nten. ewe, TYDENS HET SCHRIKBEWIND. Algemeene overzage. Dixmude, Donderdag, 'men ten, Meynne, in het e beko- gen uit program acu eenen ka- ellen en pl, zoo de zorg t en het snnis te en blyft r Kerk- n, stan- gehor- le, enz. jden en reed ten lomm ii- et alles den- en be slag- getcaer- ylinder- n jalou- aile de relt. hoogste capelle wil inrigien, niet voor doel heelt de arme kinderen verzorging en onderwys te verleenen, een nonnen» N, aen ie bryk* VïVER, e, heeft hy een gen zyn ide, van ig voor in, eene n lysleo im 'zyn ilkaders Bokalen ogle en idreeren M. Frère heeft zich, in zitting van donderdag, bezig gehouden met den brief welken Mgr. De- cbamps, aerlsbisschop van Mechelen, hem had geschreven opzigtens het geven van een krislelyk onder wys> in de scholen van volwassenen. M. de minister van financiën heeft stoutweg beweerd, dal de adulten-scholen niet door de wet van 1842 moeten geregeld worden, en dat het geven van een godsdienstig onderwys er niet nood- zakelyk is. Door zyne eigene redeneerkracht, zegt M. Frère, kan de mensch zich tolde kennis vet heffen van God en van hel zieleleven, welke de groole grondsteisels der Samenleving zyn. Ook voegde hy erby, dal byna overal hel letter kundig onderwys van hel godsdienstige onderngl is afgescheiden. Men moet dus in de scholen niet meer van God of zyu gebod aen de kinderen spreken. Nog vele andere dwaesheden wierden door M. Fiére uitgekraemd, in zooveriedat de indépen- dance zelve gedwongen is le bekennen, dal zy er verscheidene tegenstrydighedeo in gevonden heelt. M. Dumortier heelt de valsche redeneeriogen van M. Frère bestreden en nogmaels doen zien, dal men zonder godsdienstig onderwys» hel volk naer den afgrond voert. Overigens, hel goevernemenl is in tegenstiydigheid met zich-zelvén de protes tanten en joden mogen in hunne scholen bun ge- La Paixmaekt in haer voorlaeisie nummer eene opmerking oie niet nieuws is-, maer toch verdient dikwyls herhaeld le worden, omdat van haer meest al hei geluk of hel ongeluk der volkeren afhangt. Meiblad wil spieken van hel ongehoord regl dal keizers en koningen hebben, om, als ’t him beiiell, den oorlog aen hunnen gebuer le verklaren. Dat regt vao gekroonde regeerders van mei heel UIT HET DAGBOEK VAN DEN BURGER DROUET. Onpartydige kiezers, die ons met hun vertrou wen vereeren, vragen ons of zy hunne stem moeten geven aen eenen liberael die hel van de Paix aenveerl, eerder dan (koliek dte dit program verstoot Wy antwoorden ronduit ja. Te Parys heeft de plegtige acnveerding plaels gehad van den heer Jules Favie, als lid der Aka- demie van Frankryk. In Spanje is de hoofdminister, maerschalk Nar vaez, hertog van Valencia, overleden. Men had gevreesd dat dit plotseling overlyden eenige onrust zou geworpen hebben in hel land, maer alles is rustig afgeloopen, en het ministerie is spoedig op nieuw samengesteld geworden. Maerschalk Nar vaez was 68 jaren oud en is bezweken aen eene borstontsteking. Prins Humbert, kroonprins van Italië, is ge trouwd met eene princes van Genua. Eene depeche uit Suez, 24 april, meldt het volgende Na een hardnekkig gevecht is Magdala, den 24 april stormenderhand ingenomen. Honing Theodoor heeft zich met een pistoolschot gezelf- moord, liever dan zich over te geven. De 6000 soldaten van Theodoor zyn ge sneuveld. De engelsche gevangenen zyn verlost. De oorlog van Abyssinië is geëindigd. Men leest ook in La Paix In de voorloopige beraedslagingen over de aen- staende kiezingen zullen de voorzigtige burgers wel doen hel program te lezen van La Paix, opT gesteld in bet enkel voordeel der algemeene be langen. Welke de politieke gevoelens der kandi daten ook zyn mogen, het zal nuttig zjn, aller- noodzakelvkst, volgens ons, hen te ondervragen wegens de hervorming der belastingen en de wellen der milicie. Al moesten wy er door mis hagen aen