Kt ST c B te I 186 zitli met best *oo Ans Dixi C mil: D te I tell in WO: 2 DE woi Mei nan t stet oor kas *oo L’examcn oral pour les trois années d eludes aura lieu Mercredi 29 Décembre, a commencer k 2 heures après-midi. Le public est invité a y assister. Het is goed te herinneren dat, te beginnen met 51 december, de eenige zilveren munten, die nog wellelyken koers zullen hebben, de volgende zy n Frankryk. De stukken geslagen sedert 1864. Pauzelyke Staten. De stukken van Pius IX. Relgie. De stukken van Leopold II. Italië. De stukken geslagen sedert 1865. Zwitserland. De stukken sedert 1860. De vyffrankstukken blyven hunnen wettigen koers behouden. ander schryven? Dal is te welen spreekt ge *an ■nen liberaler, dan ja, anders niet. En als men b. v. Hendrik Conscience kiest? Als er liberaters by op zyn briefje slaen, is het goed; slaen er ook katholieken op, dan is er be drog enz. enz. Waj loch dien JEsoptis al uit zynen bult haelde! en dal over vier-en-lwintig-honderd jaren!!! Een arend had, zegt .'Esopus, die vieze kwant, zekeren dag eene schildpad gevangen en vloog er mede hoog in de lucht. Edoch, wat hy deed of aen- ving, de schildpad in haar hoornen huis verstoken, kon hy toch maer niet hinderen, toen daer nevens hem eene boosaerdige, arglistige raef heenvloog en hem loeriep Werp ze hoog uil de lucht op eene rots aen stukken Lezers, myne vrienden, ik geloof dat ïEsopus onzen hedendaegschen besluurirant geweld en arglist, beschreef. Men maekt eene wet op het kiesbedrog, om nog wat meer geweld, plagery le kunnen oefenen, en men zal wel oppassen, in deze wet alles te vinden wel men wil en wal men niet wil, volgens men met een liberaler of een katholiek le doen heeft. De arend de liberaters hadden eens eene wet gemaekt, eene wet tegen hel kiesbedrog, (som migen zeggen voor hel kiesbedrog) ze verhieven ze wolken hoog, zv hadden de magl in handen, 'l was eene schoone prooi aen en legen de katho lieken ontrukt. Daer vliegt er eene zwarte akelige raef de vrymetselary en roepl hare vrienden toe Mei een weinig arglist komt uil die kiesbe- drogwet al wal ge wilt. Trekl en sleurt ze open, legi uit en vervalscht, doel ze zeggen wat ze niet weet, verbieden waeraen ze niet gedagt heeft, al beeft bel kop noch steen, wel te verslaen volgens hel u mee of tegen gaet. b. v. Mag men op een kies- brielje byschryveu M. V...., burgemeester? Ja. Mag men dal doen als T een katholiek is? Neen. Als 'l een liberaler is? Ja. Mag men Petrus op een briefje en Pierre op een Omdat gy durft soms de slem verheffen legen de haters van uwen H. Godsdienst, daerom heefi hy gereid dal Vlaenderen niels dan eene dweepzuch tige achleruitkruipende bevolking bevat 1 Vlamingen’ zonde hel oogenblik niet gekomen zyn om al le samen, door pelitien, lol onzen Honing te gaeo om Z. M. te vragen dal hy dien vlaming- hater en dat ondankbaer kind van het katholyk Belgenland uil zynen raed verwydere?.... Meermalen zullen wy n die woorden herhalen, en toekomenden keer de snoode woorden van Bara voor oogen leggen Dal het ons heden genoeg zy u byzonderlyk le herinneren dat die jonge Vlaming- en Godsdienst hater heeft durven laten verslaen dal Mgr. de liisschop van Bmgge de schuld is van de brand stichtingen van Sl. Denys!Hel Jaer 50, zegt hy nog, Leeft (door artikelen die gy kent) de voor noemde brandstichtingen veroorzaekl! En wanneer Bara die domme beschuldigingen met woede voor den dag brengt, wordt hy onder steund door andere Walen, waeivan een kwee- keling is der vrymelselaers, M. Frère! Vlamingen!.... gy weel dal er in 1857, Walen, ’t is waer, maer kalholyke Belgen gelyk gy en uwe allerbeste afgeveerdigden, door verdwaelde en op- gehilste medeburgers le Jemmapes verbrand vierden. En ten gevolge van wal is dat geschied? M. Reynaert, een katholyk kind van Vlaenderen, eenen onzer deftige kalholyke volksvertegenwoor digers, heeft hel zaterdag laetst in de Kamers gezeid het was len gevolge der redevoeringen van sommige liberale godsdiensthaters inde