ol J c aenzienlyk dal de zy h A It A’i Het komeerenbladje van de Vischmarkl haeli een aental feilen aen welke vrydag laelst in onze stad door den donder zyn veroorzaekl. Nu, van alle Het is waerlyk oni er by te lagchen, als men in den prielpraet van ’t Weekblad de smeekingen leest om M. Bara te beletten zyne demissie te geven. Men zou inderdaed zeggen dal M. Bara zoo vast besloten heelt zyne demissie te geven, dal men hem met geen zeven peerden zou op zyne plaels houden. Doch, wees gerust, diepzinnige kollega, gy die allyd met genoegen M. Bara aeu hel minis terie hebt gezien, cv.die hem dikwyls hebt gelyk gegeven (lezer, ontdek u den hooide!) wanneer zyne zoo lalryke min klaarziende vrienden hem ongelyk gaven, gy die mei uw doordringend vernuft in den geestdrift niei deelcel, loen al de liberale dagbladen met vreugde hel wetsontwerp nopens de kerkgoederen op hel dagorde der Kamer zagen brengen, cv, met een woord, aen wiens persoonlyke opinie M. Bara voorzeker on eindig meer houdt dan aen die van eenen Hymans, eeoen Destanberg of eenen Van Byswyk, wees ge rust M. Bara denkt er niet aeu om zyn ontslag te geven. Al deed de Senaet hem nog zeven affronten aen, hy blyll loch minister. misdaed gepleegd moet zyn, zegt het blad, door.... twee priesters en eene perfekle der kongregatie.... Waerlyk, als men de zoo gezegde liberale ga zetten wekelyks overloopt, het is dnidelyk dat men nergens grootere misdadigers en meer zedeloos heid aentrelt dan onder de leden der geestelykheid, der kongregatien, en onder de kloosterlingen. En nogtans, die gazellen en de oudewyfspiater van het Weekblad zyn den Godsdienst en de Kerk zoo genegen In zitting der Kamer, van gister, hebben M. Le- hardy de Beaulieu en Coomans het woord gevoerd over de zaek der militie. Ja, ja, beste lezer, roept maer zoo luid ge roe pen kunt Viva! Leve lang onze garde-civiekDe Dixmudsche jongens van de lsle en S'1’ compagnie zyn zondag laetsl op hel Stadhuis byeengeroepen geworden om een heelen hoop aerdige officieren der garde civiek te kiezen. Wy meenden dal M. Frère-Orban den tempel van Janus gesloten had; wy meenden ook dal ons klein landeke een leger van 120,000 man had om ons te verdedigen, wy meenden nog al dal wy j rerlyks 4Oof5Omil- licenen betalen om ons leger op de beenen te honden en dal wy daermeê getusl op de twee ooren konden slapen. Doch, we waren mis; ja, jongens, mis, zoo grootelyks mis dat bel door ’t menschelyk gedacht «nel kan uiigedrukl worden. De 120 duizend man zoo wel als de 50 millioenen komen te kort de lste en 2,le compagnien garde- civiek Dixmude moesten erabsoluel nog by zyn. Niet langer dan zondag laetsl zyo de beide aldee- lingen ingerigl geweest met haren kapitein, lieu- lenanten, seijanten, kaporalen, en nu kan de fransche minister De Lavalette maer zien dal by waler in zynen wyn doet. Hebt gy nooit eene compagnie garde-civieken gezien Dal is heel aerdig. De russische regi menten zyn alle samengesteld uit mannen die elk ander gelyken als twee druppels water. Ziel gy een rus die met eene platneus is versierd, dan kunt gy zeker zyu dal zyn gansch regiment uil platneuzen besiaet. In de garde-civiek is dat heel anders. Eene com pagnie is omtrent zoo geplaelsl een lange, een korte, twee magere boonpersen, een dikke, een bril, een grys laiighoofd, drie kaelkoppeo, een buik zonderbeenen,een papegaeienneusen tzetera. Er zyn menschen die zeggen dal dal soldaten spel niets anders is dan eene k lucht party of eene meusclrenplagery. Is het rnogelyk van zoo te spre ken Men moet geen druppel vaderlandse!) bloed in zyn lyl hebben om niet te begrypen menseb geboren is om soldael le spelen. Ha la pla, pla, pla, Ah quel plaisir d'etre soldat Men weet dat Z. H. de Paus de kalholyke mogendheden heeft uitgenoodigd om zich by de algemeene kerkvergadering te laten vertegen woordigen. Wy vernemen zoo aanstonds dat Leopold II by deze plegtigheid zal vertegenwoordigd zyn, door son cher ministre Bara, (zoo by hem noemt). Onnoodig te zeggen dal er geen oogenblik kwestie is geweest van het ontslag van M. Bara te aen- veerden, noch zelfs van hetzelve als ernstig te beschouwen. (Meetjesland.) Te Brussel verschynt een soort van bladjes, opgesleld door franschmans, en uitgegeven aen 2 centiemen T stuk, welk niet anders inhouden dan een opraepsel van eerloosheden gerigl tegen de geestelykheid, de kloosterlingen, met een woord tegen alwie tol de klas der