E Sc Gr om «ei Ba sle St, bo Ri 1« meester om, niettegenstaende hy er toe verzocht was geweest, den Haed niet te hebben byeen geroepen. Dit is gemeld geweest by misslag ’t is niet M. Stern ly nek, maer wel M. Delahaye, die hel stemmen eeuer biaetn voorstelde. Examens publics, La matière sera la Physique, l’Arilhmélique et la Langue l'ranfaise. Le public esi invité y assister. - De zittingen van den Senaet, van gister en eer- gister, welke aen de algemeene verwachting niet volkomen hebben, zullen wy in ons nummer van zondag aenstaende meêdeelen. By koninklyk besluit van 6 maert is besloten, dal de koperen geldstukken van 5 en 10 centiemen, te rekenen van 10 dezer, geene gangbare weerde ■neer hebben. Tol 11 juny zal men ze legen nickel kunnen uit» wisselen itt hel bureel der heeren ontvangers van contribution. I U' Troost voor 1 4 H( voort eene dat 1 mei tn w ook zach iuacl rtge of 01 baud IU0U gewi door voed 2 Ma eu 2 id. ter (N. 3 id. ter (W 5 id. na 8 itl. val M zyne zal k ting, Irou gelei gelie nees M werl kooj V 2 51 8 II Zan 5 ii Oos 2 4; i 1! •s a Oos 12l van 12 7 2 9 Ma 89 Ju L Dix Dix 1 Aei, I cap Act WCUSK1 _t» Pensionnat St -l.ouis, llixmude. Le Mardi, 25 Mart, d 2 heures après-midi, potir les élèves de ia 5m* année deludes, de la 2me année d’éludes et pour le cours préparatoire a la ire année d’éludes. Allerhande Mieuwstydingen. r»e vertrekuren van den Yzerenweg zyn sedert t dezer mcrkelyk veranderd; men zie verder in ons blad. Een ingezetene onzer stad verzoekt ons le melden, dat hy geern 25 franks aen den uitgever van 't Weekblad wil geven, wanneer deze de spottende uitroeping Heere Jetutin zyn blad wil achterlaten. By koninklyk besluit van 25 February wordt de ge meente Bovekerke van regtswege bevolen eene school voor knechtjes eu meisjes, met onderwyzerswoonsl, te bouwen. Een koninklyk besluit van dezelfde dagteekening be- tnagtigl hel bureel van weldaed te Loo, te verkoopeu aen hel gemeente-be.sluer aldaer, ten pryze van 6094 fr. 56 c., verschelde perceelen land, le samen 95 aren 15 centiaren, voor bel maken van eenen weg. By koninklyke besluiten zyn benoemd Ontvanger der regtslreeksche belastingen, douanen en accynsen van 7'klas, le Adiukerke, M. C -L. Beaucourt, thans ontvanger der zeilde reglen te Leysele. Ontvanger der belastingen en accynsen le Veurne, M. J.-E-A Oetollenaere, thans verificateur der douanen van 2° klas, le Antwerpen. Ontvanger der ilirekte belastingen, douanen en accynsen te Leysele, M D’lioudi, thans kommies der accynsen van le klas in Oostvlaenderen. Ontvanger der direkte belastingen, douanen en accynsen te Houthem, M. Bois-d’Eughieu, thans kommies der accynsen van I' klas in Brabant. Wy lezen in verscliillige brugsche dagbladen Met veel genoegen vernemen wy dal Zyue Hoogw. de bisschop van Brugge gunstiglyk de aenvraeg geweerdigd heelt te aenveerdeu, welke het zeer edel Genootschap van den II. Bloede hem komt te doen, om gedurende de aen- staende vyfliendaegsche plegtighéid van de maend Mei den 50“ verjaerdag der herstelling van den eeredieusl aen het Heilig Bloed Ons Heeren met buitengewonen luister le vieren. Men verwacht zich in hel algemeen dat die ver jaerdag met al den luister zal gevierd worden, waervoor eene dergelyke plegligheid vatbaer is, en dat de processie, waerby de aertsbissebop en al de bisschoppen des laods zullen uitgenoodigd worden, in luister al deze der vour- gaende jaren zal overtreffen. Men voedt de hoop dat de inwoners der straten, langs waer de godsdienstige stoel moet doortrekken, zich zoo- als voorgaendelyk onder elkander zullen verstaeu om de zelve op het prachtigste te versieren. Inde belgische hospitalen, zegt een dagblad van Bergen, zou men wel doen zich wal menschlievender te tootien. Wanneer een soldael gevaerlyk ziek is, verwaer- loost men niet alleen zyne ouders le verwittigen, maer deze vernemen maer de dood van hunnen zoon, wanneer men de kleedingsmas regelt, bil is hoogst onmenschelyk. M. Snoy, zoon van