7 Mei 4868. Twee-en-lwinligsle jaer. N° 48. Üixmiide, Donderdag, him Li Algemeene Vergadering der On«fhankelyke E.iberalen van de stad en het arrondissement IM.vtnude. >0 hoorn- Niemand meer bel woord vragende, stelt do beer Voorzitter voor, Lol eene beslissende kiezing over te gaeo. Alvorens die werking te beginnen, vraegt M. de Coninck hel woord om op nieuw te verklaren dat by geene kandidaluer aenveerdl, zegt dal de eenige blyvende kandidael door eene voorbereidende kiezing aeogewezen, M. Med. Vanderheyde is, en noodigi alle de leden der vergadering uit om op den naem le stemmen van den heer Vanderheyde. Nietlegenslaende deze verklaring van den iièer De Coninck, levert de stemming den volgenden uitslag op op 7,3 leden die aen de stemming deel nemep, bekomt M. De Coninck 45 stemmen, M. Vanderheyde, 52. By dezen uitslag wordt M. De Coninck door de geheele vergadering loegejuicht, doch zegt geene kandidaluer te kunnen aenveerden, dan op vpor,- waerde dal de heer Vanderbeyde eeisl hierover getaedpleegd worde. Op voorstel van den heer Voorzitter worden.drie leden aengewezen, de beide heeren ondervoor zitters en den sekretaris, die met den volksvcrlegen- moeien houden, is de vryheid voor alien en in alles. En dal is geen kwestie van liberael of ka- iholyk, ’t is eene kwestie van gezonde reden. Als wy op hel terrein der gezonde reden voorlgaen, dan zyn wy verzekerd te zegepralen, de toekomst immers is aen ons, en wie de toekomst, gesteund op de gezonde reden, voor zich heeft, deze over wint, ongelwylëld. De vryheidMynhcerenis de schat van allen doch vooral van den arme, dip er geen anderen bezit; de arme die goed noch erf heeft, maer de vryheid bezit, is geen go- bannene uil de Samenleving, hy is geen verstoo- teling der maelscbappy, en zipdaer ’igeen de liberalen, die liberalen die aen *1 budget zitten om er aen te wielen, niet verstaeu, en daerom werken zy de vryheid tegen. Hewel, le Luik verstael men de zaek beter dan dat daer wil men de vryheid, en het gevolg daervaxt zal zyn dat, by de naeste kiezing voor een lid van den provin cialen raed, de minislerieele kandidael den 25“ dezer maend eene buis gael krygen. Ja, sedert drie maenden begrypl men zulks te Luikik heb daer met de liberalen gesproken, ik heb hun de wyze op welke wy de vryheid verslaen, nettel) k uit gezet, eu weel gy welke spyl zy zegden te hebben? 'T is van niet eerder de vryheid zóó verslaen le hebben I (Teekens van goedkeuring). Die mannen, die eerst onze tegenstrevers waren, hebben my gelik gegeven, wy hebben elkander de hand gm- drukt ten teeken van vriendschap, wy zyn vrienden geworden, en wy zullen vrienden blyven. (Toejuir ching.) De groote woorden onzer valsche liberalen gelyken veel aen een etiket, maer een etiket is my niet genoeg ik wil zien als hetgeen men my verkoopt geen zemel is voor bloem (gelach). Wel nu dewyl gy beslist hebt, en dat wy ons aen de droevige noodzakeiykheid moeten onderwerpen M. De Coninck niet, meer als onze al'geveerdigdp naer de Kamer te kunnen zenden, stemmen wy een parig op den naem varideu kandidael die door een- ieder de vereischle hoedanigheden wordt loege- kend om de plaels van volksvertegenwoordiger vryelyk, zonder verslaeldheid, te bekleeden. Dal deze keus voor u geene zwarigheid zy, MM., want onze tegenstrevers stellen ongeboorde, allerhande slechte middels in ’t werk om hun ryk van despotismus le doen voortduren, en kwestie is of hier, in uwe lokaliteit, er ook geen stryd onl- slaen zal; hewel, door de eenheid alleen kan men overwinnenhouden wy ons gesloten in de heilige kerk der onafbankelyken, en ik verzekere het u, onze tegenstrevers zullen geene lykrede over ons uit le spreken hebben. (Langdurige bravos in de zael.) aenveerdja zeker, want ’k aenzie ze als een model zy zyn vervat in dezo weinige woorden Coomans neemt een exemplaer der grondbegin selen van de Associatie, en lust) Geene overheer- sching, gelyk van welken kant