den lyfsdwang legen de getuigen io gebieke. welke opgesloten zyn, zullen onmtddelyk tuvrylieid gesteld worden. Ail, 8. De tegenwoordige wet zal den dag oa hare afkondiging, verpligtend zyn. Ari. 7. Builen die uitzonderingen, zullen de von- geantwoord dat de werken nissen voor «al den lyfsdwang betreft, niet meer uitgevoerd worden van elke uitvoering, reeds be werkstelligd, zal worden afgeziende schuldenaers gevraegd. Oe gemeenten die bel meest door de nverstrooniinge» ie luien licbbeti, zyn Ecsseti, Zarrcn, Wercken, llaudzacwe, Z ehier hel wetsontwerp op den lyfsdwang zooals het door den Senaet is aengenomen Art. 1. De lyfsdwang is afgeschafl, behalvd voor de volgende uitzonderingen. Ari. 2. De vonnissen en beslissingen, meldende veroordeelingen of teruggave van schadeloos- siebingen, ler vergoeding van hel nadeel door misdaden of ovi rtredingen veroorzaekt, zullen dooi lyfsdwang uitgevoerd worden, voor de som men de 500 Ir. te boven gaende, wanneer de misdaden of overtredingen door de krimineele jurisdictie zullen erkend zyn. Art. 5. Dit zal hetzelfde zyn voor de veroordee- liogen tot teruggevingen ot schadeloosstellingen, ter vergoeding van hel nadeel veroorzaekt door elke onwettige daed, kwaedwillig of door kwade trouw begaen, voor de sommen boven de 500 fr. Art. 4. De duer van den lyfsdwang mag niet boven het jaer gaen. Om er den termyn van te bepalen, zal de regler hel gepleegde feil en de uitgeslreklheid der schade loosstelling in aenmerking nemen. De dwang bereikt nooit de persoonen welke, volgens de «el, burgerlyk verantwoordtiyk zyn. Art. 5. De tegenwoordige wet zal in de sessie 1871 1872, door de wetgeving herzien worden. Een zeker Seveje beweegt hemel en aerde, en zal zoo iels legen ’t Kuipje io ’l Week blad doen zeilen dal van geen slroo zal zyn! Hel manneke uil de Westslrael weel iets en zal hel uitbrengen Hoor, myn brave klaei, luister eens goed gy en gelyk wie, moogl alles uitbrengen opzigtens ‘l Kuipje wat ge weet; alleenlyk zullgy de goedheid hebben hetgeen gy vooruit zet, te bewyzen. Ik weet niet ol gydil laelste woord goed verstaet, maer boe hel zy, klapt gy nog langer en doel gy dit niet, bel Kuipje zal u eens by uwe oorerr grypen en u zetten waer gy liever niet zoudl gaen. Weg met de kloosters! is de schreeuw der hel, mondsluitend bewezen door den heer H. Davidis, in-8" 94 bl. Nooit heeft de geestige schryver van den Taelsleutel iets pikanter geschreven ter proeve Abtdyen, Bernardienen, Norberlienen, enz. Ik hoor u, kloosterhalers Waerloe die luijaerds in de wereld? Wy gaen het u zeggen. De abtdyen wierden gebouwd op sleenachtige zavel gronden op den overschot van de wereld. Door eeuwenlanger! slavenarbeid en gebed, herschiepen zy die dorre gronden in weelderige bosschee, vruchtbare akkers, in lustwaranden Men mag zeggen dal elk zandje van die akkers een druppel palerzwecl is. Toen die schepping gedaen was, kwamen de beeren, stieten die biekorven om, vloekende Uwe aelmoezen aen duizende arme meuschen, die dag en nacht aen uwe deuren slaeo, vormen ledigl mpersde aelmoes verlaegl den mensch, lerwyl bel werken hem veredelt!» De beeren en hommels rooiden den honing, hielden alles voor zich alleen. De beeren kropen in de abtdyen, speelden baron, en verhuerden de landen drie keeren meer dan de kloosterlingen. Mirabeau, een kopstuk vau 