E leden in 72jarigen ouderdom. Sterfgeval. Het is met een diep gevoelen van droevige 18 l IJ ben ziek and niet duo en t den don zwe litw ten, ovei baél erin Pill, roll te b bov 12 y 17 I ten van Sta H. •I g. 3 h lief Hui wur slechte gezellen, zyn leven in ondeugd had door- gebragt. Tot de Liefste sprankel van liet Geloof was in zyn hert uitgedoofd geworden. IIv genas; doch hel duerde heel lang eer hy ten vollen hersteld was. Met de gezondheid van hel ligchaem had hy de gezondheid der ziel terug gekregen. Immers gedurende den langen tyd zyner her stelling ontving hy dikwyls bet bezoek van deo pater jesuiet die hem de HH. Geregten had toege diend, en deze biagl soms heele uren met hem in zynen somberen kelder, een’soort van gevangenis, door. Met het verzet der zinnen, verkwikte by hem ziel en geest. Op eenen morgen, den eersten na zyrte herstel ling, kwam de smid den pater in zyn klooster vinden, om hem zyn warmsten dank te betuigen voor de liefdadige zorgen die de pater hem zoo lang had loegedragen. En middelerwyl hy de gelukkige uren herdacht die by met den pater in zyne gevangenis had ge sleten, riep hy eensklaps in geestdrift uit Wel, pater, welk geluk zou het voor ons, verstooteoe werkmenschen zyn, als wy ons zoo van lyd tol lyd met een mensch als gy, konden ver zetten Welaen, was het antwoord, kunt ge tien man byeenkrygen, ik koom allen zondag naer uwen kelder, en daer zullen wy ons te samen een paer uren verzetten. Den volgenden zondag, toen de pater naer den kelder van den smid ging, vond hy er den smid met vyftien werkmenschen als hy men verzeltede er zich op de aengenaemste wyze, en drie weken later hadden de palers-jesuieten eene ruime, luch tige kamer gehuerd voor de gezellen van den smid, want die waren nu zoo talryk geworden dat ze in den kelder maer moeijelyk nog adem konden scheppen. En van dien oogenblik was de sociëteit van Fran- ciscus ingerigt, die sociëteit welke thans in België alleen meer dan drie ën veertig duist leden teil en jaerlyks met eenige duizenden leden aen- groeit. 15 Mei. Valentina Francisca Barzeele, dochter van Augustus en van Sophia Dumorlier. (Wil- vlaenderens hoofdstad waren geweest. Onder wege en wyl wy voor een historiek ge bouw voorbytrokken, verbaelden wy hun de ge schiedenis van Breydel en De Coninck, de historie der ambachten, lydensdaldè vryheden der gemeen ten op eene oneindiggrooterescbael bestonden dan hedendaegs, nu dat de geest van centralisatie alle onze oude gemeente-vryheden denhals breekt, en wy btaglen hun voor den geest de gedenkweerdige feilen die met de hislorieke gebouwen van Brugge in nauwe betrekking staen. ’S middags zaten wy in eene goede kamer ver- eenigd, waer elk, onder het drinken van een glas goed brugsch bier, eene portie eer deeddaerna wierd door den een en den andere een liedje ge zongen een onzer oudste konfralers zong er twee uit den goeden ouden tyd, waerna, de maeg goed versterkt en ons eene uer eu half op de broedei lyksle wyze verlustigd te hebben, wy wéér een uitstapje deden tot aen de Kom, in T voorby- gaen den Beer van de l.ogie respeclueuselyk groe tende. Hat verslond men ligt, dal men Brugge niet bezoekt zonder zyn oudsten burger te groeten. Hel overige van den tyd braglen wy op de groole Markt door, waer velen onder ons hel wonderlyke hoofd gingen zien dat, ofschoon 200 jaren dood, nog met zoo veel gezond versland spreekt als een levend persoon. Doch vergeten wy vooral niet te melden dal wy, lydens de hoogmis in de H. Bloed- kapel, hel schoone orkest hebben gehoord, dal den majeslueuzen zang in den Agnus Deien den Sane- tus begeleidde. *S avonds was by onze terugkomst in Dixmude, eene massa volk in onze statie aenwezig. Het waren veelal de vrouwen, broeders en zusters onzermede- leden, die het welkom waren komen wenschen aen i de tehuis komenden. Deze byzonderheden deelen wy mede, zoo zeer voor onze tegenstrevers, die uitnemend bekommerd geweest zyn met die reis onzer werkmenschen, leden van hel genoolschap-Franciscus, als voor onze vrienden. Die, voor hel overige, t weten, adresseere zich byde leden-zelve die Brugge hebben bezocht; die zullen uitleg geven, immers niets by ons volk geschiedt in hel geheim. van zyne burgerlyke reglea volgens art. 51 van het strafwetboek, rondleurder te Dixmude. Pieter Leopold Decock, dienstbode te VVouraen, tol 