11 r zal liee gro FeL Iw f 1 I ‘I 0 Vast den van Gisi 6 4 2 2 1 5 I) van 1 tier I bev Tei det dig Mgr. Dechamps is het voorwerp van onbehoor- lyke en onreglveerdige hekelingen vau wegens de ministeriële drukpers, dewelke Item verwyt gespro ken te hebben van de werken der goddelyke Voorzienigheid en van Belgie aengeraden te hebben vooitaen gelrouwiger te zyn aeu deszelfs glorie- ryke overleveringen van kalholyke en vrye nazie. Deze tael van den geleerden en welsprekenden prelael heeft ons alzoo weerdig en verstandig als behoóïlyk geschenen, en het is niet zonder ver wondering dal wy hern aengerand zien door doclridairen die de ceremonieu der kerk hebben Indien God voor niets telt in de minister wel heeft willen een onderzoek doen over deze z.aek, het zonde misschien zeer kurieus zyn te welen wat er geworden is van zekere nota die niet onderteekend is en waervan ik lezing heb gegeven in de zitting van den 11 January, nota die, zoo hel schynl, ergens verdoold is. Deze nota is gezien geweest door MM. den goeverneur, Visart, Soudan en andere leden der bestendige deputatie. Het beslaen derzelve is, overigens, bewezen door eeneo brief die in handen moet zyn van M. den insiruktie-regier vao Veurne. M. 1’iRMEZ, minister van binnenlaudsche zaken. Mynheeren, in eene der laetsle zittingen is de achtbare heer De Coninck eenen burgemeester van zyn arrondissement komen aenklagen als pliglig aen een feit zoo niet regterlyk slrafbaer, ten min ste zedelyk berispelyk. Ik kende de zaek niet, maer ik heb, onmiddelyk na de redevoering van het achtbare lid, eene tele grafische depêche ontvangen van den goeverneur van Westvlaeuderen, my aenwyzende in de Pasi- critie een arrest van niel-vervolging van de kamer der inbeschuldigingstellingen. Ik ben verwonderd hel achtbare lid zich ver wonderd te zien toonen over dal de goeverneur niet onmiddelyk overgeseind heeft per telegraef, zoo niet al de stuks der proceduer, ten minste de beslissing der raedkamer; de processtukken, om nuttig te kunnen zyn, moeten goed kompleet zyn; ik moet zeggen dal liet de eerste mael is dat ik het eenen openbaer beambte hoore ten kwade duiden de stuks niet toe te zenden per telegraef. Mynheeren, ik kan van lieden af geenen stand nemen in deze zaek. Ik heb aen den achtbaren heer De Coninkk vetklaerd dal ik de zaken zoude onderzoeken en dat, indien de burgemeester pligtig is, hy zal gestraft worden. Ik zal, daeienboven, aen de Kamer doen op merken dat ik geenszins ondernomen heb deu burgemeester in zake te verdedigen ik heb my bepaeld by lezing te geven van het arrest der kamer van inbeschuldigingstellingen, om u te be- wyzen dat zekere feilen daergesteld door den acht baren M. De Coninck den graed van gewigtigheid niet opleverden welke hy hun toegekend had, en ik heb u bewezen dat er uit de woorden van hel arrest zelve blykl dal er geen nadeel uil oiitstaen is. Del achtbare lid komt heden eene nadere aen- duiding doen over hetzelfde onderwerp. Nu, ik moet hem verklaren dat ik deze handel- wyze niet kan aennerneu. M. DeConinck. Verschoon my; ik heb geene aenduiding gedaen; ik heb daedzaken aengehaeld. M. Pirjiez, minister van het inwendige. Gy hebt u bediend van ouduidelyke bewoordingen over dewelke het my onmogelyk is regl te doen; gy beweert dat er zeker besprekelyk stuk bestaet hetwelk gy niet aenwyst; gy hebt dus eene aen duiding daergesteld. Ik vraeg dat gy u duidelyker zoudt verklaren over de daedzaken toegekend aen eenen beambte en ik zal onderzoek doen derwyze dal er regt zal geschieden. gebeurtenissen dezer wereld, waerom Hem gaen bidden in Zyne tempels, w aerom geluisterd naer de slem van zyne bedieuaers, waerom eenen eerbied veinzen welken men met gevoelt? De ongerymd- heid van onze doctrinairen is van eene aenstoole- lyke onbeschoftheid en wy bevelen ze al de onpartydige meuschen aen. Wonderlyke zaekIn het vrye Belgie en de XIX’ eeuw, waer het gouvernement in de kerkelyke benoemingen niet lusschenkoRrt, men zoude wil len onze bisschoppen verlagen tol de rol der gemeene hovelingen, rol welkg de bisschoppen van Lodewyk XIV zeker niet zouden gespeeld hebben, zelfs wanneer deze oppermaglige monark de onweerdige zwakheid zoude hebben gehad, hen daerloe uil te noodigen. De verledene week hebben drie of vier van de zoo genoemde volksvrienden die zich willen doen