*013 te on be ve schrikken voor uwe coflres-fort, gy allen liberale Crésus H der hebl spui wen ei tR aeu! 1 mu kot 18’ 3 id. -I van 3 id. J berl van hunne respectieve bisschoppen vaslgesield, de gestelde voorwaerden volbrengen. Deze jubilé is afgekottdigd, opdat al de geloo- vigen zich met een zuiver hert in het gebed zouden vereenigen, ten einde den goddelvken zegen over de werkingen der vcreenigde Kerk al te smeeken. ilen weet met wat groote en verwonderde oogen bei publiek, en ook de Kamer, de rekening van 75,000 franks zag, ter vergoeding {der begra feniskosten van onzen kooiuklyken prins. Er waren op die nota inderdaed peperdure kosten... De ceuirale seklie heeft de zaek onderzocht, doch hel resuliaet vau dat onderzoek heeft niel veel le beleekenettzy heeft de honorariums vau tien bouwmeester mei 504 fr. 26 centiemen wy be wonderen de centiemen ingekort, en de mi nister heelt afgezien van de vraeg vau 5,000 fr. voor onvoorziene kosten. Alzoo zullen de begraveniskosten, in plaels van 75,000 fr., beloopen tol 69,495 fr., 74 ct. de centiemen mogen nooit ontbreken, dal geeft een aenzien van ontwyfelbare eerlykheid... De Echo du Parlement meldt dal M. Julius Bars, minister van justicie, zyn ontslag heeft gegeven in handen des Konings. Z. H. Pius IX komt eenen apostolyken brief toe te sturen aen al de geloovigen derkatholyke wereld, by welken by ter gelegenheid van de aeuslaende algemeene Kerkvergadering, eenen vollen aflaet in vorm van jubilé verleent aen alle geloovigen die te Bomen wonende of de stad Romen bezoekende, zich gedragen naer de voor schriften van den apostolyken brief. Den lyd om dezen aflaet te verdienen loopt van 1 Juny aenstaeude tot het sluiten van hel Concilie, dal op 8 December te Romen zal bteenkomen. Ook door diegenen dié buiten Romen zyn, kan de aflaet verdiend worden, mits zy in den lyd, door Wy vinden in de Gazelle de Lie'ge de volgende inlichtingen, welke ons doen zien hoe waer hel is dal de ministerieele party de eeiste schuld is der wanorders vau Seraing Seraing is de eerste gemeente van het Luikschc die zich door de aenslokingen der werkmaus- associalie, gezegd de Internationale, heelt laten meeslepen. Dit verwondert ons niel. Seraing. die een der voornaemste nyverheids- centrums is, is ook een van de bolwerken der goddeloosheid hel is in hel bisdom der belgische vrydenkery eene der dekenyen waer de invloed van deu priester en het katliolyk geloof minst toegang vindt en minst magtig is om de bedorveudste denkbeelden vau hel socialismus le bestryden. Te Seraing heeft de bevolking zonder de minste verwondering, de menigvuldigsle en schandaligste trancma^onsche en solidaire begra vingen bvgewoond welke ooit hel land bedroefd hebben; zy doel zich in de openbare raedsver- gaderingeu vertegenwoordigen door mandatarissen der goddelooste liberatery, die maer welsprekend zyn om er den openbaren spol te dryven met den catechismus; zy zond er zelfs dien ongelukkigen jongeling, bezweken in T schandael, en op zyn sterfbed legen den priester en de verzoening met de Kerk, bestreden door eene vrouw die de zyne niet was. De goddelooze liberalery heeft op dien grond talryke en diepe wortelen geschoten met zorg gekweekt en onderhouden, is zy er snel opge groeid, heeft er zich magtig ontwikkeld en welhaesl bedekt met den bloesem van hel radi calism, die altyd de voltrekking en dekrooning dier ontwikkeling is wal wonders dan dal by den eeersten rukwind, er revolulievincliien in over vloed van dien liberalen boom gevallen zyn! Seraing bezit eene liberale associatie, en nog iets slechters om legen geheel de samenleving de princiepen van oproer en regeringloosheid toe le passen welke hel