22 PKO< LOl schilde, publiel komen gelast zynen i Dooi pryzen van hei 25 1 j D «pei op I Dins midi volg 1' £aen Beer ter i Heel Oi het wet 2“ Been kada: Ot ten 4 de W te Wi Pieter ’s jaai 2“ in de houeki L 5? en ZA Ge er blyft niettemin aen over van te oordeejèn op welke wyze by zyne eigene Men schryft uit Brussel Onder de gruwelykheden der soldaten-loting willen wy hel volgend leit aenhalen Een aerdewerker, die artn en blind is, en zyne vrouw, wasscheres by na allyd ziek, hebben acht kinderen waervan de oudste by de laetsie lotery een slecht nummer heeft getrokken. De uiterste droefheid is in d l ongelukkig huisgezin omdat deze oudste zoon gansclt hel menagie onderhoudt met 2 tol 5 Ir. daegs die hy wint als passemenlmaker, en dat, wanneer hy zal vertrokken zyn, er eene scltrikke- lyke armoede zal heerschen. Indien deze jongeling geeneu blinden vader en onbejarige broeders en zusters te onderhouden had, zou hy vry zyn van den dienst! En ’t is omdat al deze pligten hem opgelegd zyn dal de wel hem belet dezelve te ver vullen Diergelyke daedzaken zyn niet zeldzaem, en men is bedroefd en verontweerdigd wanneer men de bloedwel van naby beschouwt, en men is verwonderd onze wetgevers den moed te zien heb ben zich met zoovele beurzelaryen onledig te hou den vooraleer de onregtveerdigbeden van den sol datendienst hersteld of ten minste verligt te hebben. - Ziehier hoe de noodwendigheden van den toe stand ons toeschynen geen verbond met de doclrinairen, omdat zy vyandig zyn aen alle erns tige hervorming, en dat de magt in hunne handen nooit iels anders zal zyn als een werktuig van despolismus, van ikzucht en vriendengunst. De katholiek, die de hervormingen bestrydl welke gevraegd zyn door het land, begrypl de eischen niet der huidige politiek en moet niet voorgelrokken worden, zelfs niet door de katho lieken, voor den onal liankelyken liberael die met het openbaer gevoelen vooruitstapt. Wy voegen niets by deze antwoord om ze niet te verduisteren en te verwikkelen. De Paix verhandelt geene theologie, maer wel politiek, en zy is wel beslist van rol niet te ver anderen. Elk in zyn vak. In ons laetste nummer deelden wy onder den titel van M. Bara in de sakristyeen artikel mede welke wy aen de Patrie hadden ontleend. In dit artikel wordt M. Bara le regt verweten bet testament van eenen broeder der krislelyke Lee ring, met name de Baerdemaecker, verbroken le hebben ten voordeele van een lid der familie van dezen laelste; en in dit artikel vindt bel Weekblad slof om de Paine en liet Kuipje voor lasteraers en eeroovers uit te schelden. Minister Baia, zegt onze konfrater, heeft zich kalholyker geloond dan de gemeenleraed van Assclte; deze laelste vioeg dal het getal der le zingen missen lot iavenis der ziel van den over ledene, zou geminderd worden; nu, minister Baia heeft het getal 5000 behouden, doch onder voor- waerde dal die missen in een lydverloop van 96 jaren zouden gelezen worden. liewel, wy vragen of hel regt of regtveerdig kan zyn dat het verlangen van den stervende miskend worde; wy vragen of M. Bara de bepalingen welke in een testament voorkomen, mag veranderen, al zouden ook tien en honderd gemeenle-raden den weusch daerloe uilgedrukl hebben? VVelhoe! wy zien zoo dikwyls dat een ryke ledig- ganger in zyn testament eene jaerlyksche rent van verscheidene duizende franks toekent aen eene tooneelspeelster, dikwyls aen vrouwen zonder eer of scliaetnie, en dal mag zyn, hel Weekblad weet niets daeiop af te wyzeu; maer