BERIGT. ssa ibis? ja DE VROUW VAN EGMONT, 1NLANDSC1IE KOLEN Provincialen Wegwyzer Saucisse-kermis, C-L. FLAMEYGH, BERIGT. Donderdag, getal. De verkoop was niet levendig. Te bekomen by den drukker dezes van West- Vlaenderen. KJ Anti In mini anifl gegt inge zou aenfi eene baer heb van Wes grae in h He ileti I en J' inlic deel zoek gene inbe lid s sluit van voor me» hem hy g steil hebl zaek Leopold-Ferdinand-Elias-Victor-Albert-Maria erfprins, hertog van Brabant, graef van Hene gouwen, was geboren le Laeken den 12 juny 1859. Maetscbappy H. Kruis scherp d’uer. Verlooningen op ZONDAG, 51 dezer, ter herberg de Warande, te Woumen. 's Anderendaegs, Kandeeldag. Met de dood van den prins, gaet de troonopvol ging van den Honing over naer den stam van zynen broeder, die thans erfprins van den troon en Se- nateur wordt. De koninklyke prins is gestorven in dezelfde kamer waer Leopold I gestorven is. Sedert vier dagen lag hy buiten verstand en leed hy aen eenen hevigen buikloop. Zyn doodslryd is begonst donderdag, om 5 ure ’s avonds. Hy is overleden ie middernacht en veertig mi nuten. Akte van loewyding van katholyk Belgie aen liet H. Herl van Jesus in het allerheiligste Sakrament. TE PACHTEN, om aenstonds in ’l gebruik te komen, een Koornwindmolen met Woonhuis, kamer, keuken, vatile en kelder, thans Herberg, benevens peerd- en zwynsiallen, groot magazyn en gewezen broodbakkery met grooten hof, ge- slaen en gelegen langs den steenweg binnen de gemeente Caeskerke, zeer naby Dixmude. Zich te bevragen by J. Annoot, Bierbrouwer te Oudecapelle. In zitting van woensdag is M. De Coninck op de kwestie in zyn diskoers vermeld (zie hier hooger) terug gekomen. In zyn antwoord aen M. De Coninck, had de Minister van ’t inwendige, M. Pirmez, gezegd de zaek niet te kennen, doch te gelooven dal ze M. De Coninck veel moest overdreven hebben. lo antwoord aen M. den Minister, heeft M. De Coninck,. in zitting van woensdag laetsl, alle de feilen staende gehouden ten laste van M. Prooi, burgemeester van VVoumen, zoo en gelyk ze door hem zyn voorgebragt geworden, en vervolgens in niets de zaek te hebben overdreven. Daerop heeft de Minister geantwoord, dat hy over de kwestie een onderzoek zal bevelen, en, indien de beschuldigde pligtig is, hy gestraft zal worden. 545 zakken tarwe van 145 lil waren ter markt. Tarwe 28 a 54 25 Nieuwe idl-a 8 z. Rogge 25 a 25 - *7 22 _3 laet het geëerd publiek welen, dat er voor zyne rekening een schip met ZUIVERE is aengekomen aen de Hooge brug, welk schip hy zal beginnen le lossen, tegen eenen zeer genadigen prys. Hy verhoopt, door de goede kwaliteit zyner kolen, de gunst van het publiek te winnen. DE ECHTSCHEIDING, Het was eeue maning om de zoo gezegde las- teraers te vervolgen; maer men had de vooizig- ligheid geen enkel woord meer le reppen; hel artikel wierd van tyd tol tyd in het blad berhaeld maer geene antwoord. Ik heb hier niet le beoordeelen noch te bedillen de uitspraken gedaen in deze zaek door de raed kamer der regtbank van Veurne en door de Kamer van inbeschuldigingstelling van hel hof van beroep van Gent; ik zal alleenlyk M. den minister van binnenlandsche zaken vragen óf hy niel gelooft dal erdaereen pligtige aki besluerswiege le straffen is. Gy weel zeer goed, mynheeren, welke alver mogende magl een notaris, die terzelfder ty’de burgemeester is, kan bewerkstelligen in zekere onzer landelyke gemeenten, hetzy voor de zaken van familie-belang, hetzy voor degenen van ge- meente-belanger is