5 jaer gevang over diefle. Op den feestdag van Sinxen, ten 1 ure namiddag, is te Brugge overleden, in den ouderdom van 65 jaren, Mgr. Joannes Ignatius Scherpereel, Aertspriester, Vikaris-Generael, President der bis- schoppelyke Kommissie voor de zaken der kloostersen co-visilalor van de kloosters van Belgie, apostelieke Protonolarius ad instar participentium, Titulaire Kanonik van Brugge en honoraire Kano- nik van Anliochien. Te Gent is subiet overleden, Mgr. Verduyn, ka- noniek en pasloor-deken van Gent, geboren te Iseghem, in 1792. j Te Brasschaet is overleden op zyn kasteel, M. C. j Cassiers, broeder van M. Cassiers, van Houthulst. M. Denys, oud-pastoor van Houttave, is over- Maendag laelst was’teene algemeene vergadering te Brugge, voor de leden der verschillige afdee- lingen van dit broederschap. De volgende sleden en gemeenten waren er ver tegenwoordigd Brugge, Bousselacre, Oostende, Kortryk, Nieu- port, Dixmude, Blankeubergbe, Moorslede, Heysl, Lopbem, Ghyselbrechleghem, Uylkerke, Leffinghe, Voonnezeele, Aertrycke, Wercken en Eerneghem. gilden, alhier Om 5 ure’s namiddags trokken de leden dier afdeelingen ongeveer 2000 persoonen naer de hoofdkerk, namen plaets inden middenkour, en daerna wierd onmiddelyk een verslag afgelezen belrekkelyk elk genootschap; eene aenspraek door ZyneHoogw. den bisschopeindigdede plegtigheid. Zelden hebben wy een broederlyker feest gezien ’s voormiddags gingen wy melde leden onzer stad, die ten getalle van 85 wareo, doch waervan de helft ónder een ander geleide stond, de voornaemsle byzonderheden der stad alzien. Velen onzer mede leden hadden nooit de stad gezien, van anderen was liet 50, 40 jaren geleden dat ze laelst in VVesl- gendyk). 14 id. Amandus Cornells Vantyghern, zoon van wylen Amandus en van Melania Dehouck. (W ilgendyk). 17 id. Emile Charles Deltombe, zoon van Josephus en van Anna Vantighem. (Westslraet). In de dienslbewyziugen was by aliyd even ongemaekt en onbaetzuclilig. Het was hem gelyk eigen, zyne medebroeders te troosten, aen te moedigen en te helpen, al was het zelfs ten koste van persooneel voordeel. Zoo vele liefdadigheid eu broederlykheid heeft de Heer zienlyk gezegend. De dagen zyner ziekte gebruikte hy, om zich op eene kristelyke en zelfs stichtende wyze te bereiden lot de dood, welke hy onbeschroomd met rasse schreden zag natieren. Men hoorde hem toen meermale^ die schoone woorden herhalen Dat de aeubiddelyke wil van God geschiede! Wy twylelen niet of de ingezetenen van stad en 't omliggende zullen hel hunne hybtengen om eenen allerluisterlykslen stoet uit té maken, en alzoo eene laelste maer wel verdiende hulde te bewyzen aen onzen goeden en achtbaren heer- medeburger. De lykdienst zal plaels hebben, zaterdag 22 Mei, om 10 ure. meer wil M. Van Isacker, profi. in’l pensionnaet alhier, is onderpastoor benoemd te Rolleghem, M. Houttave, proff. van rhelorica in hel kollegie Sl. Louis, te Ypere, is er direktepr genoemd. Door de korrektiouneele regtbank van Veurne zyn veroordeeld Joannes Desauvage, lol 2 jaer gevang en 46 fr. boele, over schade aen roerende voorwerpen, over - binnen gedrongen le hebben legen wil en dank en deelneming, dal wy de dood aenkondigen van den Over aenslag legen de eerbaerheid, en daerenboven achtbaren heer Charles Van Wotimen, oud-Sena- 5 jaren berooving van zyne burgerlyke reglea leur van ons arrondissement, heer van den Raed dezer stad, hoofdman en hd van verscheidene na eene kortstondige ziekte god- viuchtig in den Heer ontslapen, diugsdag namid dag uiti 5 ure. De achtbare heer Van Woumen was om zyne yitilengewoone rondborstigheid en dienstwillig heid alom bekend. Ryk, en zelfs gruol en magtig, verre van zich daerover boven een ander le verheflen, was hy ten allen lyde vol broederlyke genegenheid jegens allen zonder onderscheid, evenzeer lieftallig en gespraek- zaem met de geringslen als roei de welhebbenden. Hy kende ook geen onderscheid, als bel er op aenkwatn eenigeir dienst le bewyzen. t fl f S 14 t I 1 I J I 1 I I wa< EK en I der ii zym tal I tin;* truc Ret< lielu neei M wer koo f t c I I 1 1 2 2 mei WtuOrtl «WM—iiim— JIILIl Burgerstand der stad Dixmude. GEBOORTEN. senvjng nemen. De roode-, groene-, wille-, blauwe-, zwarte-, gele lootten en andere metallieken wolken gaen ophouden te bangen. Wat giet losbersten is een sneeuwteiupecsl, eene windhoos van den Noordpool, een onweder gelyk er nog nooit een plaets bad sedert dal de zee zee is; 't is een onweder van juist honderd vyftig bladzijden, zonder de gekwetste! Ge kunt denken dal het geen klein bier is! 