Het was de stem A H. 1 J H. I gevi groi fees mae pers den Al'ri IJ ond alw; butt de a wor mee trot It hedt kort men B radt sem V lid t wer bae| M. j M. I Osit It leze op I veil Min Wo Het was in de eerste helft der XVI’eeuw; hel protestantismus had stout hel hoofd opgeheven in Duitschland, ten gevolge der afscheuring van Luther en Calvyn, en dreigde thans de Nederlanden, ons schoon kalholyk vaderland, in zynen opstand en dwalingen meê te rukken. Reeds bad de spaen- sche vorst in zyne dttilsche stalen hel protestan- listnus te Mulhherg verslagen, en nu zou hy de dwaling uitroeijen der oproerlingen die, onder voorwendsel van godsdienstvrijheid, de Nederlanden aen hel katholyke Spanje onttrekken wilden om het der regeeringloosheid ter prooi te geven. Met die taek gelastte Filips Ferdinand van To ledo, hertog van Alva, dezelfde die te Mulhberg het protestantismus had verslagen, maer ook dezelfde die aen Keizer-Karel die gedenkweerdige woorden had uitgesproken welke later den man maer te wèl deden kennen namelyk dat een opstandelyk vaderland tot de ruien, tol zyn volledigen ondergang gebragt moest worden. Filips II had zich die woorden moeten herin neren en niet den hertog van Alva met eene taek gelasten, welke eerder eene verzoenings- doch geenszins eene vernielingstaek zou wezen, en daerdoor hem, Filips, de vermaledyding der Neder landers over hel hoofd trekken. Het hoofd der opstandelingen in ons vaderland was Willem-de-Zwyger, prins van Oranje, welke zich in dadelyke betrekking bevond met deduitsche hervormers die te Mulhberg waren verslagen ge worden en thans zochten het tooneel van den stryd te verplaelsen iti de Nederlanden, waer Willem, onder hel voorwendsel van godsdienstvryheid zoo als wy reeds hooger zegden, erin lukte hel Neder- landsche volk tegen zynen wettigen vorst op te rui- jen. Hel geheime doel van den Zwyger was, eens zelf over de Nederlanden als vorst te kunnen re- geeren. Graef Lamorael Egmond, de held van Saint- Quentin en Greyelingen, hy van wien de fransche ambassadeur lot zyn Hof zegde dat hy hel hoofd Wanneer de lykkoets, bet schavot verlatende, door de wanhopende menigte trok. hield ze eens klaps stil loeit trail bisschop Ryhove vooruit en sprak lol de menigte Aen u, edele telgen, zond Egmond zynen laelsten zegen. Hy stierf als een held... en op de pynbank bad hy voor zyne vyanden!.... En hy zal gewroken worden, ik zal den dwin geland onder mynevoelen verpletteren! klonk eene slem uil het volk. Eindigen wy deze schels met de gevolgtrekking dat wy, de zonen onzer voorvaders van hel oude katholyke Nederland, hel aen Filips II, die wel niet vry le pleiten is van misslagen maer toch den titel niet veidienl van beul dien zyne wanden hem naer het hoofd werpen, eindigen wy deze schels, zeggen wy, met vast le stellen dal wy hel aen Fi lips II te danken hebben dat onze voorvaders het geloof trouw zyn gebleven en wy niet, evenals onze duilsche stambroeders, in deo warlklotnp der ket- lery zyn meégerukt geworden «aerloe de eerlooze landverrader, Willem van Oranje, ons leiden wilde. had zien vallen van den man die twee mael Fran kryk op zyne grondzuilen had doen waggelen, graef Egmond was met goede inzigten bezield wan neer hy, door eenen geest van verzoening liet heil van zyn vaderland betrachtende, de vervolging tegen de protestanten minder geweldig wilde zien voeren en daerom met den Zwyger in betrek king kwam, ten einde dezen met zyne aen- hangers te overhalen tot hel eerbiedigen der over tuiging zyner medekalholyke geloofsgenooten. Doch de woeste Alva hield geene rekening van de loffelyke inzichten van dengrooten Lamorael, maer bleef zyn vroeger uitgesproken woord gestand, namelyk dat een opstandelykvaderland tot de ruien, tot zyn volledigen ondergang gebragl moest