de kleine vond, gedraeid in de gedroogde zenuw- Een katholieke plaelsenaer. De laetste beriglen melden eene merkelykc ver betering in den ziektetoestand van Victor-Emma nuel, kooing van (talie. zaembeden voortzelleu. Wou men, 9 October 1869. Hel geval heelt gewild dal er tny een Weekblad onder de hand viel waerin ik een zoo dwaes als veracbtelyk artikel vond LetreUkelyk de gemeenlc- kiezing van Wonmen. Dit artikel behelst niets anders dan walgelyken laster en logentaelhet zal my niet noodig zyn de zedeloosheden ten laste van een der acblbaerste priesters van ons bisdom ge legd, te verschoonen, want hel bladje kan dien zielherder niet meer met zyne vuilnis raken dan dal bet zoude geworpen worden naer de maen. Bovengemeld liberael gazetje gaet van zyne ge- wooue lasterlael naer zyne gewoone lengenlael over en hel zegt De katholieke kandidaten hebben elk 79 stemmen bekomen op (59 stemmers; zien wy nu de waerheid De katholieke kandidaten, byna allen plaelsenaren, hebben bekomen M. L. Joole 81 st., M.Fr. Joye 82 st., M. A.Crevits 82 st., M. Pb. Hosten 79 st., M. C. Decoodt 82 st. Er waren twee witte briefjes in de bus. Wy zullen misschien nu en dan nog wal harde waerheden moeten schryven op hel adres der Woirmensclie liberale kopstukken en hunne onder- hoorigen. Nu, au bon plaisir van hel Weekblad lot wiens dienst wy zullen zyn capable als hel zulks begeert. van hetzelfde j voren had laten verbinden. Dit bezoek kwam uitmuntend van pas. want de laetste hulpmiddelen waren verteerd en de honger begou zich te doen gevoelen. Bewogen door die verlatenheid, liet die brave man, genaemd Francois Delóleu, (ik wil dezen nederigen man in dit rapport vermelden) onmid- delyk in de bnert eenige levensmiddelen halen en bewees het byna stervende kind de uoodigste zorgen. Van toen af verliet hy het huisgezin niet meer en waekte over zyne behoefte met eene byna vaderlyke zorg, zoolang tot de moeder volkomen genezen was. Daer waren twee jaren en half voor noodig; maer van dit tydstip ai had de weduwe Lateau al hare kraglen terug bekomen. Alstoen veranderde de toestand der familie van aenzienhet bleef er altyd armoedig; maer die moedige en fiere armoede met de gezondheid voor onderstand, ’s Morgens en 's avonds hield de weduwe zich met hare kinderen bezig; den gauschen dag echter was zy geooodzaekt hen te verlaten, om buiten de deur te gaen werken, de jongsten onder bet toezigt latende van de oudste. lluu leefregel was meer dan sober. Menigmael bleven de kinderen in bel koude jaergety zonder vner, maer bun gestel wasgoed; zy wierden lang zame! hand grooter en sterker, eti de dag brak aen, waerop zy op hunne beurt konden beginnen te werken. Op den leeltyd van acht jaren wierd Louise, gedurende hel gunstige jaergety, geplaelst by eene oude vrouw, byna even arm als haie moeder, maer die gebrekkig was en hulp behoefde; leiwyl haer zoon buiten de deur aen zyne bezigheden was. Later vond men den tyd, om haer vyf maenden lang naer school te zendenzy liet een gunstiger) aenleg blykeo en leerde den catechismus en een weinig lezen en schryven; hiermede eindigde haie letterkundige opvoeding. Op deu leeltyd van elf jaren, nadat zy hare eerste Communie had gedaeti, trad Louise Lateau in dienst by hare oud tante, de weduwe Coulon, eene oude vrouw van 78 jaren, die te Manage in een zekeren welstand leefde met baren zoon en hare schoondochter. Zy loonde eene groote werk- zaemheid en eeue zeldzame zellopoflëiing, haie dagen doorbrengende met de zorgen der huis houding en dikwyls een gedeelte van den nacht bestedende aen hét oppassen van tiare zieke tante, die twee jaren daerna stierf, te midden harer verzorging. By de dood dezer oude vrouw bevolen hare kinderen, Louise by eeue achtbaie dame uil Brussel aen, by welke zy slechts zeven maendeu kon blyven, wyl zy er ziek geworden was. Deze dame heeft bel jeugdige meisje altyd de warmste genegenheid blyven toedragen. Eenige weken waren voldoende om haer te doen genezen. Zy trad alstoen ui eene kleine boerdery van Manage waer ze even ais ly de weduwe Coulon en mevr. D., dezellde heriuiiernigeu van hare opoflering en moed, geduidigeii