Kamer! Ziehier, len andeie, hoe vrymetselaer Frère, in zifting van 12 mei 1857, eene geweldige redevoe ring eindigde legen de liefdadigheids-gëstichlen aen welke men wilde regl doen Hel voorregt bevestigd, roept hy, gy zult aen hel - land eenen WETTIGEN, algemeenen en onweer- staenbaren roep ingegeven hebben; AFSCHAFFING DER KLOOSTERS!!! En men weet wat er onmiddelyk nadien ge beurde En zulke mannen, Vlamingen, durven u schan delik hoonen en valscbelyk beschuldigen!.... Ja, gy moei alle wettige middels gebruiken om hen en de hunnen als uwe bestuerders niet meer te moeten verdiagen! (Landbouwer.) I Burgerstand der stad Dixmude* om Iterl F »in and sen wet bin tyd een asit der He via I ere vro kin: eu 1 ge» DOO het mil I ryn >al tin; trot geh geil nee J wei too Pensionnat St. Louis. 15 Huyghe Francis. 16 Liebaerl Karolus. 17 Lyncel Romauus. 18 Neyrinck Edmond. 19 Pillaert Modest. 20 Simons Benonius. 21 Vanalderweireldt Leo 22 Vatibavinckhove Desire. 25 Vanghiilewe Emiel. 21 Vanghilluwen Henri. 25 Vanhaute Emiel. 26 Verdeele Ludovicus. 27 Weyue Petrus. Het is waerachlig Jan Gy zyl een eerlyk man, Waerachlig is het maar Dal is wat min dau waer. HtJYCENS, Hy m er aen gewoon. De meid van mynheer Lekker- taml was bezig met paling te stroopen. Dal is wreed, zegde Slyfhals, die beestjes zoo levendig hel vel aftrekken. Ucb, mynheer, antwoordde zy, dat doe ik nu al vyilien jaer, de paling is daeraen gewoon. GEBOORTEN. December. Maria Ludovica Devriendt, docbier van Karel en van Maria Eduwaere (Schoolplaets). 8 id. Maria Theresia Pape, dochter van Hendrik Jozef en van Joanna Vauronse (Kleinen dyk). OVERLYDENS. 14 December. Jufvr. Adelia Eugenia Vanruymbeke, ougebuwde dochter, schoolhoudsler, oud 60 jareu 11 m. 8 d., geboren te Zwevezeele eu wonende le Dix- mude, dochter van wylen M. Franciscus en van wyien vrouw Hentica Waulers (Weslstraet). Mengelingen. Een slimmerik. Een man hadde' geerne zyn eigen laten photograliceren en ging by eenen photograef. Hoeveel moet ik geven, vroeg hy, voor een dozyn portretten? Voor hel eerste dozyn 12 franken en voor liet tweede dozyn zes, was het antwoord. Dan zal ik hel tweede dozyn nemen, zegde de man. De mensch verkrygl deugden door den omgang met goede, ondeugden door den omgang met booze menschen even gelyk de wind, verscheidene landen dóórtrekkende, uu aeugename, dan onaeugename geuren medebrengt. Wat verschil is er tusscben een koniogen een knecht? Antwoord Als men een kouing moede is. rap weg, sef fens; maer de knecht moet hel van te voren welen, anders bemoeit er de jusücie zich mede. Misverstand. Hoewel er reeds duizende vogels in netten gevangen zyn en nog dagelyks gevangen worden, daerom vlugten zy noch de werpnetten nog de vogellym. Dit is de geschiedenis van hel meusebelyk versland. Altyd verschynt eene nieuwe wereld welke vernuftiger wil zyn dan de andere, eu altyd blyven de menschen in dezelfde nel len vliegen. Met eigen gevaer en op eigene koslen alleen worden de menschen wys. Allerhande Mieiiwstydingen. M. Wulletnan, pastoor te Dudzeele, is aldaer overleden in den ouderdom van 71 jaren. M. Ch. Vandemaele, oud-professor van rhelorica in T kollegie Sl. Louis, te Brugge, is byna schielyk overle den te Rousselaere, oud 54 jaer. P. Vandemessinck, fakteur der brievenpost, is, na meer dan 2(1 jaren dienst, alhier overleden. Men leest in het nieuwsblad van Yperen Woensdag, 2” dezer, is op zyn kasteel, by Dickebtisch, godvruchtig overleden de beer Jan-Baptiste Malou, wedu- waer van Madame Emelia Itasonville. Het is ons alleraengenaemst hulde te bewyzen, aen zyne uitstekende weldadigheid, zyn minzaem karakter en zyn wys beleid om landbouw, koophandel en nyverheid in ons arrondissement le doen bloeijen. Voegen wy erby dat zyn afsterven zoo christelyk als slichtende is geweest, eu dal hy de kwellingen van eene langdurige en pynelyke ziekte met verduldigheid en volle overgevmg aen den aen- biddelyken wil van God verdregen heeft. Te Hoogslade zyn de dieven ook al aen