Ireflelyke lieden toe behoort. Tot dit soort van mestputten behoort hel blad de Chronique toe, en dewyl het tril soortgelyke bronnen is dat de levende kronyk van T Weekblad wekelyks zyne politieke gedachten gaet pullen, is’took niet te verwonderen dat het bladje deze week eene gewaende diskussie over eene niet be- staenbare zaek meedeelt tnsschen M. De Coninck en eenige zyner medeleden der Kamer, welk stuk aen genoemd brusselsch blad is ontleend. Er zyn van die dingen van welke het genoeg is den oorsprong le kennen, om er niet verder te moeten over spreken. Ra ta pla, pla. pla, Vivre et mourir pour eet étal V'la Als ik de eer had van lieutenant geweest te zyn, en ruiter-hoornblazer by het eerste der regimenten ligte cavalerie onder de commande van myn ond- generael, en een blanc-bec die nooit zyne theorie zal kennen zou my van eerste lieutenant tol den grade van kurporael verhef... bah! ’t is’t woord niet, ik sprake alzoo lot de mannen van myn korporaelschap die ik alvorens in lyn zou geplaetst hebben Piotten die onder myne commando staen Jongens, ge moogt met de garde-civiek niet lagchen. Die van Dixmude zyn allyd wreede kom- peers geweest en wy moeten onze reputatie van dappere mannen handhaven. Beziet onze oud- lieulenanlen en serjaulen, doch vooral de korporaels, die by de revolutie van ’tjaeróO naer Nieuport optrokken. Zy lachten niet met de garde-civiek, maer zy ranselden daer de hollanders af dat dé stukken er by vlogen. Hel is daerom dat Jantje Kaes eens gezegd heeft dal de Dixmudsche garde- civieken de dapperste fielden van den ganschen aerdbol zyn. Ge moogl dus nooit gedoogen dat iemand de garde-civiek voor den gek houdtvooral niet te lagchen, hoorje’t, al lachte nog een ander, want wie met de garde-civiek durft spotten, die wordt levend gekipkapt. Allons, mille sabres de moustaches gespt uwen ransel op den rug, zet den schako op de regter oor, strykt de knevels omhoog en, en avanf, marche maer tert malkander op de hielen niet. En dan, ’k liete myn lieutenantje maer fluiten den intrus, den blanc-bec die nooit zyne theorie zal kennen Hel Weekblad, hel kleed van gematigd liberalismus aenlrekkende om, naer T voor beeld van zooveel andere bladjes van zyn’ soort, des te gemakkelyker de ongodsdienstige strekkin gen zyner patroonen van hel Ministerie onder het volk te doeu indringen, lael niettemin geene gelegenheid voorbygaen om de voortreffelyksle instellingen der Kerk belagchelyk te maken, en derzelver leden aen de verachting en den hael hunner medeburgers voor le stellen. 'T is zoo dat hel blad deze week aen den Westvlaming een verhael ontleend heeft, waerin er kwestie is van eene kindermoord, waervan de pligtige eene kongreganiste is, die daerenboven aen het hoofd der kongregatie stond... 'T is nog zoo dal het blad in zyn zelfde nummer van zondag laetsl, een ander verhael beval, insge- lyks aen den Westvlaming ontleend, waerin er kwestie is van de verdwyning van een lyk, welke die feilen is geen enkele waet. De donder is niet gevallen op den zolder van een huis op de groole Markt; zoo dal de knecht die aldaer aen het werk was, niet naer beneden vlugite als iemand die van de hand Gods is ge slagen om zich op de knien te werpen en God en zyne heiligen le aenroepen.... (God of zyne heiligen te aenroepen, en een kruis mei wywaler le maken wanneer de donder op hel huis valt en deszelfs bewooners met eene oogenblikkelyke dood be dreigt, zyn waerschynelyk veroudeide supersli- lieuze gebruiken waenneê de liberale progresjongen van hel Weekblad niet meer lelt; daerom vindt hy goed er den spot meê te dryven, de arme sukkel Van hel voorval in de kerk en dal in de Kieken- strael beslael insgelyks niets, en hel is le belwy- felenofin de Weslslrael, in hel huis van sieur f‘. Boet, er eene ruit is gebroken ten gevolge der davering veroorzaekl door den donderslag of als ze door den stortregen is ingeslagen geweest. De ruit in kwestie was immers reeds sedert meer dan drie maenden gekraekt. Cli 6 6 8 8 it C k Wl kl ve: bi n" "i lie eu del del di< gel p.i ge: tin vu va da bh de da Ik Z:i lil tr, Ur nt PS b zi P sa bl ei ki Z: ki 3k er bi w Ol I) o d di w b 7.1 Vivaonze <>ar<le-eiviek Allerhande Nieuwstydingen. De dagbladen hebben by misslag de dood aengekondigd van den inissioiinaris, M.Muylle; hy bevond zich laetst te Romen. Op den pryskamp voor stieren, die alhier na de keuring heeft plaels gehad, zyn de pryzen