om Piei l DE om IVi I nu bes wei goe en den schc Lari Essi A den D B te t DO! ei B GEI Void en I telk Gbi 1 32- Oos brui mill 2 brui 3 by d’hi k C kan BU deze den M. Van Eecke, onderpastoor te St.-Denys, is na vier maenden ballingschap in Engeland, in zyn vaderland teruggekeerd. Van heden al herneemt hy zyne bediening in bovengenoemde parochie. Hebben wy ongelyk gehad te prolesteeren tegen de willekeurigheden, door de magistraluer van den heer Bara, in de zaek van St.-Denys gepleegd? Heeft de minister nu nog gelyk. toen hy de pro- testalie der dagbladschryvers verstootte? toen de meerderheid blindelings stemde, dat er in die droevige zaekgeene schending van vryheid bestond? Al de persoenen, die in deze kwestie betrokken waren, en die een katholyk karakter moesten geven aen de brandstichtingen, zyn door de Kamer van in beschuldiging-stelling buiten de zaek ge steld; negen persoonen, die gekweld, geplaegd, mishandeld, benadeeld, achter de traliën gestoken wierden, zyn onpligtig verklaerd, en de onder pastoor Van Eecke had wel gelyk, met vertrouwen de beschuldiging af te wachten. Na dit alles vragen wy wal vertrouwen men nog kan hebben in eene justitie, die op zulke vvyze is te werk gegaeo, en duidelyker dan ooit doet zien wat de Indépendance zegde, namelyk dal de pre ventieve aenhouding in België, op de hoogte van het schandael is gebragl (sprekende van de pligtigen) indien er zyn, s'il y en a, dal woord dal zoo onverdiend eene beschul diging tegen u, in den mond van .Minister Bara geworden is want nu is het zeker dat het vuer door kwaedwilligheid in deze eigendommen is ge steken geweest. Ja, er zyn pligtigen en de uitslag zal loonen, vertrouw ik, dal de eerste en ware pligtigen de persoonen niet zyn die in de gevan genis kwynen, niet meer dan het de gebroeders Delplancke zyn, wier onschuld men heelt moeten herkennen, na ze drie lange maenden in de gevan genis onregtveerdiglyk gelaten te hebben. Te St. Denys en opgansch de omstreek, is het gedacht der goede en verstandige menseben zoo danig gevormd dat zy zekere liberalen met den vinger wyzen, wanneer zy door de stralen gaen en zeggen Deze zyn de mannen die het gedaen hebben of door hen zelven of door andeten. Dat men de menschen van St. Denys hunne benauwdheid out- neme, hunne veiligheid verzekere eu ter goeder houw ondervrage, en zy zullen in groot getal de zelfde persoonen als daders aenwyzen. Gy zult my zeggen Er zyn dan wel sterke ver- moedens? Ja, er zyn sterke vermoedens. Er zyn pligtigen en de aengewezene persoonen zyn bekwaetn die daden te stellen. Met haei eu met nyd vervolgen zy sedert jaren de katholyken van St. Denys, en indien zy de priesters van St. Denys lot nu toe niet hebben opgehangen, gelyk zy liet eens in ’t openbaer bedreigden te poogen, ’l is om dat zy hebben moeien voor anderen onderdoen. Verders zyn die mannen somlyds gezien geweest, omlrentden tyd dat het vuer uitborst, op hel too- neel der brandstichtingen. Waren zy katholyken geweest, zy waren reeds tien mael aengehouden en achter de grendels gesteken! Het gebeurde zelfs eens dal zy, in den nacht, men weet niet waerom, gingen naer het huis van zeker katholyk man dien zy wel hadden kunnen beschuldigen, om te zien ol deze l’huis was. Den zelfden nacht had eene verwoesting plaels. Men twylell niet dat deze persoon, had hy het geluk niet gehad l’huis gevonden te wezen, een slagtoffer te meer dezer politieke vervolging zou geweest zyn. Eene der joufvrouwen Delplancke eens, op hel einde der lange gevangzitting barer broeders, ge vraegd zynde door den instructie-regter of zy nie mand vermoedde de dader te zyn, antwoordde regtuit, zoo als zy getuigt Ja, Mynheer, ik peis dal N.... de pligtige is, en zy wees juist eenen der persoonen aen die te St.