gelden om het volk by den neus te leiden een groot laweit gemaekt in de Kamer, over het overmatig werk der vrouwen eu kinderen in de inynen, fabrieken, speldewerkscholen, enz., der arme en werkende volksklassen. Dat is alles zeer wel en goed voor hen die tien of twintig duizend franks’s jaers inkomen hebben. Maer, indien de gezondheids- en zedelyke toestand der vrouwen en kinderen hun zoo zeer ter herte gaet, gelyk zy hel hypokrietelyk zeggen, waerom bekreunen zy zich maer alleen met de gezondheid en zedelyk- heid dor arme en werkende klassen; waerom slryden zy niet iosgelyks in voordeele der gezond heid en zedelykheid der welstellende en ryke klassen? Met er een weinig op na te denken, zouden zy al ligt kunnen ontdekt hebben dat hel lol der vrouwen en kinderen van de ryke familien niet minder belreurlyk is als dil der vrouwen en kinderen van de armen, en eene eerlyke en regtmatige redeneeriug zoude hun geleid hebben lol het eischen der lusscheukomst van de wet geving in voordeele der ryken eerder dan in voordeele der armen. En zie hoe en waerom De werkvrouwen en hunne minderjarige kinde ren, zeggen zy, bevinden zich in eenen belreur- lyken toesiaud geplaelst, niet minder schadelyk bygewooud. aen hunne ligcbamelyke noodwendigheden als aen hunne maetschappelyke pligten, en hunne gezond heid even als hunne zeden lyden er een zienlyk nadeel door. Ik zeg niet konlratie, maer ik voeg hy dat, in 'l algemeen, 'de vrouwen en kinderen der hoogere klassen niel beter behandeld zyn, onder dit dubbel opzigt van gezondheid en zedelykheid. Inderdaed, iudien de eenen le veel werken, de anderen werken niet genoeg, en de nuttige arbeid der kleinen is minder ongezond dan de vruchtelooze arbeid der grooten. Is het verblyf in de myoeo en fabrieken meer vetderfelyk als het leven der salons? Is het werk zulks meer dan de farniente? Maken de werkhuizen meer slagloflers dan de bals en danspartyen. Is het dragen van den ruggekorf schadelyker aen de gezondheid als hel diagen van den corset? Bezie van naby onze werkvrouwen en de juffers der groote wereld dewelke zyn de gezondste, de kloekste, en dootgaens de geestigste eu vrolyksle? Dewelke zyn hel die alle hare kinders zelve zogen en opbretigen, en dewelke zyn het die zich oubekwaem vinden, of zeggen het te zyn, om deze eerste moederpligl te vervullen? Waer de kracht, waer de flauwheid? Waer de frischheid, waer de bleekkleurigheid? Langs welken kant kenmerkt men de groote teeketis der onlaerding? Door wie worden onze schoonste soldaten geleverd, is hel door hel volk, is hel door de ryke klassen? Laten wy de zedelykheid daer, met welke de wetgeving zich weinig bemoeit ingezien de moei- lykheden der inkwisitorialc pratiek, ,en herkennen wy dat, onder de nitsluitelyke ligcbamelyke betrekkingen, de gezondheid der werklieden min der gevaer loopt dan deze der gelukkigen vau de wereld, zoo als men oubehoorlyk de lediggangers eu lanlerfauisleis noemt, dewelke op den lioogsteu trap der maetschappelyke ladder pronken. Ahiudien wy goede statistieken hadden, gedicteerd door Hem die alleen dezelve zoude kunnen opgeven, hoe gauw zoude men er niel het bewys in vinden dat by duizende vrouwen der hoogere klassen sterven aen ziekten veroor- zaekt door het corset, door den walsol draeidaos, door het in den winter nitgaen naer de nachl-dans- leesleu, door deze lichamelyke folteringen gelyk aen de loitering vaa hel werk, en ook door de verveling, door de opsluiting, door de werkeloos heid, ten minste door hel gemis aen lichaems- oeleuingenMen zoude er zich overtuigen dal de honger minder doodelyk is als de slechte spys- verleering; men zoude vooral herkennen dal het voedselregiem der ryke kinderen meer kwaed te weeg brengt dan de afwisselende honger der jonge wei kers. Ik ben een geneesheer (zegl La Paix, waeruil wy deze bemerkingen trekken), en ik verklaer hel u in geweien, onder hel ligchamelyk oogpunt beschouwd, hel lot der werkelooze familien lael veel le wenschen over, in vergelykking met hel lol der familien overgeleverd aeu den lastigen arbeid der nyverheid. De praelachtige teêrgevoelighèid onder dil opzigl voor den dag gebragl, levert deze ontken nende gevolgtrekking op, dat indivu de Sljiet gezondheidszegeleu wil opdringen en bekrachtigen, hy dezelve moet toepassen aen de hoogere klassen zoo wel als aen de