worden. In zyn verslag over den toesland der Neder landen aen zynen vorst, die le ver verwyderd was van het tooneel waer de gebeurtenissen zich ont rolden stelde Alva met eene onbeperkte rnagt bekleed Egmond als een halsstarrig oproermaker voor, wiens hoofd hy afeischle; de goêlrotiwige Filips, bedrogen door het valsch rapport van Alva, stemde toe in de dood van zyn heldhaftigsien veldheer, die den roem van zyn va derland was geworden. Hoe spytig dal die bladzyde in het geschiedboek van Filips vao Spanje is moeten ingeschreven worden Filips de Montmorency, graef van Horn, was de strydgenoot van Egmond, ofschoon met minder edelmoedige gevoelens bezield, en deelde tevens in het lot van den eerste. Beider hoofd rolde te Brussol op hel schavot, den 5 jnny 1568, ter plaels zelve waer thans hunne in ’t marmer gebeitelde beeldlenis slaet opgeregl, Ier eeuwige schande van den bloedgier Alva, tol een eeuwig aendenken der laekbare goêlrouwigheid van Filips den Hd“. Egmond en Horn stierven als ware kristenen. Door zyn biechtvader, Ryhove, bisschop van Ypere, gevraegd zytrde of hy hel zyne vyanden vergal die zyne dood berokkend hadden, zyne echtgenoole lot weduwe en z^ne elf kinderen lol weezen zouden ma ken, antwoordde Egmond, naer ’(voorbeeld van den Zaligmaker bun uil er herten alles le vergeven. Hoe zoude ook de heldhaftige ridder aen dien edel- moedigen pligl niet beantwoord hebben, wyl hel eene grootsche en edelmoedige ziel als eene lafheid beschouwen zon. zynen vyand niet te kun nen hel ongelvk haer aengedaen, vergeven; dit is immers hel dierlyk inslinkt stellen boven ge weten, pligt en reden, hetgeen men slechts aenlreft by die zielen, wier hert niet vatbaer is voor een grootschen akt, noch eene edelmoedige gedachte kan verwekken. Willem betaelde zyne verradery duer daer, zyn hoofd door Filips II op prys gesteld zynde, Ity te Delft door de hand vao Balthasar Gerard wierd vermoord. Het was de stem van Filips, zoon van Egmond. Uw vader heeft vergeven, Filips, zuchtte de edele priester, aen God alleen de wraek! eenig leisel kou merken op de i Me zyuer Zal k( ting, troll v gelen gebet neesk M. werki koop 19 J en 22 it va 25 i. be 25 it S" 20 j:l di ne 25 it on M: 27 it 10 su H( koine dikw bel c ze vt welk is. It kwal dien Zalf i zulle naer chaei gebr; ziekt besia teèrsi Tusschen bet drama en het blyspel, dat mede goed wierd uilgevoerd, wierd de rilleenspraek de Echtscheiding, door Toilens, gedeclameerd door M. Aug. Pil, reeds gunstig by het publiek gekend. Hel stuk verwierf de warmste toejui chingen. des voormiddags. Plotseling ondergaet de romp als eene onwillige verhitting, en wordt met geweld rugwaerls op den gtond neergeslagen. Hel aeugezigt krimpt ineen, wordt rood, de oogen gaen wyd open met eene uitdruk king van ongewonen schrik. Op dezen oogenblik sprak de eerw. Pater Passionnist haer een woord toe, en Louisa, wakker geworden, zette zich in haren zetel terug. Op het verzoek van den Pater gingen wy builen de kamer, en Louisa deed hem de geheime verlrouwing van de oinslau- dighedetf harer geestvervoering. Wal zy hem zegde, ge loofde de Pater ons niet te moge.t meededen. I>e Aieilerlnnilen onder Filips II. In eene andere briefwisseling lezen wy bet volgende Behalve een groot getal verstandige personen van allen rang, hebben meer dan dertig godsgeleerde, bis schoppen, professors van seminarieu en universileilen, klooster oversten en een aenlal geneesheereu van ver schillende opinien, onder dewelke uitstekende professors van Belgie en Frankryk, des vrydags Louisa Lateau^ in, haer nederig huisje bezocht. Ik heb de gelegenheid gehad byna al deze godsgeleerde en geneesheeren te zien, ik heb een deel hunner verslagen gelezen. Allen, de godsgeleerden vooraf, zyn er ongeloovig of ten minsten zeer