den oud-verlegenwoordiger van Nyvel, is in 'l batailjon der pauzelyke zouaven getreden. Een honderdtal militairen, zoo officieren als sol daten, zyn le Brussel overleden aen de ziekte, die er gebccrscbt heeft. Wat zyn er toch vele liefhebbers als er maer kans is om ergens aen een bureauken le geraken.' Voor drie schryversplaetsen, die helst op het ministerie van financie open stonden, waren er op eenige dagen niet min dan 257 vragen ingezonden. Men meldt ons uit Oostende Het afbreken der versterkingen al deu kant der zee gael spoedig voort. Sedert twee maetiden worden 406 mannen en een groot getal geerden lot dit werk besteed. Voor hel aenkomen van hel saisocn zullen de versterkingen plat liggen op geheel de lengte van den zeedyk, eu met moeite zullen de vreemdeling*!! er Oostende nog herkennen. Be onderneming beloopt tol 140,000 fr., en omtrent een derde van hel werk is reeds afgelegd. M. Valckenaere-Thomas, gewezen lid der Kamer en gemeente-raedsheer te Brugge, is zaterdag morgeud aldaer overleden na eene lange ziekte. Te Doornyk is men bezig mei de forten af le breken. De puurtier van 'l ministerie van justitie is dood gevonden in zyn nachthuis; de grootvader van dien man heelt hetzelfde lol ondergaen. Men scbryfl uil Nieuporl Men beeft een zeebrie! in parkement op 'l strand gevon den, waerop men hel volgende leest Jeune Madeleine, patroon Tellier, aen de haven van Bolunten loebebooreude en 25 tl/tilO tonnen metende. Te Curegheml zegt een brusselsch dagblad, wordt veel gesproken over eene geheimzinnige gebeurtenis, welke lot zonderlinge geruchten aetileidiug geeft. Eene weduwe, wonende in de Otletstrael, wierd over eenige dagen dood in haer bed gevonden. Zy was gekleed en er was niemand dan een f~‘ haer. Het parket heeft zich ter plaets begeven en een onderzoek gedaen, ten welken gevolge de schoonzoon van bet slaglofler. onder beschuldiging van zyne schoonmoeder vergiftigd le hebben, wierd aengeliouden eu naer de ge vangenis der Kleine-Karmelieten overgebragt. liet lyk zal door de welsgeneesbeeren onderzocht worden. Te Aelsl is een schip, met plaesler geladen, in den Dender gezonken. De schipper is met zyn huisgezin gered, maer hel schip is verloren. Er is voor 10,060 fr. schade; alles was verzekerd. Daerdoor is de sebipvaert in den Deuderkom voor eenige dagen gestremd. Inde Annales parlementaire» vinden wy daler ter Kamer eene petitie is ingezonden, rondweg de afschaffing vragende van hel Senael. Dalis eene groote dwaesheidimmers, het Senaet is door de Grondwet iugesteld, en kan dan door niemand worden afgeschafl. Wat meer is die afschaffing zou zeker moeten dienen om aen ’t ministerie vollen toom.te geven? Het bulletyn des opperraeds van landbouw zegt dal hel tchurft zeer verspreid is ondel de kudden schapen der provinlie Luxemburg. Deze ziekte is ingebragl door I schurftachtige schapen, uil Pruisen komende. Den 5 mei aenstaende zjy) le Brugge eene luisterlyke jubilé gevierd worden, Ier gelegenheid van deu 56“ ver jaerdag sedert de heropening der kapel van het H. Bloed, na de wanorders der Italische omwenteling. Kindermoordsters. Verledene week is le Mon tauban het proces begonnen der kindermoordsters. De vooriiaemsle beschuldigde in die gruwelyke zaek is Joanna Delpech. Voor dit monster was de moord eene nvverheid, een stiel geworden. Een kind dooden was voor haer zulk gewoon feit, dal zy niet juist hel getal barer slagloffers kan opgeveu. In een der huizen, die zy le Monlaubau be woond heelt, vond men eeueu hoop beenderen waeruil men zeven kleine geraemleu heeiï kunnen samenslellen. Joanna Delpech doodde zuowel hare eigene kinderen en die liarer dochter, als degenen van andere vrouwen. Hel geringste belang was haer voldoende om eene inisdaed le bedryven. De wyze, waeraen zy de voorkeur gaf, was de verstik king. Zy slak de kinderen iu eene kuip water; daerna sneed zy hunne lyken aen stukken en hegraefde de over- blylselen. Zeven andere vrouwen zullen nevens dal mouster op