N°,5. Dne-eii-lwinligste jaer. 51 January i860. I Claus- Vandenbussche Dixinude, Zondag, chip hy zyner nde, te T den pro- uwer |i i van fr. 'i or zyne en het ment. van reste ssen le men eren en J eer aen- bben g'igd u de den dal lik te thuis, berg, gazyn f. ge en de en. oot komt het geëerd publiek te berigten, dal oneerlyke konkurrenlen zyne fabricatie van chicorei-koffy willen benadeeligen, mei uit le slrooijen dal by ereikelnoten of andere vervalsching in doetdat is eene lafherligbeidEn hy biedt TIEN DUIZEND franks aen, voor dezen die de minste vervalsching in zyne waren kan ontdekken, of iemand aen- brengen die hem andere stollen dan goede zuivere chicoreiboonen geleverd heeft. Elk zegge het voort. BRUGGE, 26 January. Ter veemarkt telde men 210 hoornbeesten, waerondei er eeuige van eerste kwaliteit waren. Gisteren is alhier overleden M. Petrus Hildevert Conscience, oudste zoon van den wereldwyd be roemden schryver, Hendrik Conscience. M. Petrus Conscience was alhier dingsdag avond in ziekelykeu toestand toegekomen, en is gisteren, vrydag avond, in 25jarigen ouderdom gestorven. Zyne begravenis zal alhier maendag plaets hebben. Door een onvoorzien toéval aen de mekaniek- pers, kan nummer 22 van de Belgische Illustratie heden niet op tyd verzonden worden. By koninklyk besluit van 20 January is M. V. Frédericq-Woets, substituet van den pro- kttreur des Konings by de regtbank te Gent, tot regter benoemd. In den nacht van woensdag der verledene week heeft er ter hofstede van J. Devriendt, bur gemeester te Avecappelle, eene pooging tol brand stichting plaets gehad. Men bad er eenige bondeis boonstrooi tegen eene staldeur gelegd en in brand gesteken. Men is dit gelukkiglyk gewaer geworden en hel vuer wierd al spoedig gebluscht. Men verneemt dal de Algemeene Raed van den Pas-deCalais Jiet leggen van eenen nieuwen yzerenweg van Boulogne naer Armentiers en van Kales naer Duinkerkse heeft gestemd, met waerborg van interest. Op di ie dagen zyn er te Brussel meer dan 200 soldaten in het hospitael gebragt. De negen tienden van het garnizoen lyden aen slym- of typhuskoorts. Ook heelt men verscheidene ge vallen van pokziekle vastgesleld. De lokalen van T hospitael zyn te klein geworden. In meest alle de huizen der hoofdslad treft men zieken aen. Al de bisschoppen des lands hebben maendag de begraving van den erfprins bygewoond. Het wordi bevestigd dat de wet op de Kerk fabrieken in dezen ziltyd onzer Kamer niet voor de pinne zal komen, indien het meestendeel der katholyken de groote militaire lasten stemmen. De wet op de militie zal ook in dezen ziltyd niet her zien worden. Een ilaliaensch blad noemt eenen eigenaer, die van zynen molen eene rent trekt van 85 fr. en verpligt is 221 fr. le betalen voor hel maelregl! Zaterdag is de protestantsche eeredienst in de hoofdstad van Spanje voor de eerste mael uilgoefend worden. gemeente-raed van Wbeslist had den burge meester L. P...., in zyne hoedanigheid van notaris, le belasten met de veikooping Jder oude school en van al de andere akten rakende de goederen der gemeente, van het bureel van weldaed en der kerkfabiiek Gezien dat deze inlassching dus gelykvormig met deze verklaring was; Gezien dal het eenige ongelyk, toekennelyk aen degenen die deze inlassching beraemd en ge- daen hebben, een zwaer ongelyk en hetwelk hunne handelwyze bezoedelt, is van te hebben willen ont trekken de inlyving der woorden door den notaris P...., te Waen de kennis