E, N° 15. Twee-eii-twinligste jaer. 26 Maert 1868. e E, r s. nz., Dixmude, Donderdag, Politiek Dagboek. ARRE- werken I i Jesuielen. Hy schreef in 1735 Crom- lRDAG in alle twaelf RY. Van den anderen kant hebt gy den schynheilige. Wal hy denkt over de zeden Van de heiligschenderyen van Voltaire spreken wy niet het is te afgryselyk, te walgelyk. Wilt gy nu Voltaire onder een ander opzigt be schouwen? Hoort hoe lafherlig hy was. Zoohaest er gevaer was, loochende hy zyne eigene schriften. Vreezende vervolgd te worden voor zyne mede werking in de Encyclopédie, schreef hy aen d’Alembert Wilt gy een staelken van zyne filosofische waer- deeringen? In 1760 schreef hy aen Thiériot Wilt gy den man kennen dien de liberaters ons doen doorgaen voor den apostel der bedendaeg- sche verlichting? Wy staken de aenhalingen ons door M. Le- biocquy herinnerd. Hel ware te veel en le lang om ze allen over te schryven. Zeggen wy noglans, en dit ter onderrigling dergenen die, even als Vol taire, zoo lang zy zich kloek en gezond voelen, spotten mei God en godsdienst, mei deugd eü Vergelen wy niet dat Voltaire gedurende dertig jaren heek gewerkt aen het zedeloos eo schandig modderdichl, gekend onder den titel van Pucelle d'Orleans. Over den godsdienst De H. Kerk en O. H. Jesus-Christus, noemde hy de eerlooze. Hy heeft dertig jaren gewerkt om dien eerlooze te verpletteren, en riep uit DE MELAETSCHE VAN AOSTA. Over eenige weken hebben wy een werk aen- gekondigd, voor titel hebbende Voltaire peint par lui-méme, (het portret van w~'— door hem-zelven). In dit werk slaende leugen, de arglist, de hoog moed, de ikzucht, de schrokkigste gierigheid, de walgelykste zedeloosheid, de godshael, gedreven uil loutere iafbertigheid, tot de afgryselykste heiligschendery, er iu zulke diepe eu onmis kenbare trekken afgeschetst, dal M. Thiers zich zou schamen eronder den man te herkennen aen wien hy zyne bewondering i heeft gewyd. M. G. Lebrocquy, de schryver van het bedoelde werk, heeft gepoogd eene tcelenschappelyke be- Jesuict zal verworgt! hebben met de ingewanden van den wyzing van Voltaire’s karakter voor te dragen, en aelsten Jansenist. hy is er ten vollen in gelukt. Zyne preuven is hy Onnoodig te zeggen dat de priesters in ’t alge- gaen putten in de eigene werken van Voltaire, in meen by Voltaire niet meer genade vonden dan de zyne briefwisseling, indie van zyne vrienden en Jesuieten. Hy schreef in 1755 zyner geheimschryvers. Het is nuttig dat de lezer bekend zy met eenige I brandstapel te werpen dan het publiek te vervelen. van Voltaire’s princiepen over den godsdienst en de 1 zeden. Onder die princiepen zyn er, welke men zou dienen van buiten te welen om ze dagelyks op le werpen legen de bewonderaers en de aen- hangers van den schryver, wiens bestaen moet aen- zien worden als eene ramp te zyn geweest voor de Samenleving, Wy schryven er eenige van over Het is in de volgende woorden dat hy de theorie der leugentael vestigt ZONDAG. Sedert lang is de algemeene po litieke toestand zoo kalm en zoo rustig niet geweest als tegenwoordig; de Mogendheden schynen zich op vriendschap en vrede toe te leggen, en houden zich voor het oogenblik byzonder met hunne eigene inwendige zaken bezig. Wat nu de fameuze reis van prins Napoleon naer Duilschland aengaet, uit dewelke een algemeen verbond van vrede en kalmte moest voorlspruiten, deze wekt geen belang meer op, en zyne grootsche plannen schynen in duigen gevallen te zyn. MAENDAG. Het gerucht, sedert eenige dagen in omloop, dal het fransch garnizoen in de pauzelyke Staten liggende, zou verminderd ge worden zyn, wordt thans bevestigd. Het 19d® linie- regiment, dal vyf jaren te Romen gebleven is, en het 87* onlangs uil Algerië gekomen, zyn aenge- wezen om in Frankryk terug te keeren. Deze maet- regel, zegt een parysisch blad, wordt eenvoudig gedaen onder een krygskundig oogpunt, en heelt geen gemeens met de politiek van Frankryk ten opzigle van den H. Stoel. De politiek van het goe- vernement is genoegzaem bevestigd geworden en is genoeg gekend opdat de terugkomst zyner troepen aenleiding kunne geven tol eene verkeerde uit legging. DINGSDAG. Het oostenrykschgoevernement wil in dat land zekere leeringen invoeren die regelregl in stryd zyn met de leeringen der kalho- lyke Kerk. Hierover verzekert een brief uit Romen, dat het romeinsche hof Oostenryk bedreigd heeft, ^0^‘fcX de betrekkingen met hetzelve at te breken, indien iiegen als de duivel, uiet benauwd weg, niet voor eeneu hel ontwerp van het burgerlyk huwelyk wierd tyd, maer stout en altydLiegt, vrienden, liegt; ik zal aengenomen. 