tenen moedige Eecloouaer eene aenzienlyke som gegeven inzigt, ingeieekend hebben. De uitslag der 58 baloteringen is gekend. Dacr er telken woensdag, dat 't publiek zich aen nieuws verwacht, er zoo veel onzer ingezetenen een nummer van hel Boterkuipje komen koopen, verzoeken wy hun niet voor 5 ure ie komen. en Nanies hebben eenige liet 4° van dit meesterstuk van goede redeneering, beste lezer want in myn onderbreker zie ik niemand anders dan gy-zelf die my thans leest is hel einde van den epistel. De konfrater besluit met zyne lezers aen te kon digen dat, indien ze de maeg niet vol hebben met zyuen boterham van zondag laelst, zy er tweeden zullen ktygen zondag aenstaende. In zitting der Kamer is de diskussie van het wets ontwerp op de militie en van liet oorlogsbudjet( uitgesteld, even als de kwestie of diegenen die ziclt voor het priesterschap bestemmen, soldaet zullen, moeten worden. Ik gevoelde my hetaenzigl door hel rood der scbaemle alpreu, de rust verliele my het hert, en ’k zage my zoo diep vernederd eu beleetligd, dal ik met eeu smachtend ongeduld naer hel oogenblik zou uitzien op hetwelk ik tegen ztilkdanige beken tenis uit al de krachten myuerziel zou kunnen protesteeren. Hel Parysche dagblad Le Pays, journal de l'Empire, schryft hel volgende veelbedreigende artikel, dat ongelwyfeld zal beantwoord worden door wie het aengael Wanneer men zich bemoeit met koning te zyn van een land, men moet kunnen de pligten kwyten van dezen stand, of vertrekken. De koning der Belgen, door zyne zwakheid, door zyne onwerkzaemheid, door de vrywillige vernietiging van zyn gezag, laet al de gewigtigste moeijelykheden ontstaen lusschcn Frankryk en Belgie. En dat hel belgische goevernement het wel wete; wy zyn besloten te doen eerbiedigen, buiten zoowel als binnenlandse!], de instellingen van ons land eu de mannen welke het algemeen stemregt aen hel roer gesteld heeft. Het is de hoon en laster niet van deszelfs naemlooze dagbladen, de uitdaging zyner snorke- rijen, die ons zullen doen afzien van onze nationale rol, van onze rol van veronlweerdigde Franschen, welke Frankryk en den Keizer overal verdedigt, te Brussel even als le Londen, le Louden zoowel als le Betlyn. Het goevernement heeft er 25 mannen van, de oppositie 55. Thiers is met 6000 stemmen meerderheid ge kozen; verders zyn Gartiier-Pagès, Jules Ferry e Jules Favre gekozen; Raspail, Cochin en Rochefort zyn te Pans met gekozen. Te Pans, Bordeaux onlusten plaets gehad. Hel schynt dal men het wetsontwerp op de militie zal opplooijen. Reeds heeft men de beraadslaging onderbroken, om de finanlieele ontwerpen door te dryven, en de wel op den lylsdwang voor eene tweede mael te slernmeu. M. Kervyti vroeg aen VI. Fiére wat er van het wetsontwerp op de militie zott komen? De minister antwoordde, dat al wierd bet door de Kamer gestemd, het toch niet meer in deze sessie door den Senaet gestemd kon worden. Dus ad calendas; in de portefeuille gesleken tot nadere orde. Een half dozyn senatems (van de soort van Michiels-Loos en Joostens), gereed om de stem ming. die zy verledene maend over 'l wetsontwerp betrekkelyk den lylsdwang uilgebragl hebben, te verloochenen. Goede voorwaerden en belooning volgens de buigzaemheid der gegadigden. Men vervoege zich, by btief (vrachlvry), of beter in persoon by deu heer minister van fiuaulieu, le Brussel, Welslraet. (Ingang langs de koetspoort). Ai mi. Kuipje, hael my een glas water of ik verstik! Wat, hebben myne oogen goed gelezen? Toon me toch nog eens de laetste regelen? Maer. is zoo; ja, ja, ’k heb goed gezien. Ai mi, die arme beer Waer wilt ge nu met dat gezegde heen zit mi, die arme beer! Maer, ziet, het onnoozcle beest zag eene kwade vlieg op zyns meesters aenzigt zitten, toen hy in den boomgaerd lag te slapen, en, net zoo als uw konfrater, Kuipje, die op het aenzigt van de heeren Ghyselen en Patel op. den oogenblik ook eene kwade vlieg ziet zitten, snelde de arme Bruin naer de beek loc, greep er eenen arduinsteen en ging dien op zyns meesters aenzigt gooijen om er de vlieg te dooden! Hewel, erkent