1 B Le BER1GT. perz Moet le Me rond van zoete zwaer. Ei beko boon poor De Kamer beeft gisteren het onderzoek begonnen van een projekt van herziening van het Wetboek I voor koophandel. telker hof, l zich t< TER B. nr Odaet lasten te Me Dixmi Doom van l’ÜPE Tel hd v PLAt voeiw n" 2-1 gewei door By 5* cappe gebru vemb «y 2" een s sectie giool kinde 4" cappe gebru 1 1 Ni By De bacil 1* GAE 411, de w< ia ge By Pruimelaren, booge stammen, leege stammen. leege stammen, pyraraiden en snoer* hoornen. Peerenboomen, hooge stam voor in weiden. voor espalier. extra schoone pyratniden. leege stammen voor espalier. leege stam extra schoone h. sl. voor weiden, leege stammen. zouden kunnen dienen en met nut gebruikt worden in de Kasteelstraat,'die gedurende den winter soms eene moerasscherij gelijkt. De leuning der Appelmarklbrug is ook in eenen zeer bouwvalligen staal, en het is hoogst dringend dezelve te herstellen. Wij twijfelen niet of gij zult ons de toelating geven om dit werk, reeds sedert lang voorzien, te doen nitvoeren. De veranderin gen aan het stadhuis zullen wij ook eerstdaags aan uwe beraadslaging voorleggen. De kommissie die verslag moet doen over de petitie betrekkelyk T Jaer 30, beslael nil vier miuislerieelen en enkel twee leden der reglerzyde. Rekent maer uil wal hel resuliaet zal zyu.... Rotschild’» fortuin beliep lot twee milliards, dat is twee duist millioen franks (2,000,000,000). ’t Is wel de moeite weerd zoo veel geld te bezillen om le sterven gelyk den armstee bedelaerWaer toe dienen dan de goudstukken, indien men er mede zelfs geen kwartier uers verlang van leven kan verkrygen by de kooplieden in gezondheid? Ik heb hel in myn hoofd gesleken eens uit te cyferen hoeveel inkomen dal Rothschild wel zou kunnen gehad hebben met zyn geld uit te geven tegen den handelinlrest van 6 ten honderd, in plaets van vyl of zes malen zoo veel dat het opbrengt in finanlieele ondernemingen. Ziehier den uitslag myner berekening, indien ik niet mis ben, want ik ben geen groot cyferaer, en, len anderen, ik beken regtuit dal die cyders my draeijenissen in het hoofd en oogenschemeringen veroorzaekt hebben. Hel scheen my dal ik hoopen goudstukken met de spade onAeerde. M. Rothschild dus had honderd twintig millioen ’sjaers inkomen, dat is 328 duist 752 fr. daegs en 13,698 fr. per uer. De gebrokens tel ik niel mede. Nog dieper in de zaek gaende, vind ik dat M. Rothschild le verteren had per minuet, zonder zyn kapilael te ontginnen, de somme van 228 fr., en dal hy niel kon ademen zonder, in den lyd van eenesekonde.de somme te winnen van 5 franks 80 centiemen, een weinig meer dan de beste en kloekste werkman in een dag Arme M. Rothschild Zoo vsle geld hebben en al gelyk dood gaen zonder iels ervan te kunnen meêdragen Men kan bekomen op de markt le Dixmude, op alle de volgende maendagen, alle slach van fruit en ornemenlboomen, aen zeer geringe pryzen, zoo als volgt Appelboomen, hooge stammen voor in weiden. leege stammen, pyramiden en snoer* oefeningen worden zorgvtihU’lijk bijaewoond. Ons bluschmaterieel is bij voortduring met de grootste zorgvuldigheid ondei houden. Op voorstel van den heer Vanderheyde, en in nakoming van hetgene in de groole sleden van ons land gepleegd wordt, wij hebben besloten de lederen blusch-eemers, naarmate dezelve builen gebruik vallen, door gegalvaniseerde le vervangen. Wij hebben er reeds 25 aangekocht. Wij moeten UEd. nog eens herhalen dat de bergplaats van ons bluschmaterieel veel te klein is, en dat er dringendheid bestaal dezelve te ver- groolen of hel bluschmaterieel in eene andere plaats over le brengen. Verlichting. Zooals wij hét voorzien hadden, heeft het door u nieuw aangenomen sijsleem van gezuiver de koolzaad-olie te vervangen door petrol-olie eene merkelijke gespaarzaamheid verwezenllijkl, die ons loegelalen heeft een zeker getal stads- lanleernen op nieuw te plaatsen, aan die toegangen waar de verlichting nog veel te wenschen liet. Sedert eenige maanden hebben wij voorstellen gedaan aan eenige huizen die zich onledig houden met hel plaatsen der gaze, lol heden zijn wij er niet in gelukt u voordeelige proposition aan te bieden, doch wij voeden de hoop dat onze slappen hun doel zullen bereiken Gezondheidstoestand. Het geneeskundig korps dezer stad bestaal uit zeven geneesheeren, drie apothekers en