1 I I 1 r 1II beduidenden i' c I Morgen, donderdag, begint in de Hamerde dis cussie over de wel op den lyfsdwang. De Senaet is legen maendag byeengeroepen. I 1 ir, I '1 Vrydag laetslleden was ’l openbare zitting voor onzen gemeenleraedonder andere kwestien aen de dagorde, kwam de vraeg voor, door den ge- meeote-raed van Pervyse aen de bestendige depu tatie van den provinlialen raed loegesluerd, om te dier gemeente cene beestenmarkt in te rigten op den vrydag vóór den vierden zaterdag van elke maenddit om hierover het advies te kennen van onzen gemeenleraed. Deze kwestie is tot eene naeste zitting uitgesteld geworden, teneinde hierover eerst inlichtingen te nemen alsook deswegens de belangen onzer inge zetenen te kennen, om ze alsdan te kunnen ver dedigen. Verhopen wy dal de gemeenleraed niet nog eens Ie kiel zal gewaerschnwd worden, wanneer het de verdediging zal gelden der reglen onzer stad, in eene zaek van zoo groot belang als hel behoud vau onze maendelyksche beestenmarkt op den vierden zaterdag van elke maend, welke markt door hel inriglen, op daegs voordien, eener bees tenmarkt te Pervyse, merkelyk zou gekrenkt of ten geheele vernietigd worden. Ziehier eehige kurieuze cyfers by de kiezingen in Frankryk heelt men te Parys, 210.000 stemmen tegen en slechts 45,000 stemmen voor de officieele kandidaten geteld. En buiten de hoofdstad, door het geheele land, 5,248,88?» stemmen tegen en 4,055,036 stemmen voorde officieele kandidaten. Dat is netto op de 7,554,941 kiezers in Fran kryk, 5,458,883 die zeggen dat ze hel keizerryk moede zyn, op 4,096,056 die Let keizerryk willen behouden. Verschil in voordeelevan het keizerryk 657,171 stemmen. De slotsom hiervan is, dal de zoon van keizer Napoleon lil, zynen vader op den franschcn troon niet zal opvolgen. in kwestie zich zon vergiftigd hebben. Anderen meenen dal hel straetmesl van aerd zou zyn zekere vergiftigende planten in de weiden le doen opschieten, die anders niet lol stand zou den komen. Hoe hel zy, altyd is’t een feit dat bel gebruik van de grazingen waer hel vee in gelegd wordt, mei siraetmest ie vetten, slechts sedeil korten lyd in onze streek in voegen is gebragt. Weer anderen denken en dit is het best aen le nemen dat hel (eil detziekie aen de volgende oorzaek moet loegeschreven «orden Sedert weken hebben wy zoo veel koude en regen gehad, dal in meest alle de grazingen hei water geplast slaet; er zyn er zelfs die onder water slaen. Nu, gedurende den dag eet het vee niets dan gras dal in ’t water slaet; door de wat me zonnestralen wordt lol den avond de grond der grazingen ver warmd; met het vallen van den avond verkoelt die grond, en zoo moet het vee, op dien koud ge worden grond, met omtrent hel geheele lyf in ’t water, zich voor een heelen nacht ter ruste leggen. Van daer de besmettende typhus die zich onvermydelyk by T vee iu de weiden moet ver klaren. Hel eetiige middel dus om die plaeg legeu te gaen, ware zonder uitstel hel vee op sia! le trekken, lol het water in de grazingen opge droogd zy. By de diskussie van het artikel 25 der militie- wet, iu hetwelk over de vrylaling van den militairen dienst gesproken wordt, hebben MM. Bricoolt, Couvreur, De Fré, Le Hardy de Beaulieu, Dethuin, Elias, Hagemans, Preudhomme en Watteeu, een voorstel gedaen om de vrylaling van den militair en dienst, aen de leerlingen in de godsgeleerdheid en de bedienaers van eerediensten toegestaen, af te schaffen. Zal het goeveniemenl zich met dit voorstel vereenigen? Men ziet, hel klerikale komt weer met volle zeilen binnen. Men maekt gebruik van een woord, dat ecu lid der regterzyde over die kwestie heek gerept en juichend als schooljongens, die iemand eene kwade poets denken le kunnen spelen, hopen zy er profyt uil le kunnen trekken,om de volkskwestie in eene pariykweslie le veranderen. M. Orts heeft twee vragen voorgesteld, opzig- tens de vrylaliug der geeslelykheid, waerop hel kabinet moet nadenkeu, alvorens antwoord te geven. De ontroering die de algemeene kiezingen van 24 mei in Frankryk hebben le weeg gebragt, is thans ten groolen deele geslild. De dagbladen hebben elk volgens de gezindheid