een broeder van liefde, wie weel, een meusch misschien die lydens hy zyne jongheid in de wereld sleet, een viyden- kers leven leidde, en daerom, getroffen door de roepstem des godsdienst, in een klooster is gegaen om boelveerdigheid le doen, maer die, vreezende niet genoegzaetn voldaen te hebben aen de regt- veerdigheid van God, oordeelt dal er bem nog veel in bel andere leven le betalen zal overblyven een mensch, zeggen wy, die alzoo denkende, in zyn testament eene som van 15.000 franks bestemd heeft voor liet lezen van missen lot Iavenis zyner ziel, dit wordt niet erkend door onzen liberalen minister, en hy verbreekt het testament, hy schendt den laetsten wil van den lesteerder, en hy zegt, zoo niet in woorden, dan toch metderdaed Gy dacht dal men zich zou spoeden om die missen te lezen ten einde, iudien gy door de goddelyke ge- regtigheid, voor het uitboeten der zonden uwer jeugd, voor eenen langen lyd tot hel vagevuer veroordeeld waerl, u een deel dier uitboeting zoude kwylgescholden worden door eene alledaeg- sche herhaling van het opofferen van het H. Sacii- ficie der misse welnu, ik, minister Bara, beslis dal die missen maer zullen gelezen worden in een I tydverloop van 96 jaren. Dus, gy zult kunnen wachtenik, voor iny, geloofaen geen vagevuer. En dit vindt het Weekblad goed en bel blad scheldt ons voor eenoovers en lasteraers uil, om dat wy de handelwys van minister Bara in deze zaek afkeuren Dat meer is, men neme in acht dal de 15,000 franks voor hel lezen der missen niet aen eenen priester maer aen de Kerkfabriek van Assche wor den toegekend, som waervan het overschieiende gedeelte de missen gerekend aen 2 fr. of 2,50 by v., tot eenen anderen dienst verbruikt mogt worden. Nu, de aki van Bara evenzeer als de batt- delwys van onzen Koning, is daerenboven onregt- veerdig, dewyl dezelve de Kerkfabriek berooft van hetgeen haer in regte loekomt. En dit vindt het Weekblad ook juist. En ziedaer die mannen die durven stoffen op hunnen eerbied voor hel regt en de religie Ter gelegenheid van de algemeene kiezingen, wordt er gewoonlyk veel gesproken van mandal impératif. Wal beteekenen eigentlyk die twee fran- sche woorden? Die woorden willen zeggen een mandaet of bevel dat de kiezers hunnen vertegen woordiger in de Kamers zouden opleggen, om dezen te verpliglen van zich daeraen in alles te schikken. Zulk mandat impératif of gebiedend mandaet kan noch mag aengenornen worden door eenen Vertegenwoordiger die zelfachting bezit. Het ware immers legenslrydig aen alle gevoelen van per- soonlyke weerdigheid, van in de ontelbare beslui ten, die in de Kamers le nemen zyn, te willen afhangen van iets anders dan van zyne eigene overtuiging en zyn eigen geweten. Maer gelyk het zou stryden legen de weerdig heid cens Vertegenwoordigers, van een mandat impératif te aenveerden, evengelyk zou hel slrv- den tegen de weerdigheid en liet geweien der kiezers hunne stem te moeten geven aen iemand welks princiepen en gevoelens zy niel genoeg kennen. De kiezers mogen toch fn consciëntie niel stemmen zonder ten minste de hoop te hebben dat er van hunne stem, over ’t algemeen geen gebruik zal gemaekt worden in tegenslrydigheid met hunne stoffelykc, zedelyke en godsdienstige belangen. Die zich aenbieden als kandidaten, en nog alom niet genoeg gekend zyn opzigtens hunne princiepen en gevoelens, moeten dan uil regtschapenheid en uil eerbied voor de kiezers, op de eene of andere wyze laten weten, wat zy peizen over de gedurig aengroeijende