I 1V 9. 4 Maert 1869. Drie-eii-lwinligsle jaer. Dixmude, Donderdag, DE VONDELINGE VAN SACK1NGEN. Jf. Bara en de Senaet. NDHEID. i' kaloen gegevenDil middeltje ming van den Senaet in opstand te komen, zal een beetje kinderaclitlig bevonden worden. ■‘I? De zitting van vrydag der Kamer strekt weinig tot eer aen onze regeerders. iMeesier Bara, om zich te wreken over de stemming van hel Senaet, heeft aengekondigd dat hy hel wetsontwerp op de kerkfabrieken aen de Kamer zou voordragen. Men weel dat dit wetsontwerp vooral tot doel heeft aen de weteldlyke overheid de overhand te geven in de geheele administratie der kerkelyke belangen. Met 57 stemmen legen 42 beeft de Kamer het subsidie afgeschaft der Acta Sanctorum. Alweer eene wraek van M. Bara! Waren aenwezig de heeren Ghyselen, burge meester, Rembry, schepen, Steverlynck, Verwil- ghen, Vanwoumen, De Groote, Vandeubussche en Vermeesch, raedsheeren. Afwezig de heeren Parel, schepene, Delahaye en Vanderheyde, raedsheeren. Dagorde Alignement plan groote Markt. Na lezing van het proces-verbael der vorige zitting, ’t welk zonder opmerkingen wordt goed gekeurd, vraegt de heer Verwilghen het woord en Na de oorveeg welke M. Bara verleden woens dag in hel Senaet gekregen had, kon men deuken dal die minister zyn pak ging maken en zyue demissie geven. Zoo zou ten minste elk man han delen die hel gevoelen zyner eigene weerdig- heid heelt. liet verwerpen van een budget is inderdaed^iet gevoeligste affront dat eenen minister kan aenge- daen worden. Dit is zoo waer dat zelfs de ministe- rieele bladen woensdag aenkondigden dat minister Bara, en misschien wel hel geheele ministerie zyn ontslag ging geven. Zy gevoelden dus dal hel niet meer mogelyk was voor hunne liberale meesters nog langer aen hel roer le blyven. na de stemming van afkeur en mistrouwen welke hel Senaet had uitgesproken. Maer de nacht brengt raed! Bara heeft er eens op geslapen en toen hy *s anderendaegs ontwaekle, zeide hy lot zich-zelven Ik heb veel moeite gehad om minister te worden, hel voornaemsle is van maer minister le blyven. Ik zil eindelyk aen de schotel, en al is hel ook Vasten, ik blyf kost wal kosl aen de schotel zitten. Donderdag laelst was elkeen verwonderd van meester Bara, den kop omhoog en den pince-nez op T gezigt, de Kamer le zien intreden en zyne plaets op de bank der ministers innemen, en hem tevens le hooien verklaren dal hy minister bleef juist omdat zyne tegenstrevers hem wilden van kant stellen De heeren Senatenrs moeten in hel vervolg nie,l meer vergelen dal zy de onderdanige slaven zyn van den jeugdigen Baia. Het Senaet mag niet meer protesleeren tegen de handelwyze van eenen minister die de onschuldige gebroeders Delplancke als misdadigers doet in het gevang werpen, lerwyl de tribunalen hen als onpliglig iu vrybeid doen stellen; die den onderpastoor Vaueecke doel ver volgen, lerwyl bel geregterlyk onderzoek bewysl dat er legen d. Vaueecke geene reden van vervol ging bestaei; die den drukker van T Jaer 5() en den opsteller van den Katholieken Zondag doel vervolgen, lerwyl het geregt verklaerl dal zy builen zake moeien gesteld worden. Om zulken minister aen het roer te houden moet hel Seuael vernederd, en de Grondwet ver- scheard worden! Allo dan! Uil hel Duitsch verlaeld. 12 de politieke hael hel zegt plaeüsl. De minister van justitie beeft twee daden op zyn geweien, voor welk geene verschooning in te brengen is. Ten eersle de verlaging der justitie door de benoeming, lol regters, van ineuscbett die er volstrekt onbekwaem toe zyn, en door uitslui ting van allen, zelfs de weerdigsten en verdien- slelyksien, die niet lol tie logic bebooren; ten tweede, de zaek van St. Deuys, die, ttaei de open heilige verklaring van de antikatholieke Indépen- dance, ecu wezenlyk schandael le noemen is. Bara heeft de mael des gedulds doen overloopen; onbekwaem, onbehendig, onweerdig bezield met den doldrilïigslen hael legen de katholieken, wel doeners zyner gansclie familie en van hem, kan hy onmogelyk langer de portefeuille van minister behouden. x Wy welen wel, dat de