-Denys en op de om streek door lalryke stemmen te gelyk beschuldigd wordt. Waerom zyn die kerels dan niet, door de Jus- ticie als verdacht aenzien, zal men zeggen, terwyl anderen op wie zelfs geene de minste vermoedens vielen, in hechtenis zyn genomen geweest? Ik hoop dat hel licht zal dagen wanneer de zaek voor de assisen zal komen en de beschuldigden hunne ontlastende getuigen zuilen mogen doen verschynen, ofwel wanneer men op nieuw de zaek voor de Kamers zal brengen. In alle geval, vroeg of laet, zal de dag der reglveerdigheid komen, de onschuld zal gewroken en de boosheid gestraft worden dit verzekeren wy, zonder de straf des hemels op de hoofden neer te roepen. Wy bidden integendeel voor hunne bekeering. N. N. Al de bisschoppen van Belgie hebben ter ge legenheid van het afsterven van den hertog van Brabant, eenen allerschoonsien bevelbrief aen de geloovigen hunner bisdommen toegestuerd. Ver- schillige van hen hebben eenige dier heilzame vermaningen doen hooren, die eene dood, welke eene algemeene ramp voor een land mag genoemd worden, natuerlyk in hun hert verwekte. Mgr. Dechamps zet hel land aen om, getroffen door eene beproeving die het lol inkeer moet doen komen, voorlaen getrouwer te zyn aen zyne roemryke overleveringen van katholieke en vrye natie, onalhankelyk en sterk door de een- dragl van al zyne kinderen. Mgr. Grave/ van Namen smeekt den Heer om medelyden te hebben met hel zoo streng ge- kaslyd Belgie, en aen hetzelve te doen begrypen dal zulke schrikkelyke slagen vermaningen zyn voor dewelke een volk niet ongestraft het oor mag sluiten. De bisschop van Doornyk ziel in die dood ook eene vermaning van God, die daerdoor de Belgen wil doen lot iukeer komen en krachtdadiger lol zich terug brengen. Hy vraegt gebeden voor liet land en deszells bestierders, opdat allen, zich onder Gods hand vernedeiende, die vermaningen zouden ter herle nemen. en bou Olll! wei waj dail led d’lio ei ei iyn lal tin; In» prt< geh aee V wer koo van my gesproken, vroeg de "enden inhoud dat hy zyne dochter binnen een jaer zou komen terughalen, hoe pynelyk my dit ook weze, ofwel dat hy zyne toestemming geve aen hare verbinding met uwen Konrad. Geeft hy geene antwoord binnen dien tyd, dan zullen wy naer goeddunken handelen. Een jaer, mompelde de jongeling, dal is zoolang ik heb den voorstel goed gevonden, zegde vader Roser, en het in uwen naem aeuveerd. Gy hebt gelyk gehad, vader, ik stem ook toe en zal een jaer wachten. Maer hoe zult gy Teresia’s vader ont dekken? vroeg Konrad. He klooster-overste, zegde my de smid, •- zal hel briefje aen degene bestellen, van wie hy jaertyks bet geld ontvangt; komt den brief aen den regie» man niet, dan weten wy wat er ons te doen staet. v Er is nog iets dat de smid zich voorbehouden heeft, en wat in zyne oogeu gewiglig schynt te zyn. Wal dan? Eene aenvraeg aen Teresia zelf. Hel meisje kan misschien andere gedachten hebben, en dwingen, heelt hy gezeid, wil ik liet kind niet doen, iiy lael baer haren vryen keus. Daerin heeft hy gelyk, doch ik meen van myne zaken zeker te zyn. Dan is het goed, bejegende de vader, en daer bleef Holloway’s Pillen kan men zich voor eene kleinigheid twn- het nu by. (l iereolg hierna). schaffen; gebruiksaenwyziogen ontvangt men by de Pillen, Allerhande EKieuwstydiugen. De katholieke Uuiversileil van Leuven, dit juweel van ons land, wordt hoe langer hoe bloeijender. Sedert deszells stichting, in 1851, zyn er