9fm Y l\ I N° 6. Drie-eii-lwinligsle jaer. Dixniude, Donderdag, 11 February 1869. den Vasten. DE VONDELINGE V£N SACKIAGEN. tyevelbrief voor Aen Pius IX, ii: JS 3 t 1 Heden si uilen wy de lyst. Sint-Denys is EGERI A 1 mart< van d ing de maent De zaek der brandstichtingen van f" tot nu toe niet volgens de ivenschen van hel ïibe- van sedert lang, Uil hel Duilsch verlaeld. 9 zeide ik omtrent deze woorden tegenstrevers, ik ben zeker dat gy beter zoudt gelukken in de pligligen le vinden. Alhoewel ik voor zeker weel dat deze woorden onder de oogen van den heer prokureur Maertens gekomen zyn, heelt by mynen raed niet gevolgd, ralismus afgeloopen. Hel scbynl zelfs dal hel laetste woord erover niet gezegd is, en dat het einde geheel anders zal zyn als de minisleriëelen het verwachten. Er komen nu zulke gewiglige ver- openbaringen aen den dag, de gegevene inlich tingen zyn zoo duidelyk dat hel ons onmogelyk schynt aen de juslicie, nog langer oogen en ooren le sluiten en zy wel verpligl zal zyn hare opzoe kingen le doen langs den kant welken haer aen- geduid wordt. De hierna volgende brief, getrokken uit den Kalholyken Zondag, treedt nopens deze zaek in uitbreidingen die wy onder de oogen onzer lezers willen leggen Boorden der Schelde, 27 January 18G9. Heer Opsteller, In eene myner voorgaende korrespondenlien, -- -ladien liet my gegeven ware myne stem te doen hooren van M. den prokureur des Konings van Kortryk, ik zou hem zeggen Heer prokureur, indien gy eens uwe opzoekingen naer eenen anderen kant rigttet, te weten naer den kant onzer politieke De eeuw die wy beleven, men hoort het ten len kant, wil de eeuw van vooruitgang beelen. erre van den vooruitgang nadeelig te willen zyn, e H. Kerk, die, van in het begin al, den grootst logelyken vooruitgang op de wereld heeft te wege ebragt en het aenschyn der aerde vernieuwd, de Kerk heeft nimmeropgehouden zich te besteden, o op onze dagen nog vuriger dan ooit, lol hel uit reiden en aenmoedigen van al wat den luister en el geluk harer kinderen vermeerderen kan. Edoch loei men bekennen dal vele dingen, welke men yogi als vooruitgang te doen aenveerden, geens- ns dien schoonen naem verdienen; en dat, ter ilzondering eeniger wonderbare ontdekkingen in unst en wetenschap, hel meeste deel der heden- aegsch zoo gezeide verbeteringen en nieuwe ge- ïchten tol anders niet strekken als om hel lenschdoot ongelukkiger le maken. Meer en meer ertoonen zich de voortbrengsels dier uieuwig- teden aen de oogen van eenieder die geest van malbankdykheid en hoogmoed, die zoo gemeen wordt; de ondeugd en buitensporigheden die onder nel volk gedurig aengroeijende verdeeldheden en tweedragt die zich in sleden en dorpen en tot in de famiiien toe verspreiden; is dat al vooruitgang Verre van daer even gelyk men geen vooruitgang ■mag uoemen, zoo het eeuieder bekent, de heden- 'daegsche vervanging der wellen en regten door de 'overmagt vaa het geweld; noch dien toestand van laenhoudende vrees in welkende kleine volkeren l nevens de meerdere moeten leven, noch de schrik verwekkende wapenrustingen in alle lauden, le midden, zoo men herhaeldelyk verzekert, eener beste overeenkomst en van den algemeeneri vrede. Hoe treurig en benauwend deze toestand ook zy, daer is eene byzonderheid, welke Wy, omdat zy Ons reglstreeks aeogaet, met bloedige tranen be- weenen en over dewelke Wy u, hadden moeten waerschuwen. Wy willen spreken van dien geest van ongeloof of hedendaegsch hei dendom, hetwelk, onder den dekmantel van vry- heid, aen alle ondeugden en dolingen toegang geeli, en onder den bekoorlyken naem van voor uitgang, zich onder onze katholieke bevolking zoekt neer te zeilen en te veispreiden. Hel aloude heidendom gelyk, hel nieuwe ongeloof of de voor uitgang aenveerdl en verdraegt alles; alles lenzy de waerheid en de deugd en de bewaerdsler van beide, deH. Kerk, die alleen moet veracht en ge lasterd en vervolgd worden. Het is lyd, meer