Il Tweede prys, Frauciscus de Twee Zusters Franciskaoen, die te Lyon (Fran- H Ees voo het Lyn Gue zicii geen kwaed, zegde hy. ’S anderen laegs stierf hy; de korrels hadden zyn ingewand verscheurd. Eene vrouw uit de volksklas, moeder van vyf kleine kinderen, wierd in hel gasthuis verzorgd en genezen. Men had haer toegelaten huiswaeiis te keeren, waer zy met hel grootste ongeduld ver wacht wierd. Op het oogenblik dat zy zich gereed maekie om hel gasthuis te veilaten, viel de regen nog al hevigmen raedde haer aen eenige oogen- blikken in de wachtzael den regen te laten voorby- gaen. Zy gehoorzaemde en een geneesheer gal haer eenen orauje-appel om uil te zuigen. Onge- lukkiglyk slikte zy eenen kotrel in, en twee uien later gal zy den geest. II zwal ook werl Verledene week, zegt de Patrie, heeft te Gent in de hooldkerk een geval plaets gehad, dal veel op schudding verwekt een lid der Zangmaetschappy de Melomanen, moest worden begraven en na dat de lykdieust in de kerk had plaets gehad, trad een regler van den tribuuael, een gunsteling van mees ter Bara, voor den dag en begon in de kerk zelve zynen speech te deklameeren. Men dacht dal het den kerel in de hersens scheelde! Wy begrypen niet hoe men dien Baralist niet by den arm heelt geval en aen de deur gebragl, om hem daer of aen het graf zyne proza te laten uitkramen. Niets geeft hem hel regl, daer, in de kerk, het woord te nemen, en wy vragen, als men zoo iels gael toelaten, wat men ten laelsle in onze kerken nog zal komen uit kramen Die meuschen worden dagelyks stouter men ziet dat de meester het regl van anderen niet meer eerbiedigt, en in dit geval denkt de knecht wel te doen de miskenning tul in hel uiterste te dry ven. met de onafhankelyken voor de aeustaende kiezing van October. Wie er zich van overtuigen wil, leze hel Weekblad van zondag laelst. eener groute volksmenigte. Des audereudaegs heelt men hen de stad doen verlaten. Zonder de goedherligheid eener ryke dame, die dal spel niet meer kon verdragen, en de goede religieuzen in haer huis en onder hare bescherming nam, zouden die Zusterkens nog veel meer te lyden hebben gehad. Maei, zal men vragen, wal hadden zy misdaen in zekere buizen, waer ze wisten wel gekomen te zyn, zamelden ze eenige gillen iu voor ’l onder houd hunner arme Blinden. ‘L. H. Pius IX heelt eenen brief geschreven aen Mgr. Decltatnps, aerlsbisschop van Mechelen, waerin de Paus zyne volle goedkeuring geeft aen hel nieuwe broedeischap van St. T-- getroffen, had haer nogtans kunnen weêrstaen, en Sales, dat in het laelst van verleden jaer wierd na lang worstelen, wierd hy door de geneesheeren ingcrigten reeds duizende en duizende leden lelt, als gered aenzien. Men had hem sterk verboden Terwyl de maetschappyeu dervyanden des Ge- eenig ander voedsel te nemen dan hetgeen voor- lools alles in het werk stellen om de bevolking te geschreven was. lly had deze voorschryving over- bederven en haer het godsdienstig gevoel af te schreden en drie rozynen geëlen. Dal kan my nemen, kan men niets krachtdadiger inrigten dan eene vereeniging, die, door de magl van het gebed, door de godsdienstige opvoeding der jeugd, door allerhande goede wei ken, niet alleen de goddelyke majesteit bevredigt, maer ook de herten der men- scheuwinl. By de hengsten-keuring diugsdag in onze stad gehouden, zyn de volgende pryzen loegewezeu geworden Ten gevolge der zaek te St. Denys, hebben