deze ook moge komen; geene koterie; geene dwingelandy; geene uitsluiting van denkwyzefr voor hel bekleeden van openbare ambten. Vweenigilig van alle welden kende burgers, die willen medewerken lol den voor uitgang en tol den voorspoed van bel land, van de provincie en de gemeente. Hewel, zegt de spreker, ziedaer een vaendel dal waerlyk nationael, waerlyk belgisch is Geene overheerscliing, geene dwingelandy, geene uitsluiting en vereeni- ging van alle weldenkende burgers die willen medewerken tol den vooruitgang en den voorspoed van bel land, maer dit is wel wezentlyk, in wei nige woorden, een model voor alle onaf ban kelyke Belgen als deze woorden wel verslaen en in pratiek gesteld wierden, dan zou België verlost zyn van elke dwingelandy, want men vindt dwingeland)' van alle slach, veel meer zelfs als men T den ken zou. (Toejuiching.) Myn diskoers, mynheeren, is geïmproviseerd juist gelyk myne tegenwoordigheid in uw midden; ik bevond my gisteren ter woning van mynen ouden vrieud, M. Cassiers, mynen vriend van over dertig jaren, by M. Cassiers. eenen dier energieke mannen, klein in getal, die ’t heil van ’i vaderland boven alle eigene belangen stellen, by dien ouden kampvechter der eenige ware goede zaek, en by heeft my genoodigd om hem by uwe vergadering te vergezellen; ik ben met hem gekomen en ik bedank u omdat gy my als lid uwer Associatie hebt aengenomen. Lael my toe het te zeggen, maer ik gevoel my pynlyk getroffen, by T vernemen dat de beslissing van M. De Coninck, om af le zien van zin man- dael, wel degelyk gemeend en onherroepelyk is. M. De Coninck is een dier edelmoedige kristene ridders, die men vroeger lyds lamelyk lalryk in getal vond, maer waervan de echte typen lieden- daegs maer zelden nog le vinden zyn; onder de leden der Kamer heel! M. De Coninck door zyn vry en vast karakter zich de genegenheid verwor ven, niet enkel van zyne vrienden, maer van onze tegenstrevers zelfs, die in Item een waerlyk loyael en ridderlyk karakter onderscheiden. Ik zon nog meer zeggen, maer men moet de zedigheid eer biedigen. Toch, er is geen lyden zonder vertroos ting; wanneer ik de kandidaluer beschouw welke hier loegejuicht wordt en aeu welke M. De Coninck zyne volle toejuiching geelt, geef ik haer zonder eenige achterdocht myne slem. Men moeide een heid, de unie .hebben in de vryheid; de eenheid met alle de liberalen en de katbolykeu die regt- zinnig zyn, want T is die eenheid die Belgie in verscheidene omstandigheden, sedert verscheidene eeuwen, maer vooral in 1850, heelt gered. Onze tegenstrevers geven aen die eenheid, aeu die unie by ons, den naem van coalitie, en ik vraeg u Coalitie voor hel regt, voor de vryheid., voor den gods dienst, voor de zedeleer, is dat geen pligt, en zulke coalitie met een programma als het uwe, moet dit niet onze Grondwet, maer le zeer mishan deld, op baren reglen voet helpen?... (Algemeens teekens van goedkeuring.) Nog een woord, MM.; ik aenveerd niet dat men my voor een overdreven katholyke houde; ik verdien dien titel niet, immers ’k volbreng myne pligleu als kristen meusch niet ieverig genoeg om er op te mogen aenspraek maken (gelach); ik aen veerd ook niet dal de liberalen ons bevechten enkel omdat wy kalholyk zyu, alsof kat holy k le zyn eeue soort van misdaed ware. Hetgeen wy willen, het zyn vrye liberalen, en zóo moet dit verslaen worden, als Béranger het verstond toen hy in zyn liedje zegde ik sla de vryheid toe zelfs van naer de mis te gaen. (Eene stem ja, ja, 'l is zoo) Hel groote grondbeginsel waer wy ons aen Eergisteren, maendag, heeft alhier in het hotel den Leeuw eene algemeene vergadering pinels gehad van onalhankelyke liberalen, teneinde eenen kandidael le kiezen voor de Kamer der volksver tegenwoordigers, M. De Coninck uildrukkelyk ver- klaerd hebbende geen nieuw mandael meer te zullen aenveerdeu. Twee-en-iacheniig leden zyn aenwezig. Na lezingen goedkeuring van het proces-verbal der vorige zitting, en lezing gegeven le hebben van eenen brief van de heeren R. De Snick en J.