als lyd, Z. L. B., dat gy uwe oogen opent en den strik leert kennen, die u en byzonderlyk uwe kinders bedreigt. Wel hoe! men is niet beschaemd u, onder de klinkende namen van vryheid en vooruitgang, aen le wekken om negentien eeuwen achteruit le wyken, en om le dunken en le leven zoo als men dunkle en leefde in een tydstip op welk dwaling en ondeugd, dwingelandy en slaverny over gansch de wereld heerschten Hoe grof het nel ook zy, in ’l welk men u vangen wil, het stael evenwel tegen u open ge spannen. Onderstelt immers dat de vyanden des godsdiensls komen te zegepralen; dal zy er in ge lukken, by middel van uitsluitingen, lasteringen en versmadiogen, de H. Kerk hatelyk, en bare leering, regten en geboden belagchelyk le maken; dal zy eindelyk er in gelukken, volgens de eigene woorden van eenen hunner aenleiders, hel ka- tholicismus in den modder le versmachten, wat zal er dan overblyven? De weêrkornst der jaren 90 mei hunne te ras vergelen gruwelen of nog beter, indien hel mogelyk is, de voottduer der jaren 90, ’l is te zeggen, de herstelling van hel booze, schan- dige en oudversleteue heidendom. Achteruit! zouden wy met verontweerdiglieid legen hen mogen uitroepen Zendelingen der vryheid die ketenen smeedt om ons le boeijen, achteruit! Predikers van vooruitgang die anders niel kunt als achteruit kruipen, weg van hier!..,. Doch neen; noodigen wy ze weleer orn melons eenen oogslag le komen geven op de verhevenheid en zekerheid van hel Geloof, op de schoonheid en de wtldaden der H. Kerk, wier leerzame kinderen zy geweest zyn en wederom zouden moeten worden. (Hel vervolg en einde van dit Mandement zullen wy in ons nummer van zondag uaest meêdeelen). en ziedaer, denk ik, waerom hy nog de echte biandslichters niel gevonden heeft. Hel gevoelen dat ik in deze korrespondentie uille, steunde hierop dalai de eigendommen die beschadigd waren, in zich niet veel geleden hadden, dat zy allen o( byna allen verzekerd waren legen ongeval, en dal van dan af de openbare meening geheel andere mannen als kalholyken voor de boosdoeners acnwees. Heden zyn deze vermoedens, by de inwooners van St.-Denys, zoodanig versterkt, dal het aen de Juslicie moeijelyk zal wezen hare opzoekingen naer den kant onzer tegenstrevers niet te riglen. In de korrespondentie van heden kom ik op deze ver moedens terug, en ik druk de hoop uit dal de groote gazellen wel zullen willen ons helpen om deze gedachten eens aen de ooren van Minister Bara ledoen wederklinken ik ben goed ingelicht, en wil de Juslicie die wending aen hare opsporingen niel geven, ’t is ten minste goed dal het land wete, dal zy niel ziet om dat zy niel wil zien, dat zy niet hoorl om dat zy niel wil hooren. Het is zonneklaer dal er pligligen zyn, en gy, Mynheer, handelende over die brandstichtingen, zoudt nu geenszins meer mogen veronderstellen dat hel vuer, by geval, deze branden kan veroor- zaekl hebben, noch mogen hel woord schryven num- 1901-45 FEUILLETON VAN T BOTERKU1PJE. om vroeg lartelende schafbaer zacfa lende :liytn tce- l de pyn nafuerly- ^enoeiiide 1 ouwan- Verkoud- !zeu wor- irst en de telJra in- le graden landeling nderdaed rofula en •or ring- iwortelde iderbevig genezen f, tegelyk krachtig dal deze >rdeu cn roor deze by ons uchi zich genemen k van de worden beruchte wryving ler zyde, :btjge,ge- invloed Deze de geest, kendheid lieino- shebben enblikke- >nder het anderen, r zy Let engedane 10-C0 2-00 12 00 10-00 2-00 6-00 t gevallen vcrbran- lert'uflen, jezetle en rzwellin-t sehurfligl fl, zeerei ringen. gevoegd] 50 ct/ Voor de» ofesso BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukrege.. Bcbeel Wilgendykslraet, N" 50. Voor elk afzonderlik nier, 12 cenliineu. lig in dé en, kwaed over de like plaels enende op 'zuivering t komt en 1 g- I aveel. i genezen I daegs in hel lang- nblikkelyk volmaekle Sint-Denys. Zekeren morgen dal de oude Roser in den hof kwant ontdekte hy den zonderlingen