I van I d« l Ziedaer den slechten kant der nieuwe wet. Dat de belanghebbenden dan zorgvuldig de kies- hsleo nazien welke thans uitgeplakt zyn. door een opstandeling geworpen, had doen algaen. Een gendarm door de menigte omringd, is van zyn peerd getrokken, en is erg gekwetst in een naburig huis gedragen. Bru dlril «yi Dc Kamer heeft zaterdag de algemeeoe beraed- slaging geëeiodigd over hel budjel vau builen- landsche zaken. Itoi gev gee ove II aen en mat gek D Er heel ner> nocl vis zet de ha De Burgemeester van Frameries, die de werk* stakers wilde vergezellen om hun te beletten nieuwe werkstakingen te verwekken, wierd melde dood bedreigd indien hy niet aenstonds terug* keerde. Hy was gedwongen' voor het geweld te wykeu. lyke schikking te geraken, doch alles was vruchte loos. Zy moesten naer den koer van den koolput llenri-Giiillaume trekken. Hel was toen 9 ure ’s avonds. Alstoen vielen de oproermakers de poorten aen en wierpen eene menigte steenen. De gendarmetie deed den eersten aenval, zonder van hare wapens gebruik te maken. Ongelukkiglyk wierden de gendarmen ten getalle van 15, slechts op eenen steenregen onlhaeld en zy moesten terug trekken. Deaenvallen der opstandelingen wierden heviger en de gendarmen moesten eenen tweeden uitval doen, en ditmael mei den blooten sabel; het grootste gedeelte der gendarmen heeft wonden bekomen, de luitenant Philipparl is gekwetst, door verscheidene steenen die hy op hel hoofd ontvan gen heelt. Een gendarm wierd den schouder In de gemeenten waer de burgerwacht niet in werkelyken dienst is, zal er op zondag, 9 mei aenslaende, overgegaen worden tot de kiezing van alle officieren en onder-ofliciereu der kompagnien, uitgezonderd den serjant-majoor. liet Komiteit der onafhankelyke Liberalen van de stad en bet arrondissement Dixmude bestael thans uit een twee honderdtal leden. Geen enkel lid heeft, by gelegenheid der laetste vernieuwing van de leden van 'l Bureel, zyn ontslag ingedieird. Het getal der leden dezer Associatie was nooit booger dan hel tegenwoordig is. By eenen aenval, door de soldaten legen de op standelingen, kwam een twintigjarig meisje voorby dat aerdappelen moest gaen planten. De ongeluk kige hield by den grooten weg een oogenblik stil om te vernemen wat er gaende was, en ontving een kogel door hel hoofd. De rampzalige viel néér, als door den bliksem getroffen, om niet meer op te staen. Seraing, zaterdag 10 april. Ten gevolge der tooneelen van gisteren en in tegenwoordigheid van de houding der werklieden, deed de burgemeester, M. Kamp, versterking komen. Drie bataillons, twee van het eerste en een van het vierde linie-regiment in garnizoen te Luik, wierden naer Seraing gezonden, waer zy ten 10ure *s avonds aenkwamen. Reeds van 6 1/2 ure was de rue du Bacdoor eene ontelbare massa werklieden en vrouwen overdekt, welke schreeuwden en schuifelden; naermate de avond viel, wierd hunne houding dreigender. Men begon met steenen te werpen, op het geschuifel volgden de bedreigingen Ter dood! dat men hen vermoorde! riepen eenige woedenden. Vruchteloos poogden de burgemeester en de hurgerlyke overheden de muiters aen te manen zich te verwyderen, terwyl zy hun de gevaren deden voorzien waeraen zy zich blootstelden; dit hielp niet en alles was vruchteloos. De volksmenigte vermeerderde en hare houding wierd al meer en meer vyandelyk en bedreigend. M. Dubois, piokureur des Koniugs, deed de drie gebruikelyke sommatien. Op elke sommatie volgde een tromgeroffel; op ieder derzelve antwoordden de muiters met uil- jouwingen en het werpen van steenen. Alstoen bevool kolonel Van Laelhem de charge; de rydende artilerie stond regts en liuks aeu het hoofd en wierd door de infanterie en de gendarmen ondersteund. Een schrikkelyk gevecht greep toen plaets. De weg was in eene byna volkomene duisternis gedompeld. Twee straetlanleers, aen den ingang van den smeltoven geplaetsl, wierpen hun akelig licht op dit tqoueel. Gedurende 10 minuten hoorde men niets meer dan gescbieeuw van smart of gramschap, hel hinniken der peerden, het gekletter der wapenen, bel gebots der geweerkolven, hel dof gerucht der sleeueu en andere