de senateurs MM. Malou en d’Anethan een wetsont werp in den Senael voorgesteld, om de preventieve gevangenis op eene merkelyke wyze te veranderen, ten einde de willekeurigheid in de uitoefening dier zaek voor altyd te doen veidwynen. Dit wetsontwerp, hetwelk in den tegenwoordigen tyd hoogst noodzakelyk is geworden, is door den Senael in aenmerking genomen. Tweejaersche hengsten. Eerste prys, 200 Ir. M. Druwez, Veurne. Tweede piys, 100 fr. M. Sonneville, Clercken. Driejaersche hengsten. Eerste prys, 250 fr., M. Delahaye, Dixmude. Tweede prys, 150 Ir., M. Delahaye, Dixmude. Vierjaersche hengsten. Arrondissements-prys, 400 fr.F. Clement, Pervyse. Tweede prys, 500fr., Delahaye, voorn. Bewaernis prys. Weerde 200 fr., Delahaye voornoemd. Alhoewel de heerschende ziekte te Brussel thans byna geheel opgehouden heeft, vinden wy hel belangryk onze lezers de volgende inlichtingen mede le deelen, ontleend aen eene kotiespon- dentie uil Brussel aen het llandelsblad Ven kan zich moeijelyk een gedacht maken van de ontroering, welke de heerschende ziekte in de hooldslad heell te weeg gebragl. Zy scheen by voorkeur hare slagtofiers te zoeken in de bemid delde klassen, en juist in die huisgezinnen welke le Brussel meest bekend zyn. Hare slagen waren zoo wisselvallig, zoo wreed dat zy een diepen schrik verwekten. Onnoodig is het den vreeselyken slag te her inneren, welke onzen beroemden schryver ge troffen heeft. Die ramp is nog in ieders geheugen. Een tnyner vrienden, een jong advokaet, was sedert vier maenden in bet huwelyk getreden met eene joffer die nauwelyks 20 jaren bereikt had; in gansch Brussel was zy bekend om bare schoon heid en hare begaefdheden. De toekomst was vol beloften voor dit jeugdige paer, toen de wreede typhus alles kwam verbryzelen en twee huisge zinnen in eene oneindige droet heid dompelde. Een ander allerliefst jong meisje, de dochter van den houder der meest bezochte Taverne, moest in hel huwelyk treden acht dagen voor de plegtigheid stierf zy aen den typhus. Op hel bal, door de vereenigde maetschappyen Harmonie en Philharmonic op de Munlschuuw- kryk) een hospitael van blinden bedienen, zyn dezer burg gegeven, had een zeer bevallig meisje ieders dagen door de policie van Namen geval en door de aendachl op zich getrokken. Hare Weeding was agenten van’l een naer hel ander geleidde midden samengesteld uil de belgische kleuren en zy droeg11 in de hand eene belgische vlag; zy was gezond, frisch en vrolyk en dacht er gewis niet aen, dat zy acht dagen nadien in T graf rusten zou. Feilen van dusdanigen aerd zou ik in groot getal kunnen aenhalen; doch ik houd my by deze; zy zullen u genoegzaem uitleggen hoe hel kwam dat de schrik schielyk zulke groote uitgebreidheid nam. Verschillige gevallen hebben bewezen dal de ziekte gevaeilyk was toen de zieken aen de beter hand schenen, en dat zy dan de meeste voorzorgen moesten nemen. Om zulks te bewyzen vroeg ik den oorlof om slechts twee feiten aen te halen, welke tol myne persoonlyke kennis gekomen zyn; zy kunnen tot voorbeeld strekken Luitenanl-kolonel Peussens door de ziekte zegde de vlotmaker. ■let religieuzen-Lleed. stndi Lem eiudi de it getal built D< land, italii laud Eeue non bragt Jot is cn Anna in de ziekennel. fl Vervolg hierna). 