waervan ze ’t orgaen zyn, den uitslag beoordeeld, hei volk heeft zich over denzelvun geuit, en dan is alles weder tol de rust gekeerd, in afwachting dat iets anders de gemoederen op nieuw home ontroeren. Dal iets anders zal zich dilmael niet lang laten wachten Den 7" dezer hebben de 58 kiezin gen plaets in die kies-arrondissemenlen waer de balotering zonder defmitieven uitslag is gebleven. Men weet dal de twee groote redenaers yan Frankryk, Thiers eu Jules Favre, eene eerste mael mislukt hebben; nu, alles doet voorzien dal by de aenslaende herkiezing, zy eene tweede mael zullen mislukken, hetgeen niet tui eer «trekt van het fransche volk en nog minder van hel keizerlyk goevernemenl, dal kosl wal kosl zich van Thiers ontmaken wil. Thiers weel immers, door zyn magtig en indrin gend woord, den geest by 'tligtzinnig fransche volk zoodanig over le halen tol zyne gevoelens die strydig zyn mei deze van hel keizerryk, dat zyn woord meer effekt maekl in de Kamers en door het geheele land, als het woord van al de redenaers der geheele hamer le samen genomen. Ondertusschen en ofschoon hel keizerlyk regiem iu Frankryk, len gevolge der laelsle kiezingen, ontegensprekelyk een groote knak heelt gekregen, lael de Keizer er geene de minste ontroering over uilschyneu. Vrydag laetst wandelde hy met de Keizerin aen zyne zyde, in open rytnig, en slechts voorgegaen door vier pikeurs, al de groote boelevards van Parys af, op de vriendelykste wyze de groetenissen beantwoordende die hem langs alle zyden van het parysche volk toekwaïnen. T Is waer, men noemt dal in 't fransch Faire bonne mine contre mauvais jeu, maer dal is ook soms noodig, en dal weet Napoleon beier dan iemand. ’t Is dal de ware beteekenis der kiezingen in Frankryk, eene volkomene nederlaeg is voor de gematigde of bewarende party, die al was ze hel niet altyd eens mei den Keizer, loch een sterke steun was voor de keizerlyke politiek, doordien ze een rnagtigen dyk opwierp legen de revolutie die geen ander doel beoogt dan den val der keizerlyke dynastie. Zoo dal thans in Frankryk enkel nog twee groote gezindheden beslaen, namelyk de party van den Keizer en deze der Devolutie. En het is deze laetste die hel meeste veld «int en ernstig den keizerlykeu troon bedreigt. Van een ander standpunt de kiezingen in Frankryk ingezieu, levert deizelver uitslag dit voordeel op, dal de voorgenonieue oorlog legen Pruisen die de Keizer, schynl het, vast van zin was in den loop van dit per le voeren, thans nogrnaels ten minsten voor een j.ier is uitgesleJd, slechts geleiden lol een nog meer uitslag voor onze tegenstrevers. Zie deswege het gevoelen en de raedgevingen van onzen klaerzienden Vriend Pierrot En me promenant .du clair de la lune, Hierj'ai renconlié J/on ami Pierrot II disailWeekblad... Laisse la la plume Qui n’esl plus bonne Pour écrire un mol. Ton art est usé, Ta chandelle est morte, El comme écrivain 7’u n’as plus de feu. A voire journal Ouvrez done la porie Et n’écrivez plus, Pour I'amour de Dieu. Geteekend Pierrot. 4 I Een wonderbaer feil wordt sedert eenige dagen in onze omstreek opgemerkt, een feit dat een zeer spoedig en aendachlig onderzoek verdienen zou, wyl hel de gewigtigste belangen van den land bouwer betreft. Ziehier de zaek Over eenige dagen wierd plotseling een koeibeesl ziek in de weide van eenen landbouwer by de Knocke (tusschen Nieucapelle en Reninghe); de ziekte by dal beest nameen zoo zonderling karakter aen, dat men iwyfelde ol hetzelve van geene ra- zerpy was aengedaen. Inderdaed de kwael waeraen hel beesl leed, bood veel kenteekenen aen der razerny. Omtrent dien zelfden lyd vielen twee koeibeeslen ziek in eene weide te Eessen; dil vee droeg de zelfde kenteekens der ziekte waeraen hel beesl by den landbouwer van de Knocke was gestorven. Natiwelyks wareu die twee dieren io den grond gedolven, ol (wee andere uil dezelfde weide kwa men aen de plaeg, eu nu reeds is hel vyfde beesl op dat hol van de kwael aengedaen, lerwyl mende uilbersting derzellde ziekterneldl in de weide eener hofstede le l.ampernesse, alwaer ook iwee koei beeslen op dezen oogenblik aen de wreede kwael