nooit zoo vele studenten geweest als tegenwoordig, lu de twee eerste maenden van hel loopende studiejaer zyn er 816 leerlingen inge schreven, helgetie doel voorzien dal, voor het einde der lessen, dit getal wel tol de 1ÜU0 zal klimmen. Builen de Belgen treft men er jongelingen aen uit Duitscbland, Amerika, Engeland, Spanje, Fraukryk, Holland, Italië, Ierland, Polen, Portugael, Zwitserland en Rusland, die allen aen die zuivere bron van wetenschap hunne geleerd heid komen putten. Wie zyn dan de pligtigen Burgerstand der stad Dixmude. GEBOORTEN. 5 febry. Augusta Maria Elle, dochter van Eogelbertus en van Sophia Dewitte. (Noordslraet). 8 id. Anna Conslancia Maria Gornelis, dochter van d’heer Ivo en van jufv. Conslancia Vanbiesbreuck. (Noordslraet). Eene petitie van Luik naer de Kamers gezonden en met lalryke namen onderteekend, vraegt dat de kankering van al de brieven in hel inwendige des lands lot 10 cl. gebragl worde, en tot 5 centiemen voor degene die binnen de muren der groote steden moeten besteld worden. Hel verblyf te Romen doet goed aen de zielen. Mevrouw de Sarliges die protestantse!) was, na met haren man, gewezen afgezant van Fraukryk,. eenen merkelyken tyd Ie Romen gewoond te hebben, gaet hare dwaling af- zweeren en katholiek worden. Juist hetzelfde was vroeger gebeurd aen de vrouw van eenen anderen kauschen ambassadeur, Mevr, de Grammont. Te Bergen heerscht dezelfde typhuskoorts als te Brussel, rn randt er ook byzonderlyk de soldaten aen. Het hospitael daer ook reeds vol zymle, heelt men er een deel naer Doornyk gezonden. In plaets van die jongens zoo ge zamenlijk naer stedeu te zenden, waer <le ziekte wel is waer nog niet heerscht. maer waer de zieke» toch opeen gestapeld blyven, zou hel niet heter zyn ieder afzonderlyk, aen de ouderlyke zorgen en de geboorte- en buitenlucht, de gezondheid te laten terug vragen? Wederom een ongeluk toe te sehryven aen hel onvoorzigtig gebruik van de peiroKulie. Zaterdag avond hoorden de personen, vereenigd in een koffyhuis te Luik, eensklaps eene ontploQiug- opgevolgd van hartscheurende noodkreten. Zy snellen den trap op om te zien wat er te doen was en ontmoeten eene vrouw gansch van vuer om ringd. Eenigen poogen de vlammen uit te ‘looveu, de anderen komen wal verder eene tweede legep die in hunne armen in ournagt valt, uitroepende verlost het kind 1 In eene kamer dringende, geheel met vuer vervuld, ont rukten zy er een kindje van negentien maenden aén de vlammen die bel verleerden. Welhaest was de brand ge stild; de beide vrouwen zullen er met eenige brandwonden van af zyn, doch het kind is overleden. Het ongeval is toe te sehryven aen de dwaesbeid eener meid, die petrol in de lamp had gegoten terwyl zy brandde. Een jong engelscb edelman, de hertog van Norfolk, bereikte den 26 december laetst zyne meerderjarigheid en trad in bezit van zyn aenzienlyk fortuin Niet min god vruchtig dan ryk, heeft hy die gebeurtenis willen vieren met eene gift te doen van I miljoen 250 duizend franks, bestemd lol hel bouwen eener kerk. Zyne Hoogw. de bissebop van Baltimore, in Amerika, heeft in eene omreis van zyn bisdom bestatigd dat er verleden jaer 481 protestanten zich aldaer tot bet Roomssch geloof nekeerd hebben. Het protestantismus loopt waeilyk tol zyuen ondergang, zoo wel in de nieuwe als in de oude wereld. Nieuwbakken brood. Eene onderwysster vroeg aen hare leerlingen Waerom vragen wy aen God dageiyks brood? Waerom niet liever voor drie, vier dagen, voor eene geheele week gevraegd? Wel, zei een meisje eenvoudig weg 't is om altyd nieuwbakken te hebben. Men zegt byna overal te