If xV» 26. 24 Junv 1869. Drie-eii-lvviiiligste jaer. Dixintide, Donderdag, De goede orde en de liberale partij. NDHEID. s ge- van (Weekblad van 25 October 1865). Ziehier een geval dal historisch is en dat niemand zal durven loochenslraflen. De beer J. Ghyselen heeft eene kandidatuer, in name van de Onafhankelijke», aengebodeu aen den heer smart te van de ling der tnai-nd, In zyn nummer van zondag laetsl, zegt bet voor die liberale leden, zyn Verrader! De Kamer heeft in geheel byna 8 maen- den zitting gehouden; in die acht maenden r: 114 zittingen gehouden geworden. Dat mackt 14 zittingen per maend. Alsdan moet het Ministerie zynen steun zoeken by deze die de ualueilyke vyaudcu zyn der goede (Weekblad van 18 October 1863). Het is de heer J. Ghyselen, door de natuer- lyke gaven zyns karakters, de hoogmoed, ikzucht, nyd en styfhoofdig heid, zoo duidelyk voor den ge- ziglkenner op zyn wezen uitgedrukt, die de ge- wenschte hoedanigheden bezit om hier alles omver te werpen. En ziedaer de man die zich als BURGERVRIEND wil voorstellen. Bittere spol- terny lil. (Weekblad van 20 juny 1869). De heer Ghyselen stemt, als burgemeester van stad, voor de liberale (zegt 6rrt/nislgezinde) leden van hel Bureel van Weldaed (juist die man nen, by wie de geest van overheersching dezelfde gebleven is, en die de heer Ghyselen in hooger staenden brief gekenmerkt heeft mei den naem van DWINGELANDEN); de heer Ghyselen stemt voor die liberale leden, en hel kuipje roept Weekblad De heer Ghyselen heeft den Leettwenklnb helpen stichten en het beroemde Manifest dier associatie helpen maken. Onder voorwendsel van alles erin te rigten en ellen ie maken, tracht hel alles na zich lesiepen en alles onder zyne handen te cenlraliseeren, ver gelende dal de centralisatie onvereenbaer is mei de vrye iusiellingep die ons door de Grondwet zyn gewaerborgd. liet hitst de verdeeldheid lusschen liberalen en katholyken al meer en meer aen, schynl zyn plezier te viuden in hel godsdienstig gevoelen te tergen en le kwellen, alsof dit hel eenig middel waie om zyne regeeriiig op vaste gronden le staven. En nu moei het zien dat het niets gewonnen heelt met zich in de armen te werpen der over- dreveue partyhel voelt den grond onder zyne voeten waggelen, en weel niet meer hoe hel zich moei keeren of wenden om aen het roer le kunnen blyven. Had hel geene plaetsen le geven of te beloven, geene eereleekens uil le doelen, geene subsidies aen zyne vrienden le geven, hel zage zich reeds lang op straet. legen hem ontsiaen. (Weekblad van 19 july 1865). Koms eens, Kuipje, tot voor den stedevaert, tol het water dat loopt lot tegen den muer van den heer Ghyselen, en zeg wie er hier de CHICANEUR geweest is, M. Ghyselen, of het bestuer-Debreyne. II. (Weekblad van 15 juny 1869). Men rekent er op, dal de heer Ghy selen geene populariteit noch naem genoeg heeft om zich boven uwe beheerschers te doen kiezen. Walgelyke komedie orde, het moet hunne eischen loeslaen, aen hunne bevelen gehoorzamen, hel moet hun tol werktuig dienen hunner misdadige inziglen. Is’l met hetgeen wy op onze dagen zien? Noglans zyn onze ministers zóo verblind dat zy zich nog gedurig laten voortslepen door eene party, die niets zoo zeer betracht dan eene diepe om wenteling in ons land teweeg teflrmjen. Mannen zoo als Erère en Bara, hebben gedurig de katholyken in ’t zigt, alsof zy geene andere wanden te vreezen hadden, en dewyl al hun doen en handelen uitsluilelyk ten doel heelt de katho- lyken uit alle bedieningen te sluiten, en ze als overwonnenen te behandelen, zien zy niel dat de wolfden schaepstal binnensluipt en de revolu- tiounaire denkbeelden al meer en meer veld winnen. Zoo schreeuwt men tegen de geeslelykheid, men eischl eene verandering onzer Grondwet, en hel geheele maelschappelyk gebouw wil men omver stooten. En by middel van leugens en laster zoekt men hel volk te bedriegen. Het kwaed is magtig wanneer het door slechte driften wordt voorgeslaenbel is nog veel mag- tiger wanneer het door T openbaer gezag wordl begunstigd. En wie ziel niel dal de bladen die ons Ministerie voorstaen, onophoudenlyk hunnen loevlugl tol de bedorvendste passien nemen? Beroepen zy zich niel op hael en nyd, op leugens en lasteringen? Ziel die bladen, en spreekt toen, wanneer gy niel len vollen overtuigd zyl van hetgeen wy zeggen. De Senaet is byeengcroepen voor lieden, woensdag, om 2 ure. Zaterdag heeft de Kamer, met 45 stemmen tegen 16 en 2 onthoudingen, een wetsontwerp aenge- nomen waerdoor een krediet van een miljoen en half wordt loegeslaen voor hel leggen van eenen yzeren weg van Blalon naer Ath, ol beter naer het kasteel van Beloeil, de priuslyke woning van prins de Ligne, voorzitter van ’l Senaet. Dit wetsontwerp wordl sterk afgekeurd door bladen van alle gezindheid. Tol de Etoile beige zelve valt in bittere bewoor dingen tegen het ministerie uit, dal zoo mildelyk mei de millioenen der kontribuabelen omspringi. Het is waer dal prins de Ligne hel ministerie