kweekeling der karieu- tiikken van Doornyk sterk aen dit ding houden moet; maer er zyn lessen, die een man van eer niet ongevoelig kunnen laten, cn de stemming van den Senaet is er eeue van dil slach. Laten wy al- wachlen wal hy doen zal. Onderiusschen is de houding der «liberalen» kurieus om na le gaén. Nauwehks was hel nieuws van de bedoelde stemming woensdag in de Kamer der Volksvertegenwoordigers aengekomen, of de llymansen en de Bouviers wierdeo als razend. Men was juist bezig aen liet kapittel der Acta Sanctorum, dus eene koslelyke gelegenheid om legen de Jesuielen te donderen. Ook hebben zy i om tegen de stem- liet badjet van justitie verworpen door den Senaet. Zoq als wy hel in ons nummer van zondag laetsl zeg<Ieii, Iteelt woensdag der veiledene week eeue groote politieke gebeurtenis in den Senaet plaets gehad Hel budjel van justitie is er, met gelykheid van sietnmeo, 25 tegen 25. verworpen geworden. Deze stemming is een akt van burgermoed en vastheid van karakter, die de eerste wetgevende Vergadering des lands eere aendoel. Zy wreekt, op eene beduidende wyze, hel openbaer geweten iu den smaed, hem aengedaen seilerl de aenkomsl van Bara als minister van juslicie. Al de welden kende lieden, zy, voor wie er neg opreglheid, goede trouw en eerlykheid beslael, zulleu die stemming loejoichen. Hel is eene krachtige pro- lestatie tegen de onnoemlyke onreglveerdigheden, gepleegd mei medewerking van een Vliuislerie, dal de politieke hael en hel politieke fanalism boven Minister Bara zal blyven.... dank aen eenen kleinen Slaels-aenslag. De minister van juslicie is zonder Iwyfel iu de wol geverwd. Geeno aftredingde helft des Senaets heeft hem goed te zeggen, dal hy haer vertrouwen, hare sympathie niet heelt, de beurs-studenl blyfi op zyne bank. Bara houdt dus de portefeuille.... Hy zal dan naer den Senaet terugkeeren, niet om zich te ver- schoonen, dat zal hy nooit kunnen maer waerschynelyk om, gerugsteund door minister Frère, den smaed le vernieuwen, die door de Tar- luffen van hel liberalism donderdag in de Kamer op de hoogste wetgevende vergadering onzes lands is geworpen geworden. De jonge minister zal er eventwel niel blank heids van afkomen. Zyne bank in den Senaet zal hem eene pynbank worden. Wil men die vergade ring verlagen tol de rol van jaknikken op alles, wal door de Kamer is goedgekenrd geworden, men zal haer nooit zooverre brengen dit juk slilzwy- gend te verdragen; de proteslatien tegen de nieuwe juslicie, door Bara ingevoerd, zullen er luid klinken, en weerklank vinden by al onze land genoten, die de goede goede trouw, het regl en de reglveerdigheid hulde brengen. 'I FEUILLETON VAN 'T BOTEBKUIPJE. en J nart le an de ng def lat nd, e gezond- teroofd is Iheid van vorden by ile Pillen, docds van gebragte. herstellen ie kracht ^werking. ziekte. ie bekend wonder- ver voer en lever- i, is geen onschat- •ze onge- de ver- makkelyk i zedelyk i I BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel VVilgendykslraet, N’ 50. Voor elk afzunderlyk num mer, 12 cenlimeu. i Gallen. ichouwd iletteud- erlyk is. dloway’s er maeg e» voer rachl en aer zyn. tl bekend asthma, verslop- 4. roode soorten aerheid, lemoroï- r/\ zeere t graed, he aen- en aerd. jevoegd. ►O et., oor den desfcor zwakke toevalli- of oud, esmiddel geneest i. Iziekten, htig ge- ■keu, liet liuid en bodem icalische ld. ecyn wil ie welke Zeils in eelt ver- ds eeue wanneer ii aen de leeft ge- maeg en dikwyls nderbare maeg le tillen en ring van de apo- cer won- ft I k J INSCHBYVINGS-PRYS. Buiten stad, O franks. Met' Suppl. S Het Boterkuipje verschynl den Donderdag in geheel blad en den Zondag in hall' blad. Openbare zitting van den Gemeeate-raed Van Zaterdag, 27 February 1869. Teresia lag dacr, rustig en als eene krislene maegd, vol geloof eu overgeving aen Gods wil. Zy scheen met de wereld en al hel wereldsche afgebroken le hebben, en ge- rust den dood le verwachten. Naglans, loet) zy vader en moeder liaer bleeke aimgezigl niet eene onbeschryvelyke droefheid zag aensehouwen. dan glaosllen Teresia’s oogeu nog eens helder