eenigen onzer vrienden, wy raden regt- zinniglyk de kiezers aen, de kandidaten niet te ondeisleunen die zouden weigeren uildrukkelyke verpliglingen aen te gaen ten dezen opzigle. Dé kwestie der belastingen en deze der milicie zyn levendige kwestien voor hel land, even als het zoo gezegde stelsel van verdediging, verzameld le Ant werpen, eene kwestie is van leven of dood voot die belangryke stad. loof onderwyzenmaer enkel uit haet tegen liet kristendom, wil men zolks-in de katholyke scholen verbieden. En die miskenning van het heiligste aller regten. die vervolging wordt met den schoonen naem van gewetens-vryheid bestempeld! De gravin de Moles van Brugge had van de per manente deputatie van West-Vlaeoderen de toe stemming verkregen van eene lotery in te rigten, welker opbrengst bestemd was lot hel stichten van eene beivaeiscbool te Weslcapelle. De Minister vao hel inwendige heeft de vergunning, door de bestendige deputatie loegeslaen, vernietigd. Op de interpellation die, in zitting van vrydag, opzigtens ’t ministeriëel besluit, in de Kamer ge- daen wierden, antwoordden MM. Alph. Vanden- peeieboom en Pirmez, dat er onder die lotery eene kwestie van doode hand schuilde het onderwys is vry, zegden zy, maer de fondatiën zyn aen onze goedkeuring onderworpen, en in T voorliandig geval hebben wy geweigerd, om dat de bewaer- school die men by middel eenei lotery te West- kinderen verzorging maer wel van op eene bedekte wyze klooster te stichten. Wanneer men aen ’t bestuer gekomen is met den oorlogskreet a bas les touvents, weg met de kloosters! moet men deze drogreden meer als vol doende vinden, en waerachtig de geesteiyke ordens van beide geslachten kunnen geene etkentenis genoeg betoonen aen onze ministers, aen hunne aeiihangers en vertrouwelingen; immers hoe zeld zamer de godsdiënstige gestichten worden, hoe hooger men dezelve zal schatten. Dit maekt juist de rekening van de gemeente Westcapelie met. Maer men kan toch iedereen met te vredeu stellen Na lang wachten is de Kamer zaterdag niet in getal geraekt. By gebreke aen stryders is er dus geen slag kunnen geleveid worden. Het schynt dat onze volksvertegenwoordigers zich weinig gelegen laten aen hun zwaer belast dagorde, en geen lust hebben dit jaer iets meer le doen dan hel stemmen der budjetteti. de fortuin naer den oorlog te gaen, zonder vooraf toelating te hebben bekomen van hel volk, hierin loyael geraedpleegd, is eene vlek, die al de monar- chieke grondwetten bekladt de onze niet uit gezonderd. Een koning mag geen zweepslag geven aen den armsten duivel; hy mag geen speelduit afnemen aen een kind; maer men geeft hem het regt om heel eene natie, met al haer goed en bloed, met al hart hoop naer het slagveld le dryven en dat vinden wy, in onzen lyd, natuerlyk Onze voorzaten van overeen paer duizend jaren, waren beter geleerd en vryer die wilden eerst ge raedpleegd worden, voor dat ze hunne koningen naer den oorlog volgden. Het gevaer van den toestand in onze dagen, ligt in het overdreven en onreglveerdig regt, dat de koningen hebben van alleen regters le zyn over dé plaels en het uer dat er tusschen miljoenen men- sebeu blindelings moet gevochten 'worden. Zoolang die oppermagt zal bestaen, is er geen vrede ver zekerd. La Paix heeft gelyk en haer artikel zou nog treffender zyn, indien zy er eens byvoegde, om welke reden de koningen reeds oorlog hebben ge voerd; waerom zy soms miljoenen guldens en mil joenen menschenlevens hebben opgeofferd... soms voor redens, voor welke een werkman aen zynen gebuer nog geene oorveeg zou geven! ’T BOTERKUIPJE num* FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. April. >5 62 >0 87 1703 >2 51 6 99 5 f6 !5 33 !3 85 L arwe van er markt, -a 47- Eiss - a-- - a 20 id a 56 50 pp. 15-00 koper, ilhiek en ndelaers, Ciboriën, tomben, nichaels, Scepters 'f ÏSe