voorwerpen welke uil de omrin gende huizen en van de daken geworpen wierden. Daerua scheen de siraet verlaten te zyn. De soldaten keerden naer den smeltoven terug. Hunne houding, hunne verscheurde uuifermeu, de afge rukte epauletten, de gebogene baijonnetten en vervolgens het bloed, hetwelk aen hunne wapenen kleefde, bewezen waer al te veel dat de worsteling verschrikkelyk moest geweest zyn. Ziehier wal reden men onder andere opgeelt voor de werkstaking. Volgens de reglementen moet een puddleur per dag ten minste 8 charges of chaudts leveren. Dit gedaen zynde mag hy heen gaen, omdat dit werk zeer vennoeijend is. Zelden doel een werkman meer dan die 8 charges. Nu onlangs wilde men die 8 op 9 brengen, en men verbood aen de werklieden de ateliers voor 6 uren des avonds te vei laten. Dit nieuwe reglement wierd des te slechter ont vangen, daer de vermeerdering van werk gepaerd ging met eene vermindering van dagloon, eene vermindering van 25 centiemen per 1000 kilos gefabrikeerde stoffen. Eenige mindere maelregelen (verplichting van op het dagloon den prys der lederen schorten en menoltes, welke voor hel werk dienen, enz. te nemen), volledigden het misnoegen der werklieden, en verleden donderdag ten 6 uro 's avonds kwamen zy in opstand. Men heeft in de nabyheid der myn Henri-Guil- laume een soort van helsch machten geworpen. Het was eene blikken doos ter lengte van ongeveer 35 centimeters en opgevuld met poeijer ensteeueo. Gelukkiglyk is hel deksel by hel vallen losgesprou- gen en niemand is gekwetst. Andere berigteu melden dat de werklieden Cockerill 65 centiemen verhooging, met een uer werkens minder, gevraegd hebben. Een professor der gemeente-school van Verviers komt te sterven als vrydenker en zonder Kerk of priester begraven te worden. Men heeft de jon- gebroken door zyn eigen karabyn dat een steen gelingen der school die solidaire begraefnis doen 1 ---------j..i. - 1-4 -f— bywoueu en een andere onderwyzer heeft op het graf den lof van den overledene uitgesproken, waerin onder andere gezegd wierd dat de overle dene opgevoed gelyk velen in den katholieken godsdienst, er de grondstelsels van verwierp die tegen zyne rede streden, en zich van de vooroor- deelen wist te ontmaken waermede men zyne kindschheid in slaep gewiegd had. En nu, wat opvoeding moeten toch de kinderen ontvangen die zulke lessen van zulke meesters aenhoorenZiel men waer onze liberalers naerloe willen met een onderwys waer den godsdienst uit gebannen is! Zoo als blykt nil de tydingen uit de verschillige landen en gewesten van Europa ontvangen, is het jubelfeest van Z. H. Pius IX overal met zooveel godsvrucht als overtuiging gevierd geworden. Het getal geloovigen die door de geheele kristene wereld op dien dag ter H. Tafel zyn genaderd, gaet alle verwachting te boven, hetgeen bewyst dat hel Geloof nog levendig genoeg beslaet, opdat de vyanden der Kerk niet zoohaesl haren ondergang zouden zingen. Ziehier eenige byzonderheden nopens de wan orders welke aldaer hebben plaets gehad Seraing, vrydag 9 april. In hel geslicht Cockerill te Seraing is er gisteren avond eene werkstaking uitgeborsten die zich tol verscheidene gestichten beeft overgezet. Rond 6 ure hadden de opstandelingen de wel- tneenende werklieden belet naer de putten te gaen. De burgemeester, de prokureur des Konings en de arrondissements kommissaris begaven zich meermalen ouder de menigte om lot eeue miune- Onlusten tn den Borinage. Frameries, vrydag, 16 april. Gisteren morgend hebben drie duizend werk lieden, komende van Quaregnon, Jemmapes cu Ceustnes, zich overgeleverd, om 10 ure, aen wan- ordelykheden te Framelies. Zy hebben de troepen aengerand die des mor- gends aeugekomen waren. ’S middags heelt men op hel volk geschoten. Hel peloloDS-vuer heeft de dood veroorzackt van eenen persoon en wonden aen een twintigtal anderen. Ouder de gekwetsten noemt men L. Luton van Jemmapes, die door drie ballptt aen den regler arm eu aen de borst getroffen is ge worden; Fr. HaJIez van Ceusmes, die een bal iu den linkerarm heeft ontvangen; Duquesnoy van Jemmapes, geraekl door eenen bal aeu het hoofd; L. Dulrasue van