dus een groote moed noodig geweest aen brave en eenvoudige landlieden, om eenen man te durven aenklagen die magtig genoeg is om eene vervalsching te durven plegen in eenen openbaren akt, om zyne eigene belangen te doen zegepralen ten nadeele van degenen der armen, van degenen van het bureel van weldaed. M, de notaris Proot bragt zelfs de stoutmoedigheid zoo verre lol zyne slagtoffers te bedreigen met regter- lyke vervolgingen; hy wilde zich de ongestraftheid verschaffen door de schrikaenjaging. Het zyn be- dankiugen en niet dreigementen die aen de leden van bet bureel van weldaed van Woumen loe- kotnen. Zy hebben hunnen pligl gekweten. Het is nu vyf jaer dat het huis van den onder- wyzer ledig slaet; men schal op meer dan 3,000 fr. de schade aen dezen eigendom veroorzaekl door de kwaedwilligheid van den burgemeester; de ge bouwen vallen in puinen by gebrek aen onderhoud, en dit alles om dat M. de notaris de verkooping niel doet. M. de minister van binnenlandsche zaken zal het met my eens zyn, dat het tyd is een einde hieraen te stellen. Ik zal, by het eindigen, het volgende dilemma stellen de vervalsching wel bestatigd, wel be wezen zynde, ofwel M. Proot is pligtig of hy is onbekwaem. Is hy pligtig, laekl hem, schorst hem in zyne bediening op; is hy onbekwaem, heeft hy te weinig begrip opdat zyne zwakzinnigheid hem diene tol verontschuldiging wanneer hy eene ver valsching begaet, stelt hem af. De laelsle zittingen der Kamer zyn geheel en gansch toegewyd geweest aen hel onderzoek van twee kwestien van groot belang, te weten l’of het werk der vrouwen in de koolmynen langer mogl gedoogd worden, na de feilen welke zyn komen bewyzen dat dit werken io de mynen de ligchame- lyke en zedelyke dood der vrouw ten gevolge hebben, zonder nog te spreken van de nadeelige gevolgen voor hel famiiie-leveo welk hel werken der vrouw in de mynen na zich trekten 2° ol hel langer mogl toegelalen worden dat de fabriekaut, kinderen beneden de 10 en 12 jaren in hunne fabriek le aeoveerden om er een werk te laten ver- riglen dal boven hunne krachten is. Over deze twee kwestien is geene beslissing ge nomen geworden, de zaek inderdaed moeijelyk zynde om op le lossen, om redens die het gebrek aen plaets ops heden niel toelael den lezer voor te leggen. KORTRYK, 18 january. 455 Hoornbeesten zyn te koop gesteld, waervan er 588 zyn verkocht geweest. De pryzen van hel vee zyn in afslag van 10 fr. per hoofd. BRUGGE, 19 january. Ter veemarkt telde men 229 hoornbeesten. De goede hoedanigheid was er in zeer groot EDUARD DEKEIREL, Herbergier aen den hoek der Zwynenmarkt te Dixmude, laet weten dal hy een wekelyksche Eslaminel houdt den Zater dag. Hy verkoopt allerhande sterke drankeo en wyneobesten tabak om te smooren en te knab belen; ook aerdappelen van uitgezóchte hoedanig heid; aerdewerk en alle slach van vettewarie- goederen. Men mag op de trouwste bediening rekenen, alle zyne waren zyn zoo goedkoop mogelyk in prys gesteld. Gedurende de drie laelsle dagen, heeft de konin gin het bed van haren zoon niel verlaten, en heeft van kleeding niet veranderd. De Koning, ten prooi aen de levendigste droef heid, ging, op elk oogenblik van den nacht, reeds sedert verscheide dagen, zyn kind zien en met angst naer den toestand van den lydende vragen. Toen de dood bestatigd was en dat de droevige wezenlykheid niet meer kon hetwyfeld worden, omarmde de Koning hel ontzielde Ijk van zynen zoon, kostte hel herhaelde malen, en wierp zich eindelyk in eenen