de batik der beschuldiging zilleu. Hel zyn de moeders van vermoorde kiudereu. Die zaek zal een droevig gedacht der onzedelykheid van de fransche volksklassen geven. Een groote geleerde, een diepzinnige staelsman, de lieer Troplong, voorzitter van bel fransche Senael, die deze week gestorven is, ontving op zyu doodsbed hel be zoek van den pastoor zyner parochie, aen denwelke hy zegde Mynheer, na lang geleefd, veel gelezen en veel gestudeerd ie hebben, wanneer dan hel oogenbiik der dood nadert, herkent men waer alleen de waerheid is, eu dil is in deu Catechismus. Hoort gy dat, geleerden van de wereld. Dezer dagen is le Londen het prospectus uitgegeven van eene onderneming, welke ten doel heeft om de mei goud geladen Spaenscheschepen, welke in 1702 door de Nederlandsche eu Eugetsche viool in de Spaensche haveu van Vigo zyu in den grond geboord, le ligleu. Reeds is daervoor door de Spaensche regeeriug koncessie verleend eu is de plaets aengewezeu waer negen schepen gezonken zyn. De kosten der begraving van onzen erfprins hebben 75,000 franks gekosl. De kleine stad Paks, in Hongarie, is hel topneel van eenen groolen brand geweest. 140 buizen zyn door T vuer verslonden. De schade wordl op 260,006 guldens gere kend. Slechfs een derde der gebrande gebouwen waren legeu brandgevaer verzekerd. iu Parys vindt men 52,520 gazbekken en 155 olie lampen, dienende om de openbare wegen te verlichten. De ontvangst van hel hatelyke maelgeld iu Italië heeft nogmaels aenleiding gegeven lol eeu yselyk drama Het dorp Dulce-Aqua (Piemont), gelegeu op hel gebergte boven de stad Veutimigiio, naby de fransche grens, beval lalryke molens. De moletiaers, gedwongen zyude hunne pryzen le verboogen, is de bevolking opgestaeu. De meijer wierd gedood en zyn afgekapi hoofd op eene piek in hel dorp rondgedragen. Twaelf gemecuieraeds- ;eden of notabelen wierden insgelyks vermoord. De brieven uil Romen melden dal de doodstraf, legen Ajani en Luzzi uitgesproken, veranderd is in die van eeuwigdurende!! dwangarbeid. De straffen der andere ver oordeelden zyu insgelyks verzacht. Een verschrikkelyk drama, hetwelk in een der voornaeinsle buizen van Grenoble, in Erankryk, heeft plaets gehad, verspreidde een algemeenen schrik ouder de 1 inwoners der stad. Zaterdag avond wierd de baron Brayer, welke met zyne vrouw en zyn veertietijarigeu zoon een hotel in de rue La Fayelte bewoont, door de baronnes met een revolverschot vermoord. De ongelukkige vrouw rigtte in een aenval van zinneloosheid, waeraen zy ten prooi was, daerna bel wapen legen haer kind, hetwelk op den slag dood bleef; etndelyk deu loop der pistool op een van hare slapen rig- tende, trok zy deu haeu af eu schoot zich door den kop. By liet gerucht der ontploffingen kwamen de dienst boden toegesneld en vonden de lyken hunner meesters, byna op elkander liggende, in hun bloed zwemmend. Een ryk man, welke zich over zyne vrouw te be klagen had, is iu tamelyk Imogen ouderdom overleden. Hy bad herhaelde malen gezegd, dal hy zich op eene ver- schrikkelyke wyze over haer zou wreken. By de opening van het testament wist zyue vrouw maer al te wel dal zyne wraek verschrikkelyk zyn zou. Hy liet geheel zyn ganschen eigendom, ter weerde van 166,0011 dollars, 12 jarig meisje by aen zyne vrouw achter, op voorwaerde dal zy dagelyks, van 8 ure ’s morgeus tol 16 ure 's avonds, by zyu graf moest blyveu. In het geval dal zy slechts een uer aen die verpligling zou ontbreken, moest de fortuin aen de reglstreeksche erfgenamen van haren man overgaen. Wy hebben niet tioodig le zeggen, dat wy dil feit aen de amerikaensche dagbladen ontleend hebben. Zulke excentriciteit is slechts in Engeland of iu de Vereeuigde Staten toegelaten Eeu peerd had honger, op een der bietste foiren van Utrecht, en maekle zulks op zyne wyze zynen meester bekend, die aen de voelen van hel beest eeu roggen brood legde. Een arme straetbengel beslaerde bedrukt dil schouw spel hy ook had eeuen peerdeiihonger, en hy overwoog