-R. Vanderheyde, meldende dat zy de kandidaluer hun by eene laelsl gehouden voorbereidende stemming aengeboden, niet aenveerden kuonen, en van twee andere brieven, de eene van M. den senateur burggraef Du Bubus eu de andere van M. Med. Vanderheyde, beide brieven den spyl dezer heeren uildrukkende in de vergadering niet te kunnen aenwezig zyn, worden veertien nieuwe leden, waeronder de heer representant Coomans, wier komst in de vergadering luidruchtig wordt toegejuicht, voorgesleld, onder andere door den lieer voorzitter, door den heer ridder De Coninck, door den heer Bonte van Cortemarck, door den heer Claus-Vandenbussche, door de heeren Crevits, B. Syoen, Doolaeghe en A. Blomme, welke voor gestelde leden allen met toejuiching aenveerd worden. De heer Voorzitter geelt lezing van eenige arti kels der statuten belrekkelyk de beslissende kie zing van eeueti kandidael. De heer De Coninck zegt uitdrukkelyk geene kandidaluer meer le puilen aenveerden. Hierop vraegt de heer Cli. Vanwoumen het woord, en stelt de kandidaluer voor van M. Med. Vanderheyde; vervolgens zegt hy dat de weigering van zyn mandael te laten vernieuwen van den kant van M. De Coninck, alzóo verslaen moet worden, dat M. De Coninck slechts afziet van zyne kandi- datner voor zoo veel de belangen der party zyne Aenveerding niet dringend zouden eisebendoch, Vervolgt dadelyk de spieker, ik geloof hier stellig te mogen verklaren dal dit geval zich niet zal opdoen met de kandidaluer van den heer M. Van derheyde, wien het aen geene hoedanigheden ont breekt om ons arrondissement eervol in de Kamer te vertegenwoordigen. De heer Cassiers zegt het gedacht van M. Van woumen by te treden voor wat de kandidaluer van den hee.r Vanderheyde betreft, en herhaelt dat M. De Coninck zich als booger heelt uitgedrukt, wanneer hy zegde geen nieuw mandael meer te zullen aenveeiden. Na eenige opmerkingen van den heer Leo Van- ghillewe nopens eene kwestie van verklaring der statuten, geeft de heer Voorzitter deswegens uitleggingen, na welke de spreker zegt voldaen te wezen. By deze gelegenheid vraegt de heer Cassiers of het aenveerd eere-lid, M. Coomans, de grond beginselen der associatie aenveerdl. M. Coomans rigt zich onder de daverende toejui chingen der menigte op, en drukt zich uil in dezer voegen Heeren, ua T goed ontliael waermec gy my vereerd hebt, zou ik u geern mynen dank betuigen in myne oude vlaemsche tael, in die tael welke ik uiterst toegenegen ben, in die tael waer onze voor vaders zich zoo geern op beroemden, maer ’k ben bedorven door ’t officieele leven T welk ous de ifausebe tael voor onie eigene tael heeft opge zongen, en daerom vraeg ik u versehooning om aen myne oude slechte gewoonten nogmaels toe le f^ven. (if. Coomans drukt zich uit in 'l fransch.) Men vraegt my of ik de statuten der associatie a a a I kil. 50 kilos. Gallen- schouwd dellen il- lerlyk is. irlloway’s Ier maeg leb voor .vacht en luer zyn. el bekend asthma- vertlop, hl, roode e soorten 'jaerheid, hemoroï- irf, zeere 'e gracd, che aen- len aerd. gevoegd. i>© cl., koor den ofessor April, a 54 a 25 - a 18 62 ■.a 25. I a 13 2j nig ge- ken. het huid en boilein icalische Id. ecyn wit ke welke Zelfs in eelt ver- lls eeue wanneer n aeu de 6 '4 it i5 2 5 April. a 58 a- a 27 a a a 46 10 >on er >p voet a 590, loorn- cr, d« d Cl. 'T BOTEBKUIFJE >ril. a 52 42 a a 19 14 a 15 79 a 25 18 5 24 2 18 1 45 a 13 INSCHRYVrXGS-PRYS. Builen stad, franks. Met Suppl. S Het iloTERKtilpje verschynt den Donderdag in geheel blad enden Zondag in half blad. pril. 65. a 56 a a 53 a 50 a 57 a 21 a 45 all 5o a 2 72 a 85 50 a 85 5fr BEKENDMAKINGEN. <5 ct. den drukrege.. Bureel Wilgeudyksiraet. 50. Voor elk afzonderlyk num* nier, 12 cenüuien. April. a 51 59 - a la-1 - a 19 - a 12 50 I a 22 Improvisatie van M. Coomans.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 1