zetel neer, waer hy de hertver- scheurendsle jammerklagten liet hooren. De geneesheeren moesten hem onverwyld komen bystaen en waren op hel punt hem eene lating te geven. Z. M. was in een afgryselyken toestand en moest oomiddelyk naer zyn bed geleid worden. Wal de Koningin betreft, hel ware onmogelyk hare droefheid te beschryven. PIETER VANDENBUSSCHE, te Eessen, en Pieter TAEYMAN, te Woumen, hebben de eer ruchtbaer te maken dat zy gezamentlvk een aen- zieolyk getal eerste soort van Rigalonnen hebben aengekocht, welke van heden af kunnen bezigtigd worden le Wonmen by Pieter Taeyman e» iu de Vlasfabriek te Eessen. In dezelfde plaetsen is er ook eerste soojt van Roozezaed te bekomen, voortkomende van de beste vlasgaerden, welke voor de vlasfabriek van Eessen zyn aengekocht geweest. L. NEYRINCK, in 't groot Sint Jorishof, te Dixmude, maekl bekend dat er by hem te bekomen zyn Boon- en Hagepersen, Zolder- en Kelderveren aen eenen genadigen prys. I NOTA. I Veurne. Bu H Drama in drie bedrijven, door ELG. ZETTEBNAV. bure men de g< mini i na d slem de v Nu, hel i deng dal, depu M. I waer zing geda stem keus deze goed nota de r aenw gewt gem< belai slilzi sluit pfov was der i kon noch oeler deze Zondag, 9<°, Dingsdag, 94»" en 99° January 19419, Met medewerking van Mej. HERMANS, van Brussel. Blijspel met zang in een bedrijf, door EMM. HOMSEELS. Dood van den iioninLIyken Prins. 15 Jan. Nieuw id.-a 19 z. Haver 15 a 17 42 z. Boon. 27 00 a 50 Dixmude. Drukker y van Vion, Prijzen der plaatsen Bijzondere plaats, /r. 1-50; Eerste plaats, 1 frT iceede plaats, 60 cl.Derde plaats, 40 cl. Opening der zaal om 5 ure, ren 5 1/2 ure juist op hel Tooneel. ('ostumen uit den Theater van Geat. VAN FLENU Itingsdag96 dezer, Deftige alleenspraak, door Tollens M. Aug. Pil. 20 Jan. 710 zakken tarwe van 145 lil. waren ter markt. Tarwe 28 50 a 52 50 Nieuwe id.->a- 12 z. Rogge 20 a 24 149 z. Sucr*. 21 a 25 25 102 z. Sucr. 22 a 25 Nieuw id.-a- 56 z. Haver 15 a 17 25 28 z. Boon. 26 a 28 Men verzoekt ons de volgende regelen in ons blad le voegen, als antwoord aeu T Weekblad van zondag laelsl Hel Weekblad kondigt aen dal een burgemeester en notaris van eeue omliggende gemeente der stad Dixmude, het voorwerp geweest zynde van eeite beschuldiging, beden valsch bewezen, dezen die de aetiklagl ten zynen laste hebben gedaen, voor de reglbtmk zullen worden vervolgd. Deze vervolging zal het voordeel hebben de stuks dezer zaek le doen kennen. Hel bevel van niel-vervolging, gegeven door de raedkamer der regtbank van Veurne, en hel arrest van niel-vervolging van de kamer van inbe- schuldigings stellingen van bel hof van beroep le Gent, tussclien gekomen op appel van deu prokureur des konings van Veurne, leveren eeue beste gelegenheid op om de stuks dezer zaek openbaer le maken stuks welke beter in staet stellen om le oordeeleu over hel verstand en de achtbaerheid van den notaris-burgemeesler in kwestie, dan al de lofsprekende brieven welke bel Weekblad zoude kunnen inlyvett. Wy voegen dus onze aendringingen by deze van hel Weekblad, opdat M. de uolaris-burgemeesler de aanklagers zoude vervolgen. Men verzekert ons dal dezen hel niet minder verlangen dan wy. Hel hangt dus maer af vau deu heer burgemeester iedereen te voldoen. Ziedaer ou drie maenden dat wy de vervolging, aen- gekondigd door het Weekblad, le vergeefs afwacbteu. Iedereen zal daerdoor kunnen oordeeleu wie de waer- beid gezeid heeft.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2