der onder- teekenaers van den brief van 21 november 1867, alsof zy zouden gevreesd hebben dat de beslissing van den gemeente-raed hierboven vei meid, niet zoude geërbiedigd werden; Gezien dal, by gebrek van een nadeel ten minste mogelyk, hetzy aen de openbare orde, het- zy aen persoonlyke belangen, het aengeklaegde feit geene vervalsching daersteh; Dat hel princiep Aon punitur [alsitas in scriptud qua non salum non nocuit, sed nee erat apla nocere, aen de romeinsche wel ontleend, allyd beschouwd is geweest als grondig by de leerstel sels en regtsgeleerdbeid. Gy ziet dus, mynheeren, dat de hoofdomstan digheid, op welke het arrest van niet-verzending gesteund is, de afwezigheid was van nadeel, afwe zigheid hier op steunende dat de bewoordiging overeenkomstig was met de waerheid, dewyl er eene vorige beraedslaging bestond. Thans, mynheeren, zeg ik niet dat er in hel feit geene te beteugelen onaerdtgheid bestaet maet ik hestatig dal hel feit de gewigtigheid niet heeft welke men hetzelve toekent. Voor wal de vraeg aengaet of de burge meester eene luchlelyke straf vêtdient, voor hel gedrag dat hy gehouden heelt, ik kan my niet verklaren vooraleer een onderzoek gedaen te hebben en de volkomene inlichtingen te hebben bekomen over de zaek. Indien de burgemeester pligtig is, zedelyk, hy zal de straf van zynen misstap dragen. (Wy zullen de wederantwoord van M. De Coninck mededeelen in ons nummer van donderdag naest.) Mijnheer de Representant, Wy gelooven het ons eenen allergrootsten pligt, u te komen bedanken over de uitleggingen welke gy, op ons aenhoudend verzoek, wel hebt willen geven aen M. den Minister van binneulandsche zaken, in zittingen der Kamer van 14 en 20 dezer, uitleggingen welke iedereen in staet stellen van door zich-zelven teoordeelen, of bel met reglisdal wy sedert een jaer, dooreen groot getal persoonen van ons gemeente en elders, voor valsche beschul digers en lafherlige eerroovers, ten opzigle van den notaris Prooiburgemeester dezer gemeeute, aenzien worden. Wy geven er u de volle verzekering van, Myn heer, alles «at gy in de Kamer gezegd hebt, is niets dan de echtste en strengste waerheid, en het on derzoek welk M. de Minister beloofd heelt over deze zaek le doen, zal er een schitterend bewys van geven. Wy herhalen dus onze bedankingen, Myn heer, want zonder uwe uitleggingen, wy zouden ons geheele leven lang en op onze geboorte-plaets zelfs, door de duisterheid vau eene bekladde faem, aenzien worden. De Leden van het Bureel van Weldadigheid van lloumen, (get.) L. DEBEVER. L. BOMMERS. L. BLOMME. A.CREV1TS. Woumen, 25 January 1869, A en Mynheer Ridder De Coninck van Merckem, lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers te Brussel. Men verzoekt ons eene plaets voor den vol genden brief welken de leden van het Bureel van Weldaed van Woumen aen M. den ridder De Coninck, volksvertegenwoordigertoegestuerd hebben KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Antwoord van M. den minister Pirmez op de redevoering van M. De Coninck. In zitting van den 15 January, heeft M. Pirmez, minister van binnenlandsche zaken, hel volgende aniwoord op de redevoering van M. De Coninck gegeven M. De Coninck heeft de aendachl der Kamer ingeroepen op een, volgens hem, gewigtig feil, dal zou in zyn arrondissement plaets gehad hebben. Het achtbare lid heeft eenen burgemeester aengeklaegd, welken hy aenziet als pligtig aen eene schriflvervalsching, zoo niet wettiglyk