan zal voor het ministerie geene moeijelykheid opleveren; immers de schapen zyn geleld.... Hel bndjel vau oorlog, beloopendetot 56 millioen 841,800 franks, is in zitting van gisteren gestemd geworden mei 57 stemmen legen 12 en eene ont houding (vl. Vleminckx). De opposanten zyn,; MM. David, DeConinck, Delael. De Smedl, de Zerezo, Gerrits, Hayez, Lienart, Thieuponl, Vander donckl, Van Hoorde en Van Wambeke. De Senael is den 24 dezer byeen geroepen. Is er iels van die vergadering legen de gevloekte Bloed wet te hopen? Stellen wy alleen vertrouwen in de kiezingen; als de kiezers hunne stem niet weigeren aen wie dan ook, liberael of katholiek, welke voor de militaire lasten gestemd heelt, dan is er geene verbetering te hopen. 68 leden hebben er voor gestemd; het zyn 2 leden hebben zich onthouden; het zyn De stemming in de Kamer, waerdoor de Bloed- impost, alreeds zoo drukkend voor den werkman en den kleinen burger, nog merkclyk verzwaerd wordt, heeft in bel land eene wezenlijke veront- weerdiging doen ontslaen, vooral de twee zittingen in welke MM. Coomans en Delael, door de twee ministers Frère en Pirmez, zoo brulalyk uitgejouwd wierden om dal ze den moed hadden eene laetste pooging te wagen tol hel bekomen eener mindere verzwaring van krygslasten. Hel orde-woord was zoo goed gegeven, dal al de liberalen, die de verzwaring van den bloed imposl 12,000 man ’s jaers en de 27 maenden dienst bevochten hebben, niettemin voor die verzwaring hebben gestemd. Wal was ook anders te verwachten van de d’EI- houngnes en konsoorlen! In de laetste zitting, toen men den genadeslag aen de volksverdedigers heeft gegeven; toen men over het geheel van het wetsontwerp heeft gestemd, hebben slechts drie leden der linkerzyde den moed gehad zich van het ministerie af le zonderen en mei hel gros der linkerzyde te stemmen het zyn MM. David, Guillery en Lehardy de Beaulieu. Van den anderen kant hebben negen konser- vateursmel het ministerie, en dus tegen de belangen van hel volk gestemd. Het zyn MM. de Naeyer, de Terbecq, Dumorlier, d’ürsel, Schollaerl, Tlio- nissen, Van Cromphaut, Van Overloop en Vilain XI1II. Niet minder dan veertien leden waren afwezig het waren MM. Becckman, Couvreur, deFlorisoue, de Liedekerke, Jonet, Jouret, Kervyn, Le Bailly de Tillegbem, Lelièvre, Mascart, Bodenbach, Val- kenaere, Van Nieuwenhuyse eu Warocqué. Het land zal over de handelwys van die schillige leden oordeelen. Ziehier nu de namen van de leden der Kamer die tegen de verzwaring der militaire lasten gestemd hebbeuzy zyn ten ge talie van 45 en Als ons nieuw bestuer aen het roer kwam, blaesde hel op de twisten die de vorige heeren hadden verwekt en zy waren verdwenen, zoo spreekt de Moniteur. A. Onze tegenspreker bekenter de waerbeid vandat was wel het klare bewys van liet vertrouwen dal onze vrienden hel publiek inboezemden, door de goedwilligheid welke elkeen hun bewees. Gji liet wel, burgers, dal uwe besluerders edelmoedige mannen zyn die hunne slimme makkers met uw geld willen verzadigen. A. Dit boos gezegde verdient geene antwoord; het riekt te sehrikkelyk sterk naer laster tael. woord tnagai pondt gekwt Garib: ceue zyn oi of om vau di nieuv belyd 14 Ma van Ceci Lau 15 id. zooi rupse eiken, overli vindt blaesl nageu de ov voerd. iinntei zyn W Egypt eene Al do naers onder T Is grootr dekt g tdegr pluudi ea ve weest Cochi I Ilongs welke te Ne Wie die zy 1 Zichy den 1 opder cessie zcndii hoor grooll grand der M turen atgeki grooti naer dien ben ik verslit volkoi dan zj een ja. vyfjaj tuiuist eerste tiara, taedet Men heeft nog de Halve Maneslrael voor hovekens doen dienen, en men zou geern dien grond verkoopen. A. Nog eene leugende Halve Maneslrael is onaenge- raekt gebleven; de grond welke men voor hovekens heelt doen dienen, is nooit aenzien geweest voor eene straet; hy kooml voort van eenen ouden waterput met staende water, en thans gelukkiglyk aengevuld ter gezondmaking van dit kwartier der stad. 