I t ilk 25. Drie-en-lwinligste jaer. i het heden. Juny i860. Dixmude, Donderdag, B' Het vroegere en ILEGERIGE W 5 7. Deze ?rpart te maeurf, 'i iL Vroeger, ja, was er eensgezindheid onder onze bestuerders, zoo als er eensgezindheid bestaet onder de bestierders van hel fransebe keizerryk, waer de raedsmannen der kroon onder een hoofd slaen dal alles regelt en beslist, en wier zending enkel deze is, van alles goed te keuren wal keizer Napoleon hun de eer wil doen hun voor te leggen. Zulk regiem keurt hel Weekblad af in Frankryk en het roept uit dat de wil van 't volk dat zich legen hel absolutismus van zynen keizer verzet, de wil van God is. Hoe komt hel dat de konfrater zulk regiem by ons goed vindt, en de burgery onzer stad die, gelyk het Iransche volk, by gelegenheid der laelste alge- meene kiezingen, zich legen de al/eenheersching van zynen keizer verzet heeft, hoe koml hel, zeggen wy, dal de konfrater de burgers van stad die zich legende alleenheersching van M. Debreyne verzet hebben, onophoudelyk beleedigt en voor rusiestoorders, voor vyanden van stads welzyn, uitscheld!? inschryvings-prys. De burgery is vooreerst niet haestig om tot den gulden tyd terug te keeren, om dat ze niet haeslig is om zich weer de eene moeijelykheid na de andere, hel eene proces na hel audere te zien aendoen voor meestal nietige en onbeduidende zaken. De burgery spreekt zoo ’t gaet nu uiler- malen wel in kwestie vau processen, en ze gedenkt haer dadelyk het spreekwoord dal onze hollandsche broeders zich zoo geern herinneren het wel gaet, Moet men zich wel houden. De burgery is ten tweede niet haeslig om lot den gulden tyd terug te keeren, om dal ze niet haeslig is om zich eeuwig op den achtergrond ge schoven te zien worden, doordien aen de ryken en vriendekens van hel hooge gezag alleen de gelegenheid verschaft wierd om vooruit te gaen, dit is, zich den weg te maken tot eene loopbaen waerloe onder de zonen der burgers, hun verstand en hunne kennissen hun gemakkelyk zouden ge leid hebben De burgety is ten derde niet haeslig om tot den gulden tyd weêr te keeren, om dal ze niet haestig is zich weêr in zulken toestand te laten brengen dat ze gedwongen wordt stilzwygend hare gelden te zien verbruiken lot werken waervan het nut of de uitvoering onder meer dan een opzigt gekritikeerd kan worden; Kortom, de burgery is niet haestig om tol den gulden tyd weêr te keeren, om dat ze niet haestig is om lot een autokratiek regeeringslelsel weêr te keeren; de burgery is konsekwent wal ze af keurt by een ander, keurt ze afin hare eigene stad; ze doel niet gelyk het Weekblad, hetwelk in Frankryk afkeurt hetgeen bel by ons loejuicht. Maer, zegt nog de konfrater, ziet eens hoe eens gezind men vroeger was, terwyl Dixmude thans in verdeeldheid en twist verkeert De eensgezindheid welke vroeger in onze stad bestond, kan maer eene vergelykenis doorstaen is de vergelykenis met de rust in het graf. Die eensgezindheid was immers gesteund op hel stelsel van overheersching, hetwelk onze bevolking in twee klassen verdeelde de magtigen, die alle vermogen bezaten en diesvolgens tiaer willekeur handelden, en de magteloozen, die niets konden dan zich aen de besluitselen hunner gezagvoetders, vernederend onderwerpen. Het was dus de rust in het graf. Ons kyfachlig en wraekziek Weekblad zet zynen kluchiigen en weinig profyligen veldtogt voort tegen zyne onafhankelyke politieke tegenstrevers, die het niet kunnen verhelpen. De kale argu menten, welke hy voor den dag brengt ter onder- schraging zyner redeneringen, maken weinig of geenen indruk en zullen zeer kleinen invloed hebben op deze die hy beweert aen zyne koord te krygen. ’T is altyd en eeuwig oud gekapt stroo van zynen hooizolder, die er sebynt overvloedig van voorzien te zyn in deze