milicie en geldlasten; over den geest van centralisatie, alleenheerschappij of despolismus waermede hel ministerie zoo klaerblykelyk bezield is; over het ministerieel systeem van bestaerdes lands, niet door en voor hel land, maer door en voor eene kotery in ’t land, ter partydigste uitslui ting van aiwieof uil onal hankelykheid van karak ter, of uil liefde voor de gelyke vryheid van allen in alles, zich aen die kotery niel wil veislaven; over de inbieukcn dagclyks gedaen aen al onze vry heden om de Belgen byna in alles le doen afhangen van de willekeurigheid van T ministerie, enz., enz. De princiepen en de gevoelens van de kandi daten onbewimpeld kenbaer gemaekt zynde, ieder kiezer zal, zoo het hoogst behoort en moet zyn, zynen keus kunnen doen in consciëntie, met volle vryheid in met genoegzame kennis van zakenen In zitting der Kamer van gister is er nogmaels spraek geweest over de zaek der tombola door eenige dames van Brugge ingesteld tol het slichten eener bewaerschool te Westcapelle. Viydenker Defré heeft ook gevraegd dat voorlaen de troepen geene processien of al andere godsdienstige stoelen meer zouden mogen opluisleren. bekend gemaekle princiepen lielbesl zoude kunnen toepassen, en zyne eigene gevoelens leu nuttigste zal kunnen doen gelden. Os. De i i <9 v V 29 i e 20 i d 21 i 28 i 1 di n H de 'TOOI jaer; ie 1 ne in «on de ii iwal gevr ay», lirtli aeni st eh well «verb Ilog de Bloeriimpost. Allerhande Nüeuwslydingen. Men verlieze niet uil hel oog, dal volgens de inter nationale mutilkonvenlie, de oude geldstukken van 20 en 50 centiemen, alsook diegenen van 1 en 2 fr., den I jattua- Itaedsei. Welke scharen moeien nooit geslepen worden? Oplossing van 'l vorige Raedsel. Burgerstand der stad Dixmude. GEBOORTEN. 21 April. Juliaen Emiel Vercruysse, zoon van August eti van Filomena Vatidenmessitick. (Stovestraet). 22 id. Florida Sylvia Virginia Demeuninck, dochter van j Robertas en van Pharaildis Verschoort*. (Westslraet). iW. EBara in de sakristy. Wal Is datMANUAT IMPÉRATIF er zich voor dien datum moet van ontmaken. Deze maclregel betreft, voor FratiUryk de stukken van Napoleon 1, Lodewyk XVIII, Karel X, Lodewyk-Philips, de Republiek, Napoleon lil (die geeue kroon «hagen op de keerzyde). Voor Belgie die van Leopold 1; voor Italië, al degeueu welke voor 1865 dagteekenen. Baron Juliaen Della Faille is niter Romen vertrokken om dienst te nemen in hel pauzelyk leger. Donderdag laelst is le Yp>*ren een meisje in de afgry- selyksle pyueti gestorven, weinige uren na eenige rvode beziën, gezegd bestebciers, geëlen le hebben. De hulpmid delen der koost waren onmagtig geweest om de kwael te bevechten. Overal en byzonder in de scholen kan men het de kinderen niel genoeg zegge», dat zy noch aen bloemen, noch aen heesters der hovingen mag raken, vermits men er vergiftige planten ouder ontmoet. Men schryfl uil Ypere De justitie heeft deze week Theofiel Bernaert losgelaten, sedert twee maenden ver- moedelyk in de gevangenis gehouden, onder de beschul diging van zyne vrouw met vergift omgebragt le hebben. Men schryfl uil Brussel Dagelyks worden er in de hoofdslad gevallen van razertiy by de honden beslaltgd. De gemeenlelyke overheid kan niet genoeg toezien om die gevallen le voorkomen. Hel Vaterland van Weenen, verhaelt ’t volgende geval, hetwelk lol waerschuwing aen rockers kan dienen Over eenige dagen bekwam een beambte van den yzeren weg Elisabeth by toéval eene wonde aen den wysvinger der regterhand met een mes