twee vroedvrouwen. De Kommissie van openbare gezondheid, ge trouw aan hare zending, heeft eene bijzondere zorg voor al wat de gezondheid der ingezetenen betreft; met innige voldoening nemen wij deze ge legenheid te baal om onzen dank te bewijzen voor den iever dien zij aan den dag leggen. De gezondheidsstaat onzer streek is sedert ons laatste Verslag allervoldoeudsl; geene besmette lijke ziektp is bemerkt geweest, tenzij men dien naam wilde geven aan eene uitnemend zachtwer- kende cnolerine, die alhier sedert het begin der maand augusti heerscht, waarvan geene slacht offers hebben geweest. TITEL Vllï. Milicie en Burgerwacht. De rekening der Burgerwacht voor het dienst jaar 1867, is gesloten geweest in zitting van 25 september laatst in algemeene ontvangsten op fr. 212-96 ct. in algemeene uitgaven op 156-90 Batig slot fr. 56-06 ct. De begrootingsslaat van 1869 is in dezelfde zitting gesloten, in ontvangsten en uitgaven, ter som van Ir. 156-06. Een-en-derlig lolelingen hebben dezen jare ingeschreven geweest voor de nationale milicie; 28 dezer jongelingen kunnen lezen, schrijven en cijferen, 1 kan slechts lezen en schrijven en 2 zijn zonder geleerdheid. TITEL IX. Openbare werken. De bouwing der nieuwe gemeente-school, aan besteed den 9 september 1867, gaat met rasse schreden voort. Wij twijfelen niet of er zal van dit gebouw gebruik kunnen gemaakt worden met den zomer van 1869. De openbare werken, waarvan wij in ons laatste Verslag gewag gemaakt hebben, zijn bijna allen uitgevoerd. De waterput nabij de Noordbrug is opgemaakt en wij hebben er eene monumentale pomp geplaatst. Wij hebben insgelijks eene nieuwe monumen tale pomp geplaatst op de Vischmatkl; hel ware te wenschen dat gij ons de bemachtiging gavel om de Vischmatkl in eenen verbeterenden toestand te brengen, indervoege het plan van den heer Soudan, waarvan gij reeds sedert lang kennis ge nomen hebt. De voorgevel van het woonhuis van sieur Vanhanle-Vanghillewe, op de Groote markt, is vernieuwd geweest. Gij hebt ons de toelating niet gegeven om de riolen te maken, welke wij bedoelden achter de i huizen van de heeren Claus en Ch. Brixis. Wij hebben rond de 100 meters voetpaden ver beterd ol in getal vermeerderd. Wij mogen niel nalaten weder te keeren op de berplaveijing der Appelmarkt, welke ons f dringend toeschijnt. De uitvallende kalsijdesleenen l>e liHmer. Voi 6’ Abrikoos!)., Keerselaren, ft Vervolg hierna). HOLLOWAY’s PILLEN. Gal-aendoeningen. In de lente en legen hel einde van liet jaer is niets ineer algemeen en zyu weinig kwalen meer bedroevend, dan die soort van ziekten welke van eene van streek geraekle lever afhangen. Misselykheid, hoofdpyn, lusteloosheid, slechte eetlust worden dadelyk herkend leekens van lever- aendoening te zyu, welke men spoedig kan genezen door de werking van dal orgaen wader in orde te brengen. He Pillen van Holloway oefenen eenen beilzamen invloed uit over de gal-afsclieidingen, en over geheel Groot-Bretauje en zyne koloniën zyu zy als zoodanig bekend en worden zy gewaetdeerd. Deze Pillen genezen, na dat al het andere feilt. Menschee die jaren lang aen galziekte, hoofdpyn en leverkwalen geledeu hebben, hebben door deze Pillen hunne volkomen gezondheid en eene goede spysvertering weder gekregen, ofschoon zy vroeger niets van hel leven genoten. Met genoegen vernemen wy dat M. Adler, op aendringen zyner lalryke kliêuleel, alle maendeu eenen dag te Dixmude zal komen doorbrengen. Hel talent en de algemeene ach ting, welke M. Adler geniet, zyu eene waerborg van ver trouwen voor de persoenen die zyne hulp behoeven. Ver gelen wy niet dat hy de eenigste tandenmeester is van geheel Belgie, die met eene eervolle melding van het ge neeskundig fakulteil bekroond is. M. ADLER is schryver van verscheide merkweerdige werken, by de voornaeniste boekhandelaers van Brussel te koop gesteld. lie twee milliards van M. Rotschild. thans van 4,000,000 zielen. Den dag der begraving van den heer James Rothschild, heeft elk arme menseh, die zieh aen zyn hotel aenhood, een stuk van 20 franks ontvangen. Daer het getal van die armen lol 15,000 beliep, dat is 500,000 fr. gegeven in almoezen. Een millionmiir, dien wy kennen, heeft hun, den dag dat zyne dochter trouwde, geen rooden duil gegeven. Welke edelmoedigheid! Nu, er zyu ryken en ryken, gelyk er fagooten zyn