heelt helpen regl houden met, in den Senaet, hel ministerieel wetsontwerp op den lylsdwang le stemmen. Maer is de belooning voor zulken dienst niel wal al te riddcrlyk? Passe als hel millioen en half door de ministers Frère en Bara wierdeu betaeld, maer die wordmr betaeld door den burger en den werkman Hoe dil allemael ook zy, altyd is’i zeker dat de gedekreteeide yzeren weg van Blaton naer Ath geen ander voordeel opleverl noch kan opleveren, dan dal dezelve den weg opent naer ’t kasloel van prins de Ligne. Deze yzeren weg maekl vooreerst den yzeren weg noodeloos van Ath naer St. Ghislain Dezelve doodigt ten .tweede hel kanael Blalon naer Ath. Na dil krediet gestemd te hebben, is de Kamer tot nadere byeenroeping naer huis gegaen. Ziehier een brief door den heer Ghyselen schreven, in date 8 mei 1863 Brussel, 8 mei 1863. Aen de hecren Voorzitter en leden van het onafhankelyk Kieskomiteit te Dtxtnude. In de Boterkuip van 7 dezer (waerby een ex- emplair gevoegd was van ’l beroemde Manifest van den Leeuwenklub) lees ik pp heden dat zich een onafhankelyk Komileit gevormd heeft. Myoe onal- hankelyke denkwyze laet my niet toe eenen oogen- blik teaerzelen om van hetzelve deel te maken; gevolgenllyk bid ik u, Mynheeren, my te willen begrypen onder het getal van deze de/tige burgers die den moed opvallen hel hoofd le bieden aen onze DWINGELANDEN. J. Ghtselen. Dank zy dit briefke wierd M. Ghyselen raeds* heer gekozen. I. (Weekblad van 6jnny 1869). Om dat de heer Ghyselen in den gemeenle- raed zyne bedieningen ernstig en onpartydig op- neernl, is er op ’t Stadhuis een razenden oorlog Wil een ministerie kunnen voortduren, het moet noodzakelyk zynen steun vinden in de ware natio nale party, en deze is slechts daer le vinden waer er verkleefdheid bestaet aen onze Grondwet, waer de princiepen die altyd en overal de rnaetschappy hebben ondersteund, nog geëerbiedigd worden. Hadden onze ministers deze waerheid wel ver- slaen, hadden zy hunne bestiering naer dezelve geschikt, kortom hadden zy de overleveringen van *t nationael Kongres lol leiddraed genomen, zy zonden wel is waer tol vyandeu gehad hebben de woelmannen en omwenielaers, de socialisten en republikeins, de zeden bedervers en goddeloozen maer deze hadden zy niet veel moeten vreezen, want dusdanige persoonen zyn vyaudig aen de Samenleving, en vervolgens aen alle Siaetsbesluer dal de goede orde wil handhaven. Eene goede bestiering vindl altyd kracht genoeg in het nationael gevoel om zulke vyanden af le keeren, doch hel gael geheel anders wanneer hel Ministerie zich door partygeest laet geleiden, wan neer het de bekwaemste en IrefTelykste mannen, otn geene andere redens dan hun godsdienstige gevoelen, van kant iet. Wanneer iemand van den regten weg afcvykt en hardnekkig voortstapt op het pad der dwaling, dan geraekt hy al meer en meer op den dool, en zyne terugkomst wordt van langsom moeijelyker. is het geval mei ons liberael ministerie. Alhoewel aen ’l gezag gekomen door hel geweld der kasseisleenen, konden onze ministers nog alles herstellen. Zy hadden slechts de Constitutie vrymoedig en onpartydig nil le voecen en de leeringen van het nationael Kongres tol grondslag hunner werkingen te nemen, allen partygeest lor zyde stellende om hei welzyn van allen te verwezenllyken. Aldus te werk gaende, hadden zy welhaesl de .dwaze benamingen van katholyken en liberalen ■doen verdwynen, en ze zouden eene groote natio nale party hebben gevormd, onder welker stan- daevd alle mannen van orde zich zouden ge rangschikt hebben. Öngelukkiglyk heeft hel ministerie dit niel ge wild; zich door den partygeest latende leiden, legt hel zich ero^ loe om al meer en meer die over- heerschende en inkwisiloriale politiek die hel dok- trinarismus kenmerkt, uil le strekken en le ontwikkelen. 'T BOTERKUIPJE licefl He- ii maeg en i (Jikwyts ouder bare in a eg te ocliien en tering van nde apo- eter wou- Een logeiitje om beters wille! BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukrege.. Bureel Wilcendvkstraet, N» 30. Voor elk afzonderlyk num* uier, M cenümen. ie Gallen. ischouwd plettend* aerlyk is. dlloway's der maeg den voor kracht cn Jucrzyn. iel bekend asthma, verstop- rht, roede le soorten ■baerheid, hemoroï- urf, scere tie graed, sche aen- llen asrd. gevoegd. ■50 ct.. Voor den r o feasor e zwakke a loevalli- of oud, eesui iddel l geneest n. idziekten, clnig ge- :rken, het t huid en le bodem sicaliscbe eld. decyn wil Ike welke Zelfs in neefl ver- als eene 1 wanneer en aeu de Ie gezond- beroofd is dlieid van worden by iele Pillen, hloeds van 1 gebr.igtft herstellen ke kracht igwerking. gziekte. de bekend o wonder- Iver voor- en lever en, is geen onschat* leze onge- de ver- miakkelyk n zedelyk INSCHllVVINGS-PHYS. Buiten stad, franks. Het Suppt. Het BoTERKUtPie verscliynl den donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Be Senaet. Be Kamer. Uittreksels uit het WEEMINLAD.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 1