arbeid, nederige godsvrugl, kalmte en Helde voor den armen achterliet. Door hare moeder teruggeroepen, keerde zy eindelyk onder haer eigen dak terug, waer zy zich met naeiweik onledig hield. Dit is in weinige woorden bel nederige leven van dit arme meisje. Laten wy nu, ten einde haer volkomen bekend te maken, vluglig haer portret afteekenen. Louisa Lateau, 19 jaren oud, is van eene ge stalte een weinig beneden hel middelmatige; haer wezen is rond, bare kleur is ligl blozend, hare huid is fyn en zeer glad; zy beeft blonde hairen, blauwe oogen zuiver en helder, een kleinen mond, zeer witte en schoone tanden. Hare gelaetslrekkeu zyn aengenaem en verstandig. Zonder van eenen sterken lichaemsbouw te ge tuigen, heell zy een goed gestel en geniet eeue goede gezoudheid. De werkzaemheden, waeraen zy zich sinds hare vroegste jeugd heell gewyd, be- wyzeu dit genoegzaem. Zy vertoont geen enkel leeken van ontsteking der klieren of van eenige andere zieklebegiuseleu. Zy heeft in den loop haeis levens aen menige zware ziekte geleden, waervan hel noodig is hier hel tafereel op te hangen. Van bel begin van hel jaer 1867 nam hare ge zondheid al; zonder juist ziek te zyn, verkeerde zy in eeneu kwynendeu toestand; zy had weinig eet lust en had iels van hare gezonde kleur veiloren. Gisteren, dingsdag, heeft met de gewoone vor men de opening der beide Kamers plaels gehad. De Senaet, na de kiezing goedgekeurd te bebberA van de heeren Delecourl en Hubert, heeft zyn bureel samengesteld. Prius de Ligne is met alge- meene stemmen als voorzitter herkozen geweest baron de Tornaco en baron d’Anethan zyn onder voorzitter gekozen geweest; baron de Rasse, sekretaris. De Kamer heeft de kiezing goedgekeurd van M. Camiel Caslilhon, die M. de Moor, van Neuf- chateau. Daerna is eenediskussie ontstaen tusschen MM. Dnmortier en Frère nopens het gebrek aen eene troonrede, waerna de zitting wierd geheven. wierd zy door eene hevige keelziekte aengeram die voor haer leven deed vreezen. Evenwel, ri verloop van drie weken zag zy er zich van genezerfi Deze ziekte vermeerderde hare zwakte en hard armoede aen bloed vertoonde zich in de laetste^ maenden van het jaer 1867, door herhaeldelyk wederkeerende zenuwaendoeningen. Hel «as vooral, zoo zegt een uitmuntend gemeenlelyk doktor, met name Gonne, uit Fayl, die Louise Lateau verzorgd beeft, het was vooral hoofdpyo, die zeer lievig deed lyden en een zeld- zamen wederstand bood aen de verschillende aen- gebragte geneesmiddelen. Kort daerna openbaerde zich aen den linker voorarm eene eczema, (eene huidziekte die zich kenmerkt door kleine blaesjes, die zeer digi by elkander staen), die in de okselholte eene ophoo- ping en verellering van eenige peesgezwellen ver- oorzaekte, een niet zeldzaem gevolg van de huid ontstekingendit had geene gevolgen. Na verloop van twaelf dagen was hel gezwel weder digi. fW’ordt voortgezelj. heeft verdeeld en de kleine vond, gedraeid in de gedroogde In het eerste deel van dit rapport, zegt hy, zal windsels, waermeê de doktoor het eene week te ik eene korte levensbeschryving geven van dit jonge meisje het schynl my onmogelyk de waerde der verschynselen. die wy te hestndeeren hebben, te beoordeelen, zonder de persoon te kennen die ze ons aenbiedt. In hel tweede gedeelte zal ik de feiten in al hunne byzonderheden uiteenzetten. Zy, die ze niet gezien hebben, kunnen ze op hunne beurt niet besludeeren, tenzy er eene mededeeling van gegeven worde, zoo nauwkeurig als eene photo graphic. Deze bemerking zal my de kleine byzonderheden doen vergeven, waerin ik zal ver- pligl zyn te treden. In het derde gedeelte zal ik de veronderstelling van bedrog behandelen. Eindelyk, liet laetste gedeelte zal gewyd zyn aen de roededeeling der feilen, onder weten- schappelyk oogpunt beschouwd. Levensbeschrijving van Louise Lateau. In een dorp van Henegouwen, bekend onder den naem van Bois d’Haine gelegen in hel midden van eene nyverige en ryke landstreek, treft men op ’l einde van eenen langen weg, in eene landelyke en stille rust, een huis aen van een armoedig voorkomen. Nogtans zyne helder geel geschilderde muren, zyne groene vensterblinden en