In zitting ran gister heelt de Kamer de diskussie over hel wetsontwerp op de militie voorlgezel. X. Ziedaer cenige der redens waerom wy het Sche- penkollegie bestryden; de lyd is nog niet gekomen om deswegens met den konfrater eene polemiek in vollen regel aen te gaendit voor later. Zaterdag laelst beeft de Kamer twee zittingen gehouden, eene in den namiddag en eene in den avond. De eerste heeft lot a ure geduerd; de andere, om 8 nre begonnen, is slechts om 11 ore in den nacht geëindigd. Hel gold er nog altyd het voorstel-Defré, by welk onze godsdienslmiunende liberalen van onze priesters soldaten willen maken. De logieman-Delrê wilde al de verstellingen afschaffen, zoo voor de, priesters, de paters als voor de onderwyzers en zoo voort. Minister Pirmez wilde juist zoo veel niet, maer het komt omtrent op hetzellde uit, voor ’t geen de priesters betreft. Het voorstel-l’irmez stelt de leerlingen der groote seminarien vry, ter uitsluiting der leerlingen in de godsgeleerdheid toebehoorende aen de religieuzen-orders. Dit voorstel is aengenomen geworden alsmede hel geheel van hel artikel 25bis van hel wets ontwerp op de militie, mei 49 stemmen legen 44 en 5 onthoudingen. .Men weel dat .M. Thonissen gezegd beeft dal de regterzyde bel budjel van oorlog niel meer gestemd zou hebben indieu men bovengemeld artikel aennam. Zal zy nu woord houden Wy twyfelen er groolelyks aen. OudewyfMpraet. In zyn nummer van zondag laelst acht dagen, zegde de konfrater dat de lieer Ghyselen geene kans beefl om herkozen te worden: M. Ghyselen is zedelyk verpligt zvn ontslag te geven vau raeds- heer en burgemeester. En in zyn nummer van zondag laelst roept hy uilEn onze tegenslreveis rekenen etop dal die heer geene populariteit noch naem genoeg heelt om zich boven onze beheeisellers te doen kiezen? Knoopt nu dat aeneen en zegt toen eens wal verschil er bestaet lusschen ouden ylspraet en zulk eene tedeneering. Sprekende van overloopers, roept het Weekblad uil Geheel de klerikale party onzer stad bestaet uit overloopers van de liberale gezindheid. Welnu, dit bewysl eene zaek 'l is dat de kop stukken onzer liberale party hunne partygenooten zoo slaefschelyk behandelden, dat die mannen goed gevonden hebben, niet hunne gezindheid, maer den dienst hunner meesters te verlaten om over te gaen lot de rangen diergenen die bel absolutismus van 's Weekblad's vrienden bestreden. 'i Is dus een argument welk de konfrater beter zou gedaen hebben niet voor den dag te brengen, dewy! hetzelve de veroordeeling van zyne eigene mannen uitspreekt. De Senaet heeft eene tweede mael de wel op den iyfsdwang, zoo als ze door de Kamer eene tweede mael is gestemd en door hel .Ministerie wierd voor gedragen, dilmacl met tien stemmen meerderheid, verworpen. JVy komen op die stemming terug. Waerom laten zy toe dal het orgaen onzer tegen strevers de eer der leden van den gemeenleraed onopbotidelyk aenrandt, en aenveercen zy de lof tuitingen die dit blad hun wekelyks toez.waeit? Terwyl de nieuwe vrienden van M. den burge meester juist die mannen zyn die ons betmeesl by de laelste kiezingeu hebben bestreden, lael de beer schepen Parel zich zoo weinig aen den bloei der onalhankelyke burgers sociëteiten gelegen, dat men te regt moet besluiten <ial hy meer houdt aen hunnen val dan aen hun beslaen. En waerom? zal men zeggen. Wel, om dal de socieleiten die bloeijen als een band zyn die de burgers met een zelfde gevoel en eene zelfde opinie op den ingeslagen weg vooruit doen slappen. M. Vanwoumen heeft de wel op de studie beurzen gestemd, zegl de konfrater, endeTjeefkens hebben er niel legen geprotesteerd. Nogmaels een bewys dus dal alleen de onver- dragelyke geest van overheersching onzer liberale kopstukken, M. Vanwoumen aenzelte om zich van hun af ie scheiden en lot onze rangen ever le komen. M. Vanwoumen heelt immers nooit onze poli tieke grondbeginselen aengenomen, hy is altyd hel liberael princiep getrouw gebleven, en van onzen kant hebben wy hem altyd de vryheid van opinie gelaten gelyk hel by ons, onafhankelyken. aen eenieder vry stael gelyk welke opinie te belyden. H’y hebben ons te dikwyh in zyn gezelschap bevonden. Weekblad, om niel te weien hoe hy door uwe mannen, zelfs wanneer hy mei hetl en ziel aen him verkleefd was, wierd behandeld. Maer ’t was u niel genoeg hem tydens zyn leven te vervolgen, ge moest hem hel gewigi uwer wraek lol in bel graf doen gevoelen. Daetom benydt