N° 14. Vier-en-twinligsle jaer. 7 April 1870. Dixmude, Donderdag, Algemeene overige. verraders dezer landen Pruisen. Al de maetregelen tot bevrediging van Ierland door minister Gladstone voorgesleld, zyn door de engelsche Kamers aengénoniéh geworden. 1 i bruxell Rusland gael meer dan ooit voort met de kalho lyken in Polen le vervolgen, le verdrukken en ze door den honger en de ellende in Siberië le ver moorden. Waer is nu het medelyden der liberalen? Waer verhei gen zich de moderne princiepen der goevernemenlen van Europa? In Rusland mag alles gebeuren, om dat Rusland schismatiek en maglig is. leeringen uil te strooijen. Mits gy wederom den schyn neemt van niet verstaen ie hebben waerom wy u den iiaem geven van goddeluoze gazelle, wy zullen nog eens de redens geven, ééue voor ééne, zonder dezelve samen le binden. Het Weekblad is een goddeloos schrift 1° Omdat gy durft zeggen dal de onfaelbaerheid van den Paus eene dwaesheid is. 2° Omdat gy de leeiiug door den Paus zelve, in den Syllabus voorgehouden, ook als eene dwaes heid komt uitgeven. 5° Omdat gy de onfaelbaerheid van het Concilie loochent, en dus in eene keilery valt, en die kettery wilt verspreiden. 4° Omdat gy aen hel goede deel der Kerk, dal aen den Paus onderdanig is en zyne leering volgt, den spotnaem geelt van ullra montaensclie en Jesuielieke party. 5° Omdat gy die mannen wilt verheffen en uit geven als lichten der 11. Kerk, die mannen waervan de Paus zegt dal zy gauscli doordrongen zyn van slechte princiepen en dal zy stoutmoedig voor den dag komen met leeringen die dikwyls reeds ver- ootdeeld zyn geweest. Iu plaels van le spieken van bekrompene gedachten en van Jupiter, in plaels van ons le be schuldigen van hoogmoed en dwaesheid, antwoord eens op die vyl redens neem ze, ééne voor ééne, en loon dal zy mei gegrond zyn. Gy hebt onene goesle om met ons te twisten, zegt gy is hel met omdat gy uwe onmagl gevoelt Valschhedeu ver tellen by geheele hoopeu, dat is gemakkelyker, niet waei In Spanje staén de zaken gelyk in Italië het volk, verleid, bedorven en bedrogen door de libe ralen, «zoekt zich te wieken en eene nieuwe en bloedige revolutie is er dagelyks le vreezen. Weekblad, by gebiek aen gezonde redens komt gy uil met verwarde en bekrompene gedachten, en gy ziel niet tcelke dwaesheden gy uilkraeml. Gy gebaert niets anders le begeeren dan hel welzyn der Kerk 'T is jammer dat des duivels sleert zoo ver uilhangt Ja, wy hebben voor doel uw blad le doen kennen gelyk hel is, de goddeloosheid er van le ontdekken, om u dus ie belenen van, onder den mantel der schynheiligheid, de II. Keik le be vechten, de waerheid le beslrytlen en valsche De algemeene diskussie over hel budjet van jus- licie, voor 1871, is zaterdag geëindigd; hetzelve is gestemd geworden door 60 stemmen tegen 32. Slechts twee leden der katholyke party hebben met de meerderheid gestemd hel zyn M. Vander- donckl en de gekende overlooper de Terbecq. Het was gemakkelyk te voorzien, dal er ter ge- MM. Wasseige en Lelièvre hebben zich de weerklank gemaekl van de grieven der bevolking legen de parlydige benoemingen, in de regieilyke orde, door M. Rara gedaen. M. Lelièvre heeft vele dezer benoemingen ten sterkste afgekeurd; hy noemde vele derzelve allerongelukkigst. In Italië hebben op vele plaetsen groole wan orden plaels gehad en men schreeuwt er byna overal: Weg mei Vidor-Emmanuel! Leve de llc- publiek Ziedaef nu den hoogmoedige, die zyn land ziel ten onderen gaende revolulioonairen, die gis teren voor hem knielden, hebben hem nu in ’l slyk geworpen; zy zetten hem den hiel op de borst, en nog een weinig, ligl hy verpletterd, de ongelukkige, die reeds de waerheid ondervonden heelt van hel spreekwoord Hoog vliegen, diep vallen! Ily zou en moest Romen hebben, en ten slotte zal hy zyn eigen ryk vei liezen. De Zuider-Staten van Duilsehland, vooral Bei- 1 jeren en Wurlemberg, werken legen de liberale