24 f Ai van ’s an bulli sche nut de bissi Men van Wes wer[ omgi nooil sche en t boor Fran lol 1 ditch Hem in d< bol' kerk 6,00 galei Mi zyuei zal k «ing. Iron' gelet gehe Hees M. werk koop bane zes-i een 412. hebt te N 40,0 vontl lievi er v; lege i wapi Busi daer En zy will dus hel klooster niet uteer verlaleu? kelyl geld bied zyn UlOgi duizi oude wee; voldi saim in ie gaze een gela iu d: ge" Zy worden dagelyLs stouter! c- llengslen-keurhig. Preventieve gevangenis. Hel bleeke magere uilzigl harer dochter baerde Anna onrust; wekelyks ging zy waer de stad om haer kind le bezoeken. Boud hel einde der niaeiid april, zegde Anns eeus aeu baren man Alles komt my zoo wonder haer voor, ik ben moedeloos, ik gevoel hel, Teresia is ziek. i Joris trachtte haer te vertroosten, Dan verklaerde Auua aeu baren man, dal zy ’s audereudaegs uaer de slad zou gaen; uauwelyks was dit besluit genomen, als er eeu bode aenkwam met eenen brief uil hel klooster Uwe dochter is ziek, schreef de overste, hel is myu wensch en dien der zusters, dat gy ze, voor allen voorval, uiorgeu vroeg komt bezoeken, u Anna verklaerde aenslonds dat zy den bode zon volgen en dal Joris ’s audereudaegs ook zou komen; doch de beide ouderlingen weer gelukkig. De winter verging; de lente zond bloemen in de maert, de Rhyn had zyne oevers van ys ontlast, en visschers en vlotmakers vertiieuwdeu hunne oude kennis mei bel natte element. Zekeren dag ontmoette Anna aeu del» Rhyn- oever den jongen Roser, die deed alsof hy iets ging zoeken, zoohaest hy de vrouw van den smid zag komen. Hel deed de goede vrouw oneindig leed, als zy outwaeide hoe de wangen des jongelings ingevallen en bleek ge worden waren; hoe zyne oogeu glansloos haer aenbliklen en de inuerlyke smetten des hert verrieden. Het ver scheurde haer hel heil den voortyds bioeijeuden jongeling in dezen toestand le zien. Goeden dag, vrouw Anna, ’T gael altyd goed? Slillekens aen, Konrad en met u «ik? zegde hy met eene uitdrukking waerdoor men zag dat hy zich aen T leven weinig gelegen liet, my is hel al verre gelyk hoe het gael. Ik neem het goede met bel slechte. Hoe stelt bel Teresia? Over vier dagen was ik hy haer, zegde Anna. Eu hoe gael het met haer? Uitermate le vreden; ondertussehen zie ik toch dat zy merkelyk veranderd iszy vermagert, eu dal verontrust my, antwoordde de bezorgde moeder. Nut zoo viel de jongeling in de rede, straks komen de schoone dagen, en dan zal het met haer, gelyk smid wilde niet alléén iu hel verlaleu huis blyven, hy ging met ons, beter gaen. insgelyks mede uaer de stad. Iu T klooster heeft zy weinig geniet van hel schoone Eene nou bragt Jotis cn Anna in de ziekenzacl. Die stad zelf had voor hen niets aeutrekkelyk. hel klooster jaergelyde. was hun oogwit; aen hel hert der dochter voelden zich de I Hclaes! neen, bejegende Anna, wie hel reeds meer- maels berouwd was dal zy tot de uitvoering dier gedachte hare toestemming gegeven had. De jongeling keerde zich, en verborg aldus de tranen die in zyne oogeu verschenen. Gy ook hebt ze dus regl lief gehad, Konrad? vroeg Anna met ontroerde slem. 0 zekerlyk, zuchtte hy, ik wil ze niet vergelen En beiden verwyderden zich met treurigheid eu lyden in hel herl. Allerhande Nieuwstydingen. Maendag is een groot ongeluk gebeurd langs de kal- syde van Eessen uaer VVercken De knecht van den brou wer en herbergier Swaels, van Eessen, mei eene lading ydele tonnen van VVercken lerugkeerende, had zichopeene dier tonnen neergezet, toen deze eensklaps uil bare ligging schokkende, b) voorover