De weten het Si den 1 in re{ konvo komsl *s nan het k( ande uitni Onaf M. lingei 22 in: landsche zaken, eenen, hetgeen men noemt grooten politieken stryd, geopend. Acht of tien dagen lang zal het doklrittarismus met al de kweslien, die de twee groote parlyen van het land verdeelen, weêr voor de pinne komen, Doch, gelooft niet dal het genegen is er eene enkele van op te lossen. Zoo dom niet. Herinnert gy u de historie van dien ouden prokureur die, zyne dochter ten huwelyk gevende aen eenen jongen advokaet, haer niets anders medegaf voor bruidschat als eenen pleil- zak? Een jaer na de bruiloft liep de jonge advo kaet preus en triomfantelyk aen zyneu schoonvader aenkondigen dat hy bet proces, welk hy hem har toevertrouwd, gewonnen had. Domoor, riep de schoonvader uit, gy hebt dat proces gaen winnen? En ik, die er twintig jaer by geleefd heb en er op rekende dat gy het zoude overgezel hebben aen uwe kinderen! Onze doklrinairen redeneren gelyk den ouden prokureur. Zy weten wel dat, wanneer zy bel volk niet meer zullen kunnen hel klerikale spook voor de oogen bangen, hunne rol zal uilgespeeld zyn, en dal er hun niets anders meer zal oveiblyven als hunne geiten op le (rekken en te gaen wandelen. Niettemin zal dit hun niel beletten van voorl te blyven uitvallen legen de Encycliek, den Syllabus en de wel van 1842, en leelyke geziglen te trekken in de Kamer op de representanten der regler zyde. Maer dezen welen goed waer de hond gebonden is en loonen zich weinig verschrikt over deze muilen- makery der ministerieele slaven en grootmeesters der fraacmafonnery. Als gevolg aen de inlichtingen, welke wy in ons Supplement van zondag hebben medegedeeld, laten wy hier verdere byzonderheden volgen over de onlusten, welke in hel Walenland zyn uitgeborsten, dat zy wist dat er 500 optoerlingen te Wanfercee-Baulet Nadere byzonderheden. Eene algemeene vergadering zal gehouden worden in hel lokael der vergadering (Gouden Leeuw, Weslslraei), op Zondag aenslaende, 5 dezer, ont 4 ure namiddag, len einde over le gaen tot de volgende kwestien, op het dagorde gebragl 4° Aenveerding van leden. 2* Vernieuwing van de helft der leden van ’l Bureel. 5’ Herziening der kieslysten. 4° Voorbereidende kiezing van een’ volksver tegenwoordiger. De belangrykheid ingezien der voorslellen, noodigen wy de leden der vergadering uit, dezelve zoo veel mogelyk te komen bywoonen, tevens ver- tcano Brug; het r< zich ken. deze i der w avonc trekki nachi huree Alger heid I zaed Werv voor My No Ws Do 1 Apri mak And a«nst: van N De Dai er op ryk, dezer wie hi deeld met e verwi Me kweb Ve aenv. lOtal plaeli sebyn subsi: An Di 18 M Pen 21 id. gtis 25 id. en 27 id en 28 id. docl (Eci 50 id. en t Me is le I den o en li< Bousi en J MM. J 25 Ma dag' Ade van 26 tl Hel tweede bataillon karabioiers heeft *s zondags mor gens, in alle haest, Mechelen verlaten om zich user den omlrek van Chaileroi le begeven. lucht te beveiligen, ging ik naest haer zittenzy wenschie echter in hare laelsle overpeinzing alleen te zyu; ik ging dus weg, zonder haer echter uil het oog te verliezen. Van tyd tol lyd zag ik liaer den doek opligien, als zy hare han den ten hemel hief. Toen ik weder by hel bosebje kwam, vroeg zy om wat waler, ik bragi haer dal, zy bevochtigde even hare lippen, maer kon niet drinken. <t Ik voel myn einde naderen, zegde zy, bet hoofd afwendendereyne dorst zal weldra voor immer gelesvhl zyn. Ondersteun my, myn broeder’ help uwe zuster by dezen gewenschlen, maer vreeslyken overgang. Ondersteun my, en bid vour my liet gebed der stervenden. Dil waren de hetste woor den die ik van haer hoorden. Ik legde haer hoofd legen myne borst, en had zoo als zy verlangd bad. Gedurende dry uren ondersteunde ik haer zoo, terwyl zy haren laelsien stiyd legende naluer streed; eindelyk blies zy den laelsien adem uit, en kalm