89, heelt die beeren geschand merkt Andermans goed rooven, is altyd schel- meuliandel; T zy dit goed aen eenen kapucien of aen deo eerloosten zielloochenaer (alhée) behoort (Mirabeau aen Jozef II). Mailen Lullier zei Kerk goederen rooven, brengt geeneu zegen meê, zy leiden u naer den bedelzak. Die twee kerels zyn geeoe pastoors, eh De kloostergoederen zyn nu van de besluerders lot de roevers overgegaen. Wat doen zy er nu meê? Van de kerken hebben zy stallen gemaekl, en van de refters danszalen. Zonder kloosterlingen is er geene herschepping van dorre landen in lustwaranden mogelyk. Onze vrienden die ons een kluchtje hebben mede te deelen, hoe onschuldig hel ook moge zyn, verzoeken wy in acht te nemen, in T vervolg d’onnoozelaers, die erom razende worden om de woordekens Seppen, de kommandeur der bol- parly, by voorb., uit het nieuwske weg te laten. Ziehier de schikkingen vau bet wetsontwerp op de militie, waerover sedert eenige dagen in de Kamer is beraedslaegd geweest, en «elke door de katholieken, te regt, beschouwd worden als slrydig met de viyheid der eerediensten, omdat zy de aenwerving der priesters tegenwerken. Wy denken nogthans niet, dat dit ontwerp zal aengenomen worden de verwittiging, door de hoofden der reglerzyde aen hel ministeiie gedaen, dal de katholieken het budjel van oorlog alsmede de wel op het contingent des legers verslooten zullen, wanneer hel bedoelde ontwerp eenmael tot uitvoering «ierd gelegd, zal «el haer uitwerksel hebben; hel Hof moet voor die verklaring terugdeinzen, en zal wel zvnen invloed doen werken op eenige leden des Senaets, al moest ook de wei door de Kamer aenveerd worden. Worden definitievelyk van den militairen dienst vrygesteld De bCilienaers der eerediensten. Worden slechts voorloopig van den militairen dienst ontslagen, en zyn het niet wanneer zy tol eene welhebbende familie behooren 4° Zy die hunne middenbare studiën volbragt hebbende, zich voor de geestelyke bediening be stemmen en leerlingen in de godsgeleerdheid zyn in eene door de wet erkende inrigling. Met deze laelsten worden gelyk gesteld de stu denten in de wysbegeerte die zich aen den geesle- lyken stael toewyden, zoolang zy den vollen ou derdom van 21 jaren niet bereikt hebben. 2* Zy die zich tot hel lagere of minder gevorderd middeubaer onderwys voorbereiden in ’s ryks nor- maelscholen of lol het lager onderwys in de door den Slaet aengenornene inriglingen. 5° De leerlingen welke, voorzien vaneen diploma van bekwaemheid, die instellingen verlaten, zoodra zy verbonden worden aen eene openbare inrigting, aen hel beheer of het loezigl van den Stael onder worpen. De voorloopige vrystellingen geschieden voor een jaer en worden verlengd tot den vollen ouder dom van 27 jaren. Fevs Kesteloot, uinrrJend lid! HETGEEN HIER ZEGGEN HEEFT EENE HOOGE BEDL’I- DEN1S!... Inderdaed, konfrater, nu moet hel niemand meer verwonderen dat de heer Ghyseleu uwe vrienden, de heeren Gustave Oebreyne, Joseph Dautiicourl en fideel Van Cuyck, uitgever van T Weekblad, in T Armbestuer hfcelï behouden (Om vervolgd le worden). Hel begint ons eindelyk le vervelen, te hooren zeggen dat zekere gasten nu dit, toen dal vertelsel tegen onze eer uitkramen. Wie iels tol onzer oneer weel te bewyzen, mag zulks volop doen drukken. Wy zyn gewoon bet hoofd regt te dragen eu onze tegenstrevers durven