toegekend geweest als volgt 1' premie, een zilveren eermetael en 80 fr., aen Aug, Troost te Caeskerke; 2' id., een bronzen eermetael en 60 fr., aen Francies Vandeubusscbe, te Beerst; 5* id., 40 fr. aen J, Voet, te Caeskerke. Zaterdag had te Brugge de aenbesleding plaels der uit te voeren werken aen hei afleidingskanael van Vladsloo, voor hel herstellen der gloojing en bet maken van slecn- bekleeditigen. Hebben aengeboden L. Cranslinf, te Oostende, 5294 fr.J. Van Dycke, id.. 5500 fr.; Ch. Pavot, id., 5580 fr.P. De Swarle, te Nieuport, 5590 fr. Te Ramscapelle, by Brugge, is maendag eene moord gebeurd. De molenaer De Vos had ’s avonds te voren in eene herberg geredetwist mei een persoon nopens de kie- zing voor de garde-civiek. Oen maendag morgen stond De Vos in zyn deurgat naer builen le zien, toen die persoon met wien by ‘s avonds le voren geredetwist had, voorby passeerde en hem ziende, hem een mes in de lenden stootte. De Vos viel, om niet meer op le staen. Volgens de berekening van den heer Lehardy-de Beaulieu, heeft hel leggen van den yzereuweg Lichtervelde- Vcurue 146,000 fr. per kilometer gekost. Men ontvangt slechte lydingen van den toestand onzer ongelukkige prinses Charlotte. Hare lichamelyke gezond heid is wel niet verergerd, maer, zoo men verneemt, krygt zy by lyds aenvallen van ware razerny, cn men is van gedacht dal die overspanning harer geestvermogens niet kan blyven duren zonder eenen noodlottige» uitslag te hebben. De rustigere lusschenpoozen die zy geniet, worden zeldzamer en korter van duer. De kieskollegien der kantons van vredegeregt van Poperinghe, Yper, Wervick en Oostende, worden buiteu- gewoonlyk byeen geroepen voor den 24 Mei 1869, len 9 ure's morgeus,-ten einde over te gacn tot de kieziug van vier provinciale raedsheeren, in vervanging van MM. Jules Van Merris en Pieter Beke, leden van de Kamer der Volks vertegenwoordigers benoemd en der heeren J. Veihaeglie- Van Elslande en Gabriel Jean, overleden. Een winkelier van Brussel, reeds vader van drie jonge kinderen, heeft vcrledene week zyu nakomelingschap eensklaps verdobbeld gezien. Di ie dochters wierden hem op eenen dag geboren. Hel was een heele stoel toen deze naer de kerk gedragen wierdeu om gedoopt te worden. Geheel de sirael was bevlagd, loen de gelukkige vader met zyne drie nieuwie christenen terug kwam. Een ongeisch dagblad vermeldt dat een aenzienlyk getal proteslanische geeslelykeu zich tydens het concilie naer Romen zal begeven om hunne iwytels te onderwerpen aeu hel oordeel van de verzamelde prelaten der algemeene Kerk. Er is geen twyfel of de beste cn voornaeiuste der anglikaensche geestelykheid zal lol de roomsche eenheid overgaen, en hun voorbeeld zal door ecu aeutal wereldly- keu gevolgd worden. my ter hulp. Ondertusschen was ik van myne ontsteltenis terug gekeerd, ik snelde tol hem en wy hielden den ban diet vast. Pier bond hem de banden op den rug met eene serviel en bedekte hel aengezigl met eene andere. Nu Mynheer, zegde l.y my, «aek over dien booswicht tol dat ik eene koord iu den stal gehaehl heb. Wy bonden onzen gevangene zoodauig dal hy zich niet kon bewegen. Daerna nam mynen getrouwen kuecht hel peerd en ylde naer de stad om de gewapende magt. Ik had besloten myn leven duer le verpanden, in geval men de verlossing van den bandiet zoude wagen binst bel vertrek van mynen moedigen gezel, tk had zeer wel de deur gebat rikadcird. Beurtelings de oogen op den elien- d- ling en naer den venster wendende, bragl ik aldus de twee i.mgste uren van myn leven door. Emdelyk kwam Pier vergezeld van eenen regter en ge wapende mannen, en ik leverde liun my.ien gevangene. Hel huis wierd doorsniiüeld van ouder tol boven er was geen levend hert le vinden, maer in eeueu groole kelder ontdekte men eene menigte lyketi en geraemieu. De over- blyfsels dier ongelukkige slagtoffer» wierden op liet kerk hof van Mézières begraven en hel rampzalig huis len gronde vernietigd. Sedert hoorde men noch van den herbergier noch van de dochter spreken, en ik vrees dal zy door de handen van den eigeuaer omgekomen zyn. Alle middels heb ik gebruikt om hel lol le kennen van haer aen wie ik het leven verschuldigd beu, volgeern zou ik nog de helft myner fortuin geven om ze wéér le vinden. De oude Pier, door mynen vader aen den Slaei aeubevolen, bekwam eene goede bediening tul luuu zyner gelruuwigheid.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2