'K moet hel bekennen, in de Travailleurs de la Mer, ejusdem Hugonis, staet nog een andere klepper van een onweer dat byna zes honderd bladzyden duert; maer het onweer van den Mensch die lacht is toch de baes, want er komt eene bacr (vague) in, die veel hooger is dan de kerktoren en twintig volle bladzyden lang. En dat is maer eene baer Ab uno discc omnes Fardoef! de sneeuw begint te vallen zoo dik als appel- spys. en T waeil dal hel eind’ er aen verloren is. De Comprachicos, die geenen schrik kennen, worden zoo bang als wezels. Maer onder hen bevind zich een man, een hejaerd man, een man van jaren, die van alles wal is el in toto nihil, en wiens historie Victor ons later zal uiteen doen; ’t is thans genoeg dal ge weet dal die oude in zynen lyd veel kwaed heeft uilgerigl, maer nu hy op zyrie laelste beenen gaet schynt hy wat rouwkoop te krygen. De wereld beeft «oo aliyd beslaen, als de duivel oud geraekl. wordt hy ercmylbehalve wanneer by Vidor Hugo heet (Einde hierna.J innfitc. jongen iemand die een wolf kan leeren klappen,, is zeker een geleerd man. Out is my al te mael wel, zult ge zeggen, maer waer blyft nu dal klein kindeken In nen? Luistert en Stilence Op eene afgelegene kust van den gulf van Portland, T is een pikdonkere, duistere avond, ligt een klein, klein sehipke, ongeveer eene notenschelp groot. 'T is gereed om te vertrekken, nietiegcnstaende dal er blauwe-, roode-, wille-, zwarte-, gele loodeu en andere melal- lieken wolken aen den hemel hangen. Dal is slerk niet waer? nok zullen die zoo dom zware wolken waerschynlyk toch van T gewigt moeten ie néér komen. Doch de benianuiog van hel fchipke kent geene vrees, ten minste tot nu toe niet; een, twee, drie, de louw .wordt tosgekapl, iedereen is in T sehipke behalve een klein kiudeke dal men op den oever achlerlael, en T sehipke steekt in zee. Zy varen Mier wal voor schelmen zyn dat, hoor ik vragen, zulke godsmoorddadige deugnieten die zoo een arm schoep van een bloeike verloren spelen Wel dal zyn Comprachicos, eene soort v»ft...... Loc zal ik ze noemen?.... eene soort van bloedzuigers, enfin, nog beter van teensuyders die, volgens Victor lingo gedroomd heeft, onder de regeertng der Stil iris voor specialiteit hadden van voor eigene rekening ol in enterprise kerstekinderen ie steleni>v waren de leveranciers der gelu luien van den Harem der Sultans. Ook, hy voorbeeld, gy wilde o van een kind ont maken, maer hel loeit talen leven? Wel gy adresseerde u by de Coinprachicosdie nalie had bet geheim van de kinderen ouiicrkeuuelyk te maken; zy wisten hel aengezigt van die onnoozel schaepkens zoodanig te hesnyden, dal deze altyd schenen te lagchen ha, ha, ba, ha. maer afgryzelyk te lagchen.... hi, hi, hi, hiToen Willem van Oranje den Iroon van Engeland beklom, wierden die fabriekanten van monsters verbannen. En ‘t zyn juist vlugleiide Comprachicos die in December 1690 met het klein sehipke, waervan hoven spraek is. in zee sicken en nog een arm gestolen' kind op de kust achterlaten. Maer wal gewordt er nu van het sehipke en wat van het kind? Patiëntie lezers, dal zult gy uit bel volgende gedeeltelyk komen le verstaen. Hel sehipke heel de .Vatutina, een schoone nacm voor eene inosselschuil, niet waer; het heel de .Vatutina, waerschyuelyk omdal de Comprachicos er ’s avonds meé vertrekkenlangs voren staet er een beddeken van O. L. Vrouwke op, maer daerom zal liet janhagel dal er in zit toch niet ontsnappen Die blauwe-, witte-, zwarte-, groene-, roode-, gele looden eu andere metallieken wolken van daer straks, ge weel wel, hangen nog altyd. Hoe is T mogelyk? zult gy zeggen. Ja, maer ze hangen loch nog. ht eenen keer kinnen ze afgedreven zoo stiel als de vapeur. De zee werdt zoo dik gelyk papboe dat komt, weet ik niet, T is misschien van koude; Nog ee'us zoo donker is bal als pikdonker, gelyk hel in de hel moet zyn als Satan met stookt; Indien bel van lyd tol tyd maer ecus weerlichte, inner brosse, de hemel geelt niet meer licht dan een oordjes- keerskeuEr g tel iels versclirikkelyks, iels formidabel

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2