1,61 u ler gelegenheid wedergeven. WOENSDAG. De slechte trouw van Pruisen jegens het goevernement van Denemarken schynt van langsom meer uit. De bevolking vau Sleeswig, heimelyk aengesloken door Pruisen, had de wapens opgenomen om zich le ontdekken aen hel eenig- zius willekeurig besluer van Denemarken; de Sleeswigers wierden in hunnen opstand ondersteund door Pruisen die hun de herstelling hunner grieven en zyne bescherming voor hel loekomende, be loofde. Doch, in plaets van nu bescherming te ge nieten, worden ze door Pruisen behandeld als eene veroverde natie... en ten dien gevolge verlaten veel Sleeswigers hun vaderland, en schepen in voor Amerika... Over eenige weken hebben wy Voltaire had zyne opvoeding ontvangen by de eerweerde Paters Jesuieten. Hy schreef in 1739 en in 1766 En later schreef hy onder andere T BOTERKUIFJE jitnude. Het portret I - kom- FEUILLETON VAN T BOTERKUIFJE. ale en eo. ten. ilagne. keelen, slove- sauce- wafei- tpotien angen, lekken, ketels- paens- Alles wel nagezien, is hel beter eenen prissier op den lien en testers, ketens, nagels, gels. •fyzers, iessels, trie, uw- BEKENDMAK1NGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilgendyksiraet, N* 50. Voor elk afzonderlyk nutn- mer, 12 centimen. 12-00. 15 00. 18-00. ten, ten, van EN. 1. c- en vit<en, s, nyp- is, zik- bol- muize- izagen, Ik mag zeggen voor God die my aenhoort, schreef hy aen den abt Rothelin, dat ik goede kristen en ware katholiek ben. - Ik wil in ruste leven en sterven in den schoot der veel van het dier, en ik moet bekennen dat, sedert haer overlyden, dit kleine beest een ware troost voor my was. Hy was verschrikkelyk leelyk, en daeraen hadden wy bel waerschynlyk te danken dal hy byons eene si huilplaets had gezocht. Iedereen had hem verstoolen, maer voor bel verblyf van den Melaetsehe was hy nog een ware schat. Uil dankbaerheid, dal God zoo goed was geweest om dezen vriend te zenden, hadden wy hem Mirakel (wonder) ge noemd, en zyn naem, die geheel in stryd was met zyne leelykheid, even als zyne voortdurende vrolykheid, hadden ons dikwyls in smarlelyke oogenblikken verstrooijing ver schaft. Hoe zorgvuldig ik er ook voor waekle, gebeurde hel menigwerf dal hy van ons wegliep, en ik had nooit gedacht dal zulks voor iemand schadelyk kon zyn. Intusscheu maekien eenige inwooners der stad er zich ongerust over, en vermeenden dal hy de kiem myner ziekte op ben zou kunnen overbrengen; zy besloten hunue klag- ten by den kommandaul in te dienen, die bevel gaf dal myn houd onunddelyk moest gedood worden. Terstond kwamen de soldaten, vergezeld van eenige inwooners, ten niyuent om dit wreedaerdig bevel teu uitvoer te brengen. Zy deden hel dier in myne tegenwoordigheid eene louw om den hals en sleepten het zoo mede. Toen by by de tuindeur gekomen was, kon ik niet nalaten nogeenmael uaer hem om te zienzyne oogeu waren op my gevestigd eo vroegen, als T ware om hulp, die ik hem niet kon ver leunen. Men wilde hem in de Doire verdrinken, maer hel volk, dat hem buiten stond op te wachten, ontving hem met een regen van steenen lot dal by dood néér viel. Ik hoorde zyn gekerm en, nicer dood dau levend, kwam ik in Ik zie by een volk veel liever de bedorvenheid der goede zeden dan <lie van den goeden smaek. Ik wil het vermaek doen ontstaen; ik wil gansch de jongheid van Geneven hederven. (Voltaire bewoonde als- - - XV 1 mynen toren terug; myne knikkende knien waren niel in staet my langer te dragenik wierp my te bed in een toe stand die niel te beschryven is. Myne smart deed my in dit regtveerdig maer streng bevel niel anders zien dan een even wreede als noqdelooze barbaerschheid, en hoewel ik my