'T is deze niets voortbrengende grond, die tnen vruchtbaer heeft gemaekt. Asajongens van kleven uil den klerikalen klub, wal zegt gy nu 'van den steen dien men u naer hel hoofd werpt? Nu zyn wy cens verre van de voorschriften van hel Evangelie, hetwelk zegt datde linkere hand niet moei welen wal de ^ler^geefK Men neemt nu den loevlugl niet meer, zegt hel Kuipje, lot leeningen om nieuwe gemcenschapswegen te bekomen, maer nu doen onze mannen alles op eigen beurze. 'A. T is puer en simpel trouwloosheid. Ziehier lextuëel de woorden van het Dolerkuipje<i Wanneer heden nieuwe «openbare gemeeuschapswegen noodzakehk herkend worden, neemt onze nieuwe volksvertegenwoordiger zynen loevlugt niet lol ruïnerende leeningen; hy bevredigt zich met op eigene kosten de aktien te nemen, benoodigd lot i> deu goeden uitslag van hel werk. Gy ziet wel dat liet hier maer gewaegt van de zaken die den volksvertegenwoordiger betreffen, die niets te zien heelt in de gemeenic-finaticien dewelke hem niet aeugaen. Oh! hel is niet genoeg de Statiestraat opgebroken te hebben, om de vreemdelingen een goed gedacht over onze stad le geven. A. Indien een verstandig en niet vooringenomen menseb dit gedeelte der slad bezoekt, by zal getnakkelyk zien dat deze staet van zaken slechts voorloopig kau zyn, en dat deze plaetsiog later zeer voordeeliglyk zal dienen ter ver- fraeijing en vergrooting der slad, al werk gevende aeu onze lalryke werklieden. Overigens worden de uil te voerene werken in deze wyk ueersliglyk voortgezet. Inderdaed 'l was zoo, de stadskasse wierd wagenwyd open oesleld, en het was een plezier om zien hoe de schoone vyf- frankslukken klonken voor den grond aen de Statie. A. Indien uwe onvoorzigtige vrienden, toen zy aen bet beheer waren, dit voorbeeld van bevrediging en goedwil ligheid hadden gegeven, ’twelk hunne tegenstrevers hun komen le geven, zy zouden een oneindig beter en veel veordeeliger werk voor stad gedaen hebben dan zich al* iralo en met gebogen hooide in een ruïueerend proces te hebben gewikkeld. Het zal altyd eene onuitwischbare vlek blyven op het voorhoofd van dit rampspoedige stadsbestuer. 'waiwT z— jj.11 buiten de stad te leiden zonder profyt voor de burgers. A. Welke tegenstrydigheid in uw gesebryf van over slechts eenige weken van hier, toen gy verklaerdel dat het daer wel het plan was van uwe vrienden, dal de nieuwe regencu kwam aen te nemen; dal M. B. Verwilghm er niet moest op sloffen hetzelve aengeloond te hebben als komende uit zynen eigen koker. Gy hebt zelfs de bewoners van dat kwartier aengewakkerd om lol het bekomen van dezen uitslag te pelitionneren. Van eenen anderen kant, de ons aenpalende wegen die aengelegd zyn geweest ouder de bescherming van uwe vrienden, kunn n dus, volgens u, tot niets anders dienen als om de mensclien buiten de stad te leiden. O, gy zyt een fameuze redeneerkutidigeWy deuken, integendeel, dal, indien de gemeeuschapswegen kunnen dienen om de inenschen uil de stad le leiden, zy iusgelyks nuttig zyn om de menschen in slad te leiden. Onze