gy hem de eer die hem by zyn afsiervcn door de gansche slad is bewezen ge worden Daerom weigelden de door ttwe mannen gepa troneerde socieleiten fVillem Tell en de Ware l’an Üuyses Vrienden, deel te maken van den Iyksloet En daerop roept de konfrater uilDe mannen van hel Sladhuiszttllen met Ocïoltet gaen vliegen. Ja, voorzeker om plaels le maken VOOR MAN NEN waervan wy daer eene kleine schels hebben gegeven 1 Dal nog is, wy hebben by zyn afsterven den lof tiilgesptoken van M. Vanwoumen, niel om zyne hoedanigheid van politiek man, maer om zyne bnrgerlyke deugden. Wy zyn erkenlelyk geweest. Weekblad, opzigleos M. Vanwoumen. voor de diensten die hy in de ver ledene vyf jaren d’onafhankelyke party heeft be wezen, maer gy hebl geen enkel woord dank gehad voor de VYE-EN-ÏWlNTIG jaren dienst die M. Vanwoumen aen uwe party eu uwe mannen heelt bewezen Dal meer is, gy hebt hel M. Vanwoumen, die ttwe mannen groot beeft getnaekl, benydl dal wy eeoige bloemen strooiden over zyne le vroeg ge- sfolene grafstede. En waerom? zal men zeggen. Wel, om dal M. Vanwoumen niet langer de slaef en de speelpop wilde zyn van onze over- heerscheis. c I De knmer. En dat oiu plaels te maken voor II.4WE1... De Senaet. «wwuumj- Tgg'jtfi i i Allerhande Vieiiwstjdingen. M. Ghecrartlyn, pastoor te Steenkerke, is woensdag morgen ahlaer overleden in den ouderdom van 65 jaren. Een koniuklyk besluit van 51 mei, bemagtigt de besturende kommissie van den steenweg van Cortennrck naer Wercken, langs Haudzaeme, lol 51 december 1870 hel tolregt le blyveu ontvangen op geinelden bueriweg. Op zaterdag, 5 july aenslaende, zal te Veurne de jaerlyksche pryskamp van voorlteelende peerdeu en hoornvee, alsook voor hel vel vee plaels hebben. M. Aug Bruufaul-Bourgeois, gemeeuleraedslid te ïpere, is iu die stad overleden. Men schryfl uit Oostende Be tahyke vreemdelingen die eiken zomer de gewoonte hebben Oostende te gaen bezoeken, zullen eene groote verandering vinden iu de omstreken vau onzen schoonen zeedyk, hunne geliel koosde wandeling. Be verslerkiugs- weikeil vau dezen dyk en de opvulling van den noordgracht der fortificatiën vervorderen dapper en zyn byna voltrokken. Op verschillige punten is men reeds bezig met op le schikken, ’t is le zeggen met de graszoding der schuimen. Te Thonroui zal, op 29* dezer, een pryskarop van peerden plaels hebben. De volgende pryzen zullen er uitgeloofd worden 10U franks voor hel schoonste inlandsch merrie peerd vau drie tol vyf jaren tüti Iranks voor liet schoonste inlandsch ruinpeerd vau drie tol vyf jaren 5’ 75 franks voor het schoonste inlandsch merriepeerd vau twee jaren; 4“ 75 franks voor bet schoonste inlandsch ruinpeerd van twee jaren 5« 75 franks voor het schoonste merriepeerd van ge kruist ras van alle slach, oud drie lol vyf jaren; 6’ 75 frauks voor het schoonste ruinpeerd van gekruist ras van alle slach, oud drie lol vyf jaren. Iu den loop der verledene week heeft men in de weefschool van de Sociëteit van den H. Vmcentius, te Si. Nicol.ies, de getouwen aengeslageu waerop de arme leerlingen hun brood verdienen en hun onderwys ont vangen. eu de stukken aen de fabrikanten toebehoorende die er op gewerkt worden. Dit alles omdat de heeren van Vincentius geen patent van fabrikant willen nemen. De doktrinairs van den provintialen r»ed wan Luik, hebben de kiezingen van Verviers vernietigd, zoodat er den 28° dezer eene nieuwe kieziug inoet plaets hebben. De velden zien er in onze omstreken, en overigens in de andere streken des lands, heerlyk uit; de oogst doet zich onder de beste leekens voor, en byzonder liet graen en de aerdappelen. (Land van Aelst). De dagbladen van Antwerpen hebben over eenigen tyd gemeld, dat hel lyk vau een jong meisje in den bassin aeu den Kalleiidyk gevonden was. Hare kkederen duidden eenen vreemden oorsprong aen. Het is nu gebleken dat de ongelukkige een meisje van Civry (Frankryk) is, dat moest in hel huwelyk treden, en daegs te voren door haren aenstaende naer Parys was gelokt, alwaer hy reeds beproefd had. Iraer in de Seine, terwyl zy op een bootje voerden, te verdrinken, doch hy was er, dank aen de tegenwoordigheid van geest van het meisje, niet in gelukt. Te Antwerpen kon hy zyn plan ten uitvoer brengen. Hy keerde dan naer Civry terug en vertelde daer dat zyne toekomende in de stralen van Parys verloren geloopen was. Nu, echter, na de ontdekking vau het lyk le Antwer pen, wierd hy aangehouden, hy