zyn omgekomen. De vraeg die by die feiten zich algemeen opdoel, is naluerlyk deze, welke de oorzaek dier verschiik- kelyke kwael mag zyn. Niemand herinnert zich inderdaed in den loop van liet geheele jaer van een razenden hond in onze streek gehoord le hebben. Ten anderen zyn de gemeenten Reningbe- Nieucapelle, Lampei nesse en Eessen op eenen te grooten alsland van elkauder afgelegen, om aen te nemen dal al die ziek geworden koeibeeslen door een endenzelfden hond zouden gehelen geweest zyn. Toch iels dat opgemerkt is geworden, T is dal de weiden waer liet ziek geworden vee gegraesd heelt, met straelmest is gevel geworden, en zoo zyn er die denken dat door zekere vergiftigende stoffen die iu de slrael geworpen worden, eu van daer in de weiden worden overgedragen, hel vee h l ik V. Au >cl ze ni 1 1 l n ii l> 11 B M ni t> w bi k <1 1 a k Ii t i ri L X O l E< L le zo K* be I Beestenmarkt te Pervyse. Be weldoener der wereld. Wie die gelegenheid gehad heeft, om te leien, heeft niet gehoord van den menschenvriend Howard, die het grootste gedeelte van zyn leven doorbragl met de gevangenissen vin Europa te bezoeken en hulp te verleenen aen de tal- looze lydende bewoners daervan, en wiens naem zal be- slaen tot in de versie eeuwen, bekroond met de eer die iniljiocneo stervelingen, welke nog geboren moeten wor den, hem zullen bewyzen. In dezelfde afdeeling plaetsen wy den naem van miss Niglhingale, de zich-zelve opoffe- rende heldin van de Kriiii. Maer brengen wy hulde aen zulke namen, wy zouden ouregiveerdig zyn jegens een edelmoedig hart, indien wy, al ware het slechts voor een enkel oogenblik, den naem van prof. Holloway vergaten. Alhoewel in het bezit van eene aenzienlyke fortuin, welke hem zou tuestaen om de wereld te doorreizen, U n einde genoegens na te jagen, verkiest hy zynen ledigen lyd en zyne talenten te wyiJen ter gunste van zyue medeschepsels, door onder hen de opmerkelykste geneesmiddelen, lol nu toe samengesteld, Ie verspreidengeneesmiddelen welke hy zelt ontdekte na jareu van onvermoeide inspanning en onderzoekingen in hel uitgebreide ryk der naluer. Tol deze onderzoekingen wierd prof. Holloway bel eerst aeoge- spoord door hel verschrikkelyke lyden dat by overal rondom zich zag, en hel ontoereikende van de geneeskunde om dit legen te gaen en te overwinnen, en de goede uitslag die hem by elke schrede is Ie beurt gevallen ofschoon deze niet beter was dan hy verwacht had is bel bewyg van zyne welverdiende belooning Zoo groot is inderdaed de populariteit van zyne mede- cyuen geworden, zelfs iu de verst afgelegene oorden onzer aerde, dat zyne inrigling te Londen de groolsle der wereld overtreft, en de zeldzame deugden daervan zyn in byna elke tael van pool tol pool overgedragen. Wy hebben lallooze getuigschriften opgeltoopt gezien van personen die zich van deze middelen bediend hebben en die daerin hunne wondervolle kracht ten zeerste roemen. In een zoo veramlerlyk klimaet als het onze zullen de bedriegelykslc ongesteldheden wortel schieten, voor dat de patiënt het zelf weel, en groot is het lyden dat daerdoor veroorzaekt wordt, dat in vele gevallen den dood ten gevolge heeft, by gebrek van bekendheid met de geschikte middelen welke, indien zy by tyds gebezigd waren geworden, dezen uood- loiiigen uitslag zonden hebben voorkomen. In elke be ginnende ongesteldheid en zelfs in reeds gevorderde ge vallen, neem uwe loevlugl lot prof. Holloway's onfeilbare middelen, deze zullen H maendeti van pynlyk lyden be sparen, zoo niet bel leven zelve behouden. Wy nemen geene te hooge vbigt met den man noch met zyne genees middelen. maer van hetgeen ons bekend is leggen wy vry- willig getuigenis ter zyner gunste af; en zoo ver ome volstrekte kennis strekt, die op tal van jareu ziet, zien wy ons bevoegd om in de warmste bewoordingen over dit onderwerp te spreken. Hel is daarom onze ernstige wensch dal niet éeue familie in hel land onbekend zy met do- middeleu van den Professor, en dal zy altyd in voorraed I Diskussie op de militie-wet. Algemecne Overzage. Iets gcwigtigH voor den landbouwer.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2