Brussel, dat de ziekte, welke aldaer een zoo groot getal slagtoffere inaekt, ver oorzaakt is door de werken der gezondheidsmaking aen de Senhe, dewelke, alhoewel sedert eenige weken wel be- stuerd, al gelyk zeer gevoelige uitwasemingen te weeg brengen. Zonder ons persoonlyk te uilen over dit vr.ieg- punt, bestatigen wy dal verschelde geneesheeren in dit gevoelen deelen. (La Pair Ziehier de legermagten der groote Staten van Europa Fraukryk, 1,550,000 man; Verbond van Nonrd- Duitschland, 1,028,000; Zuider-Duilschland, 200,171; Oostenryksch-IJongaersche Staet, 1,055,000; Rusland, 1,467,000; Italië, 488,461. Tolael voor de zes groote mogendheden 5,578,000 man. Vyf miljoen en half naeld- of slaende geweeren, dal is, middelmatig genomen, zestig miljoen kogels welke zes mogendheden kunnen schieten per minuet. Gelukkige volkeren Men voltooit op dit oogenblik te Parys eene mitrailleuse die 1,500 kogels afschiet per minuet op eenen afstand van twaelf tol dertien honderd meters Vier mannen zyn genoeg om dit schrikkelyk moordtuig in wer king te brengen. De laelste bladen van Victor Hugo's l'Homme qui rit liggen ter perse. Denzeltden dag waerop die roman ver- scbynt zal ook de parodie er op hel licht zien. Deze laelste is reeds gereed en beeft ten titel la Femme qui pleure. Men scbryft uit Brugge, 2 february Een toeval is eergisteren namiddag aen de barrier van den yzerenweg van den Staet lusschen Lophem en Steenbrugge voorge vallen. Twee personen dezer stad kwamen te peerd aen de barrier by de aenkoinsl van den trein; een der peerden wierd razend, wierp zyoen ruiter op den grond, sprong over de barrier eu liep legen het lokomotief dat op dit oogenblik voorbylrok. Hel peerd is op de plaets gedood geweest; bet bad 1400 fr. gekost. OVEHLYDENS. 9 Febry. Eugeen Minne, oud 4 maenden, natuerlyk zoon van Maria Ludovica Minne. (Paephoek). Zy stierf inderdaed eenige dagen daerna. «Arme Teresia! dacht de jonge vlotmaker, gy zult nu regl bedroefd zyn. Met melankolischen blik be zag hy hel hof ken der gebuervrouw. Doch Teresia was niet te ziende bloemen vond hy door de zonnestralen half verwelkt, want sedert de ziekte der grootmoeder was Teresia in den hof niet meer gekomen. Konrad haelde water en begoot de verslensde planten. Er verliep inlussclienlyd eene week. Zekeren morgen zegde vader Roser lot Konrad Gisteren avond ging ik den smid voorby, Joris wilde juist zyn werkhuis sluiten. Ik dacht aen u eu trad hintten. Gy hebt met hem jongeling met angst. Gy weet, lieve Roser, zegde hy tot my, ik ben Teresia’s vader nietik heb ze opgebragl volgens onzen stand. Maer niettemin heb ik hel regl niet over hare'hand te beschikken. Een ander is haer natuerlyk vader, een ander is daertoe bevoegd. Ik, van niyuen kant, wil Teresia aen uwen Konrad niet weigeren, maer zal slechts niet de toestemming des vaders handelen, a Die is misschien reeds lang dood, zegde ik. Wie weel of de vader van hel kind nog leeft? Even gelyk! Omdat wy hel niet welen, antwoordde my Joris, daerom moeten wy toch niet onbedacht handelen. Ik ga morgen by den klooster-overste naer Sac- kingen, eu Lel door hem aen den waren vader, wiens naem ik nog niet keu, een briefje bestellen van den vol- HOLLOWAY’s PILLEN. Hel groote geheim. Melde J I veranderlyke weergesteldheid in dit land komen onge- I steldheden ous bekruipen, tenzy men van tyd tot tyd het zegde de jonge vlotmaker; bloed zuivere en de schadelyke sloffen uit het ligchaem zaken zeker te zyn. 1 verdryve. Hierin kan eenieder zyn eigen geneesheer zyn. ('I Vervolg hierna).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2