gang geweest. Een fransebe graenkoopman had in een rytuig, by den heer V. Heuselen, eene brieventas vergelen, bevattende 2,550 fr. De dieven die de bankbriefjes rieken gelyk de honden liet vleesch, zyn in de afspanning gedrongen eu hebben de brieventas geroofd. Hel getal der schipbreuken gedurende de laetste week op de kusten van Grool-Britanje eu van het europe- aensche vasteland beloopt op 86, hetwelk liet totaei voor het tegenwoordig jaer brengt op 2095 verlorene schepen. |)e Denderbode van Aelst meldt ons dat een fabriekant dezer stad-zeven kiuders heefi weggezondeii, die in zyne werkplaelsen arbeiden, als pligtig van de leergangen te volgen in de zondagschool door de geesteiykheid bestuerd. Welk model van liberale gedoogzaetnheid en menschlie- vendheid! Nu beginnen de dieven koets en peerd te stelen. Dat beeft er een le Luik gedaen, liy gaf aen den koetsier een vyffranksluk in betaling en terwyl die hel stuk in een buis wilde doen wisselen, reed de slimme dief in alle baesl met hel gery weg. De koetsier stond le gapen toen hy terug kwam en zyne broodwinning niet medr vond. De politie heeft gelukkiglyk deu dief ontdekt en bel peerd en de koels ook. De toestand van den erfprins blyft aenhoudend bete ren. Alhoewel alle gevaer nog niet geweken zy, koestert men loch eene hoop, welke gegrond schyul le zyn; de eel- eu slaeplust blyven voortduren. Over eenige dagen moest men de venders nog openzetter. voot de ademhaling te ver- geinakkelyken, en uu kan men ze reeds gesloten houden zonder den lyilereenig ongemak aen te doeu. Wy hopen dus met regt op eeue geheele herstelling. In uitvoering der bepalingen van Rothschild's testa ment, heeft mevrouw de baronnes, zyne weduwe de edel moedige giften in geld reeds gezonden aen de twintig bureeleu van weldadigheid der stad Parys.Zy heeft daeren- boven 59,000 broodkaerieu doeu overhandigen aen de be- stuerder des openbaren ondeistands, en 50,000 aen de kas der Godshuizen. Zoo als wy hel reeds gemeld hebben, heeft in zitting van 25 november te Floreucie een wezeulyk parlementair schandael plaets gehad. Men weel dat schurken, die le Romen de kazerne Serristori ondermynd eu doen springen haddeu, die een aenlal zouaveu daerdoor vermoordden en dit op de laihenigsle manier, le Romen een welver diende straf hebben ondergaen. In de Kamer van Floreucie wil men die infame uioorde- naers, als martelaers voor de vryheid doen aenziên, en men heeft er legen het Pausdom gebulderd als razenden. De italiaensche Kamerleden beweereu dat die moordery eene de I’Enseignement Moyen, politieke zaek was eeue italiaensche politieke zaek en hei pauselyk goevernemeni niet had mogen doeu exeku- leereti. Op een plaetje verbeeldende den Genius der Verlich ting Houdt deez’ genie, Phileet, een’ spiegel in de handen. En wordt de gloed der zon door hem naer de aerd gerigt, Opdat haar glans den sterveling verlicht? Of is T een brandglas om de wereld te verlichten? Antwoord. Het is een brandglas in verderfelyke handeu. Het is een kwade geest, die 't glas naer de aerdc rigt Hy vleit deu hoogmoed en belooft een schiltreud licht, Maer zyn bedoeling is de wereld te verbranden. Iemand vertelde aan zynen gebuer, dal de doktoor X. subiet gestorven was. Ja, bemerkte de gebuer, dat gaet zoo in de wereld. Wy gaeu ’s avonds gezond slapen en als wy ’s morgens wakker worden, zyn wy dood JEsopus profeliseert de klesbedrogvret 570 jaer vóór ’t jaer één. Potentiam malilia adjutam quis effugial. Wie kan 'l geweld, door arglist bygestaen, onlvluglen. Millcie-loling. Ziehier de naemlysl der personen die moeten deelnemen aen de loting der nationale uiilicie voor 1869. 1 Alleineersch Severin. 2 Baelde Francis. 5 Beun Karolus. 4 Delobelle Leo. 5 Dewilde Theophicl. 6 Droesbeke Alions. 7 Dujardin Médard. 8 Dulreeuw Jeruom. 9 Esther Leopold. It) Geysen Edmond. 11 Gryinonprez Leonard. 12 llebbeliuck Tbeopbiel. 15 Herman Hypolitus. 14 Houvenaghel Leo.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1868 | | pagina 2