N« 11. 14 Maert 1869. Drie-en-twinligsle jaer. Dixminle, De SenaeL Zondag, HEID. ■■■Li irt te i) de j der lend» yn wil welke ills in ft Ver een e inneer ten de In de Kamer wordt de wetgeving gediscuteerd betrekkelyk hel opmaken der kieslysten en de tus- schenkomst.in deze zaek,der beslendigedepulatien. Degenen die gemeend hadden in den Senaet een onweer te zien ontslaen, zyu io hunne verwachting bedrogen geworden. la zitting van maendag is enkel een feuilleton petitiën onderzocht, waerna er vastgesteld is ge weest dal de wet ter afschaffing van den iyfad«aug;, iti Killing «au eotordag hi do KadlCf ^CSltiCDCl, l)Cl eerst op hel dagorde zou worden gebragl. Ook oog, Op Voorstel van M. Forgeur, wierd het wetsoptweip over het budjel van jnslicie uaer de kommissie lol onderzoek verzonden. De vyf ministers waren in de zitting aenwezig, en de tribunen waren opgepropt met volk. Van den kant der ministerieeleu was’t alleen M. Albétic Du Bps die afwezig was. In zittingen van dingedag, woensdag en don derdag heeft, in de eerste zitting, de algemeene diskussie van het budjel van justicie plaets gehad; in de twee volgende is de dicussie by artikel be gonnen. liet budjet, eersl verworpen met 25 stemmen legen 25, wierd in zitting van woensdag gestemd met 32 stemmen tegen 28. Er ontbraken slechts twee leden, een liberael en een kalholyk. By hel begin der zitting van dingsdag heeft M. Bara getracht de leden te doen verstaen, dat de verwerping van zyn budjet zyn ontslag in ’t geheel niet leu gevolge moest hebben, doch de heeren Malou en (FAuethan hebben zulks maer te duidelyk bewezeö. r S3» 'T BOTEF.KUIPJE a 11 wakke evalli- oud, ■riddel eueesl i I BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilgendykstraet, N» 30. Voor elk afzonderlik num mer, 12 centimen. it ge- aeg en ikwyls erbare teg te ten en ng van apo- won- ezond- jrofd is id van den by Pillen, ds van bragte stellen kracht ■iking. I;te. rekend onder- voor- lever- s geen schat- onge- e ver- kkelyk edelyk lallen. iouwd ttend- lyk is. away’s maeg vuur chi en r zyn. bekend ilhma, rslop- roode oortcn rheid, noroï- leere /raed, aen- aerd. voegd. cl., >r den eesor ekten, g te- m, het uid ett jodeui dische den Raed zoude byeen geroepen hebben om dergelyke ge schillen te vermydeu; dat hy thans in hel zelfde geval was met de leden der bestendige Deputatie die hem ecnc buitengewone byeenroeping by dringendheid gevraegd hadden, en dat hy zonder tegenstand deze byeenroeping gedaen bad. Hy herhaelde nog eens ware ik in de plaets van den Burgemeester geweest, ik zou ook aen uw verzoek voldaen hebben. Nu, op de kwestie van het alignement-plan van hes huis van den heer Vanhoutte, Vraegue i.7 ...v.uni de Raed zoolang gewacht had van hiertegen te reklameereu, lerwyl hetzelve reeds zeven maenden was goedgekeurd? Wy hebben hierop geantwoord dat de Raed hiervan maer kennis bekomen bad in de maend november II. dooc eene petitie van eenige inwoners, aen hem gezonden, en door hel aenbieden van een plan door voornoemden Van- houllc, vergezeld van eene kwytancie van aenkoop van circa veertig meters grond op de Groote markt, tusscheu den voorgevel van zyn woonhuis en den groeten weg. Dat de Raed zoo aenstonds deze zaek ter onderzoek der Kommissie van het betwistbare gezonden heeft, welke besloten heeft dat, zoo niet hel alignemeot-plan, hel be waren van stads eigendom in de regten van den Raed kwam, en dal er hierop onmiddelyk eene briefwisseling mei het goevernement is geopend geweest; dal het regt van eigendom van dezen grond, tusscheu bel goeverne- menl en de stad, betwist zynde, men niet kou veronder stellen dal men hierop zoude laten bouwen hebben, tot dal deze zaek gausch was besloten en vereffend. En voor wat den visa aenging door den heer Burgemeester op het plan gegeven, dat de Raed er niet van geweien had dat nog ledent veertien dagen, op eene ondervraging in den Raed gedaen, de heer Burgemeester geantwoord heeft dat er geene plans van den bouw Vanhoutte voorafgaendelyk hadden voorgedragen geweest, en dal voornoemden Van- houtte zich regtstreeks by de administratie van bruggen eu wegen begeven had om hel alignement-plan te bekomen, zooals het thans aengewezen is; dat het maer in eene der laetste zittingen van den Raed is geweest, dal dit plan met den visa van den heer Burgemeester ter tafel was gebragl; dal alsdan de heer schepeue Rembry zegde dal hy nooit zyne goedkeuring aen dit plan zoude gegeven hebben. De heer