de verscliillige gevolgen die dezen ziekelyken slaet voor hem en voor hel beest heelt. Hy verstoutte zich dan een stukje der welopgedischte lafel van den draver le nemen. Het dier gebaerde zulks niet te zien; maer een min menschlievend wezen dan het beest, de tnenscb, ver mits men hem by zynen naem moet noemen, de eige- naer van *1 peerd, gaf hel kind een pak slagen. Op dil zigt is 'i volk op den man gesprongen, heeft drie of viermael de door deu slraelbengel ontvangen slagen verdubbeld, en druk den uitslag op den rug geschreven van dezen die ze had gegeven. Zonder de lussch< nkomst der policie, zou de meester van ’i peerd niet levende naer huis gekeerd zyn. Deze zaek, zeggen de hollandsctie dag bladen, heeft geheel de stad in rep en roer gesteld. Hy kwam van Paryt. Een fransche boer, die nooit met iets te doen gehad had dan met beesten, velden eu vruchten, was laelsl naer Parys gegaen om de tentoon stelling le zien waer men toch zooveel wonders van ver- liaelde. In zyn dorp terug gekomen, ondervroeg hem ieder om het meest Hebt gy dil gezien? Hebt gy dat gezien? Hebt gy den Keizer gezien? Toch niet, zei de boer, wel juist niel den Keizer, maer zyne woning, de Tuilerien. Eu boe vondl gy dal?» Oh| allerschoonst, als woonst; maer de Keizer, dunkt my, is een arme duilsch. Hoe zou dat? De boer neigde zich digi by de oor van den anderen en fluisterde bem loe Onder ons gezegd en gezwegen, ik geloof waerlyk dal de Keizer niel ryk is. Hy heefl geen enkel pyhje mest op zyn voorplein; leef dan al, en kweek uwe kinderen! Vcrhael eener xegeprael. den ladende. Het is geen geringe troost wanneer men bedenkt, dat hoe de indringer ook voor een oogenbiik moge bloeijen, bel hem toch titel kan gelukken den mensch langen tyd le misleiden. Hoe velen slagen er iu om zich eenen korten, voorbygaemleu naem le verwerven, die naderhand weder lol oneer eu vergetelheid vervallen. Dil is voornamelyk waer met hen, die geneeskundige bekwaemheid voorwen den, eu die, iu eene eeuw waerin er zoo vele zieken zyu, beproeven zich in hel vertrouwen van bel publiek te dringen en hel le bedriegen met hunne gevaerlyke middels. Wy moeten bekennen, dal loi'ii wy over eenige jaren voor hel eerst hoorden van de algeineene beroemdheid van professor Holloway, wy zyne verhevene aenspraken wan trouwden en ons eene meerdere scherpzinnigheid toe eigenden, waerdoor hy ons oordeel niel zou kunnen ver schalken. Ten nederigste vragen wy hem nu vergiffenis voor dil onregtveerdige verwyl. Eene nauwkeurige studie van zyn stelsel overtuigde ons, dal wy ons inderdaed be drogen hadden, en dal de wereld, om hem regl te doen wedervaren, he.n oumiddelyk onder zyue eerste weldoeners zou rangschikken, zoo als nu zeker later zal gebeuren. Hy heeft het geheim der mensclielyke kwalen opgelosl en bewezen dal alle geneeskundige behandeling, van Hunter af, op valsche grondslagen sleuul. Jeuuer bragt geen grooler omkeer le weeg, in de wyze om de kinderpokken le behandelen, dan Holloway gedaen heeft in de genees- eu heelkunde van deu legetiwuuidigen tyd. Het mensche- lyke bloed is niel slechts eeu eenvoudig vocht, dat zyn loop neemt door de aderen en dal mets meer dan de gewone eigenschappen der andere vochien heeft. Hel is, hoe men zich ook over dit beweren verwonderen moge, Leven. Om korl te zyu bel is hel leven iu deu mensch, alle oliysiologische kwalen, zoo als indigestie, gebreken aen nieren, lever, har longen, uiaeg, alle onzuivere za- menhoopingen in bel ligchaem, en een groot gedeelte der uvererfelyke eu iulieemsche ziekten hebben bunnen oor sprong in den onzuiveren toestand van liet bloed. Zuiver dat eu houdt hel zuiver, en geene ziekte kan hel stelsel verzwakken of zelfs aenvalleu. Deze schoone ontdekking heeft aen Holloway’s naem zulken luister bygezet, dat deze zelfs den roem van helden staetslieden eversebrydt. ’Washington Commonwealth. -—OM ini - -1 i -- Koperen munt van 5 en 1O centiemen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2