zyn rood pannen dak, geven het een zindelyk en aengenaem voorkomen. Dat Luis is zeer klein; het bestael namelyk slechts uil eene verdieping, verdeeld in twee deelen hel grootste heeft eene lengte van vyf op eene breedte van vier meters; het dient voor keuken en werkkamer. Voor hetzelve bevindt zich een portael van grof houtwerk. Het tweede gedeelte dat slechts de helft zoo groot is als het eerste, wordt byna geheel gevuld door de bedden der familie. Een zolder bevindt zich boven deze twee vertrekken. Zy hebben geen anderen vloer dan den harlen grond; een kleine kelder is uitgegraven ouder de huiskamer, en maekt bel gezond. Deze woning is dus wel een arm verblyfdoch hare met kalk overdekte muren zyn helder wil; de meubels glinsteren van zindelykheid en hier en daer versieren eenige geestelyke prinlen de muren. Het is in dit huis, dal op den 50 januari 1850 Anna Louisa Lateau geboren wierd, derde kind van .Gregoritis Lateau en Adèle Pissens. Haer vader, alstoen 28 jaren oud, was een eenvoudig werkman, bediende in een melaelfabriek in de nabuerschap. Al degenen die hem gekend hebben, getuigen dat by een braef man was, van een gewoon maer weinig ontwikkeld versland en van een kalm en goed karakter. Hy was niet groot van lichaems bouw, kort ineen gedrongen, sterk, onvermoeid; in een woord zyne gestalte was geëvenredigd aen de zware lastea van zyn beroep. Ik heb er my van overtuigd, dal by nooil onderhevig was aen eenige zenuwziekte, dal hy nooit aen eenige bloedvloeiing, van welken aerd ook, geleden heelt, leverig en spaerzaem, onderworpen aen eenen lastigen maer ophrengenden arbeid, onderhield Gregorius Lalean zyn huisgezin in armoede, maer hield hel noglaos builen ellende. Zyne vrouw had hem ten buwelyksgilt een klein stukje grond aen- gebragt, waerop zy hel huis, dal wy hiervoren beschreven, hadden gebouwd. Hy had dus de vreugde, zoo zeldzaem voor eenen werkman, zich in zytien eigendom le gevoelen, en hy mogl met vertrouwen de toekomst te gemoel zien. Deze schier gelukkige toestand wierd door eene smartvolle en onverwagte gebeurtenis verwoest. |o volle gezondheid aengeraod door eene boos- aerdige pokziekte, die toenmaels le Bois d’Haine beerschte, stierf Gregorius Lateau, na een ziekbed vau eenige dagen, den 17 april 1850. Hy liet drie dochters achter van een zeer jeugdigen leeftyd. Rosine, de oudste, was driejaren oud; de tweede, Adeline, was iets boven de twee jaren, en Louise, de jongste, was slechts twee maenden en half oud. Hare geboorte had hare moeder byna het teven gekost, die sedert die gebeurtenis hel bed nog niet verlaten had. Eindelyk, lot overmaet van ongeluk, was het jongste kind aengevallen door de besmettelykeziekte, die baren vader had gedood. De buren, terug gehouden door de vrees, hadden allen het besmette huis verlaten. De uitzondering der kleine zorgen van Rosine, die van het bed harer moeder naer de wieg van haer i zusterke liep, was de verlatenheid volledig; het was in dien toestand, dal een werkman hel buis ■WW In hi>t tienm van sen van Ttiieli, professor la Met MEBKBLAI) en de wuerbeid. Opening der Kamers. EERSTE GEDEELTE. üieuwsly dingen. Zondag laetst hebben de volgende Heeren daar Z Hoogw. den Bisscliop van Brugge, in de kerk van bel groot Seminarie, dc heilige priesterwyding ontvangen Billiou Rich ird, vau TliouroutBrabant Prudent, va» Bolkgliem, professor in bel pensionnat! te Dixmude Üeiaere Alfotis, van tngelinunsierDemonie Emief, vatx Bousselaere, pvolcssor aldaerDe Noll kelix, van Lich- lervelde, surveillant le VeurneGeorge lietiri, van Veurne; Lanssen Victor, van Bousselaere, surveillant al- daer; Louwagie Henri, van Btxscbote; Sausen Richard, van PoperiughePersyu Adoll, vau fldclt, proleasor te KurtrylVeys Victor, van Eegliem; VSaiubeke Ueuri; van Ibnsseleife. De heer Desauw Theodow, Yper, is diaken gewyd. Een schtikkeiyk ongeluk is woensdag laetst binnen Nogtans kon zy onafgebroken hare gewone werk- (|e »uiie vau Pupenughe voorgevallen M. de abt Houwen, oud-onderpastoor'le Rousbrugge ca aldaer woonachtig, komende vau Yper, wierd le Popu-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1869 | | pagina 2