materie; men zou zeggen de peerdenslallen van Augias, welke een Hercules moeijelyk zou kunnen kuischen en de berekeningen over zyne toekomende overheer sching, die hel ideael zyn welk hy zoo slyfhoof- diglyk najaegt, zullen ongelukkigiyk eenen droom blvven, zonder mogelyk pratieken uitslag voor zyne belangen; al de vrucht welke hy tol heden door zyn belagchelyk en krachteloos nachtbraken op de gevoelens onzer brave burgery bekomen heeft, is eene herneming van afkeer en haet tegen hunne oude tyrannen, afkeer en haet die van dag tot dag aengroeil, en dit door zyne blinde en onty- dige aenhoudendheid van mordicus te willen doen herleven hetgeen van overlang maer een lyk meer is. Hy kan niet begrypen dal zyne kermisdagen voor goed voorby zyndal de meerderheid onzer kiezers onbekwaem is eene zoo onvergeeflyke tegenslrydigheid te begaen van haer gewezen von nis te herroepen; onze vrienden hebben onher- roepelyk gevonnist zonder geen de minste meening op hunne uitspraek te willen terug keeren om eenen lagen med culpa daer te stellen, die hun ten spot der politieke wereld zoude zetten. De nicls- beduidende herinneringen van hel Weekblad zyn zonder bestand en zuilen, ten beste genomen, Wy verwachten er ons aen dat de konfrater, met zyne gewone trouweloosheid, zondag aeostaende in eenen vloed van woorden zal uitvallen tegen ons en onze raedsheeren, niet om onze gezegden te weêrleggen, want daer is het bladje niet aen ge woon, maer enkel om wat gerucht te maken en, denkt het, daermeê de burgery in verdeeldheid te brengen en op den dwaelweg te helpen. Doch, zoo als wy reeds gezegd hebben, kennen wy de burgery te veel geest en gezond verstand toe om zich door ydeleo praet te laten om den tuin leiden daerom wyzen wy den konfrater naer het volgend artikel van onzen korrespondenlhy zal eruit kunnen besluiten wat wy van meening zyn te doen met zynen armen prietpraet van zondag toe komende. En nu is er twist en verdeeldheid onder de burgery. (Weekblad van zondag laetsl). Dat is eene grove onwaerheid de burgery is het eens en is hel altyd eens geweest; de twislmakers, de opslokers lot verdeeldheid zyn in onze rangen niet te vinden, mier wel in deze uwer vrienden, konfrater. Hel is uw volk, Weekblad, dal overal twist zaeil en gy zyl het die de burgery wilt opstoken tegen 't bestaende gezag met, zonder eer of trouw, legen uwe eigene overtuiging, de akten vau slad’s re- geei ing aen te randengy zyl hel die, door uty: onreglveerdige beoordeeling van alles wat door den gemeenleraed op het stadhuis wordt gedaeu, onze stadsgenooten meent te zullen bedriegen. Doch gelukkiglyk heelt de burgery te veel ge zond verstand om zich door uwe kwade trouw en uwe oneerlyke handelwyze te laten om den tuin leiden. Kortom, staekt gyliedeu het twistzaeijen ouder do burgery, houdt op met uwe ophitsingen lolde verdeeldheid, en hel volk onzer stad zal eens gezind eu rustig zyn als vroeger; slechts een ver schil zal hiei by beslaen ’1 is dat er geene over- heerschers meer zullen zyn noch ook geene over wonnenen; geene ahnagtige meesters meeren ook geene slaven; geen favorilismus meer voor de eenen en ook geene uitsluiting voor de anderen. Eindelyk nog, waer zyn, loept het Weekblad uit, al die groote werken die de onafhankelyken uit gevoerd bebben Ofschoon wy ons voorbehouden van, by tyd en omstandigheid, te bewyzen dat er in de zesjaren dat de onafhankelyken aen hel gezag zyn, meer openbare werken zyn uitgevoerd geworden, meer nuttige inriglingen tot stand zyn gekomen dan in de tien a vyftien laelste jaren van hel bestuer der vrienden van het Weekblad, zullen wy ons heden bepalen met deze kleine bemerking, namelyk dat, als wy op 't stadhuis een hoofd hadden gehad die niet op voorstel van de onzen is genoemd geweest, en die niet altyd