doctrinarism maer toepast tegen de godsdienstige samenleving alleen, is er te Seraing een radikael gazeije verschenen, dal met den meesten iever ondersteund wordt, natnelyk de Réveil. ’T is dit bladje, zoo gretig door de werkklas gelezen, dal ten allen tyde den warmsten voor stander en verspreider is geweest van de denk beelden der fnternalionale en heden de moniteur der werkstaking is geworden. In zitting der Kamer, van gisteren, is het budjet van binnenlaiidsclie zaken en bet budjet van jus ticie gestemd geworden, bet eerste met 71 stemmen tegen 4, hel tweede met 59 stemmen legen 22. Dingsdag aecstaende begint de disknssie vau hel wetsontwerp op de militie. Hel gerucht loopt flat minister Bara zyn ontslag van minister van justicie zal geven, ten gevolge der verwerping door den Senaet van het miuis- lerieele wetsontwerp op den lyfsdwaug. 00 lOUi Totael, te B D K O l te C A 1 Mei. en v 5 id. - Reit 81-00. 15.808-12. 168-00. 3 Mei. 1 d 4 id. - Pet 35,914,88. 15,518-65. 4,790-00. 5,100-00. 3,241-40. 1,858-00. 5,062-72. 305-55. 110 de ge vomli getydi herwi die le bet k kwale oin di ohdét eetiiy Pillet K*n. itigei spui orpt 091 t uc ma halve rayl niet al te wel op myn gemak, door een levendig gesprek trachtte ik die ontsteltenis sen myneu gezel le verduiken, en iiacruiate wy voorderdeu, verdween myne vrees, zoodanig dal ik my inbeeldde dat de gevaren van dit oord sterk overdreven warenuoglans wy waren steeds op onze hoede en hielden voortdurend onze geladene pistolen legen allen atnval in gereedheid. Eindelyk ge- raekleu wy ongehinderd huilen het woud. Zoobacsl wy op den grooten weg waren, kon ik my niet onthouden van uil le roepen Hewel, Pier, men heelt ons niel opgeêten, gelyk men bet ons deed vreezen, nu zyn wy toch in veiligheid. *T is niel geheel zeker, hernam Pier, wy znudeu nog wel iels aensloulelyk kuuutii vnliuoeleu. Ik lachte met zyue vrees en, uiyn peerd op ‘t draven stellende, verzocht ik hem my te volgen. Op een vierde niyl afstand van het woud, aen deu omkeer van den weg, vonden wy eeue herberg die iets beiers beloofde dan gewooulyk onze buiten herbergen schynenhet was my aengenaeui er een weinig le kunnen ruilen an eenige ver kwikkingen le nemen. Wy hielden stil, een kleine jongen leidde ons uaer deu peerdenslalterwyl Pier Zich mei du peerden bezig hield, bereidde ik my om langs eeue deur, die op den grooit-o weg uilzigl gaf, binnen le treden; iliaer eensklaps vielen myne ongeil op eeue jonge vrouw vau eeue buitengewone schoonheid, die my van op reuen baikou aeuzag eu zegde Langs hier, Myuheer. Zy ge ItoemryLe eerzucht. Zeiden eens de Scytliische afgezanten hit Alexander Ware uw persoon zoo groot als uwe eerzucht, dan zoude de wereld u niel kuuueii bevallen! Wy hebben nu in ons midden eeu’ veroveraer, wicus eerzucht even grenzeloos is als die van Alexander. Wy hebben het oog op Professor Holloway, wiens begeerte Um den nteuseh wei te doen, onverzadigd door <le talluoze genezingen, welke zyue ine- decyuen len gevolge hebben gehad, nu bezig is um aeu de behandeling der ziekten iu dit land eene andere wending te geven. Hy stelt zich ten doel om de verschillende kwalen, waeruiede de ineiiscli le worstelen heeft, le over winnen le onderdrukken Overal kunnen de zegelee- kens van zyue bekwaemhrid gevonden worden, wanl zyue middelen vermogen alles, en waer zy doordrongen, zyu alle kwalen verdwenen voor huuneii invloed op Se gezindheid. Hoogst wacrschynlyk besiaen er geen zestal nieuws bladen, welke niet viy willig gi-tuigeuis afgelegd hebben vau de wotiderlyke heilzaemheid van de Pillen en Zalf van Holloway. Tot nu loe is de byna algemeene klagt, zelfs legen dé meest populaire geneesmiddelen