verliet hare ziel deze aerde. Toen de .Melaelsche aen hel einde van zyn verhael geko men was, bedekte hy het gezigt mei zyne handen; de rei ziger kon van aendoeuing niet spreken. Na een oogenblik van diepe stille stond de Melaelsche op. <t Vreemdeling, zegde hy, wanneer verdriet of moedeloosheid u overstel pen. denk dan aen my, den kluizenaer van Aoslahel bezoek, dat gy hem gebragi hebt, zal niet zonder vrucht voor u geweest zyu. De berigten van den 29", melden het volgende Op hel oogenblik dal ik u schryf, koml er een nieuw eskadron jagers te peerd uit Leuven aen, en men verwacht nog andere treinen, welke een eskadron ruitery en een batailjon infanterie le Charleroi zullen aenvoeren. Er De officiers, die le Monligny kommandeerden, onder de orders van majoor Quenne, waren kapitein Sarrazin, de luitenants Nautebaert, Servepieler, Geuiny en de onder luitenant Smeeslers. Na de fussillade, welke aen eenige persoenen liet leven kostte, heeft hel detachement twee der aenleiders aengehouden, die den kordon der schild wachten waren overstapt en by de ingangdeur de soldaten kwamen beleedigen. Aengezien er geene gevangenis was in den koolput, heeft men in de aangehoudenen aen palen gebonden, aen welke zy gebleven zyn, totdat majoor MonivilJe aenkwaui, die hen aen de geudarmetie overleverde. Toen het detachement van majoor Quenne in de stad terugkeerde, langs den weg van Gilly, gitig een derde kerel schier arm tegen arm met de officiers van het detachement. Zyne tegenwoordigheid kou gevaerlyk worden, en men gelastte hem achter de troepen te gaen. Hy weigerde. Een officier deed hem blyven staen door twee soldaten. Eens klaps trok hy een groot mes onder zyne vest uit en ginger zich van bedienen, toen hy in de gracht wierd geworpen. Zonder de lusschenkomsl van den officier had men hem ter plaelse gedood. De aengehoudene is naer de gevangenis van Charleroi gevoerd. Ouder weg heeft uien nog op hem een ponjaerd-mes gevonden. Er zyn le Antwerpen, le Mechelen en omstreken, onrust wekkende tydingen in omloop, zonder twyfel verwekt door het vertrek der troepen. Men zegt dal de opstand in de Borinagie veld wint en zich uitbreidt. r—■■jjii.u ■u'-e. en kort van ooren, was op hel spreekgestoelte geklommen. Dochdaer zyne slem niet zeer beider was, kou men zyne redevoeringen niel hoorenalleenlyk bemerkte men dat zy by de toehoorders eene groote beweging veroorzaekte. Aen de eene zyde verwekte zy de toejuichingen, aen de andere deed zy gemor ontslaen; en op eens onderbrak een Luxemburger den redenaer met kracht eu klem door iets.... dal niel heel parlementaire was. Dil veroorzaekte een waer tempeest, en onder verschillige gevoelens stoof de vergadering uiteen. Zou de tnensch in plaets van zoo als zekere wys- geeren liet beweeren een volmaekle aep te zyn, niel een volmaekte hond zyn? Hoeveel zyn er niel die bassen van ver, doch nimmer aenrandeu; die, even als de hond, u verraderlyk by de broek pakken, u eenen slag, heimelyk en in hel donker, toebrengen? Hoeveel zien wy er de band byten die hun goed doel, en onder de menschen is niel, even als by de honden, ’l regt van den sterkste het beste? Ik stel deze vraeg voor aen onze akademie van wetenschappen.... (Uil de Huisbobe). Zonderlinge Meeting te Brussel. De meetings zyn aen het orde van den dagde maert- sche buijen zullen er weldra ook weten van te spreken. Zelfs de honden der hcof.lstad hebben er dezer dagen een gehouden, omdat M. Anspach, burgemeester van Brussel, hun hel liefste en aengenaemste vermaek, hel lanterfanten en hel flaneeren had verboden. De maen blonk glinsterend aen den hemel en verlichtte hel zonderlingste schouwspel. Een overgroot getal honden waren op hel boulevard ver gaderd; midden van hen zal op eene bank een heerlyke jagtbond, die de bediening van voorzitter uitoefende. Hy was bygestaen door eene fraeije levrette en een fynvormig karlyn, welke de geheimschryvers van de meeting waren. (]a[er niel gewerkt wierd. Zy'moesten om 8 ure 's avonds De bonden hebben immers het voordeel op den tnensch 1 hv‘-‘1" knn.en d» van eene eigenaerdige tael tc gebruiken. De voorzitter nam eerst het woord en mei klare en heldere stem riep hy Quousque tandem.’