wy-vlak in d’oogen zien. I Wetsontwerp op den Lyfsdwang. Ltoosters. Woumen, Mcrckent, Nuontsclinte, Renitighe, Oostvleteren, Westvleteren, Stavele, Haringhe, Keveren, Hoogstade en Pollinchove. N. B. Onze vertegenwoordiger, M. De Coninck, zou die reklaem gemaekt hebben, doch daer hy ze laeisltnael heeft gemaekt, was liy met den vertegenwoordiger van Ypere, M. Vandenpeeiebootn, overeengekomen, dal ditmael de oud-minister hel gouvernement de zaek zou voorleggen, welke zoowel zyn arrondissement alsdil van M. De Coninck aenbelangt. Ouder de kiesbaren voor den Senaet, vinden wy voor ons arrondissement de volgende namen MM. De Breyne-Peeliaenen August Woets, te Dixmude; H. Van Dromine, te Eessen; J. B. Degrave, ie Stuyvekens- kerke, en P. Bortier, te Adinkerke. Is hel waer. zooals wy hebben hooren zeggen, dat twee onzer besluerders. de heeren Fraeys en Minne, hun ontslag, de eersle van schepen eu raedsheer, de tweede vau raedsheer, hebben ingediend? Zulks verzekeil uien ons ten minste. i (Vrede van Thouroul.) Gemeentekiezingen. Volgens de bepalingen van art. 20 de gemeentewet, zal de gewone byeeuroeping der kiezers, ten einde over te gaen lot de vervanging der uiitredende ledeu, uil volle regt van drie lol drie jaren plaets grypen, den laelslcn dingsdag van October, om 10 ure des morgens. Bel is dus de.i 26 der inaend October aensiaende, dat die kiezingen zullen plaets grypen. Dezer dagen kwamen vier jongelingen te peerde van Brugge naer Oostcamp; zy reden op het snelst. Op de baen van Steeuhrugge nam hel peerd van Victor Welvaerl de vlucht en liep met ongehoorde kracht tegen eenen boom die het met de borst omwierp. Het peerd bekwam maer weinig letsel eu liep voort, doch Welvaerl lag daer, de bil gebroken en den hoofdschedel geborsten. Men heeft hem naer zyn huis gebracht. Zyn slaet boezemt onrust in. De zaek van de meelvervalschers is zaterdag voor de korrektionneele regtbank van Audenaerde afgeloopen met de veroordeeling der twee beschuldigde mulders de eene tol 6 weken, de andere tot 3 maendeu gevang, eeue boel van 150 fr. en 500 fr. en de kosten. Men heeft bevonden dal bel aengcslagen meel een tiende chinaclay bevatte. Eimieling heeft men met de groote havenwerken van Nieuporl een begin genomen. Tusschen de zooge noemde lange brug en de sassen is er eene groote voor- loopige loskaei gemaekl om al de beuoodigde bouwstoffen te ontvangen, en zyn wy wel ittgelichl dan zullen de werken met allen spoed voorlgezel worden. Bouwen. Het arrest van hel hof van kassalie, welk vetklaerl dat de wel aen de gemeeole-radeii maer toestael reglementen op de bouwingen uil te veerdigen voor redens van openbaer nut en gezondheid, en niet enkel voor de verfraeijing der stralen, (zoo dat iedereen mag buuwen gelyk hy liet verkiest) is thans openbaer gemaekl in de laeisie aflevering der Pasicrisie beige. Nieuw progrez oenschen te slachten Men heeft eene machieu uitgevonden die, in eeu minuet, zonder gerucht of rook, 5l)00 ballen, 2 kilometers verre werpt. En dal heel met vooruitgang Een vervoer vau 50.006 liters zeewater is in den dierentuin van Brussel voor den aquarium toegekomen. Omtrent Lyou, leSt-Elientie en de geheele landstreek langsheen de rivier tie Loire, is er overal werkstaking in de koolmynen. De mynwerkers vragen een verhoogtitg van dagloon en eene vermindering der