AY NGEN. Dixmude, Zondag, 26 April 1868. De Kamer. BEERST. den heer burgemeester OS, zitting, tec i. kelyk heden, met den rjgrond van gebruik le OS, Me zitting, elde te ver- e Eesseu. r Herberg, treo 50 een- Gebruikt Wy zullen io ons volgend nummer over de zit tingen handelen der Kamer, van woensdag en donderdag. Men verzoekt ons de volgende regelen in ons blad te voegen als antwoord aen het Weekblad van zondag laetst Mynheer de Uitgever, Het Weekblad kondigt aen dat een burge meester en notaris van eene omliggende gemeente der stad Dixmude, het voorwerp geweest zynde van eene beschuldiging, heden valsch bewezen, dezen die de aenklagt ten zynen laste hebben gedaen, voor de reglbank zullen worden vervolgd. Deze vervolging zal het voordeel hebben de stuks dezer zaek te doen kennen. Het bevel van niel-vervolging, gegeven door de raedkamer der regtbank van Veurne, en hel arrest van niet-ver- volging van de kamer der iubeschuldigings-slellin- gen van hel Hol van beroep te Gent, tusschen gekomen op appel van den prokureur des Konings van Veurne, leveren eene beste gelegenheid op om de stuks dezer zaek openbaer te maken stuks welke beter in staet stellen om te oordeelen over het verstand en de aclitbaerheid van den notaris-burgemeesler in kwestie, dan al de lof- sprekende brieven welke hel Weekblad zoude kunnen inlyven. Wy voegen dus onze aendringingen by dezen van hel Weekblad opdat M. de notaris-burgemeesler de aenklagers zoude vervolgen. Men verzekert ons dal dezen het niet minder verlangen dan wy. Het hangt dus maer al' van den heer burgemeester iedereen le voldoen. Dingsdag heeft de Kamer, na hare paesch- vakanlie gehouden te hebben, hare werkzaemheden hernomen. Zoo als wy hel in ons vorig nummer zegden, had by gelegenheid der algemeene beraedslaging des budjels van binnenlandsche zaken, eene diskussie plaets over de wet van 1842 op het lager onderwys. Na MM. de Rossius en Watteeu, twee vry- denkers, gehooid te hebben, sprekende beiden tegen het godsdienstig onderwys dat thans nog in de lagere scholen gegeven wordt, is’l de beurt van spreken geworden aen M. Dumortier, die van zynen kant de zaken net en eenvoudig heeft uiteen gezet. Wy hebben het meermalen herhaeld onze tegen strevers hebben voor taktiek, hard en luid de grosse caisse te slaen op het geroep van vryheid en gelykheid, telkens dat ze van zin zyn de katholyken te krenken in die reglen waer ze betmeest aen houden en, volgens geweten, verpligt zyn betmeest aen te houden. Laet ons eens zien op welke wyze onze tegen strevers redeneerende lezer zal overtuigd zyn van de regtzinnigheid van dat volk, dat in hunnen hael legen den godsdienst er maer op uil is om de eenvoudige menschen te bedriegen. Na dat de zoogenoemde liberalen al tien malen, tol hun voordeel wel te verslaeo, de Constilulie ouder de voeten hebben getreden, komen zy met de weltelykheid der Constitutie voor handen wan neer er kwestie is de katholyken een deel van hunne regteu te omstelen, en dit juist op een ter rein waer de katholyken zeil de weltelykheid der Constitutie inroepen om de volheid van hun regt te verdedigen. Verklaren wy ons nader Onze Grondwet geeft te kennen dat, voor wat het geven van hel volksonderwys betreft, de wereldlyke overheid zich hierover met de geestelyke overheid moet versiaen. Tot nadere verklaring hiervan is in 1842 eene wet gemaekt geweest welke den priester uilsluitelyk gelast met hel geven van het godsdienstig onderwys in de lagere scholen. Ziedaer wat dekatholyken tot hunne verdediging inroepen. Maer zien wy ook nu wat de liberalen hiertegen inbrengen Wy spreken uit den naem der vryheid en gelyk heid van alle de burgers, zegde M. de Rossius; dit princiep vindt eene waerborg in onze Grondwet. Nu, ’l is krachtens dit princiep dal wy de uitsluiting vragen van den katholyken priester uit de lagere scholen. Een protestant en een vrydenker hebben dezelfde reglen voorde wet als de katholyke, zegde by verder, en dewyl men de katholyke kinderen niet kan verphgien, in zaken van religie, door eenen