.... Tot wanneer dan, edele dieren, zult gy de dwingelandy van Brussel’s stadsheeren verdragen? Wal! uwe broeders, uwe zusters, uwe bloedverwanten worden als paria's in hel uitoefenen van hun regt, hel zoeken van beenen en vellen, verhin derd zy worden aengehouden en veroordeeld om te ster ven door de handen van den heulIs dat verlichting? Is dal beschaving? Zyl gy genegen, broeders(eene fluit stem eu zusters). Deze onderbreking van 's voorzitters woorden veroorzaekte eene groote opschudding, en de meerderheid loonde zich buitenmate verbillerd. De rust wierd nogllians hersteld, en men kon den slechten indruk beslatigen van de maelregels door den heer Anspach tegen hel hondenras genomen, welke deze edele dieren uiterst legen hel menschdom ophitsen. Een schapershond byzonder was hevig in zyne uitvallen tegen de hotidenvervolgers. Hy zette uiteen de groote diensten door de bonden bewezen en riep na eiken dienst is dal de loon die wy verdienen! Niels ontbrak aen dezen landdag van eenen nieuwen aerd, noch de toejuichingen, noch d« wyzigingeu, noch de onderbrekingen, en het is door eene onderbreking dat de vergadering wierd opgeheven. Een hond, kori van hair, kort van steen Zy wandelden le samen naer de tuindeur. Toen de krygsman op het punt stond van le vertrekken, Irok hy zyn handschoen van de regterhand a Gy nebl nimmer iemands hand gedrukt, zegde hy tol den Melaelsche, wees zoogoed en druk de myne, hel is de hand van een’ vriend die hel levendigste belang in uw lol stelt. De Melaelsche ging met zekeren schrik eenige schreden achteruit, en terwyl hy oogen en handen ten hemel hief, riep hy uit: Algoede God, overlaedt met uwe zegeningen dezen me.delydcuden meiiscb Sta my dan een andere gunst toe, hernam de reiziger. Ik ga vertrekken; in langen tyd zuilen wy elkander welligt niet meer wederzien; zouden wy, behoudens de noodige voorzorgen, elkander van lyd lot lyd niet eens kunnen schryven? dit zou u welligt verstrooijen, en my zou bel een groot genoegen doen. De Melaelsche bedacht zich eenige oogenblikken. Waerom, zeide hy eindelyk, waer- om zou ik my een droombeeld scheppen; ik moet geen ander gezelschap hebben dan my zelven, geen anderen vriend dan God by Hem zullen wy elkander weder zien. Vaerwel, edelmoedige vreemdeling! Leef gelukkig Vaerwel voor altyd De reiziger ging heen. De Melaelsche sloot de deur en grendelde haer. \'ry naer hel fransch van Xavier De Maistre. Alle vrees, betrekkelyk de Lagere Sambre, is dweuen er heerscht daer eene volledige kalmte. De put Si. Jacques, welke men zegde bedreigd le zyn, is bel voorwerp van geene hoegenaemde belonging geweest, evenmin als hel etablissement van Oignies. Te Baulet schynen de onlusten op nieuw le beginnen. Volgens men zegt, zouden de opstandelingen gewapend zyn. Er zyn troepen heen gezonden. Te Chatelet, in den koolput Carabinier, zyn heden ernstige onlusten uitgeborsten. Er is in den namiddag een eskadron jagers van Charleroi naer toe vertrokken, ver gezeld van gendarmen, en de ruitery heeft tweemael ge chargeerd. Er zyn eenige personen gekwetst en een zeker getal opstandelingen zyu aengehouden en naer Charleroi overgebragl. Oproer te Chatelet. Men leest in hel Journal de Char leroi, van 28 maerl De dag van gisteren is kalmer geweest. De troepen hebben in al de naburige gemeenten gepatrouilleerd en er zyn verschelde aenleiders van den opstand aengehouden. Een hunner wierd sterk gebonden en op eene mestkar naer de gevangenis gevoerdeen ander, de