24 January, verdoken heeft gehouden, voornamentlyk tn de zitting van donderdag laetst, wanneer er be sloten wierd een alignements-plan dergroole Markt te doen opmaken. De heer Verwilghen zegt, by geval kennis van gemeld plan bekomen hebbende, hy gisteren, met de heeren schepenen Rembry en Parel, het zelve nauwkeurig onderzocht heeft; hy verklaert verders, dat liy hetzelve, benevens ben, voldoende heeft geoordeeld om aen den Raed voorgedragen te worden; dat, zoo als elkeen het ook zal kunnen bemerken, hel maer eene regie lyn uilmaekt van de noordzjde der groote Markthy dringt vooral aen op de gemakkelykbeid van uilvoer, die geene Zoo wel hy den vreemde als in ons land, wordt de afschaffing van het krediet loegesfaen aen den uitgever der Acta Sanctorum, aenzien als eeu aki van onverstand en vandalismus of kunslhaet. kosten zou veroorzaken aen de stad wegens het innemen van gronden, dewyl de weinigen die er benoodigd zouden worden, zulks zouden zyn op de stemmen over de aenneming gehouwen aen de stad behoorende; daer, van den anderen kant, het niet lang duren zal dat geheel de reeks huizen, le beginnen van hel Kerkestraelje lot en medebegrepen het huis Vanhoutte-Delacauw, zullen herbouwd worden. De heer Vandenbussche doel bemeiken, dat de aenmerkingen welke de heer Verwilghen zoo even komt le doen, wezenlyk en oubetwistbaer zyn; maer hy twylell of ze belangryk genoeg zyn om de bestendige deputatie te doen besluiten terug le komen op een door haer genomen besluit, op voor stel van het besluer der bruggen en wegen, en ongelukkiglijk nog onderteekend door den burge meester van Uixinude namens hel gemeente-besluer die er niets van wist; dal men vooral zal moeten doen gelden de bewysredens vooruitgezel door hel verzoekschrift; verloonen aen de deputatie de dringende noodzakelykheid van dezen weg van ontwyking, op welken de heer Vanhoutte bemag- ligd is zyn huis le bouwen, te behouden, indien men wil de opeenstapeling vermyden der rytuigen, der wagens en der talryke vreemdelingen die op de marktdagen te Dixmude toekomen. De heer Steverlynck vraegt den heer burge meester om welke redens hy op hem alléén de zware verantwoordelykheid heeft genomen, dezen akt te onderleekenen, toen dat hel niet alleenlyk van hel daerstellen gewaegde van een plan, maer van eene te doene grondinneming, door eenen byzonderen persoon, op den grond der groote Markt, en dat het daerenboven uog de talryke belangen gold welke door dezen aki gekrenkt konden worden. De heer burgemeester zegt, dat hy dezen mael- regel heelt genomen eenstemmiglyk met den heer schepene Rembry. De heer Rembry bevestigt op de stelligste wyze dat de heer burgemeester zich bedriegt; hy herin nert dezen dat, toen deze kwestie geopperd wierd, hy niet opgehouden heeft te herhalen dal hy nooit een diergelvk plan zou kunnen goedkeuren. De heer Sekrelaris, na hel woord gevraegd te hebben voor eene persooneele zaek, bevestigt van zynen kant datj legenslrydig met hetgeen men be weerd heeft, hy nooit legen den beer konducteur Scholtey toen deze zich wendde lot hel besluer, om le weten ol er geene oppositie zoude zyn, gezegd heelt dat zyn plan door iedereen zou goed- en er niemand aen zou deuken oppositie aen hetzelve te makenhy vraegt akt van zyne verklaring. De heer Sieverlynck herval de kwestie in T kort nagenoeg in de volgende woorden voor wat de daerslelling betreft van een alignements-plan door hel besluer djer bruggen en wegen, hel gemeente- besluer heeft er niet in tusschen te komen; maer hel protesteert tegen de goedkeuring gehandlee- keud door den heer burgemeester zonder beraed- slagiog van hel schepeu-kollegie, zonder rekening le houden vau een aeuzienlyk gedeelte der Groote mat kt af le staen aeu den heer Vanhoutte, en der tegenspraken der belanghebbendenhy eindigt met aen den Raed voor te stellen eene met redenen ondersteunde protestatie toe te sturen aen den heer goeverneur der provincie, met verzoek van bevel te geven de werken van den heer Van- houlte op le schorten, lol dal een nieuw plan hem in den kortst mogelyken tyd kunne onderworpen worden. De Raed, na eene rype beraedslaging, verklaert de diskussie gesloten en gael over tot de stemming. Hebben gestemd voor den vooistel van den heer Steverlynck MM. Rembry, Verwilghen, Sieverlynck, Van- wouuien, Degroole, Vandenbussche en Vermeesch. ’T is nu zeker dal de beschuldigden van St. De nys maer zullen