tegen de wenschen zyner vrienden van den Raed ware ingegaen en zoo de uitvoering van vele werken onmogelyk had ge- maekt, eralsdan indie zesjaren een derde meer goeds in onze stad tol stand zou gebragt geweest zyn en zulks met minder geldmiddelen dan er ge bruikt geweest zyn om, tydeus ons vorig liberael bestuer, veel min nuttige werken in te riglen. Even als in Frankryk, waer de openbare bedie ningen slechts gegeven worden aen de vrienden van den Keizer, aen de aenhahgers en aenbidders van zyne alleenheerschende besluerwyzeiels wat hel Weekblad in Frankryk af keurt, waren vroeger alle de postjes en voordeelen in onze stad enkel aen de vrienden geschonken en aen de aen- hangers van ’1 tegceringsielsel van M. Debreyne. En aen dit vroeger in onze stad bestaende favo- rilismns, juicht hel Weekblad toe. en hel noemt dit de gulden tyd welken Dixmude niet meer zal weêizien 1... Maer de burgery is niet haestig, konfrater, om lol dien gulden tyd terug te keeren? Hoor zet u maer goed in uwen stoel en luister, waul’l is onze gewoonte niet ’l volk met oude- wyvenpraet aen den klap te houden, wy redeneeren serieus Vroeger stond stad’s burgerv onder een aenlal wetten en besluiten, allen verval in het zooge- naemd policie-reg/emenl een’ soort van code- Napoleon gedrukt en herzien na den slaetsaenslag van 1852. die de burgery dagelyks eenen hoop moeijelykbeden en processen verwekte, terwyl de raedsheeren die de almaglige invloed van M. De Hreyne op hel stadhuis had gebragt, nooit den mond durfden openen om tegen dien staet van zaken teprotesteeren; ze hadden immers tegehoor- zamen aen liet ordewoord vau hunnen chef, die ze hy eene eerste opmerking tegen zyne aulokralieke besluerwyze, ongenadig over booid zou geworpen hebben. En ’l is dit napoleoniscb regeeringslelsel, welk hel Weekblad in Frankr yk bestrydt, dal in onze stad in voegen was lydens Dixmude groot en magtig was en dal regeeringslelsel by ons toe gepast, verwerft de goedkeuring van den kon- hater. Bedenkingen om tol hydrogen te dienen voor de geschiedenis van Dixmude. Het is inderdaed kurieus om te zien boe het Weekblad het verledene beoordeelt wanneer het den legenwoordigen toestand van stad’s zaken inziet. Volgens het bladje was, voor eenige jaren, Dix mude groot, tnaglig, geëerd en wal weel ik nog al, terwyl thans onze dierbare stad tot het diepste verval is gezonken. Maer wy zouden wel willen dat het bladje zich duidelyker over de zaek vei klare. Ondertnsschen ziehier eene kleine vergelykenis tusschen hel heden en hel verledene. 1 ■ML M I de geest, ic-kenilheid ten bemo- tdg hebbeu genb|ikke- zonder het II anderen. »er zy het aengedane BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilsendykslraet, N«-50. Voor elk afzonderlyk num* mer, 12 centimen. it gevallen t, verbran- ntervoeten, gezette en ierzwellin- schurftig ar fl, teert twingen. gevoegd. -50 ct.. Voor den •rofessor V'. nr van de rung der n Verkoud- nezeu wor- borst en de weldra in- alle graden ehandeling iuderdaed ;n, icrofula en voor ring- gewortelde onderhevig ir genezen alf, tegelyk Jo krachtig n dal deze «orden eu martelende onschalbaer erzaebtende schyni lee- ikt de pyn a natuerly- mgenoemde en onwan- L'— Buiten st.ri, 1» franks. Mui Suppl. liet Boterkuiwe verschynt tien Donderdag in ijelieel blad en den Zondag in half blad. Een uieuwo verdediger der onafhanLelykc politiek. Sa, Pierrotje, doet maer UW best. (CnARSOrCJiETTE.) I voor deze >k by ons Izucht zich t genomen s lek vau de II worden; s beruchte i>n wryviug gter zyde, ichtige ge le invloed chtig in de iiden, kwaed Ive over de l elke plaets letenendc op or zuivering act koml eu :ing^ Graveel. »ie genezen iel daegs in 1 het lang- ;enb)ikkelyk volmaekte

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1