geuaetnde Moccouri van Chatelet, is dezen morgen aengehouden. De werken zyn herval in de koolmynen en yzergieteryen, welke waren aengerand. Er is door hel gemeenle-besluer van Chatelei eene proklamaiie uitgeveerdigd, waerby de werklieden worden aeugemaeud, om het brood van hun en hunne kinderen legen de opstekers der onlusten te ver dedigen. Omstreeks 6 ure 's avonds kreeg een eskadron jagers bevel om naer de etablissementen van Oignies et» der Lagere-Samhre le verlrekkeu, waer samenscholingen hadden plaets gehad. in de koolmynen van Lambussart, Baulers, Moignelée en Hazard, zyn de werken opgeschorst. Om 11 ure 's avonds zyn de karabiniers naer Tamines vertrokken. De werklieden hadden gedreigd dat zy zater dag naer al die putten zouden gaen, oin zich le overtuigen op liet plein van Lambussart byeen komen; maer de gendarmerie en de troepen waren hun voor. Overigens zyn er troepen geposteerd op alle punten, waer uien voor onlusten vreest. De plaelselyke policie heeft al de landloopers aenge houden, welke men in den omlrek vond en hen naer de bedelaers-geslichlen gezónden. Dil is een pryzeusweer- dige uiaelregel. zullen in de gausche streek posten gezonden worden, om het kort te maken met de muilery, zoohaest deze zal pogen den kop op le steken. De gansche streek verkeert in de grootste gisting. De mynwerkers drukken luidop hunne grieven uit. Zy hebben eeuigszins gelyk op een zeker punt, le weten dat zy lamelyk genoeg de vermindering der dagloonen be- grypen, welke door de hestaende krisis is verourzaekt doch dat zy niet kunnen aentiemèn, dat de patronen de pryzen der steenkolen niet in evenredigheid verminderen, om den overgrooten voorraed, welke lelterlyk de om streken belemmeren, te doen verdwynen. De majoor Quenne, die zich in de droevige noodwendig heid heeft bevonden van op de volksmenigte te doen schieten, is vooral hel mikpunt der mynwerkers; zy willen zvne dood. Men beweert dat hel getal der doodeu aen de Epine de negen le boven gael. De luitenant De Hollin is niel meer in gevaer; dagelyks is er verbetering in zynen gezondheidstoestand. Die officier heeft hel bewys van grooten moed gegeven. Toen hy voor de laelste mael met zyn handvol gendarmen de muiters chargeerde, was hy wezenlyk met bloed bedekt. Hel is gelukkig dal de luitenant niel van zyn peerd ge vallen is, anders ware bel met bein gedaen geweest. Men schryft uit Tamines, 27 maerl Mej. Celine Gerard wetende dat haer vader, de be- stuerder-Geranl, en M. Dupont, direkleur, afwezig waren, ging ten 5 ure naer den koolput eti wel op hel oogenblik u.. - 3 waren, die zich naer den Hazard gingen begeven. Dat moedige meisje, vergezeld van haren broeder, de massa werklieden ziende aenkomen, ging hen le gemoet, hield de aenleiders legen en vroeg wal zy wilden Wy willen, zegden zy, dat de werklieden uil de pullen boven komen. Mej. Gerard gaf seffens last aen den meesler- mekanicien, jan Sprumonl, in de myn le dalen en de werklieden le doen boven komen. Een der oproerlingen gedreigd hebbende de koord door te snyden, trad Mej. Gerard lol hem en zegde stoutweg Ik verbied u aeu de koorden le raken. De oproerling ging achteruit. Een ander wilde een der meestergasten op hel lyf vallen; mej. Gerard sprong tusschen beiden en de bedreiging had geen gevolg. Mej. Gerard sprak lol de werklieden en deed hun zien, dat zy niel door geweld uit de moeijelykbeid zouden ge raken waerin zy zich bevonden. De werklieden luisterden eu toen zy heen gingen, gaf bel kloeke meisje eenige tonnen bier aen de menigte, die uiieen ging onder den kreet van Leve Mejuffer GerardMen heeft aldaer geene wanorders le lyden gehad. Goede woorden doen dik- wyls meer efiekl dan bajoutiellen t'ereenig;ing der Onafhankelyke Liberalen van de Stad en liet Arrondissement Ikixmude.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2