verschynen voor hel hof van as sisen in de laetste veertien dagen van Maerl. Twee van hen, Van Overschelde en Depoorter, zullen alzoo zeven maenden voorloopige gevangenis hebben ondersteen. - Alleen onder al zyne kollega’s heeft M. de Ter- hecq, kalholyke gedeputeerde van Dendermonde, hel hudjet van justicie gestemd en daerdoor een huldebewys van vertrouwen en sympathie geschon ken aen de politiek van het Ministerie. Deze stemming van M. deTerbecq, zegt heden het Journal de Bruxelles, beschouwen wy als eene onuitlegbare foul en zelfs als een aki van politiek verraed. Als M. de Terbecq zyn vertrouwen en zyne sympathie schenkt aen het Ministerie voor de wyze op welke het de zaken van het land besluert, zyne plaetsis niet meer op de banken der oppositie; hy moet zich ootmoediglyk neêrzelten nevens M. de Fré en konsoorten. Hy heeft dus zyne politieke vrienden verraden en hel vertrouwen bedrogen welk hel kiezerskorps in hem stelde. verzoekt de dringendheid le stemmen gesleund op de volgende redens: 1° Eriseeu alignements-plan van een gedeelte der noordzyde van de groote Markt goedgekeurd door de bestendige depu- talie; dil plan heeft reeds een begin van uit- voering bekomen door hel daerstellen van palen, door den konducteur Scholtey, voor hel huis van den heer Vanhoutte; waeruil volgt dal het zeer dringend wordt, voorzorgen te nemen in het belang onzer stad en lol geruststelling der inwoouers. De lieer Steverlynck stelt voor, niet vooraf te oordeelen, maer enkelyk de dringendheid voor te dragen, hetgeen met algemeeue stemmen aenveerd wordt. De heer Rembry neemt hel woord en zegt dat hy, ingevolge de beslissing in de vorige zitting door den Gemeente-raed genomen, door hel Schepen- kollegie gelast geweest is met het doen op maken van een plan der groote Mat kt, doch daer de tyd ontbroken heeft, denkt hy dal het ge- noegzaem zal zyn een alignements-plan der uoord- zyde van dezelfde markt voor te dragen, hetwelk hy ontleend heeft aen byzonderen onzer stad, en *1 welk reeds, terzelfder gelegenheid, door den landmeter De France opgemaekt geweest is. De heer burgemeester zegt dat hy zich legen de disknssie van dil plan zal verzetten, om dal hel door niet een lid van den Raed gekend is, en het, volgens hem, naer de kommissie van openbare werken zoude moeten verzonden worden. Een lid doet opmerken dat dit plan door den heer burgmeester zeer wel gekend moet zyn, aen- gezien de copie ervan, sedert 24 January, AEN HET ADRES VAN DEN GEMEENTE-RAED ge zonden en in bet Secretariaetneêrgelegdis geweest. De heer Sieverlynck geeft zyne verwondering le kennen, dat het plan in kwestie lot nu toe aen den gemeenteraed niet voorgelegd is geweest, en zegt dat het enkel van den burgemeester zoude afge hangen hebben, dal gemeld plan sedert lang van den geheelen raed zou gekend geweest zyn. De heer Vandenbussche doet opmerken dal de heer Sieverlynck daerover niet verwonderd moet zyn, aengezien de heer burgemeester zynen raed niet hier boven, in de regentie-zael, maer wel hier onder heeft. De heer burgemeester protesteert legen hel ge- j zegde van den heer Vandeobussche, waerop de heer Sieverlynck doel opmerken dal deze protes tatie geene antwoord is op de vraeg waerom hy een plan, loegezonden aen den gemeenteraed sedert gekeuïd' zyn^geweësT, aen Heeft tegen gestemd de heer Ghyselen. De heer Verwilghen stelt daerna voor, te van hel plan voorge dragen door de petitionnarissen. De heer De Groote ondersteunt het voorstel van den heei Verwilghen, mits dal al de leden van den raed verklaren dat zy met hel aengeboden plan bevredigd zyn. Daer allen zich bevredigd verklaren, gaet men tol de stemming over. Hebben gestemd voor de aenveerdiog van het plan MM. Rembry, Verwilghen, Steverlynck, Van- woumen, De Gioote, Vandenbussche en Vermeesch, Heeft tegen gestemd de heer Ghyselen. De zitting wordt ten twaell ure en half geheven. (1) De heer Paretis het ongelukkiglyk altyd, tot du toe, met den heer burgemeester eens ge weest om, legenslrydig met zyn kollega den heer schepene Rembry, byna alle de voorstellen en be slissingen door den gemeente-raed genomen, te bestryden of te dwarsboomen hetgeen alleen in T voordeel strekken kon van onze tegenstrevers, die daerom ook zich wel wachten, in hun orgaen den heer Paret en den heer burgemeester te kriti- keeren integendeel zyn zy meer dan eens in T Weekblad geprezen geworden, terwyl de leden van den raed de