slraf- baer, len minste zedelyk berispelyk (onderbreking). Ik heb geene inlichtingen over de zaek; ik heb er, voor de eerste mael, door het achlbaer lid van hooren spreken. Maer de goeverneur van Westvlaenderen heeft my, dezen morgen, per tele- graef laten weten dat er onnauwkeurigheden zyn in het verhael door hel achtbare lid gedaen. Zekerlyk kan het berigt my geene volkomene inlichtingen geven, maer het heeft my hel boek deel aengewezen der Pasicrisie, ’twelk hel aen- zoekschrift geheel behelst van den heer prokureur- generael Wurth, aengenomen door de kamer der inbeschuldigingstelling, en waervan hel achtbare lid slechts een uiltrek gegeven bad. Er volgt, mynheeren, uit de lezing van dit be sluit dat M. De Coninck ons er maer hel gedeelte van heeft doen kennen, ’twelk het meest ongunstig voor den beschuldigden burgemeester is. Volgens hem, zou de raedkamer den burge meester buiten zaek hebben gesteld, omdat zy hem aenzag als te onbekwaem om le begrypen wal hy gedaen had. De kamer van inbeschuldiging stelling zoude dezelfde beweegreden aengenomen hebben, met derzelver beslissing te bekrachtigen. Nu, dat is eene dwaling. Wy moeten eerst de zaek herinneren. ’T is in eenen brief geschreven door liet bureel van weldaed en het sehepen-kollegie, dat men zoude gevoegd hebben by deze woorden de goederen zullen verkocht worden, deze door het ministerie van den notaris Proot. Deze woorden zyn wezenlyk gevoegd geweest na de onderieekening van hel stuk, met de toe stemming van hel schepen-kollegie, maer builen de wele der leden van het bureel van weldaed. Nu, vóór deze inlassching en by hel zenden van het stuk, had de gemeente-raed den notaris Proot óengeduid om de verknoping le doen, derhalve dat, toen er geschreven wierd aen de bestendige deputatie dal de goederen door het ministerie van M. Proot moesten verkocht worden, de aenhaling waer was; de gemeente-raed, aen wie de aenwy- zing van den notaris loekomt, had deze aenwyzing gedaen; er was dus geen nadeel mogelyk. De be stendige deputatie, niet geroepen zynde om den keus van den notaris goed le keuren, kon over deze uiispraek niet le besluiten hebben. Zy kon niet anders dan hel verkoopen der goederen goedkeurende aenwyzing van den notaris, aen de deputatie overgemaekt, had geen de minste weerde. Daerenboven, vóor dal deze aenwyzing bygevoegd was, was zy eene waerheid geworden door de beraedslagingen van den gemeente-raed. Gy ziet, mynheeren, dat er daer eene uiterst belangryke omstandigheid is, en welke men niet sltlzwygeurl kan voorbygaen; ziel hier wal het be sluit der kamer van inbeschuldigingstelling meldt Gezien dal de bestendige depulalie van den provincialen raed van Westvlaenderen zonder regl was om eenen notar is aen te stelleu, de inlassching der woorden door den notaris P....,le IF kon noch allen anderen notaris doen afwyzen, noch de bestendige deputatie bedriegen in de uit oefening van geene barer reglen; Gezien dal, voorgaeudelyk den blief in «eiken V deze inlassching zich bevindt, deu 9 mei 1867, de ’T BDTERKÜIPJE i i t I 5 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilgendykslraet, N’ 50. Voor elk afzonderlyk num* mer, 12 ceuliinen. TER- en >ab- iiig- rie- ling oop van rkt. .25-, INSCHKYVIN'C.S PHYS Buiten stad, 1» franks. Mel Suppl. fi Het Boterkuiwe verscliynt den Donderdag in geheel blad en Jen Zondag in half blad. Veemarkten. Allerhande I&ienwstydingen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1