heeft zyne straf niet afgewacht, en zich in zyne gevangenis opgehangen. Eene nieuwe verschrikkelyke moord is gepleegd in het arrondissement Marche, de derde op twee maenden Woensdag morgend, rond G ure, ontdekten de heeren Orban en Lalquin, van Fizenue. op omtrent 200 meiers van ’t dorp ceu leelyk verminkt lykbel had verschrikke lyke wonden, onder andere zeventien messteken; waervan de voornaemste van den linker naer den regter kant door de keel ging. Op eenen omtrek van een twintigtal meiers was de grond betrappeld en met bloed bevlekt, waeruit blykt dal er eene felle worsteling moet geweest zyn. Het slagtoffer is een plafonneerder, wonende te Aisne, met name Melin Laurent; hy had niets op zich meer, waeruit men mag vermoeden dat de diefstal aenleiding lot den moord zal gegeven hebben. Men vond ter plaetse een zoogenaemden hoofd breker cn stukken eener zilveren horlogieketting. De moordenaers zyn tol heden onbekend, maer twee personen, op wie zware verdenkingen rusten, zyn in hechtenis genomen. Onpligtig veroordeeld. Jozef Tasse, van Monceau sur-Satnbre, behoort tot eene welgestelde werkmans- familie; by zelf is in het land gunstig gekend. Beschuldigd van eenen diefstal van 70(1 franks, gepleegd met over- klimming en braek by zekeren Delhaye, van Perotines by Binclie, wierd i>y aengehouden en op het einde der maand mei le Bergen veroordeeld tot zes maenden gevangenis. By zyne veroordeeling zegde die man koei aen de regt- bank Heeren, gy hebt eenen onschuldige veroordeeld. Onmiddelyk ging hy iu beroep; de prokuretir des kooiugs van zynen kant deed het zelfde. Voor hel hof van Brussel wierilen al de getuigen op nieuw gehoord, en de opzoe kingen betroffen vooral hel gedrag en den geldelyken toe stand van den aenklager, alsook den graedvan vertrouwen dien men in hem kon hebben. Het nauwkeurig onderzoek gedaen voor het hof, volgens de dokumenlen door de verdediging aengebragt, luonen aen dal de klager in meer dan bekrompen omstandigheden verkeert en reeds met hel geregt in aenraking is geweest, en riep weldra den giootsten twyfel over hel wezenlyk beslaen des dielslals. Andere omstandigheden, tiamelyk hel alibi, voegden zich hierby, en na de pleitreden van den advokaet was de onschuld van den beschuldigde bewezen. Ook verklaerde M. Van Berchem, substituut van den prokureur-gencrael, dal zyu geweten hem niel toeliet legen den beschuldigde te rekwtreeren, en hy zich gedroeg aen de juslicie. Op het oogenblik dat de voorzitter de lezing eindigde van hel vonnis van vryspraek, stond Tasse op van zyne plaels en zich lol dezen magistrael wendende, zegde hy met ontroerde stem Heeren, gy hebt regt ge daen! jk ben onpligtigDaetna viel hy weeneude iu de armen van zyn bedrukt gezin, waervan by meer dan twee maenden gescheiden was. Het geregtshof van Brussel heeft den i’e february 1869 beslist dat de verhuerders van ryluigen lol liet vervoeren van reizigers dienende, veraulwoordelyk zyn voor de schade door wouden aen eenen reiziger, by den val des rytuigs veroorzaekt, lenzy ze bewyzen dal de ramp bet gevolg is eener oorzaek of vau een toéval welk me i de reizigers ten laste kan leggen. De gekwetste reiziger heeft geen ander bewys tioodig dan bet iieslaen van bel voorval dat hem is overgekometi en uil welke reden hy scbrde en intresten vraegt. -- Eenieder weel dal de tnensch niel leven kan zonder lucht. Wy ademen de versche lucht in en verdryven de bedorvene lucht. Gemis aen goede, zuivere en gezonde lucht, brengen groote schade aen onze gezondheid hel doel ons vermageren, verwyderl de fnssche kleur en brengt ons in eenen ziekelyken toestand, waeidoor wy allengskens aen bel kwyben gaeu eu hel niet zelden met de dood bekoopen. Op ons gemoed beeft de lucht ook eenen zeer sterken invloed immers eenieder weel, by ondervinding, dat men in de vrye vrolyke ualuer beter gestemd is dau in eene vuile bedample, ongezonde kamer. Een droevig voorval heeft zondag plaels gehad le Lede, waer bel kermis was. Een jongeling van Aelsl viel vau eenen peerdekensinolen, en toen hy zich wilde op- regten, wierd hy door den opvolgenden bak aen bel hooid zoo erg gewond dal hy twee dageu laler overleed. Brussel wordt langsom zedelyker in de drie eerste maenden van bel loopende jaer zyu er 418 onwettige kinderen geboren 1,154 wettige, dus meer dan (en derde; vyf echtscheidingen hebben er plaels gehad.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2