Frameries, getroffen door eenen bal in den buikJosephine Adem van Frameries, bal langs de bil ingedrongeu en boven deu knie uilgevlogen. Sedert zyn er twee overleden. Eenige gekwetsten zyn naer het gasthuis van Frameries overgebragl, doch anderen, de regler- lyke vervolgingen vreezemle, zyn naer hunne woning terug gekeerd. De rouw heerscht te Fra meries en de spanning is er groot. Men vreest voor nieuwe voorvallen, want die gemeente scbynt het vereenigingspunl te wezen der werkstakers, die aldaer, uil de naburige plaetsen, in benden toekomett. In de koolmyn te Buisson, onder Hornu, zyn gendarmen te peerd aeugekomen op hel oogenblik dat de werkstakers zich bereid loonden om de koolmyn aen te vallen. De muitelingen wierden omringd en lwee-eu-lwinlig hunner wierden aeu- gehouden en naer Bergen overgebragl, mei deu trein van 12 ure 30 m. De kompagnie pompiers van Grand-Horuu is te voet en trekt de wacht op. Byna het gansche garnizoen vau Bergen is op dil oogenblik in de Borinage verspieid. Een ba- tailjon infanterie heelt zaterdag noen Brussel ver laten om er zich naerloe te begeven. «■u I aeu vot sell hoi MO L)U ar’ rei Ut ;L'« La 5 n bui int vo bc on UK ve hi< <8 Val <iei lis p01 G sten Pull VOO Jein lied van dal zal nie sch yze de Bu eer 55 kir I iuli »l« hli dti dai w.i kasteel op voorband eens kwam afspieden, om het aen- alouds te kunnen aeu vallen. Wal schrikkelyk nieuws!... O God help my, be scherm de myiteu T is juist om u te beschermen dat ik gekomen ben, herhaelde diehard, ik heb ze welen te bedriegen om naer hier te komen als bespieder. Aeustouds moeten zy weten hoe alles bier staet. Maer Richard riep de graef. Versla wel, lieer graef ik zal hun vee) zeggen, hun bedriegen en misleidenmaer na deze waerschouwing kunt gy uwe vuurtuigen neuten, er is geen gevaer meer. 'T is voor u dat ik gekomen ben, u wil ik helpen. Bus, om ii ure komt de bende af; ik zal er ook zyn, want zy rekenen incest op my daer ik het kasteel ken maer is er geen middel uiu een poortje open te laten langs waer ik hy u kan binnen sluipen Zy zullen zien dal ik ze bedrogen heb en my willen vermoorden. Richard gaf den graef nog eenige inlichtingen; er wierd besloten dal er achter den eersten wal twee wachten zouden staen om hem langs eeu poortje binnen te laten, en deze hem desnoods zouden beschermen. Nu moest de graef zyue familie en vrienden waarschou wen, alles schikken, de uoodige bevelen geven, vele en groute voorzorgen nemen. Itichard nam dus afscheid van hem; zy wenschten elkaér eeu spoedig wederziet!, en de jongeling keerde naer den tvoverskuil terug. ft Vervolg hierna). Wanorder* te Seraing en ia den Uorinage. afschuwelyke rnanuen aengerand. Zy spraken Reen woord, maer leidden my verre iu liet bosch lot aen eenen kuil, eeu rooversnest. ’T was daer hunne woning. Wal zy ui«t uw peerd gedaen hebben, heer graef, weet ik niet; maer zy hielden my by bun, en ik wierd baenstrooper. Be graef kon zyne verwondering niet bedwingen, maer Richard zegde dal hy haestig moest voortspreken. Hetzes, heer graef. vervolgde hy, sedert dien heb ik menige slechte daed bedreven, omdat ik bang was door ben vermoord te worden. Maer de vrees der dood zou my dezen nacht geen werktuig iu hunne handen gemaekt hebben; ik wilde de oudaukbaersle, de ellendigste aller stervelingen niet zyn door mede te werken in de plunde ring der goederen, misschien iu de moord van uiynen ouden weldoener, van u, heer graef. De graef was verschriktMaer Richard, riep hy uit, wat komt gy my vertellen. Lael my voortgaeu, heer graef. Ja. reeds eenigen lyd was het by de bende besloleu uw kasteel aen te randen, alles te pluuderen. En haddet gy of de uwen weérstaen, de roevers zouden ook voor moord en bloed niet geschrikt hebben. Gy ziet w. l, heer graei!.... De graef luisterde aeiidaeblig en roerde niet. Welnu, 'l is d- zen nacht dien zy gekozen hebben om op uw kasteel af te komen. Geheel de kuil is in leven en beweging, ladders eu koorden liggen gereed, de messen zyn geslepenalles is bereid. De oversten hebben raed gehouden, ik zelfs heb hun doen gelooveu dat ik bel

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2