Goeveroeur deed opmerken dat dergelyke plans aen den visa van de Communale administraiieo ge- woonlyk onderworpen waren, en dat deze visa als eene goedkeuring aenzien was. Dat zy uit naem van 'l Schepen- kollegie gegeven was, die hierover beraedslaegde. Ik deed opmerken dal er hiervan geene beraadslaging op het register der deliberatien te vinden was, dat er twyfel be stond of de heeren Schepenen hunne goedkeuring aen dit plan zouden gegeven hebben. De heer Goeverneur vond dat de zaek belangryk genoeg was om opgeschreven te worden, en dal de lieer Burgemeester geen visa kon ge geven bebbeu zonder het Kollegie te raedplegen. De heer Goeverneur heeft dan den bureel-overste doen roepen, die verscheide stuks heeft nedergelegd waer- op wy de uitleggingen gegeven hebben welke ons gevraegd wierden, zoo over de versebillige plans als over de klagten welke er legen gedaen warenten dien gevolge heeft deze hooge ambtenaer ons beloofd de zaek nauwkeurig te zullen onderzoeken, en wy hebben ten 12 i/i ure ons afscheid genomen. INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Het Boterkuipje verschynt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in half blad. ‘7’ De Kamer. Na nog eenige woordenwisselingen tusschen eenige leden, wordt hel proces-verbael algemeen goedgekeurd uitgeno men door den heer burgemeester, die verkiaerl hiertegen zyne prolestatie te behouden. Hel incident gesloten zynde, gaet men over tel de dag orde, ie weten Eerste zaek Bouw J.-R Vanderhcyde, Kleinendyk. (De diskussie hierover zullen wy in ons volgend nummer mededeelen). Tweede zaek aen het orde van den dag is Alignement strael molenwal Vanthuyne. Het Scbepeu-kollegie stelt voor, hel plan laetst door den heer Dehoou, kommissaris van wegen te Veurne, welke met hel onderzoek en rectificatie van hel laetsl aengeno- men plan door den Raed is belast geweest, in beiaed- slaging te leggen. De leden der Kommissie, WOETS. B. VERWILGHEN, Verslaggever. Dixmude, den 12 maert 1869. Openbare zitting van den Gcmeenteraed, van Vrydag, 12 Maerl 1869. Alle d« leden zyn aeuwezig; alleen de heer schepen Parel is afwezig. Er wordt lezing gegeven van hel proces-verbael der laelste zitting, hetwelk ua eeltige ligte veranderingen goed gekeurd wordt alleen de heer burgemeester verklaert dat hy hetzelve piel zal goedkeuren, om dal hel slrydig is met deii grond der gemeeute-wet. DeJteer Delahayë vraegt wat zulks wil zeggen Slrydig niet den [.rond der gemeeute-we<, en de heer Vacdeu- bttssebe, welke de redens Zyu die den heer burgemeester bewegen oiu het proces-verbael niet goed te keuren. De heer burgemeester. Om dal ik hel zal doen breken en de zitting doen vernietigen? De heer Steverlynck. Welke zyn de motieven waerop de heer burgemeester zich steuul om de zilling van vrydag laetsl te doen vernietigen. De lieer burgemeester. Ik weigere volstrekt de mo tieven hier voor den dag te brengen. De heer Vandenbussche, ’i Ware inderdaed tnoeijelyk zulks u doen, wam eeue uer vooraleer de zilling die moei vernietigd zyu, ging beginnen, zyn ze per telegram uaer Brugge vertrokken. De heer burgemeester. Gy hebt u hier vergaderd zonder door my, uw President, weitelyk byeengeroepen geweest te »yn ik had daervoor den tyd niet, gy weel waervm? frfe heer buryemeeslsr gimi) waerover (hy hoest) WIER niemino WESSCiiT hem proficiat.... daermu (met eeue verhevene slem) zal ik alles doen breken. De heer Steverlynck. De weigering van den heer d/’irgemeester om deu raed byeen te roepen verwondert wiy minder dan de afwezigheid zelve van den heer burge meester iti deze zilling waer er eeue zaek vau zoo hoog belang op handeu was, dal iedereen de maetregelcu wcuschte te kennen die het goevernement zoude genomen hebben dm zich te verklaren wegéns de versebillige klagten die legen den bouw Van den heer Vanhoutte waren gedaen. Veiders vraegt de beet Steverlynck wacrom de heer bur gemeester weigerde openbare zitting te houden en de vraeg leu dien einde door de leden van den raed niet heeft iu- geslaeu? Wanneer de heet schepeue Rembry zich eersl by deu heer burgemeester begaf om hem le vragen eeue open bare zitting ie houdeu. weigerde hy; eeue tweede uittel by iieiii gaeude om hem te Verzoeken, op Zeuvraeg vaneen derde dei leden, hel houden eener uiting toe le staeu, weigerde hy daertpe zyu liaudleekeiieindelyk M. Patel zulks gevraegd zynde, zegde deze zich niet le verzetten legen bei byeeuroepeu van den raed. Waerom voldeed dus