liamer, INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, 4* franks. Met Stip plff Het B«tekkuip4F. versehynt den Donderdag in geheel blad ca den Zondag in half blad. liet regt der Gekroonden. Ja, antwoordde ik. Gauw, drn brief! Eilaes! ik beb er geen. Dan de boodschap. SnelMag ik by hem komen? Het doel my leed dal ik zulke boodschap van eene* vader aen eeueu zoou moet oveibreugen; doch ik ben genoodzaekt u mede le deelen dal de uiaerscbalk gezworen heeft u nooit meer le zullen spreken. Heb ik hei niel gezegd? sprak Benoit, naderende. De maerschalk is zoo onbuigzaem als stael. De jongman greep de yzeren stylen, en zuchtte diep. Ik dank u, vreemdeling, zegde hy, voor de deel neming die uwe Slem le kennen geelt. God weel dat ik slechts weinig vernomen beb. Die ééue hoop is dus ver vlogen. Vaerwelwe zien elkaêr weer. Over zyne woorden nadenkende, ging ik wegonge in y fe. ld deden ze een of ander dreigend gevaer vermoeden. Deuzelfden nacht oulwaekle ik by T licht vao een aeutal laüteerns dal my in de oogeti schitterde. Eene bende schelmen niet roode mutsen Omringde myu bed. Zy hadden pieken en bloole sabels en de houden, die hen viditden. BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilgendykslraet N« 50. Voor elk afzonderlyk nier, 12 centimen. zvner geboorte Verwaerloosd, is zyn regiment ontloopen en heelt zyneu God Veriooclieud. Nu is liy een reizend muziekaut, een onbeduidend looneetspeler. Hy heeft alle scliaeinte verloren en den edelen uaem van de Money be vlektik beb hem vervloekt en gezworen hem nimmer meer aen le zien. Hy schiyfl me nu dat ik iu groot gevaer verkeer, en dal hy my zou kunnen redden wanneer by eens in myne gevangenis mogl losgelaten worden. Hy smeekt my hem ie vergeven, en hem ie veroorloven om zich iu hechtenis le laten nemen en hier te brengen. Hy wacht aen de poon op antwoord, die arme drommel! Eu hebt gy geantwoord, dal gy hem vergeven wilt? Ik heb slechts één antwoord gereedzegde de maerschalk, zich in 't maenliclil plaetsende dat hem plot seling als iu ecu sieeiieu beeld herschiep, dat ik hem nooit weerzien wil. Ge zyl myu vriend; wilt ge dal schepsel eeus opzoeken, en hem dit zeggen? Ik weel niemand dan gy die uil doeu kunt. ik zag dal elke poging tol verzoening le vergeefs was en nam de pynelyke laek op my. Door de luidruchtige bal- zael begat ik my naer hel stille buitenplein. Ten slotte bereikte ik hel bek. Achter de grietje vertoonde zich een bleek, uitgepul gelaet, welks trekkeu ongemeen op die des U 11- - (Eerste vervolg.) De menuetten wierden gedanst met eene hoiïelyke gratie die Trianon weerdig was. De maerschalk zelf opende hei hal niet de hertogin, en 't was prachtig om hem T drie kantig hoedje te zien afnemen en buigen. Daerop begaf hy zich tot het orkest, en deed ons een paer fraeije airs van zyne eigen kompositie hourcu. Juist geleidde ik myne dame naer eene zitplaets, toen ik Benoit met een treurig geloei zag binnentreden en den maerschalk een brie! je overhandigen. Ik zag hem naer de deur gaen én my een wenk geven; zyn gelaet was plot seling veranderd. Ik volgde hem naer 'l plein, dat de maen hier en daer met haer zilver licht bescheen; wy zetleden ons onder eeuen eik in de digste schaduw. Beste vriend, zegde de maerschalk, ik heb u in deze gevangenis lief gekregetf. Laet my u een geheim meê- derteu dal my T hert verkuaegl. Ge weel dal ik weduwaer Expeditie van Abysslnië. Komt ge van mynen vader? vroeg hv, zyne lan"e magere liand naer eeuen brief uitstekende. licJieen loon, een lieiilmis, een goddelooze vagebond tfie zyu moeders licit gebroken heelt, ily heelt alle banden V„», ten»)! wy iu l bed opzaten om le luisteren. Een dier belhamels met ren driekleurige sjerp las ons een uittreksel van hel vonnis voor. (Wordt voörlgezet.)

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 1