ounoozele tegenspreker ziet niet dal hy, door zyne domme redenecring, eenen cnormeu steen werpt in liet aengezigl van zyne vrienden. Zyt gy nog verwonderd dal zekere mannen zoo vurig onafhankelijk zyn, de stadskasse weel er van le spreken. A. De plus fort en plus fort; T is gelyk by Nicoiel. Keerca wy de bladzyde om. Maer Dixmude had niets mogen doen. A. Eersi oomken, dan zyne kinderen. Maer hoe kooml hel dal, in hel begin van uw artikel, gy hebt willen be- wyzen dal de nieuwe gemeeuschapswegen maer dienen om onze inwoners weg te leiden Ziedaer nog een fameuze steen in de pooien van den beer welken gy uwe vrienden in bel aengezigl werpi. Gy zyi een domme vlegel Rien n'est plus daugereux qu'un ignorant ami; Mieux vaudrait un sage euueuii. Sic Senaet. De gemeenten doen alom groote opofferingen om nieuwe wegen le krygen. A. Dil is niet twyfelachtig; zy genieten er daer omtreiil al de voordeelen van, eu bun deel in de kosten is nooit in evenredigheid met de zware lasten welke, onder dil betrek, te beurl vallen aen de steden. IVal deed onze vorige regencie? Steenwegen leggen in den builen, zoo piepl hel Boterkcieje. A. Indien gy onze woorden niet verdraeid had, zoude het publiek kunnen oordeelen hebben over den uitslag en door welke zware opofferingen dezelve bekomen zyn ge weest. Wy hebben ook uitgelegd welk hel byzonder doel wit was van deze kostelyke en kolossale ondernemingen. Gy duikt dil alles, en om reden. MM. Becckman, Coomans, David, De Coninek, de Haerne, Eug. de KerckLove, Delael, Delcour, De Muele- naere, De Smedl, de Theux, de VVoelmout, de Zerezo de Tejada, d’Hane-Sleeuhuyse, Dumorlier, Gerrits, Guillery, Hayez, Jacobs, Janssens, Julliot, Kervyu de Lellenhove, tandeloos, Le Hardy de Beaulieu, Liénart, Magherman, Moncheur, Nolelleirs, Nolhomb, Reynaert’ Royer-de Behr. Snoy, Tack, Thibaut, Thienpont, E. Van- denpeerehoom,' Vander Donckl, Van Hoorde, Vau Re- nynglie, Vau Wambeke, Vermeire, Verwilgbeu, jWasseige Wou Iers. MM. Allard, Ansiau, Anspach, Bara, Bouvier, Braconier, Bricotill, Bronstin, Bruneau, Carlier, Crombez, de Baillei- Lalour, De Brouckere, Delré, De Kerckhove de Denter- ghem, De Lexy, d’Elhoungue, de Macar, de Maere, de Moor, De Rongé, de Rossius, Descamp, de Terbecq, De Thuiu, de Vrière, de Waudre, Dolez, Duponl, d’trsel, Elias, Frère-Orban, Funck, Hagemans, llyiiiaus, Jacque- myns, Jamar, Lambert, Lange, Lebeau, Leüèvre, Lesoinne, Lippens, Mascart, Moreau, Mouton, Muller, Nélis, Orban’ Orts, Pirmez, Preud’liomme, Rogier, Sabatier, Teselt’ Thonissen, T’Serslevens, Vau Cromphaul, Aiph. Vauden- peereboom. Vander Macsen, Vamlersticbelen, Vauhum- beeck, Van Isegbem, Van Overloop, Vilaiu Xllll, VlfcmiBkx, Warocqué, Walleen. MM. Schollaen en Denaeyer. De mannen van het Stadhuis gelykcn niet slecht aen Elzen Mispeiare die eene schoone erfenis gedaen had, en tegen zyne boeren zegde, had mijn dammen oom al die verbeterin gen aen hel land niet gedaen. dat had veel beter geweest, maer Elzen vergal dal hy dobbcle pachten trok ten gevolge van die verbeteringen. Zoo gael hel ook met onze slimme Sladhuisheercn die de erfgenamen zyn van een wys bestuer dal hun de openbare zaken in bloeijenden toestand heeft overgegeven. A. Dil klein vertelliugsje, verzind voor de noodwendig heid van de zaek, is niet ontbloot van zout Si non i vero bene trovalomaer hel noodzakelyke der konklusie om- breekt er aen; want indien uw elzen mispeiare, dieniet gemaekt is van hel hou(l waervan men de pylen maekl, geweien bad dal