met hel hoofd onder de wieleu viel, die hem hel hoofd verbryzeldcn. I M. Dupont, surnumerair by hel enregistrement in onze stad, is ontvanger genoemd van bet enregistrement te Paliseul (Luxemburg). De jagt mei vuerwapenk op Sneppen, in de bosschen, is geopend tot 51 maert. By koninklyk besluit is M. A. Dieryckx, kandidael- notaris, notaris benoemd le Thourout, iu vervanging van zynen vader, ontslaggever. By ministerieel besluit van 11* dezer, is er aen de Noordwatering loegeslaen twee schofsluizen te maken in den Yserdyk, een by het Plalhuis en een ander hy den Olifanlmolen, ten einde Veurne-Aiubacht mei versch water te spyzeu iu den zomer. Dit besluit is voor de landbou wers van hel btoole van groot belang eu zal iu deze uitge breide eu ryke streek, maer die iu drooge zomers by ge brek aen gezond water veel le lyden heeft, mei de groolsle voldoening worden vernomen. Men verzekert ons dal hel stellig beslist is, dal de yzeren spoorbaen van h'ietiporl lot aeu den zee oever zal voorlgetrokken worden; alle inaelregelen zyu reeds ge nomen omdat de opening vóór hel aeustaende zomer- of badlydslip zou plaets hebben. Deze lyn zal van uil hel statieplein van Nieuporl regts van den nieuwen steenweg loopeu tot aen het Holel-Kursaet, waeraen nieuwe gedeel ten nog zullen gebouwd worden en die voor de Bureelcn eu heuuodigde Hangaren zullen dienen. Men spreekt verder nog van eenen steenweg, die gelegd zal worden langs den zoogezegden Groenen dgk, dwars door de duinen en die zich verbinden moet met diegene, in hel dorp Oosldtiinkerke uitkomende, van Wulpen, Coxyde, Veurue eu de Panne. (Slad Xieuport). Den G maert zal te Brugge de aeubesteding plaets lleerselientie ziekte te Brussel. diepzinnig geworden en had zyne vroeger gcspraekzaein- heid gansch verlorenzyne medeburgers, die zich dikwyls om zynevrolykeen vernuftige gesprekken verblydden, her kenden hem niet meer. Hy arbeidde iu de smis zonder eeu woord lespreken; zyne gedachten waren somtyds verre weg van zyn werk. Menigmael liet hy eenen yzeren staef in tiet vuer witgloeijeud liggen en trok immer nog den blaesbalg zonder er aen te denken dal hel yzer gereed was om gesmeed te worden. Zyn gebuerman zegde eeus, zoo dat het de smid hooren keu k Joris is dezellde niet meer; hy is minder vlytig; hel is alsof betn hel leven verleed ware. Wal wilt gy, antwoordde de smid, voor wie zou ik my doodwerken? Ik heb geene dochter meer, en voor my en myne vrouw hebben wy genoeg om te leven Men moest hem gelyk geven. Als Joris zoo sprak, dan was het altyd mei kalmte, maer mei diepe bitterheid legen hel lot. Daerenlusscheu, was hel hem nog een raedsel ge bleven waerom Teiesia uaer 't klooster was gegaen. Anna had hem mei dit te verzwygeu veel smert gespaerd. De winter kwam. ’T was eene strenge tyd. In de lange avonden zaten zy aen tafel, op dewelke eene treurig bran dende olielamp stond Anna strikte of spon; de avond verdween, maer zonder dat er veel gesproken wierdzoo gebeurde hel merkelyken tyd. Niet dal zy malkander min lief hadden, integendeel, maer er ontbrak bun iels waer hunne wederzydscbe liefde zich ontmoette Teresia In zulke oogenblikken gaf hel geenen beleren troost dan als de eene of andere zegde Ik ga morgen naer Sac- kingen; gael gy mede?.... Deze wandeling was een feest. hun oogwit; aen hel hert der dochter voelden zich de

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2