protesianlschen meesier in de publieke scholen onderwezen le worden, zoo mogen ook de proles- tanlsche en vrydenkerskinderen niet gedwongen worden in de lagere scholen de lessen by te wonen in zake van religie door den katholyken priester gegeven. En daerom dringen wy erop aen dal voor- laen aen den priester den toegang tol de lagere scholen ontzegd worde; hy leere aen de kinderen van 't volk den godsdienst in de kerk, daervoor wordt hy door den Staet belaeldl... Aldus ledeneerde de vrydenker de Rossius en nahem Walleen en Erère. Deze drie mannen doch vooral de laetste, zyn stout genoeg en hunne oneerlykheid gaet zoo verre, dat ze de katholyken die, zich steunende op de Constitutie, hunne Jegten legen hunne onregtveerdige aenvallen ver dedigen, durven beschuldigen de Constitutie onder de voeten te treden, op het oogenblik dal zy-zelven dezelve ten hunnen voordeele verkrachten Kan men dan een voord uitdenken dal sterk genoeg is om zulk volk naer weerde le kenmerken? Oiideriusscben ziehier in welken zin M. Dumortier aen MM. deRossiusen Watteeu geantwoord heelt; bet diene terzelfder tyde lol antwoord aen het Weekblad, welk bladje vindt dal de katholyken las teren wanneer ze de zoogenoemde liberalen be schuldigen van den godsdienst en de Kerk vyaudig le zyn. M. Dumorlier zegt, en met vele reden, dat men zich veel bezig houdt met de eenige protestanten en vrydenkers die zich van het katholyk geloof hebben afgescheurd, maer men zeer weinig be kommerd is met de groote, zeer groote meerder heid der bevolking, die katholyk is. Men bekom mert zich veel met eenige duizenden maer niet met de millioenen. Gy wilt, roept hy uit, maer tot een doel komen, en dal is van in België een solidair, een ongods dienstig, godloochenaars onderwys le geven. Hewel, weesl wat ge wilt, solidair, ongods dienstig, maer eerbiedigt hel geloof des volks, dat geloof hetwelk ons verlost heelt van de dwinge- landy van hel huis van Oranje. De priester uil de school jagen dat is uw doel,.en wanneer gy daerloe zult gekomen zyn, zult ge niets bewerkt hebben dan mannen gemaekt hebben zouder toom en vrouwen zonder zedelykheid. Wanneer gy T volk zyne godsdienstige gevoelens zult ontnomen hebben, zegt spreker, dan blyfl u slechts de brutale magt, de ballen en hel geweld over. Hy houdt meer, en onze lezers ook, vau de zachte gevoelens die de godsdienst in de herten der kiodeien legt. Indien men tol dit stelsel zal gekomen zyn, van het godsdieostig onderwys uil de scholen gebannen te hebben, dan zal men zien tot hoe ver men hel land in gevaer zal gebragt hebben. Alzoo spreekt M. Dumorlier. a - 59 a 19 14 41 a 13 45 45 a 94 85 86 a 3 24 2 27 56 a 1 45 11 ver- Ü5 boora- BEKENDMAKINGEN. 45 ct. den drukrege- Bureel Wilgendyksiraetj N* 50. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centinien. I April. - 3 34 75 19 a 26 10 a <9 75 i0 a 23 - a 13 25 47 50 57 51 55 10 5 e 5# kH. de 50 kilos. 1-50 ct., Voor «iet* l*rofesM>r ON. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, O franks. Mel Suppl. S Het Botf.rkuipje verscbynt den Donderdag in geheel blad cu den Zondag in half blad. 'T BOTERKUIFJE April. - a 55 50 -a- 1 a 27 50 - a 18 75 a 12 50 3 22 0 April. - a 58 -a 52 a 27 a- 75 a- 15 a 46 ld ervan er op voet 0 4 420, Hoorn- l et. de 50 cl. Allerhande Nieuwslydingen. Sedert 12“ deier zyn de vertrekuren van den yzerenweg van Veurue-Licbtervelde veranderd als volgt Van Veurne naer Dixmude en Lichtervelde ten 7 ure 25 min., ten 11 ure 45 tuin, ’s morgens, en ten 5 ure 55 u>iu. ’s avonds. 4 April. 5. 114. a 57 55 53 a 40 a 21 a 42 a 14 50 27 a 2 85 a 86 a-- Van Lichtervelde naer Dixmude en Veurne: ten 9 ure 5 ntiii. 