wantrouwend binnen getreden byna allen zyn uil dit lang onderzoek geheel en gausch over tuigd getreden; eenige deze welke naer het ralionalis- mus hellen bleven in eenen eerbiedigen twyfel, ver klarende dat hel een zeer buitengewoon, een lol nu toe aen de wetenschap onbekend feil is. Eene bladzyde uil de IWederlandsclie geschiedenis, voorgesleld door de .Haetseliappy II. Kruis Seerp d'ure. Zondag en dingsdag heeft de niaclschappy H. Kruis scherp d'ure, binnen onze stad, hare twee eerste verloo- ningen gegeven, welke beide door ongeveer vier honderd aenschouwers meer volk zag men er nooit vierden bygewoond; hare derde vertooning geeft zy morgen, donderdag. Zeggen wy regluit dat het hoofdstuk of drama, de Vrouw van Egmond, door Zellernam, in al zyne deelen nitermaten wel gespeeld wierd eu ouder de aeuwezigen beurtelings de gevoelens van inedelyden er. van koele vdronlweerdigiug opwekte, 'l Is dit geene figuren beter geschikt zyn om de gevoelige snaren van hel hert te raken, dan die van een Egmond tegenover Alva, van eene Sabina van Beijeren en haer zoon Filips tegenover den beul haers echgenoots, geene figuren meerde verontweerdiging opwekken, dan degenen van den woesten hertog van Toledo en van den schalken en beerschzuchtigen prins van Oranje, bygenaemd den Zwyger. Slaen wy, ter dezer gelegenheid, eenen blik in de ge schiedenis, en geven wy eene korte schets van den toestand der Nederlanden tydens het beheer der Span- jaerden, onder Filips den llde. De pols sloeg dauwen snel; de palm der banden bood bloedende bobbeltjes aende doek over de herlestreek was van bloed doortrokkeneen grysachiig, zeer uit springend bobbeltje van drie centimeters in den oinirek was op de wreef van eiken voet ziglbaer, doch bloedde niet. Het was oumogelyk het minste spoor van vry willige verwonding op de bloedende deelen te bemerken. De romp zat regt neer en leunde nooit legen het rogge stuk van den zetel. De ademhaling was flauw en zeer iraeg; de warmte van hel htiidvlies was beneden de ge middelde; de voeten, welke op een bankje rustten, waren koud als marmer. De ontvoering van Louisa duerde rond 12 ure, en gedurende dien tyd gebeurde er geene ontlas tingen en kon er ook geene inbrenging van voedsel plaels vinden. Ik ondervroeg de lyderes verscheidene malen, maer zy hoorde niets. Na den middag kwam Z. H. de Bisschop van Namen mei zynen vikaris generael, den pastoor der pa rochie, den pastoor van Br-jine-l’Alleud, den pastoor van Chaussêe Notre-Dame en eenen eerw. Pater Passionnist, van wegens Zyne Hoogw. van Doornyk afgeveerdigd, en gelast met hel ambtelyk onderzoek n -pens den slaet van Louisa. Mgr. Gravez wierd verzocht, aengezien zyne ver hevene weerdigheid, haer hel woord toe le sturen, maer Louisa antwoordde niet. Dan trad de eerw. Pater vooruit, sprak het opgeiogene meisje aen, en aanstonds schoot zy wakker. De kloosterling stelde haer eenige vragen voor, nopens de gezigien welke zy in hare geestvervoering had waergeiiomenzy verklaerde ze hem zeegbaer en met eene volkomene helderheid ilaerna aeu haer-zelve over gelaten, viel zy in hare zielsverrukking terug lot 2 ure des namiddags. Maer alsdan veranderde hel luuneel. Louisa De hoofdrollen in hel drama vervuld, namelyk deze van Egmond (door M. Aug. Pil), vooral in de vaderlandsche gevoelens die hy in het hert van zyn zoon Filips uitstort, by hel vaerwelaeu Horn gestuerd.en by den afscheidsgroet aen zyne gemalin Sabina van Beijeren; deze van Sabina (Mej. Hermans), by de uitstorting van haer moederlyk ge voel in het hert van haren zoon, van hare trouwe ver kleefdheid aen haren echtgenoot, van hare smeeking voor de voeten van Alva voor de redding van haren Lamorael, van hare verschrikkelyke gemoedsaendoeniug by het hoe ren der hamerslagen die hel schavot opregten