gy in die laetste regelen van uw konfrater den arduinsteen niet van meester Bruin, en begrypt ge niet hoe het gebeuren kan, dat, als men een zoo lalenlvol schryver is als de redakteur van het Weekblad, men met meester Bruin gebioèrs kan worden? Dal is ahemael zoodanig raedselachtig, dat ik klaerder zoude willen uitgelegd worden welke bc- teekenis gy eigenllyk geeft aen de volgende woorden Men is reeds zoo verre dat de heer Ghyselen zedelyk verpligl zal zyn, zyn ontslag van raedsheer en burgemeester te geven. Die woorden, Kuipje, kunnen in den mond van ’t Weekblad, geene andere beteekenis hebben dan deze Hoor, M. Ghyselen, ik zou u vriendelyk aenraden n by de aenstaende kiezingen op rang niet meer te zetten, want 't is le zien dal gy geene kans zult hebben van door uwe ouafhankelyke vriendekens herkozen te worden, en, wat ons be treft, daer meet gy u geene illusien over maken, maer nooit zullen wy een gewezene ouafhankelyke in onze rangen willen. Geene reconciliatie ons princiep is en blyltmeesters en slaven! En onder die woorden zit nog iets, dat de kon frater we! niet zegt maer duidelyk laet uilschynen 'i is dat hy wel hetzelfde zou zeggen lol den heer schepen Parel, maer hy denkt dat daertnée nog zoo veel geen haeste by is. De verdediger van het Schepenkollegie bewaert dit komplimentje voor M. Edm. Parel tol later. Maer, zeg eens, Kuipje, wat bevat hel 4" van den epistel van den konfrater? De onderkoning van Egypte, een makometaen, doel te Cairo eene kalholyke kerk bouwen, om de keizerin der Franschen in staet te stellen den goddelyken dienst by te woneu, als zy in october de opening van het Snëzkanael zal gaen bywonen. r van Eecloo, een 't is j katholykc, verzet zich nil al zyne tnagl legen het En wat zoudt ge zeggen, by het zien dal eer, mensch, op wien die batelyke beschuldiging nil ai haer gewigte weegt, de loftuitingen des hoorn blazers van het vyandelyk kamp gemoedeiyk aenveerdde? ik zou zeggen dat die mensch zich uit de Samenleving moet wegtrekken, om dal iedere blik van eenen zyner vrienden hem de bloedige wooideu uit het II. Schiilt moet herinneren O mensch! ik had u myne trouw en genegenheid geschonken, ra gy hebt my verraden En ge zoudt gy, burgemeester of scheperi zymle, als een deftig en eerlyk man, u het hert van ver- otilwcerdiging in den boezem voelen zwellen hy de enkele gedachte dat er menschen gevonden worden die de rol van overlooper (transfuge) aenveerden, die werken om den wolf in den schaepstal le laten sluipen, die hunne vrienden aen den vyand ter prooi willen overlcveren, en de hoornblazer -- -- van het vyandelyk katnp zou de trompet steken en De liberale Burgemeester uitroepen G Y zyl OAZE vriend, en om dal gy uwe bedieningen ernstig en oiiparlydig bouwen eener katholykc kerk, waervoor een edel- opneemt en uitvoert, dat er een razenden oorlog, t..w«,j,v ----- - een onophoudelyk krakeel op het Stadhuis is uit- heeft en waervoor de andete burgers, elk naer zyn geborsten; wal zoudt gy doen? inzigt, ingcleekend hebben. Wal zoudt ge zeggen als ge burgemeester of schepen waert, en ge zoudt door alle de leden van uwen gemeenle-raed acnzien worden als een man die met dubbele damen speelt, dat is, als iemand die in al zyne handelingen opzigtens hetgeen de belangen der siad betreft, wel niet openllyk die belangen tegenwerkt, maer op zulke wyze te werk gaet dat hy schildwacht voor de deur maekl om, op 't gegeven oogenblik, hel vyandelyk heir binnen 't slot te laten en zyne getrouwe makkers alzoo ter prooi der wraekziicht over te leveren Als ik zulke halelyke rol zonde aengenomen hebben, en men zou het te weten zyn gekomen, dan blevc ik geene uer meer de plaets bekleeden waertoe myne vroegere vrienden my geroepen hebben. De Senaet heelt, in zitting vnn gister, het budjet van buitenlandsche zaken gestemd. >lrch<e lii-Iling Kleilagen ia Frankryk. Allerhande tlilenwolydingen. M. Declercq, pastoor te Zuyenkerke, wordt pastoor te Canegliem. M. Verscheuren, onderp. te St. Denys, is onderpastocr benoemd te Zuyeukerke. M. Baele, onderp. te