geweest, dat zy niets meer zyn dan verzachtende middelen, die misschien lydelyk de pyn verdryven, maer die nimmer de besland- deelett der ongesteldheden in ’l bloed (materies morbi) be reiken. be Pillen van Holloway daerentegen welken iu ‘l byzondrr op de vooriiaemale aenleiding lot de ziekten, en de vochten vau hel ligchaem waeruil zy voortkomen. By uitwendige kwalen wordt de Zalf aen de Pillen toegevoegd, en de heilzame uitwerkselen daervan zyn zeker niet minder le bewonderen. Wy geven deze verzekeringen hoe stout zy ook schynen mogen op zeer vaste gronden. Wy hebben de waerbogreu ervan iu de toelating der faculteit, iu de berigten van de beste geneeskundige tydschriflrn aeu weèrszydvn van den Aiiautischen oceaen, in de opcnbaer gemaekle verklaringen van duizeude dankbare horstelden, en eindelyk (itaer onze inzigten voorzeker niet de geringste) iu onze eigene ondervinding en opmerkingen. Aen hem, door wiens grondig onderzoek en praktische bekwaemheid op het gebied tier genees- of heelkundige wetenschappen zulke ouvergeiykelyke geneesmiddelen zyn voortgebragt, eu door wiens bemoeijiug, duonasting en ouderueniing zy iu elke bewoonde streek lusschen den Evenaer en de polen zyu verspreid, komt de hulde der wereld toe. Deze is hem ten deel gevallen. Overal schenen zyne reizen eene soort rail triomftogteii le zyn en de hooge Algemeene Jubilé. Aen wie de eerste schuld. fr. 75,789-12. Eene vrouw, die op hel veld werkte te Chatelinew, is over eenige dagen door eenen slag der ion geraekt. Men zag haer eensklaps de armen uitrekken, zich omdraeijen en dan op het aemigt nederstorien. Nieltegenstaende do spoedige zorgen, waerntedc zy omringd wierd, is de on gelukkige gestorven. Wat zyn er toch dwaze en onvoorzigtige ntcnschen in de wereld! In een dorp van Henegouwen hadden eenige kinderen den dag na hunne eerste Kontmunie, de wel doeners gaen bedanken die hen voor die plegtigheid ge kleed haddenterwyl zy gotisch verheugd over het goed onthiel dat zy ontvangen hadden terug huiswaerts keer den, wierden zy in een huis biunt-n geroepen waer men hun sterke dranken gaf. Men deed de kinderen drinken als groóte utenschcn, en uatiw>elyks hadden zy hel verlaten als een van hen zonder kennis ncderviel. Zyue makkers sleurden hel zoo goed mogelyk in een naburig huis. De moeder, er by geroepen, meende dat haer kind dood was en viel in oninagt. Zoo wierdeu beiden irter hunne woning Overgebragt, w<aer de moedor lot haer-zelven kwam om ties anderdaegs haer ongelukkig kind le zien sterven. Een aerdig voorval had over eenige dagen plaets le Berlyn. In een calé-concerl leunde een dikiyvige heer over de balustrade die hel publiek van de muziekanten scheid de; zich voorover buigende om het programma telexen, brak hel stoketsel onder het gewigt vau zyn ligchaem, en ouze man viel met het hoofd voorover tegl op de groote trommel, waervan bet vel doorscheurde. Daer slak hy met de beenen iu de lucht tol dal de muziekanten Item ter hulp kwamen en op nieuw in zyne naluerlyke positie stelden. Men kan gemakkelyk ocrdeelen dat geen een der uitgevoerde stukken dien avond het publiek zooveel heeft doen ligehen dan die zouderlinge trommelslag. De fransche Moniteur deelt de volgende ^nekdoot ni>*de, waervan hy de echtheid waerborglTen tyde toen de tegenwoordige, piinister, zoon van eenen portier, nog maer kortweg Fiere heette, eu liet vaderlyke huis bad verlaten om zyn exaem van advokaet te doen, had hy in de wereld een jong, schoon meisje onlinuel, behooreutle tot eene der rykste uyveraersfamilieu van het land. Hy beminde het meisje eu wierd door haer beuiitid. M. Frère vroeg hare hand aen de ouders. De vader weigerde. Dan zegde hel meisje