I 9 I J t k Drie-eü-twiutigsle jaer. 28 January 1869. Dixmude. Donderdag LOUISA LATEAUX. Aen Plus IX, Dood van den Kroonprins» GERIGE rt te i <le der end, Meest al de dagbladen van Frankrjk wyden eenige medelydende regelen toe aeu de snierlelyke gebeurtenis, waerdoor de koninklyke familie vau Belgie iu den rouw gedompeld is geworden. De droevige gebeuiteois die wy moeien ver halen, en die niet alleenlyk de koninklyke familie treil maer gansch Belgie, is niet onverwachts ge komen. Sedert eeoige dagen verwachte men onder het publiek die dood met angst. Sedert lang waren de Rotting en de koningin hierop voorhe- De begravenis heeft maendag plaels gehad, om 11 ure juisl. Deze plegl'.gheid was zeer eenvoudig. Een gewoonlyk wagen was geschikt geworden door de zorgeo van den minister van binnenland- sche zaken en de kist gedragen, van het paleis naer den koninklyken grafkelder, door onder officieren van bet leger. Het lyk is niet tentoon gesteld noch gebalsemd geworden. Gisteren, woensdag, is in de St. Gudula-kerk een plegtigeb dienst gecelebreerd geworden. Over eenige maenden trof men in verscheidene Belgische dagbladen een verhael aen, wegens Louisa Lateaux, eene arme 20 jarige dochter van Bois-d'liaiue, in de provincie Henegouwen, welke sinds lang voor efeae heilige doorgael. Dit verhael deelden wy alsdan niet mede, lot dat er nadere byz.onderhedeu over het merkweerdig verschynsei zouden bekend geworden zyn. Er is nu reeds zoo veel in de bladen van alle kleur daerover ge schreven geworden, dat wy het eenen pligt achten onze lezers met die zaek bekend te maken. Ziehier dan dit wonder Rota. Deze lyst van iuschryving zal donder dag en acht dagen gesloten worden. In den nacht vau 22 January, om 12 ure 40 minuten, is onze beminde Kroonprins in den Heer ontslapen. Leopold Ferdinand-Eli e-Victor- AlBert-Marie, hertog van Brabant, is geboren te Laeken den 12juuy 1859; hy was dus 9 jaren 7 maenden 10 dagen oud. Het heelt den Heer dan beltaegd Belgie door dit Ongeluk te beproeven. De koninklyke familie ligt in onbescltryvelyken rouw en gansch het land neemt deel aen deze zoo billyke sniert. Hoe jong ook, gaf onze jonge prins blyken van de tyksle gaven des verstands en de mildste ge voelens des herten. De honing en de koningin, wy allen, Belgen, vleiden ons met de zoele hoop dal hy eeus de weerdige opvolger zou zyn vau zynen vader, koning Leopold II. Doch de Heer heelt er anders over beschikt. Geve God dal dit ongeval de eenheid del" gemoederen aen den voet des trooirs te weeg breoge, en alzoo den wensch vervulle dien Leopold uitte als hy den troon van Belgie beklom. reid, en grooter om. De honing vooral wierd ondermytid door de somberste droef heid, ook is hy thans maer de schaduw van zich-zelf meer. Sedert de schtikkelyke ziekte, die den erfge naam van zynen Hoon heeft weggerukt, zulk ern stig karakter had aeugenomeo dal de wetenschap zich onbekwaem verkiqerde om haer te bevechten, was Leopold II in de diepste treurnis verzonken; men zag hem alle oogenblikken in hel paleis of in de hoven van Laeken ronddwalen, het oog droog, maer met slrakken blik; hel scheen alsof hy altoos voor oogen had die onverbiddelyke dood die hem iu zyne duerbaerste genegenheden treffen. In den nacht stond hy meermaels op om, blootsvoets met korte schreden, bevend zich over hel bed te buigen waer zyn kind de dood al wachtte met een engel achtig geduld. In den dag kwam hy op alle stonden naer hel ziekbed toe. Eens, zoo verzekert men ons, toen de prins een dier verzwakkingen ondervond, die hem zoo dikwyls overvielen in den laelsten tyd zyner ziekte, trad de honing by hel bed om nieuws te vragen van den kleinen zieke, en geene antwoord ontvan gen hebbende, zegde liy Ik verveel u, niet waer, myn kind, en by verwydeide zich, om in den hof te gaen weenen. Toen de