thans scbaem over de gevoelens die my toen bezielden, kan ik er nog niet met bedaerdheid aen deuken, ik ver keerde den ganschen dag in de grootste gemoedsbeweging. Hel was hel laetsie levend wezen dat uien my ontnam, en deze laetsie slag had alle andere wonden van myn hert open gereten. Zoodanig was myn toestand, toen op denzelfden dag, tegen hel vallen van den avond, ik op denzelfden steen ging zitten, die u thans tol rustplaets dient. Ik overdacht eenige oogenblikken myn treurig lot, toen ik by de berken- booinen. daer aen hel einde der heg, twee jeugdige eeht- genoolen ontwaerdde, die eerst sedert kort getrouwd waren. Zy kwamen langs het voetpad dal door hel veld loopt, al digter en digler by, en gingen digi by my heen. De aengename kalmte, gevolgd van een ongestoord geluk, was op hun gelaet te lezen; zy liepen arm in arm langzaem voort. Eensklaps zag ik hen slilstaen; de jonge vrouw liet hel hoofd op de borst van haren man zinken, die liet met vervoering in zyne armen drukte. Ik voelde myn hart ineenkrimpen. Zal ik hel u bekennen voor hel eerst van myn leven gevoelde ik de wangunst in myn hert opkomen nimmer had het geluk zich zoo duidelyk voor my opgedaen. Ik volgde hen met myne oogen lol aen het einde der weide, en zy zouden juist lusscheu de boomen verdwynen, loeu vroiyke kreten myu oor troffen; bet was hun geheete Verbrandt myne papieren, schreef hy aen zynen zaek- waerneroer Moussinol, men zou my er te leelyk inzien; het is beter bedrieger te zyn dan dupe. Zoohaest er gevaer op handen is, verwittig my opdat ik aenstonds in al de gazetten bet werk loochene. a De wereld is een strydperk hy die het best met d'anderen kan lagchen, blyft zegepralend. Ik spot veel met de anderen dat doet deugd en ondersteunt den mensch in zyne gevorderde jaren. Het schynt my allernoodzakelykst, zegt hy, dat er overal onwetende guiten loopen. *dau, I7tiü, de stad Geneven.) i Alwie weldenkend en deugdzaem is, moet de kristene sekte in afschrik hebben. Nog twintig jaer en het is er tneê gedaen. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, C» franks. Met Suppl. S Het Boterküiwe verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Derde vervolg. K. Hoe treurig moeten voor u die eerste dagen geweest tyn, na hel overlyden uwer dierbare zuster! M. Ik verkeerde tangen tyd in eetie zekere maet van stompzinnigheid, die my zelfs de mogelykheid ontnam den geheelen omvang van myn ongeluk te beseflen; toen ik tot >ny zelven kwam en ik weder in staet was mynen toestand te overzien, was het alsof myn verstand iny begeven had. Dat tydstip zal immer dubbel treurig voor my blyveuhet herinnert my aen het grootste ongeluk dal my kon over kómen en aeu de mtsdaed die er byna hel gevolg van was geweest. K. Eene misdaed! daertoe zie ik u niet in staet. M. En toch is hel maer al le waer; wanucer ik u dit voorval uit myn leven verhaeld heb, vrees ik maer al le veel van uwe achting le verliezen, maer ik wil my niet beter voordoen dan ik ben, eu gy zult my welligl eerder beklagen dan veroordeelen. Reeds is in menig zwaermoe- *)'g ougeublik. hel denkbeeld by my opgekomen om my liet leven te benemen; de vreeze Gods heeft my echter immer terug gehouden totdat eene omstandigheid, zoo eenvoudig C|i oogschyulyk niet iu staet om my le hinderen, my byna voor eeuwig ongelukkig zou hebben gemaekt. Eene nieuwe Stuart was by my bereid. Gedurende eenige jaren had een kleine houd zich zeer aen ous geliechtmyne zuster hield Voor eenen vriend, te liegen is de eerste pligt der vriendschap. Liegen is slechts ondeugend wanneer het kwaed doel; hel is een zeer groote deugd wanneer bet van Voltaire geschilderd door hem-zelven. - Y-r-----r - I ik wil iu ruste leven en sterven in aen senoot uer Voltaire geschilderd kalijOlyke, apostelyke rootnsche Kerk. Men is een monster, wannéér men degenen niet eert en eerbiedigt die onze ziel hebben gevormd. Het zyn de Jesuieten die my de gevoelens hebben ingesprokeu, welke tot aen bel graf het geluk myns levens zullen uituiaken. Ik zal niel gerust stervén, vooraleer men den laetsten

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 1