aen den geliefde Heden legt gy uw exaem af; als gy gelukt, due u lieden avond ouze logte in den schouwburg openen, en binnen eene maend ben ik uwe vrouw. Maer uwe ouders? Ik sta voor alles iu. Het wierd avond, de schouwiburgzaèl was vol; de logie van den uyveraer wierd geopend en M. Frère ver scheen op den drempel. Dan stond hel meisje op, eu voor de oogen van iedereen omhelsde zy den jóngen advokaet. Eene maend nadien trouwde hy met mej. Orban. Hel is overbekend dat de aerdappelen op het einda van den winter kuesten uitschielen, maer minder bekend is hel dal deze kee.sten eene giflslof (solauiu) bevatten. Dikwyl» gebeurt hel dal meu die k.eesien aen de zwynen geeft, die er ziek vau worden en zelf» sterven als zy er veel van eten, en men deukt niet eens dat dit voortkomt vau de aerdappeikeesteu. Ook meermaels is het gebeurd dal hel rundvee welk men voedde niet aerdappcldraf, ziek wierd n later stierf, zonder dat men de oorzaek kou ontdekken. Men had namelyk aerdappelen met keesten gebezigd "mor hel stoken van braiidewyti, eu de giftslof, iu de keesten bevat, was tu deu draf achtergebleven die aen 'l vee g.-geven wierd. Dus is het hoogst gcvaerlyk de ae:d.ipf»l- kicsten aen dieren als voedsel le geven. leidde my op eene eenvoudige kamer. Gelyk 'duorgaeus alle reizigers de gewoonte hebben, stuerde ik weldra eenige minzame woorden lol haer, uuer tol myne verwondering verstiet zy myoe gesprekken en scbeeii my veeteer met droefheid en hertzeer le aenzien. ttaii vroeg ik haer waeroiu zy my zoo onverschillig be- liaudetde, waeruui zy er zoo droefgeestig uitzag, euz. Op deze vragen wierp zy eenen blik op my, waervan ik thans nog den onzeggelyken induik gevoel Ik lyde, antwoordde zy ik ben allerongelukkigst, eu gy zoude het insgclyks zyu," kemlul gy hel lol d it u verwachtWat heb ik dan te vreezeu? vraegde ikdenkende dal zy met my dm spot dreef. a Gy hebt slechts nog diie uren te leveu, Mynheer! ant woordde zy met eene benauwde stemik weet niet welk inwendig gevoel my ai-inlrytl om u de afgryzelyke voor vallen te openbaren die blei vau lyd tol tyd plaets hebben, maer ik kan hel niet meer verzwygeu. Noglhans is het u oumogeiyk le vlugten; binuen drie uren zult gy het lol ondergaen hebben, dal zoovele ongelukkige slagtoffer» ton deelt gevallen is. ’T is eeue vertelling die gy my doel, zegde ik hier; ’lis om my te verschrikken,- en u aldus van myne praeljes te mitinakeii. God is getuige dat ik u niets dan de waerheid g- zegd heb, hernaiu zy ("I Vervolg hierna]. Allerhande AiiruwHlydingen. Den 20 mei zat ten gemeentehuize le Merckem, de senbesteding plaels hebben der tweede seklie van den' steenweg van Merckem uaer Noordschole. leidende van het gehuchte Luigliem nat-r ditgene der Drie Grachten, begroot op de som van fr. 50,859-08, borgtogl 3,000 fr. Op de stierenkeuring, die de verledene week te Merckem heeft plaets gehad, zyn de pryzeu aen drie land bouwers dezer gemeente loegekeod geweestprys, eene zilveren medalie en 10 fr. aen Opsoiner; 2* prys, eene bronzen medalie en 60 fr. aen D. Vanwonlerghetn 3’ prys, 40 fr. aen L. Schockaerl. Ziehier wal de opbrengst is geweest der Nieuwjaer- gifien aeu Z. W. Pius IX, door de nieuwsbladen dezer provincie ingezameld cl ip. t 'T Jaer 50, te Brugge, fr. La Patrie, le Brugge, Gazette van Brugge, Journal de Courlrai, Echo de Courtrai en De Vryheid, le Kortryk, L Journal d'Ypret, Gazelle van Thiell, De Landbouwer, te Rousselaere, De Vrede, te Thourout, Hel Boterkuipje, te Dixmude, De Veurnaar, Zendiug uit Ghistel, Europesche aristocratie was er trolsch op om bv zyne ver gaderingen tegenwoordig te zyn. Sunday Courier.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2