doodstryd begon, kende de pr'ios^ niemand meerzyn versland was nogtans niet gansch verduisterd, want wanneer zyn vader of zyne moeder hem riepen, scheeu hy nog te be- grypen, maer het was hem onmogelyk te antwoor den; hy is gestorven tusschea den Koning en de koningin, die in dezen laelsten tyd byna zyn smerl- bed niet meer verlieten. Wanneer hel gansch gedaen was met den armen kleinen prins, drukten de Koning en de koningin, de een na de andere, hel lyk van hunnen zoon in dearmen en overlaedden hel met kussen; dan hunne droefheid was er maer des te j wilde de Koning zyne gemalin onttrekken aen dit droevig topneel, hy trok haer ver van hel bed weg waer de levenlooze overblyfsels van den opvolger hunner Kroon lag uitgestrekt. Beide weenden dat zy snikten. Het lyk is bewaekl geworden door de officieren van hel paleis, welke van uer lot aer algelost wierden. Men verliaelt een schoonen trek van den jongen prins, die doel vermoeden dat hy eenmael een goed koning zou geweest zyn. Ter gelegenheid van Kerstdag had de Koning een kerstboom in de ziekenkamer doen opiigten; glinsterend van licht, en met lalryk speelgoed be laden. De hertog van Brabant, na genoegelyk al die schootie dingen geplukt te hebben, deed eene groole doos halen waerin hy alles zorgvuldig in pakte en ze aen dokloor Henriette overgal, oin ze te doen uitdeden aen de kleine zieken vau het llospitael. De Koning heeft eenen officieelen rouw van drie maenden voorgeschreven. In den rnorgend, na hel overlyden des prinsen, is hel lyk van den overledene gansch in T wit gekleed op het kleine bed geplaetsl waerliy ge storven is, eene kroon van witte roozen is op hel oorkussen geplaetsl, regl boven zyn hoofd, een klein Lieve Vrouwenbeeld en veel speelgoed, waer- mede de prins zyn lange slapelooze uren trachtte over te brengen, zyn aen het uiteinde van T bed geplaetsl geworden. Het lyk is niet ontvormd, doch is verschrikkelyk mager; het gezigl is wil als marmer, maer is niet opgezwollen zoo als men hel zou kunnen denken; de doorluchtige overledene schynl te slapen, en is het inderdaed, maer ’t is een eeuwige slaep. Zoodra de prins overleden was, riglte men aenstonds een altaer op eene groole kas, welke tusschen twee vensters van het vertrek staeteen Kiislusbeeld, geplaetsl tusschen kandelaers, waren de eerste ornementen van die voorloopige lyk- kapel, en de twee Zusters van liefde, welke den prins hadden verzorgd, bleven er by waken den ganschen nacht. num- FEULLETUN VAN 'T B0TERKU1PJE. wel. genezen aegs in t lang- likkelyk Imaekle in de kwaed aver de e plaels ende op livering oml en rkoud- ii wor- t en de dra in- graden ideling erdaed Deze geest, idlieid lenio- ebben likke er bel leren, y Lel edaue BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege- Bureel VVilgenthksiraet, N» 5(1, Voor elk afzonderlyk nier, 12 centimen. r deze y ons it zich ■omen an de Tden ■uchte ryving zyde, -e ge- ivloed vallen bran- oelen, lie en •ellin- itiflig zeert en. oegd. cl., r de» issor telende hatbaer dilendc ■nt tee- ie pyn ituerly— loemde inwan- ula en ring- irtelde rbcvig snezen egelyk 'achtig 't deze en en veroorzaekle by haer het voorwerp, dal zy scheen te be schouwen, eene pynlyke nllitig. Het gelael kreeg kleur en verried eene medelydende vrees; bare oogeu kwamen vol tranen, die langs hare linker wang afrolden. Zy gaf een scherpen schreeuw en voegde sehielyk de banden samen, welke zy mei kracht ineen wrong Deze doeuwyze her- haelde zich meermaels iu den tyd van vier uren. Ik ondervraegde eenen myner ambtgenoten, die vóór my acngekomen was; ziehier wal by my meldde. liy had daegs te voren de kroiswonddrager.de gezien, en haer iu eenen naluerlyken toestand bevonden. Deii 15 december, buiten de kennis harer moeder, die er in geenen deele wilde toestemmen, maer met bewilliging van