zyn domme oom, met zyne landen te ver beteren, een le kori had achtergelaten van rond de 60,000 fiauks geleende penningen, hy zoude zich niet be- paeld hebben met hem zoo liefdadiglyk le behandelen, maer zoude deze schoone erfenis zekeilyk maer aeuveerd hebben onder beuificie van inventaris. Ten anderen hel zyn onze vrienden aen hel bewind niet die er de byzondersle erfgenamen van zyn; zy hebben niets anders geerf 1 als schulden; maer de ware elzCn mis- pelaers in deze zaek, die er de beste brokken der inkom sten van gedeeld hebben, de schulden daer gelaten zyn genoeg gekendzy zyn klaer en duidelyk in hel Dolerkuipje aengewezen. De plaets my beginnende le ontbreken en hel overige van den artikel niets mi er belt Izcnde dat niet honderd- mael wederlegd is gewecsl, geef ik hel le knauwen aen onze knikkebollen. L. A. Wy zullen enkelyk antwoorden Al» de vos het Evangelie of de Passie preekt, boer wacht uwe ganzen. Maer de stad was ryk, zekerdat heeft men gezien als Constant Vanlhuyne kassynen slak in zyn peerdenslal om dal gebouwken als een paleis aen de stad te verkoopen. A. Welke trouwloosheidGy beschuldigl daer valscbe- lyk eenen achtbaren persoon dien gy niet kent en geeft onze bestuerders voor domkoppen uit. Dit klein huisken wierd veranderd lang vóór er gewag was vau de nieuwe straet, en kan niet verkocht worden meer als deszelfs ecble en lusschen partyen overeeugekomene weerde. Maer om alzoo moedwilliglyk een stalleke voor een enkel peerd te herschapen in een paleis, zoo als gy doel, zoudl gy moeten het nog al zonderling werk navolgen van den uitgever van hel Weekblad, die het in zynen bol kreeg eenen hooizolder le herschapen in eene drukkery. Allerhande Itiienwstydingen. M. Vanwindekens, direkteur der Paulinen te Kortryk, is direktcur benoemd der Zusters van deu 11. Carolus, te Doltignies, Luigne eu Herseaux. By koninklyk besluit is M. J. Boury, kandidaet- nolaris en commts-greüier by het iribunael vau eersten aenleg le Antwerpen, greflier benoemd van hel vredegeregl vau T kanton Contich. Men schryfi uil Gent Op de halfvastenfeest heden alhier gehouden, waren 855 peelden le koop gesteld, 51 veulens, 194 wagens, 29 karren en 2 ezels. Er waren vele pruisische kooplieden die een groot getal peerden aen zeer hooge pryzen gekocht hebbeu. Daegs tevoren waren meer dan 115 peerden verkocht aeu zeer voordeelige pryzen. Werkpcerdeu van 14 tot 1500 franks. Ziehier de nummers der aktien, die in de laelsie alge- meene vergadering der aktionnarisscii van onzen yzeren weg uilgelol en aflegbaer zyn aen 500 franks de aktie; het zyn de nummers 267, 1268, 1549, 1652, 2075,2277, 4’691, 5427. 5955, 7295,7244, 8122,8995, 9259,9525. 9477, 9729. By koninklyk besluit van 6 dito, wordt te Nieuporl een polilie-kommissariaet ingerigt. Koninklyke besluiten van dezelfde dagteekening be- magtigeu De besturende kommissie van den steenweg leidende van Corlemarck, door Ilaudsaeme, n ier Wercken, de ontvangst der tolgelden op dezen weg lol 51 december uaesi voor le zetten De gemeenteraOd van Langeinarek denoodige gronden te ontginnen, voor hel maken van eenen steenweg vau Lan- gemarek naer Poelcappcile. De 6‘ aflevering van de lluisbode beval hel portret van Isabella 11, de tegenwoordige koningin van Spanje, ni eene gravuer, voorstellende de Inhuldiging van Mgr. De- champs, aerlsbisschop van Mechelen. Paus Pius IX heeft gedurende zyn paus lont reeds 84 kardinalen weten sterven. We Biatuer.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2