's uiorgends, ten 2 ure en ten 8 ure’s avonds. Heden is alhier in’t huwelyk getreden M. Lucien Vermeesch met Jufv. Leouie Vandenbnssche. Een koninklyk besluit van den 7 april bemagtigl den gemeenle-raed van Dixmude, eene leening te doen van 100,000 fr. door lussclieukoinsl van bet gemeenle-krediet, welke som bestemd is om oude schulden te dekkeu en voor werken van openbaer nut. Een koninklyk besluit van den 10 dezer bemagtigl den gemeenteraed van Rousbrugghe-Haringhe ook aen dezelfde inaetsebappy eene som van 40,000 fr. le leenen, bestemd voor werken van openbaer uut. Zyn door de korreklionneie regtbank van Veurne veroordeeld Reviere Amand, dienstbode le Ciercken, Steen David, Steen Alouisius, werklieden, en Vanacker Arnoldus, land bouwerszoon te Wouinen, de 1’, 3* en 4* elk tol 8 dagen gevang, en de 2e tot 14 dagen gevang, voor slagen en won den op Desiderius Mortier, te Wouwen. Vrydag 17 dezer is te Brugge overleden, in den ouderdom van 51 jaren en 1 maend, M. Gregorius Ludovi- cus Renier, opzigter der leerwerkhuizen van West-Vlaen- deren, ridder der Leopolds-orde en ridder van hel Eere- legioen van Frankryk en van den Rooden Adeiaer van Pruisen. Ter veemarkt van Brugge van woensdag, telde men 260 hoornbeesten onder welke vele vau goede kwaliteit. De verkoop was niet levendig. De militianen der ligting van 1868, zullen den dyns- dag 5, woensdag 6 en donderdag 7 mei aenstaende le Brugge uitgeirokken cn onmiddelyk iu de verschillige korpsen ingelyfd worden. Het vrye genootschap van landbouwers van Gbiste kondigt, tegen 1° november, eenen pryskamp aen van moeskruiden en vruchten. Geheel Europa door verergert de toestand der wer kende klassen nog alle dagen. Het is nauwelyks eenige dagen geleden dal de werkstaking der koolmyuers plaets had iu Belgie en deze der metsers en timmerlieden te Gene ven heden is het te Bologne, Barcelone, Lisbonne dat het lyden der werklieden zich vertoont door betreurlyke on lusten. Dal er de Siaetsbesturen en groote eigenaers op tudeuken. Het liberael bestuer van Dendermonde heeft, op Witten-Douderdag en Goeden-Vrydag, even als te Brugge, hel carillon doen spelen. En die heeren liberalen zyn tegen de religie niet! Ter contrarie.... De gemeenteraed van Oostende, in zyne twee iaetsta zittingen, heeft besloteu uit te voeren De opmaking vau eenen Kuisael in den draei van de Vlaenderstrael. De Westen, St. Sebastiaen, St. Joseph en Albertusstraet zullen langs den westerkant doorsneden worden. De Witte Zusterstrael zal van drie tol vier meters lengd worden. liet Leopolshof zal vergroot worden. Er zal eeue uieuwe kerk in het nieuw kwartier gebouwd worden. De tegenwoordige werkplaetsen zullen afgeschaft en op de plaets genoemd kroonwerk geplaetst worden. De nieuwe straten zullen eene breedte van 12 meters het minste en 15 meters het meeste, de plankieren medebegre- pen, hebben. De brugsche poort zal afgebroken worden. Men leest in hel Journal de Charleroy Te oordeelen naer hetgeen er voorvalt, is de zaek van den koolput l’Epine, op verre na door onze werklieden niet vergeten. Tusschen hen en de soldaten hebben er aeuhou- dend vechtpartien plaets, als zy zich op eeue openbare plaets ontmoeten. Dezer dagen vonden eenige mynwerkers vier soldaten van liet 11" linieregemeut iu de omstreken der herberg le Chateau, by de Graeve, te Marincelli. a Ziedaer de moordenaers onzer broeders, zegde de eene’l zyn de lafaerds van bet 11“ voegde de andere erby. Men begrypt dat er na die woorden welhaest lot daden wierd overge- gaen. Eeu soldaet wierd door eenen steen zwaer aen het hoofd gewond, eu zyn bloed stroomde in overvloed. Zyne kameraden droegen hem by de Graeve, waer zich eene menigte soldaten en burgers bevonden. Welhaest ontstond er twist in al de hoeken der herberg, en God weet wal er nog al zou gebeurd zyn, indien de major Lefils, van bet IP die daer voorby kwam enden twist hoorde niet was binnengeireden. Hy deed den ge kwetste naer bet hospitael dragen en al de soldaten de plaets ontruimen. De gewonde soldael heet Beyreos. Een persoon van Marcinelle zou eenen bajonuetsleek aen het bootd bekomen hebbeu. Het gerucht van deze bloedige worsteling was nauwelyks verspreid, of van alle kanten kwamen er soldaten toege sneld, met den sabel in de vuist. Gelukkiglyk kwam een troeo karabiuiers eu ucudarmeu ou tvd ter nlaetse. om <t» 5 April. 42 a 34 83

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 1