de heer burgemeester niet aen het hem gedaen verzoek, dewyl er slechts kwestie was van in die zitting eene depu tatie te benoemen die zich by den heer goeverneur moest begeven om nadere uitleggingen nopens de zaek bouwing huis-Vanhoutte te bekomeu. Doch de heer burgemeester zulks wetende of veronderstellende, was farceur en mysli- firaleur o<» detikc» dal, met geene zitting lo® slaeu, er ook geene deputatie by tien heer goeverneur zoude kunnen gaen hy heeft dus geineend ons le mysti ficeren zoo als hy overigens de kommissie der hospicen heeft gemystifieerd iu de zaek van hel nieuw te bouwen hospilael, en ook geheel de stad gemystifieerd heeft, wan neer hy, om redens aen hem bekend, belettede het proces- verbael op te maken der zitting van hel Schepen kollegie, 17 jmiy 1868, toen hy zyn tnysierieuzen visa stelde op het plan der administratie van bruggen en wegen, visa welke hy in hel geheim gehouden heeft tot over veertien dagen, en welke visa M. Vanhoutte alle regt van bouwen beeft vergund, uieltegenstaende hy, burgemeester, dit zoo veel keeren in vollen raed heelt afgeloocheud als hy er uitleg gingen over gevraegd wierd. De heer Burgemeester. In de zaek bouw buis- Vauhoutte is er kwestie van 'i alignement. De heer Steverlynck. Er is geen kwestie van het alignement, maer wel van eene prolestatie tegen de wille keurige handelwyze van den heer Burgemeester. De heer Vanwoumen. In zake van alignement heeft de administratie van bruggen en wegeu het regt niet builen de lyn te gaen. In 1844 is haer door de stad een regt van passagie, op eene breedte van 9 meters, toege- staen geweest, maer dit regt van passagie besluit niet in zich een regt van eigendom. 'T is dus de beer Ghyselen die de gebroken potten zal betalen. De heer Steverlynck. De heer Burgemeester zou geern de zaek van bares waren grond aftrekken; er is hier geen kwestie van alignement maer van 't fixeeren van 'l alignement; byzondere personen van stad hebben ge- rektameerd tegen die fixatie van alignement; met veel meer reden had de Raed regt om tegen hetzelve te reklameereu. De heer Delahaye. Ten anderen is er geen commodo noch iucommodo gedaen geweest voor deu bouw huis- Vanhoutte. De heer Steverlynck. Ik houd eraen dal in't proces- verbael ingeschreven worde dat ik my verklare voor hel houden der laelste zitting; dal ze nu, om een fanlaisie- gedacht van den heer burgemeester te voldoen, gebroken of niet gebroken, gewettigd of uiel gewettigd worde, de deputatie is genoemd geweest, de demarche gedaen, de antwoord van deu Goeverneur is gegeven, en wy hebben onzen pligt gekweten ten opzigle onzer ingezetenen wat kan er nu nog vernietigd zyn? Hierop vraegt de heer Verwilghen hel woord en geeft lezing van bel volgend verslag Mynheeren, de Kommissie, welke gy in zitting van 5* dezer genoemd hebt, heefl hare opgelegde taek des anderendaegs volbragt. Twee harer leden, de heer sekretaris Woets enden verslaggever (de heer Steverlynck ous niet kunnende ver gezellen), zyu om 11 iU ure voormiddag by den beer Goeverneur der provintie in gehoor ontvangen geweest. Ik heb aen den heer Goeverneur laten kenuen dat wy van wegens den Gemeeule-raed belast waren, om te vragen of hel goevernement reeds maelregelen genomen bad of stond le nemen aengaende de klagten welke er gedaen waren, zoowel door een groot getal inwoners onzer stad als door den Raed zelve, tegen den bouw van den heer Vanhotitte-Delacauw, waervan men de grondvesten kwam le leggen Deze hooge ambtenaer heeft ons geantwoord dat hy eene depêche kwam te ontvangen van den heer Minister van openbare werken, ten welken gevolge hy reeds den zclven morgend eenen brief toegestuerd had aen den hoofd-ingenieur der provincie, om de bouwing van sieur Vanhoutte niet te laten aenvangen tot verder order. Hy voegde er by dal hy ons verwacht had, en gaf ons aen stonds lezing van eenen telegram van onzen heer Burge meester, by welken deze aen den heer Goeverneur vroeg als de Raed mogl vergaderen zonder door hel Schepen- kollcgie byeen geroepen le zyn? De heer Goeverneur vroeg ons hierover eenige uit leggingen, welke wy hem gegeven hebben in den zelven ziu als in hel verslag welk gy komt le hooren aflezen. Hierop heefl de heer Goeverneur gezegd, dat hy de geschillen tusschen den heer Burgemeester en den Ge- ■ucenle-raed zoude onderzocht hebbenmaer ware hy in de plaets van den Burgemeester van Dixmude geweest, hy

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1