hetwelk eenige oogetiblikken le voren gediend had om zyne pyp uil le peuteren. Welhaesl zwol de vinger op en terzelfder lyd ontstond er een klierachtig gezwel onder den arm. De geneesheer welke in alle haesl geroepen was, verklaerde. dat hei vergift der nicotine zich iu hel bloed had verpreid en zette den arm af. De prins en de princes van Wallis hebben eene reis gedaen in Ierland en zyn er mei den grootste» geestdrift door het volk ontvangen geworden. De ongelukkige kalho- lyke lerlanders, welke lol hiertoe zoo zeer door de protes- tantsche eugelschmaiis verdrukt zyn, haten hunne konink- lyke familie niet, maer vragen de vryheid van godsdienst, welke zy eindelyk de hoop hebben le zuilen bekomen. Onder de inaidtyd welke de stad Dublin aen den opvolger van koningin Victoria gegeven heeft, Zat de kardinael- aertsbissehop van Dublyu aen de regte zyde van den erfprins. Te Berihood, in Zwitseland leidde een boer zyn ver ken, dat buitengewoon groot was, naer den stagier. Ouder wege moest hy voorby eenen winkel van spiegels gaeu die builen tentoon stonden, 't Verken stond niel weinig verwon derd van iu eiken spiegel een groot zwyn te zien, en den kende dal hel eene kudde verketts was, sprong hel om er by le zyn, maer sprong ongelukkiglyk al de spiegels aen (stukken. Men kan wel oordeeleu dal de schade aeuzienlyk was. In den morgen van 22 dezer wierd de genoemde Lodewyk Delanghe, oud 25 jaren, visscher le Uostduin- kerke, op een oud peerd gezeten, mei T welk hy zich in zee had begeven om garnalen le visschen, met zyn rybeest door de hevigheid der baren omver geworpen. Man en peerd zyti versmoord. Hel lyk vau Delanghe is nog niet lerug gevonden. Men schryfl uil Eecloo Aen den hekpael der pas- lory te Oost-Etcloo. is eene brievenbus gemaekt, waerin eene mees drie jaren achtereen haren nest had gebouwd en bare jongskens uilgebroeid. Weder is dit nu hetzelfde* geval. De mees is volop aen hel bouwen vau haren nest. Dagelyks worden er brieven en gazetten in de bus gewor pen en eruil genomen hel dierke is dit spel gewoon en lael zich niel hel minst afschrikken. De gemeente Meire, oeder Aelst, is het tooneel ge weest van een schrikkelyken moord. In den nacht vau 19 tot 20 dezer wierd aldaer aen zekeren F. HolTelinck, oud 30 jaren, een geweldigen messteek loegebragt door F. Ver- berekmoes, beide wevers in voornoemde gemeente. Da steek was gegeveu lusschen hel oor en de keel en heeft ottmiddeiyk de dood veroorzaakt. Die moord is gepleegd ten gevolge van eenen twist, welke lusschen beide was opgerezen. De dader is eenige uren na de moord aenge- houden door de gendarmerie van Aelst en ter beschikking gesteld van den prokureur des koniugs te Dendermonde. Al de uieuwsiydingen van Romen melden dat de feesten der goede week allerprachtigst geweest zyn. Eena. ontelbare menigte vreemdelingen waren toegekomen uil al de deeleti der wereld; vele piemotileesche oproermakers bevonden zich onder hen, doch zy hebben zich niel durven verroeren, ziende den geestdrift van bel volk voor Z. 11. deif Paus. Pius IX, wiens gezondheid aen allen wonder voor komt. heefl de solemnele zegeningen van de hoogte vat» Sl. Pieterskerk gegeven aen meer dan 50 duizend per. sotten, die vol eerbied op hunne knien tieërgebogeu zaten, en de magtige slem vau den Paus konden hooren. Ja, wy zie» hier schoon den bystand van God. den gekozene volle vryheid ry 1869 moeten ontmunt worde,n en dal men di'eusvolgens

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2