doorgang, en begreep ook te gelyker lyd waerom zyu zoon, die op water le huis boorde, zoo op eeus eene landrot geworden was. De oude had titel kunnen bvgrypen hoe zyn zoon plotseling eene voorliefde voorde slotheren, lelien en tulpen gekregen bad, tol dal hy achter dezen dekmantel van bloemen de bcerlyke rooze uil de smis gewaer wierd. Nu, de kuaep heelt waerachtig geenen slechten keus, zegde de vlolmeesler hy zicli-z.elveii, Teresia is, wel is waer, uog joug, maer een meisje zonder gebreken. Hare opoffering voor bare grootmoeder verdient allen lol. En de vlolmeesler zette zyue morgenwandeling iu den bol' voort, terwyl liy, heimelyk lagcliend, biuiieu 's monds zegde De knaep is geeuen domkop Deu zelfden dag hadden vader en zoon een vlot gereed te maken, dal deu volgenden morgen uaer Basel gevoerd rnoesl worden, lu deu namiddag, zegde de oude Roser Konrad, weel gy niet wie zich vcrmaekl heelt met de hoi haeg reglover iiel gebureiihuis le schenden. De jongeling wierd sciiaemroud. voort. De smid is een goede werkman, verdient eerlyk zyn geld en heeft, sinds hy lol een ordenlelyk leven terug gekeerd is, een goed spaerpolje in T dt'ooge ge- bragl. En ai wat grootmoeder bezit, zal eens aen Teresia komen. Zoo dus, onder dal opzigt, is hel geene slechte party: wist gy dil, myu jongen? Neen vader, ik dacbl daer niet aen. Daerenboven, gelukkig le zyn, heb ik die goederen niel noodig a Dal is wel waer, doch men mag niels onverlet laten, maer alles goed nazien. Een huwelyk zonder de noodige middelen om le leven, is als eene soep zonder zout. De jongeling vond hel ongeradig mei zyn vader daer- over te redeneerenhy zweeg derhalve, daer bet toch niet noodig was zyue neiging voor Teresia legen de gedachten zyns vaders te verdedigen. Deze was immers le vreden over hel huwelyk, en het was hem gelyk om welke reden. <x Zoo nu, weder aen den arbeid, zegde de vlot- meester, ik zal met deu smid over die zaek spreken. Spoed o, Konrad, dal hel vlot veerdig zy. Morgen gael het mei deu vroegen morgen naer Basel. En beiden vielen dapper aen 'l welken, lol dal de kloeke balken sterk aeneen gebonden waren. ’S anderendaegs morgens vaerden vader en zoon met hel viol uaer Basel en keerdeu slechts lael in den avond we.der naer huis, waer zy vernamen dal de gebuervrouw, de moeder der smidsvrouw, gevaerlyk ziek was en dat uien iedereu oogenblik hare dood vreesde. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, franks. .Vel Suppl. W Hot Boterkoipje verschynt don Donderdag in geheel blad CU den Zondag in half blad. a Waerom antwoordt gy niel? Ik meen dal de schade niet groot is, vader; maer als gy den schuldige zoekt, zoek hem dan niet verre van hier ik ben hel geweest. i> Ik heb daeraen niel gelwyfeld, antwoordde de oude Roser, wam er zyn 'regl schoone bloemen iu den hof der weduwe. En ik heb daer ook een bevallig meisje gezien. Konrad sloeg de oogen neer. Hebt gy de smidsdochter ook reeds bemerkt? de vader. Zeker, vader, en als gy daer niets tegen hebt.... Dan? Dan wordt Teresia myne vrouw. Ha! ha! nu zyn wy er! Welnu, ik geef n op voor hand myne toestemming. Ik geloof niel dal de smid u hel meisje weigeren zal. A propos, weel gy ook dat hel kind zyue dochter niel is? Ik weel hel, vader. Zy kome van waer zy wille, ik zou hel daerom niel laten, verzekerde de jongeling. a Gy hebt gelyk, de schuld is aen haer niet. Teresia is bel schoonste en besle meisje in hel dorp, al is zy ook de ryksie met. De zoon drukle slilzwygend zynen vader de hand. Neen, Teresia is geene slechte party, voer de vader VOOR ’T ONDERHOUD DER PAUZELYKE ZOUAVEN. Zesde lysl. Bedrag der vorige lyst, fr. 1844-45 Een onbekende van Avecappeile 10-00 M. Delie, eiiderp.isloor van Merckem 5-00 Eene onbekende die den zegen vraegt over liaer huisgezin Een onbekende van Eessen Van Sl. Jacobscappelle Eeu onbekende van Dixmude ld. ld. ■f; -'O

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1