eu een laelste zacht zweefde op hare onl- verfde lippen. De pleegouders waren juist hy lyd gekomen óm den laelsien zucht van hunne lievelinge te ontvangen. Eene halve tier had Teresia haerjeugdig en edel leven geëindigd, nadat r.y nog eens gewezen had naer hel kruis beeld dat zy in bare dood.sbleeke vingeren hield, als wilde zy hiermee le kennen geven dal de Heiland, van welken zy de sterkte bekomen had om haer otter te volbrengen, ook aen hare ouders lol troost dienen moest. Die dood was voor Au uw als een donderslag, zy viel beweegloos-op den sleeueu vloer der celle. De smid rukte zich de hatred uil hel hoofd eu wierp vernietigende blikken om zich. Zyne smerl borst uit in woede-geschreeuwen, welke wy hem in andere gelegen heden nog hebben zien uilbreugcu. Hy beschuldigde de overste, dal het klooster de oorzack der dood zyner dochler geweest vias’: Ongétwyfeld, riep hy met toornigeu en smerlelykcn iudruk uil, hebben de ontberingen, de Eïara gered van de schipbreuk. Een doodswagen voerde bet ontzielde ligchaem builen stad. Twee uounen vergezelden hem en lusscheu ben ging moeder Anna schreijend achter bel lyk barer dochler. Toen de kleine stoel over de Ilhynbrugge getrokken was, slotid voor denzelve met kruis en siandaerds den dorps pastoor met de koorknapen in rouwgewaed, gevolgd door de gansche bevolking der gemeente welke het geliefde lyk lol hare laelste verblyl’plaets wilden vergezellen Met de eerste bloemen der Meimaend hadden de schoolkinderen kroontjes gevlochten en deze vol eerbied op de eenvoudige versierde lykbaer gelegd. Dan ging de stoel voorwaèrls, trad voorby het huis waer Teresia zoo vroom geleefd had eu kwam eindelyk op hel kerkhof waer hel lyk naby het huis van den smid ingeiegd wierd. By het open graf vinden wy Joris wéér, want de ongelukkige vader had den vorigeu nacht rusteloos en van gewelenskuagiugen ge kweld in bosch en veld rondgedwaeld. Hel laelste gebed was gedaen, hy het graf was alles stil en eenzaem geworden, slechts Anna en Joris stonden nog klagend en zuchtend den grond waer hunne geliefde itilag te beschouwen. Toen beide zich gereed maekten om het kerkhof te verlaten, was er nog iemand die vol droefheid den put beslaerde, en nu vooruit trad Ik ook wil met u Teresia beweenen, zuchtte hy. Ach, Konraddien goeden bloedzegde Anna, lerwyl zy de hand van den bleeken jongeling vaslgreep. Gy ook hebt ze regl lief gehad, ik weet hel. Meer als myn leven zegde dc jongeling. Ook geef 1 in heid uitgeput; zy is eindelyk bezweken tengevolge eener ouaclilzaembeid van wegens hel klooster. Beschuldigd niemand van de dood uws kinds, zegde de oude stadsdoktoor, die bel meisje in hare ziekte bad bezorgd en op het geschreeuw van den smid naby ge treden was;de ziekte, waeraeu het kind bezweken is, lag reeds langen lyd iu haer. Iu bare jonge jaren moet zy eens eenen geweldigen slag op de borst gekregeu hebben, eu daer is de eersle oorzaek harer dood. De geneesheer zweeg, maer Joris stiet een geschrei uil en viel ineen alsof een molensteen op hem gevallen ware. Zyn blik ontmoette dien van Anna, die op de woorden des geueesheers weer tol bewustzyn gekomen was. De slure doch medelydende blik, welken zyne vrouw hem toe- stuerde, kon hem lol geen bedaren brengen. «Oh! ik ben vervloekt! riep hy uit en verliet de kamer der doode. Ik heb rnyne dochter vermoord De arme man de droefheid heelt hem zinneloos ge- maekt! zegde eene der aenwezige nonnen. Zyne dochter is een engel, sprak de overste, zy zal hierboven voor hem bidden. Anna lag voor het bed harer dochter geknield, zuchtte bilterlyk. Toen zy weêr by haer-zelven gekomen was, uitte zy den weiisch om hel doode ligchaem harer dochler naer Mumpf te mogen vervoeren en iu bet dorpskerkhof begraven. Na veel moeite bekwam zy de noodige toelating, welke slechts gegeven wierd omdat zuster Teresia nog niet geprofest was. Anna bleel geheel dien nacht en deu'volgenden dag AerslcrviBgen welke haer hier opgelegd zyn, hare gezond- hy liet lyk die legen den avond in de ligter gelegd wierd.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1