lagere, en terzelfder tydede ryken redden zoo wel als de armen. Maer in goede redeneerkunde, de Slael zal beter doen zich te onthouden en de persoonlyke vryheid le eerbiedigen, want na de reglementering der zedelyke wereld algeschalt le hebben, ik wil zeggen, na aen de familien en aeu elk en ieder derzelver leden het weltelyk regl gelaten le hebben van hunne ziel te verliezen, is hy gedwongen hnn het regt niet te benemen van te beschikken over hun ligchaem. PL.A HO Hoe neder hezilii vet sit of een gang will) koelei Weini ziel» lyke ieiiert him in moge behat Me zyner >al k< ting. Irony gelen gehei neesi M. werk koop -an M I Mus miss orilt V4U Phil Was lieu 51 id. 72 j A<le 1 febr oiul en Van J mei Spa lief bev Iturgcrstand tier Mad IFixiuadc. GEBOORTE*. 20 januari. Florida Valentiin Francises Dowaeie, doch ter van Leonardus eu vau Maria Isabella Verschoote. (Weslslrael). 29 id. Odulon Leon Ranson, zoon van llenricus Jose phus eu Melania Paulina Laurens. (Ooslvesteii). OVEllLÏDEJiS. 29 januari. M. Petrus Hildcvert Conscience, jonginao, byzouderc, oud 26 jarcu, 8 maeudeu en 2 dagen» geboren ie Antwerpen en wouetidc te Brussel, zoon va» Het werk der vrouwen en der kinderen. Allerhande IKienwstydingen. Maendag heeft alhier niet groote plegtigheid de b«- gravenis plaels gehad van M. Petrus Hildevert Conscience, zoon van den beroemden letterkundige, M. Hendrik Con science. Vier lykredenen wierden over zyn graf uitge sproken. Zoo even vernemen wy dal zyn tweede zoon, M. Hendrik Karel Leopold Maria iusgelyks overleden is, te Brussel, dingsdag laelst, iu den ouderdom Van li jarenlt tnaenden en 15 dagen. Ziehier de namen der lotelingen met het nummer dat zy getrokken hebben 5 Verdeele Ludovicus. 4 Simons Benonius. 5 Neyritick Edmoudus. 6 Beun Carolus. 7 Allemeersch Severinus. 8 Hebbeliuck Theophile. 9 Houvenaeghel Leo. 10 Vanhaute Emilius. 11 Gobert Petrus. 12 Vanghillewe Emilius. 15 Baelde Franciscus. 14 Vangilluwen Henricus. 15 Weyne Petrus. 16 Duireeuw Hieronimus. 17 Üroesbeke Alphonsus. 18 Vanbavinchove Desiderius. 20 Gcysen Edmondus. 21 Vanalderweireldt Leo. 22 Huyghe Franciscus. 25 Delobhelle Leo. 24 Lyneei (lomanus. 25 Esther Leopold. 26 Hewilde Theophilus. Het blad van hel ministerie de Écho du Parlement kondigt aen dat, ten gevolge der kwade koortsen welke thans heerschen te Brussel, het departement van oorlog de militaire school komt naer huis te zenden en al de schildwachten af te schaffen. Men berekent dat de vliegende sterren alreeds aan Belgie een groot millioen franks gekost hebben voor den onderhoud van onze slerrekuudigen en derzelver instru menten. Er zyn meer stukken van vyf franks gevlogen, dan sterren. Hetgeen kurieus is, T is dal, volgens de laelste bi'Sluitseleo onzer slerrekykers, er geeue vliegende sterren zyn, en dal hel eerder vallende sterren, 'l is te zeggen luchisteeuen of luchlverschyusels zyn. Nu, hel is gekend dat zulks ook het gevoelen is van ouze ougeletterdstc laudelieden, die deze ontdekking gratis hebben gedaen van overouheugelyke eeuwen. Wal al vliegende sterren zyn er niet in ouze budgets? Keizer Alexander II heeft aen de tooneelspcelstcr la Paiti eenen pelsmantel ten geschenke gegeven die 86,006 franks kostMet deze soumie zoude hy duizend arme menseben gekleed hebben Eenige heethoofden hebben, den avond der eerste ver- tooning, de peerden van baer rytuig willen uitspannen, en dezelve iu triomf voorttrekken. Hel waren zoo genoemde liberalen die niet bescliaemd waren de rol van beesten te spelen. Hel is waer dal velen zich bccelenafslammclingen noemen, afstammenda in regie lyn van de apen van voor den zondvloed. Het romeinsebe leger beval thans in zyn geheel 16,534 man, verdeeld als volgt 8210 Italianen, 2950 Franschen, 678 Belgen, 1715 Neèrlauders, 976 Zwitsers, 1154 Ouitschers, 88 Oosteurykers, 52 Russen, 251 Kana- diërs, 181 Eiigelsclien, 2 Zweden, 42 Spanjaerden, 15 Porlugeezen, 1 Marokacu, i Mexikaen, 18 Noord-Ameri kanen, 2,Biazilianen. 1 Portugees, 5 'l urken, 5 Syriër», 1 Oceanezer en 4 Tunisers. Hel getal van het korps der officieren beloopt in het geheel 722, hieriu begrepen 20 kapellanen, 41 leden van hel gezondheidskorps, 19 officieren van bel adminislralic- korps, en de officieren iu bcscbikbacrhcid eu in oubepacld verlof.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2