eti fagooten. Rossini, de koning der muziekanten, die de verle- dene week overleden is, was geboren den 29 february van het schrikkeljaer 1792; zoo dal hy nog maer negentien mael zynen geboortedag had kunnen vieren. ’T is waer- schynelyk hierom dal hy beweerde maer 19 jaren oud le zyn. Men schryft uit Romen, dat de voorbereidende werk- zaemheden voor bel Concilie, tydeus de overgroole hitte van dezen zomer onderbroken, hernomen en dapper voort gezet worden. Men verwacht eenen grooten toeloop van protestanten en scbismalieken uit Engeland, Duitschland, Holland, den Oosten en Rusland zelfen er is beslist dat, zoo lang bet Concilie zal duren, er le Romen in de byzon- dersle talen openbare confereutièn zullen gegeven worden over de geloofspunten, welke het schisma of de kelteriin van de katholyke eenheid scheiden. Niemand zal dan in zyne dwaling voortgaen, ten zy hy hei wille; en alwie ter goeder trouw doolt, zal slechts zyne oogen te openen hebben om hel licht te zien schitteren ook verwacht men te dier gelegenheid talryke bekeeringen. De bekeeringen gaen snel voort in Engeland. Te Market Harborough is een klein gemeente van vier god vruchtige doch prolestanlsche jufvrouwen die zich ver- eenigd hadden en zich op de opvoeding van eenige weezen toelegden die jufvrouwen, na rypelyk den twyfel overlegd te hebben dien zy nopens hun Geloof opgeval hadden, zyn door den eerw. lieer Buckler aenveerd geworden. De broeder van eene der jufvrouwen, een protestantsche geestelyke,(kwam toegesneld om zyne zuster op haer be sluit te doen terugkomen, doch nil eene ernstige rede- neering, na hare gezegden en de redenen die zy voor hare verandering bybragl, ernstig overwogen te hebben, be keerde de jongeling zioh insgelyks, en thans is hy in het Engelsch Seminarie van Brugge getreden, om er priester te worden en zich eens aen de bekeering zyner landge- nooteu toe le wyden. Allerhande Xieuwstydingen. Zondag was eene groote menigte lieden die de hoogmis in onze kerk by woonde, om er deCecilia-ims te hooren, welke met veel juistheid en ensemble gezongen wierd door <ie koorislen der maeischappy de Vryheid, met bege leiding der liarmouie vat» Sl. Cecilia. Zaterdag nacht heeft men alhier, ten nadeele van Karei De Laucker, Kasteelstraet, 14 konynen gestolen. Een werkman van Eggewaertscapelle, die maendag op de markt alhier, kouyneii te koop bood voor de helft beneden de wereld, is aeugeliouden. Door kouiuklyk besluit van 17 november worden de gemeenteraden van Uudeeapelle en Wulpen bemagtigd eene belasting op de bonden le leggen. In den nacht tussclien den 17 en den 18 dezer, zyn dieven gedrongen in de kerk van Wulpen, by middel van beklimming en braek, en hebben er den lesseuaer open gebroken van den tresorier, die slechts keerseindjek bevatte. Die kwaeddoeners hebben te vergeefs gepoogd de deur der sakristy open te breken. Zy hebben daerna twee busseti verbryzeld dewelke gelukkiglyk weinig of niets bevatten. Te Popcringhe is eene jonge dochter aengeliouden, die haer nieuwgeboren kind op de hofstede van sieur Bryou in eenen mestput heeft gedolven. Te Kortryk is aengehouden een oud-knecht van eene hofstede te Reninghelstdie kerel verkocht er een peerd hetwelk hy op gezegde hofstede had gestolen. De gedeputeerden van den Noorden en van het depar tement van Pas-de-Calais houden zich veel bezig met een plan voor hel dóórtrekken van den yzeren-weg van Duin- kerke uaer Cales, van Cologne naer St. Omer, van Armen- tiers naer Merville en van Erqueliues naer Fourmies. Worden die lynen doorgelrokken, dan is België ver bonden met de drie groote departementen van hel Noorden. De ziekte van onzen erfprins blyft sedert eenige dagen in eenen zelfden toestand. Tyd gewonnen is veel gewonnen; en meer en meer groeit de hoop van genezing aen. De I gausch ademhaling is vryer geworden. De kalbolyke bevolking der Verecuigde Stalen is i Burgerstand der stad Dixmude. OVERLYOENS. 20 Nov. Roberlus Josephus Millecam, oud 27 dagen, zoon van Josephus en van Maria Ludovica Dcguyler. 24 id. Valentina Cecilia Thyhaut, oud 17 dagen, van Dixmude, onwettige dochter van Amelia Thibaut. (Gasthuisstraet). 2a id. Esperance Maria Ghvsdael, oud 1 jaer 10 m. en 4 d., dochter van Francisca en van Maria Theresia Peliberghien. (Eessenweg).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2