Louisa, had Mejuffer Mathiidis de Robiano haer lederen handschoenen aengelrokkeu, welke zy stevig emzwachlel- de met windels, die aeu de uiteinden ineengestrengeld en met bezegeld was gesloten waren, zoodanig dal alle be- driegelyke lusscliendringiug onmogelyk was. De vinger lingen dezer handschoenen waren tol aeu het tweede lid aigesuedeu. Deze bewerking wiérd beslelligd door den bur gemeester van Bois d’Hame, den gemeeute-onderwyzer, dokloor Lecriuier cu M. Dupout, nyveraer te Fayt. Den woensdag, 16°, oulvmg de dokloor een bezoek van Louisa Lateaux; hy bemerkte mets buitengewoons iu baren gezondheidsslaelen, in tegenwoordigheid van ge tuigen, omierzuchl hy zorgvuldig hel verbiudsel, nam dat der reglerhaud ai en, na zich verzekerd te hebben dal er geeu spoor van bobbeltje tioch vau verwonding te merken was, omwond hy de hand terug en bezegelde alles, zooals hierboven gezegd is. Den vrydag daerna, rond S ure ’s morgens, fr. 1498 95 5-00 1- 00 2- 00 10-00 5-00 5-00 1-0Ó 2 00 10 tM) 1- 00 10-00 12-00 5-00 10-00 2- 00 INSGHliYVINGSPRYb Buiten stad, tl franks. Hel Suppl. liet Botrrkvipje verschynl don Dimderdir) in geheel blad en den Zondag in half blad. Den vrydag, 18 december II., ging ik, er oorlof toe liekomen hebbende, Louisa Lateaux bezoeken. Hel was rund 1 tl Ure 's mórgens; Louisa iag in opgetogenheid in Ceueu zetel mêr; de gémeeuschapsveirigliugen waren by haer opgeschorst; bare Ongel), opgespard ep schuins uaer den hemel gekeerd, schenen iels met onafgebroken aendachl aen te staren. De oogappels, ten deele door hel opperiid bedekt, waren breed uitgespannen, en deze uitspanning hield legen alle poging tol iukrimpetl stand. Het aengezigl was bleek, de umud half openen hare gelaatstrekken lieten bewonde ring, met droefgeestigheid gepaerd, doorstralen. Somtyds VOOll ’T ONDERHOUD DER PAUZELYKE ZOUAVBN. Vyfde lyst. Bedrag der vorige lyst Angelique Schmidt Onbekende ld. buftl Joufv. Snpliie Hosten Onbekende van Eessen ld. van Clercken A S. Vau kaertspel Een huisgezin van Eessen Een kalholyk huisgezin van Caeskerke Onbekende M den Pastoor Beersl Een werkmsashutsgezin van St. Jacobs-Capp. 1577-95 M. Lecriuier by Louisa, in bywezeü van niyqen verhaler, deh heer Pastoor der parochie, den geiiieeute-ondernyzer en eenen eerw. Pater Passionuist, sneed hy de banden los en trok hy de handschoenen uit, na vooreerst de onge schondenheid der bezegeling nauwkeurig te hebben nage- Zieij. De handschoenen waren vol bloed en de palm van elke hand vei toonde een bobbeltje, waeruit onophoudend ualuerlyk bloed zypelde. Die bloedvloeijiug was begonnen rond 4 ure 's morgens, en by myiie aeukomst duerde zy nog, maer flauwtjes; ten 11 ure verdween alle zypdiiig Ik unlwaenle op bel bed, dal bezydeu dei) zelel vjiu Louisa sloud, zes of zeven witte handdoeken, die gediend hadden om de wondmerken af te doppeit; zy waren bevlekt met eene hoeveelheid bloed, welke ik op ongeveer drie honderd grammen geloof te mogen schatten. De mededuktoor, dien ik ondervroeg, zegde my dat by by zyne aeukomst, omtrent 8 u.re ’s morgens, met Louisa had kunnen spreken, en dal de geestvervoering slechts eenige stonden daerna had aenvatig genomen. Daegs te voren had hy opgemerkl dat er geen de minste schyn van bobbel te zien wai Den vrydag siomleii de bobbels op de wreven vau beide voelen. Verders had hy de lyderes ook drie weken te voren gezien; hel bloedverlies was alsdan veel overvloediger en stond slechts ten 5 ure. De uil- vloeijttig gebeurde dien keer laugs den ruggekaul zooveel als laugs de palm der handen. De spieren vertoonden noch slapte, noch buitengewone spanning de ledematen bleven, geduieude ongeveer eeoe minuet, iu de houding welke men hun gal, en vieleu begaf zich I daerna door huu eigen gewigl terug.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1