werkuren. Wy roepen de aendachl der drukkers en uitgevers op de slipte nakoming der voorschriften nopens verblyf, naem en adres die zich op allo afdruksels moeten bevinden. Een Ireffelyk huis dezer slad is door eene boet van 100 gelrollen geweest, voor verwaerloosd te hebbeu er het woord Gent er op te stellen, alhoewel al bel overige volkomen en gelykvormig aen de wel was. (Vlaemiehe Land). Voor 40 centiemen zal men kunnen, van nu voort, eenen brief van 15 grammen van Belgie naer de Kerkelyke Staten zenden (en vice-versa), langs Nourd-D.iilschlatid. Een afdruksel, voor 8 centiemen, per 40 grammen. Middel om rallen en muizen le dooden. Hebt gy rattenen muizen in uwe schuren of woningen, zie hier eeu gemakkelyk middel om er u van le ontmaken werpt hier en daer noleti die gy eeuige dagen in zeepsop gelegd hebt. Kwam er een huisdier by geval van te eten, het kan geen kwaed, maer voor de kuaegdiereu zyn zy doodélyk. De prins van Wallis, die jaerlyks een miljoentje en half le verteereu heeft, kan er niet mee toekomen, en zit tot boven zyne ooreti in de schuld. Zyne moeder, de koningin van Engeland, wil hem niet ter tulp komen, en scbyut zelf gezegd le hebbeu, dat zy hem nog liever door bel Parlement zal laten oordeclen, dan aen zyue uitzinnige verkwistingen mede le helpen. Snelrij'ders. Men schryft uit Ncw-York, dat het snelryders machien door eene nieuwe uitvinding wordt achteruitgezet. Men heeft te Mayorsville, in Kentucky, een rytuig verveerdigd hetwelk gelyk eeu penduel met eenen sleutel wordt opgwonden, eu hetwelk door eene krachtige veer in beweging gebracht, al de rigttugen doorloopt, waerhcên men hel gedurende eene halve uer geleidt. De versebillige wegen, kasseijeu. macadam en gewone banen, worden door dn nieuwe rytuig doorkruisthel kan met bet geootste gemak bestierd worden. Eén woord verslaen. Een franschman moest van Rotterdam naer Bordeaux vertrekken en stood aen de haven naer de stoomboot te vragen, doch niemand verstond zyn frausch, eu hy kon geen hollansch. Allons done! dal er my toch iemand zegge waer ik zyn moet, riep hy in zyne tact. Ahik heb er een woord van begrepen, sprak een man, en dal is genoeg, kom langs hier mynheer. en hy duwde hem op een setup, (lal aenstonds vertrok. Toen de franschman reeds verin zee was, vernam by dat hy op Allerhande ^ienwatydingen. M. Delbccque, onderp. te Vortnezeele, is onderpastoor benoemd le Loo. M. Canepeel, gewezen coadjutor te Steenkerke, is onderpastoor benoemd le Vormezeele. M. Courronble, professor in ’l kollegie Sl. Louis te Brugge, is onderpastoor benoemd te Waesten. Het gemeentebestuur van Veurne heeft een verzoek-, schrift aen de Kamer der Volksvertegenwoordigers gesnierd, vragende de bespoediging der onlworpene wer ken aen de rivier den Yser, ten einde de gedurige over- slroomiugen te beletten of ten minste dezelve minder schadelyk te maken. Op de reklamen, over eenige dagen door M. Van den Art. b. Zyn behouden deschikkmgen betrekkelyk peercboom, volksvertegenwoordiger van Yperen, iu de Kamer gedaen, beell de minister van openbare werken t aen de vaerl van Loo spoedig zullen hernomen worden. De Kamer heelt ook van ’l gemeeule-bestuer van Lop ook een verzoekschrift ont vangen, waerby meer spoed voor die werken wordt Wetsontwerp op de militie.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2