Ouckene, is onderpastoor benoem! te Thielt, in vervanging van M. Deprei, ontslaggever. M. Decuypere, coadjutor te St. Pieter-op-den-Dyk, is onderpastoor benoemd te Sl. Denys. M. Delescluze, coadjutor te Wiiskerke, is onderpastoor benoemd te Ouckene. M. Soele, priester in 't Seminarie, is coadjutor benoemd te St. Pieter-op-den-dyk. M. iiooghe, priester in 't Seminarie, is coadjutor benoemd te Wiiskerke. Vrydagzyn door de regtbank van enkele politie onzer Stad vei wezen Robaeys Amelia, Lehouck Sophie en Destoop Alexander, allen vischverkoopers te Veurne, by verstek de eerste tot 20 fr. en de twee andere elk tot 10 fr. boel, hovende verbeurtverklariiig van hunne maten, voor deu 21 mei II. op de markt te Dixmude, garnael by de pinte verkocht te hebben, onwettige valsche mael welke slechts dertig in plaets van 50 centiliters inhield. Demeuhynck Bernard, werkman Ie Dixmude, lot 25 fr. hoel voor zyne acukomsl en verblyf binnen deze stad in hel sekretariael niet bekend le hebben gemaekt, ondanks herhaelde waerschawingen der polilic-agenten. Vanihuyne llendiik, bygeuaeiud Puipe, pleisteraer te Dixmude, tot 5 fr. boei, voor smaedwoorden jegens Frans Dewulf, bygenaemd Vandezulle, den 24 mei 11., te Dixmude. Vangilluwe Pieter, bygenaemd Pitten Visch, tot 6 fr. boei, voor ligle mishandelingen op en jegens Hendrik Lutau, deu 28 mei II., Ie Dixmude. By koninklyk besluit van den 51 mei is de medalic van tweede klas vergund aen de volgende landelyke werk lieden, in de provincie Westvlaenderen Devriendi, te Jahbeke; Demon, te Ooslkerke; Vlaminck, te Knucke; Laforre, te Westcapelle; Vandenberghe, W’;»egbe, Goe- thals, Kimpe, te Couckelaere; Accou, ie Vladsioo. liet schynt dat. onder de eertitels loebehoorendc aen den prins van Hohenzollern, vader der gravin van Vlaenderen, degene is van Burggraef van Dixmude. Deze titel is lol hel buis van ilohenzollern overgegaen door een hnwelyk mei de erfgename der graven van S'lleerenberg. De geboorte van den kleinen prins, zoon van den graef van Vlaenderen, biedt eene gelukkige gele genheid aeu om eenen titel weder Ie verhelTett aen welken schitterrnde herinneringen verbonden zyn, opkliinmendc lol de oudste tydstippeu der geschiedenis van Vlaenderen. M. Vanbaeckel-Foqiieur is burgemeester benoemd •n M. F. Dejaegher, schepene der stad Nieuport. Ten gevolge der groote regens der verledens week, zyn de ryke hooigrazeu van aen Rousbrogge tot aen Dixmude en van aen Dixmude tot aeu Corleinanq gausch overstroomd. De schade is aeuzienlykzy wordt berekend op een millioeu franks. Indien men daerby voegt dat de oogst in Veurnambacbt door de booge walers ook veel geleden heeft, dau mag men verklaren, zonder beschuldigd ie kunnen worden van overdrevenheid, dal de schade, lieden door de overstroomingen veroorzaekl, lol ecu honger cyfer beloopt dan hel bedrag der groote werken aen den Vier welke bestemd zyn om de zomervloeden te voorkomen. Men weel dal die werken gedekreteerd zyn in 1858, en dal zy slechts een begin van uitvoering hebben bekomen. Hoe lang zal die kriftenspoed nog blyven duren? (Advertentieblad). Zoek St. Denyt. De zaek van den onderpastoor Van Eecke, is vastgesteld op vrydig 18“ dezer inaeud, voor de korreklionneele regtbank van Kortryk. By ornoiinantie van den heer eersten voorzitter van hel beroepshof te Gent, zal liet beroepshof der provinlie Westvlaenderen, voor den derden trimester van 1869, den 12 july le Brugge geopend worden. De raedsheer Tunck zal de assisen le Brugge voorzitteu. Men heeft uitgetekend dal de werkstaking van j Seraing aen de werklieden aldaar 59,0110 franks heeft doen verliezen, wal gemiddeld 26 Ir. 8» c. voor ieder I werkman is. De Kamer. Zoude ono landeke wel op eene wtaen m7 Mililie-wet. -rr-g>cagDcr^-w- Men vraegt r.vzenden ooi log, een onophoudelijk krakeel op bet Stadhuis uitgeborsten. Meu is reeds zoo verre dal dn lieer Ghyselen redelijk vei plicht zal zijn, rijn o.itslag van raadsheer en burgemeester te geven. En wy hadden u onze trouw geschonken Dr Sr»»vt.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2