eene na de andere door den mod* der wierden getrokken. Het is die zonderlinge, achterdochtige handel- wyze van de heeren burgemeester en schepene Parel, die we bedoelden by T artikel dat wy eerst, op T aendringen van eenige vrienden, over drie maenden schreven doch slechts over drie weken, by gelegenheid der reeds te zeer gegronde achter docht welke eene bevriende mededeeling door den heer Parel aen hel orgaen onzer tegenstrevers ge- daen, by onsen onze vrienden nog vermeerderde, het was by die gelegenheid, zeggen wy, dat wy eindelyk ertoe besloten het reeds geschreven artikel in onze kolonnen op te nemen, onder den titel Er is look in de meersch. Thans, met het nieuw geval waervan kwestie in dit verslag, blykt dat de heer schepene Parel nog- maels niet vreemd was aeu de handelingen van den heer burgemeester; zyne afwezigheid in de beide zittingen van 24 en 27 February, waer hy zou ge dwongen geweest zyn zich-zelven en den heer bur gemeester le veroordeelen endoor zynedeelneming aen de stemming, den heer burgemeester of den geheelen gemeente-raed le moeien verloochenen, zyne afwezigheid in die beide zittingen is een klaer en ontegensprekelyk bewys dat de heer Parel niet vreemd was aen de handelingen van den heer burgemeester. (Volgens mededeeling). De Senael is tegen den 8 dezer byeengeroepen. Het is de kwestie van den lyfsdwang die op dit oogenblik in de Kamer gediscuteerd wordt. Loade Heden nog in tondel linutkf komen eeu üi Gist liml, <1 »chali< logen. Dinges 1 scheut man li omstai In h van di kerke, oord et up nie lu.d komen ilie lei uam e aenpal stool t waer I den kl r«t Üixmu keerde liufstei Slallin Hy wa Huy veiour politie nacht niet In He L. Ho| dooi e uier mail h ongeil M. Vai golven tiléami waersi iykslei Lalt Di geheel de grb boven touw kapile Ooslet Et vyi u>a gezuuc 1 gekout IS rr.ii Wcegsi I krank? gel ruk eeu on - I heid vi heeren liiiljoei lioudei 1 den Ut weifel jarig n nindal le beti Zon de gei die aei in Verlek éene Pruise zee 7.5 schrik schip malen In wat klamp over b gedurt zich a vuedsi bezwy bragle alw.aet voorzi uiaei Ouslei Dc welwillende lezer denkt gewis, en niet zonder reden Voorzeker kan dil verhad nog niet geëindigd zyn, waul wy moeien loch weten wie Teresia eigeullyk geweest is en van waer haee ouders gekomen waren. Men heelt niets meer vernomeii van de ouders, dewelke het kind te vinden gelegd hadden. Menige groote koels kwam wel voor de Zonne stilslaen, en geleek veel aen die van hel jaer 1762, doch het was de echte niet. Ten dien lyde oorloogde men in Noord-Duilschland en in Oosten- ryk, en men veronderstelt dal de ouders van Teresia, misschien uil Noord-Duilschland afkomstig, in den oorlog of anderszins omgekomen waren Het handelskantoor, d.il den smid gewoonlyk door de lusscheukomsl van de kloosteroverste de honderd gulden bezorgde, was door ongelukkige ondernemingen le niet gegaen, zoo dal deze som niet meer besteld wierd De smid h >d die jaerlyksche honderd gulden met lang kunnen gebruiken, vermits hy een hall jaer na Teresia’s overlyden stierf. Het ongeluk dal hy zeil veiootzaekl had, de gedachte van den ramp zaligen hamerslag, lag hem op hel hart en bragt Item in hel grat. Auua bleel nu gotisch alleen op de wereld. Zy bragt haer leven over in gcduiigen arbeid voor de arme lieden, ett bcgtlligde de behoeftige kinderen volgens haer vermogen. (Einde). liter levert dc zitting; eene onbenchryvelyke gezigtiitl<iriikkln~ op de heer burgemeester be vindt zich lelterlyk verpletterd onder het gewigl zyncr akten en in eene schrikbarende afgezon derdheid; van zyne twee schepenen, de eene, de heer lienibry, geeft hem de duidelykste logen straffing dc andere de heer Parel het tempeest voorzien hebbende, heeft zich voor- zigtiglyk van de zitting onttrokken; (1) de heer sekrelaris zelve schynt allen sehyn van offi cieuze tiisschenkoinsl le willen verstoeten, ler- wyi op de aengezlgten van al de raedsheeren meu dc uitdrukking leest der veronlweerdiglng van door hunnen burgemeester bedrogen te zyn geweest. De zaek van St. Denys. Een overleoper in de Kamer. ik hier by haer graf myn woord dat ik geene andere inaegd beminnen zal. Aen haer hing gansch myne zielnu zy dood is, wil ik hare gedachtenis verteren. En dit heeft hy ook gedaen.de goede jongeling; hy bleef onge'rouwd, cn met hem stierf hel geslacht der Roser's uil. ui H

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2