en by de vale tint der doodklok, dit het sein dal haer gemael, haer Egmond, de vader van harenFilips, naerdegereglplaels wordt gesleurd; deze vaLawrens (M. P. Vaudaeie), den ouden dienaer van Egmond, die by het droeve noodlot dal zyn meester treft, naer allerlei middelen uilzoekl om hem hel leven le redden; deze van Alva (M. S. Vincke), den woestaerd die door zyne onverbiddelykbeid op zoo eene wreedaerdige wyze bel moederhert der edelvrouw Sabina treffende, een diepen af keer gemengd met afgryzen in T reeds geschokt gemoed van den aensebouwer te weeg brengt; deze van Hom (M. J. Deltombe), den heldhaf- ligeu krygsman die liever zyn degen le verbryzelen heeft dan hem i» handen te leveren van den snoodaerd die den- zelven van zyne trouwheid afeiscbl; deze van den Zieker, prins van Oranje (M. H. Ghyssaert), die na ge tracht te hebben Egmond en Horn tot werktuig zyner beerschzucht te gebruiken, hun daerna met zyn valsch eu bedriegelyk karakter tot eene laffe vlugt komt aensporen deze van Filips (M. Ed. Poublon), Filips, den jeugdigen zoon van Egmond, dien Alva tol gyzelaer voor hel leven van zyn vader eischl, en die, door zyne maglige kreet van Leve de VryheidDood aen de verdrukkers van hel vader land! den trotschen hoogmoed van den wreedaerd ter neer slaet en hel hert van Sabina, ondanks haer grievend lyden, met Nederlandschefierheid aen-teekldeze eindelyk van den gevangenbewaarder (M. Ch. Cattaert), den eerlyken jongen wien onder liet ruwe kleedsel een leeder en gevoelig hert in de borst klopt, zeggen wy dat de hoofdrollen door voornoemde akteurs vervuld, alle op eene weerdige en hoogst gevoelvolle wyze zyn vervuld geworden; zeggen wy in *1 byzonder, dal de rol van Vrouw van Egmond. door mej. Hermans voorgesleld, met zoo veel gevoel en edelen trots wierd weergegeven, dal de aenschouwer zich her- haelde malen hel hert als geprest voelde onder de. aendoe- nitig die de vrouw, met eene elektrische kracht, in T ge moed wist le acnstekcn. riglle zich eensklaps op en in een oogwrenk wierp zy zich met hel aenitezigt en liet liehaein plat op tien vloer, zonder de handen vooruit te steken om den vul te verhoeden. Wy dachten dal zy aen het voorhoofd of aen hel gezigl ge kwetst was; doch dezen, die sinds eenige maenden haer eiken vrydag hadden waergenomen, stelden ons daerover gerust, en /.egden ons dal de zaek altyd op die wyze ge beurde, zonder dal men eenig letsel kou merken op de deelen 'welke de weerslag van die geweldige bols getroffen had. Wy konden nu ook zulks tol onze groole verwoude- ring vaststellen. De gesteltenis van Louisa was deze cener in onmagt liggende vrouw. De spieren waren ontspannen; de adern- hahng eu de bloedsomloop byna nietig; het licbaem was koudode oogen gesloten, de mond open; kortom, zy was als een iyk; die toestand duerde tol 5 ure. Oumiddelvk verstyven de spieren, de beide armen strekken zich met kracht open en vormen niet den tieèt liggenden romp een waer kruis. Terzelfder tyd voegen zich de voeten kruisge- wyze overeen.; ik wil ze van elkander verwyderen, maer aenstonds nemen zy hunne vorige ligging terug. De pols en de ademhaling waren alsdan onuierkbaer; het aenge- zigl bleek en kouil, de oogen gesloten, bel gansche spier- geslel in eenen doodschen toesland. Kond 5 ure stond Louisa met eene verbazende gezwindheid op, zonder zich met hare armen le verhelpen die steeds opengespard bleven. Hel was alsof eene onziglbare magi haer had regt geheven. Zy dl aeide zich halfom, voegde de handen te samen eu, infmer in geestverrukking, wierp zy zich op de knien voor den zetel neder. Ongeveer iien minuten nadien stond zy schielyk op, de handen nog gevouwen houdende,, en zette zich in den zetel néér in de zelfde houding als

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2