verraders dezer landen en de oppermagl van legenheid der algemeene diskussie van dil budjet gegronde kritieken zouden worden gemaekl legen de lalryke benoemingen van partymannen en nulli teilen, in de regterlyke orde, door M. Rara gedaen’ M. Wasseigeheelt al de benoemingen opgesomd« welke er, sedert de komst van M. Rara aen hel be. sluer, geschied zyn, en van de partyzucht die eri- doorslraell. In bel arrondissement Luik waren en van 162 benoemingen, niel minder dan 127 liber ralen, 17 kalholyken en 19 Iwyfelachtigen, zynd- 15 ten honderd. Voor de notarissen is de evenree digheid 25 len honderd. In het arrondissement Brussel zyn er van 155 gedane benoemingen 114 liberalen en slechts 20 kalholyken, zynde 17 len honderd en in het arrondissement Gent is de evenredigheid 4 ten honderd voor de magistratuur en löten honderd voor bet nolariael. In andere arrondissementen, dat van Audenaerde by voorbeeld, is er, sedert 1867, geen enkele ka- tholyke kandidaet benoemd. Verschillige notaris kamers hebben tegen de ootarieele benoemingen geprotesieerd en vooral legen de verachting, waer- mede hunne voorstellen ontvangen wierden. Maer dil alles kon niets helpen de doctrinaire crealuren wierden door M. Bara overal ingeschoven, hoe weinig geschikt zy ook overigens voor die plaelsen waren. Alzoo wierd er te Lessene een veearts tol bygevoegd regter benoemdNaluerlyk vloeit er uit dit alles voort, dal in geheel heiland, de ma- gistraltier van partyzucht wordt verdacht; maer daer schynl M. Bara zich niel aen te sloren. Onderdesprekers, welkena M. Wasseige het woord voerden, bemerken wy M. Lelièvre, welke insgelyks sommige legterlyke benoemingen heeft gekrilikeerd. Die benoemingen zouden, zonder aenzien van de slaetkundige deokwyze der kandi daten, moeten gebeuren, zegde de burgemeester van Namen, en hy heelt volkomen gelyk; maer M. Bara is van dit gevoelen niet; bekwaemheid doet hier weinig terzake: de hoofdvereischte is van aen de ministerieele kudde toe le behooren. de minister van juslicie heeft breedvoerig ge antwoord op al hetgeen hem wierd ten laste ge legd. Stout gesproken, denkt hy, is half gewon nen. Hy beweerde dan ook onbeschaemd weg, dal hy, by hel doen van benoemingen, altoos de bekwaemheid en niel de politieke kleur der kan didaten in aenmerkitig heeft genomen; dat hy altyd met de grootste oupartydigheid is le werk gegaen doch dal waren enkel woorden en hy vergal be- wyzen le leveren ol liever hy kon er geene leveren om de gegronde kritieken van MM. Was seige en Lelièvre le wederleggen. Wel verweet by aen M. Lelièvre, dal, als hy naer hem had moeien luisteren, hy dikwyls onbekwame persootien zoude hebben benoemd; maer toen deze hem uitdaegde een enkelen, door hem voor- geslelden onbekwamen kandidaet te noemen, kon hy dil niel doen en stond hy tegen den muer. Daerenboven verklaerde M. Lelièvre zich bereid om de belreureusweerdige benoemingen aen le wyzen, welke M. Bara heell gedaen en welke elk een hebben verbaesd. Mgr. de Forcade, bisschop van Nevers, is by den Keizer in gehoor ontvangen in *1 byzyn vao den minister van builenlandsche zaken. De prelaet heell I’arys verlaten om zich naer Romen le be geven; hy is gelast met hel bestellen aen Pius IX van een eigenhandigen brief van keizer Napoleon. Verders wordt nog gemeld, dal kaidinael Anto nelli zulk wys antwoord heelt gegeven op den brief van M. Daru, minister van builenlandsche zaken van Frankryk, dal hel fransch goevernemenl geheel en al van zyne eischen zal afzien in de zaken van bel Concilie. Pius IX antwoordt aen de goevernemenlen die zich willen met het Concilie en de zaken der Kerk bemoeijen Ik lael de volle vryheid aen hel Concilie. Ik zal myngeestelyk gezag verdedigen; men begrypl toch zeker wel dal ik, die gedu- rende vier-en-lwinlig jaren myn lydelyk gezag verdedigd heb, myn geeslelyk gezag iu niels zal ol kan afslaen. Wy zyn overtuigd uw hoofdprinciep, uw grool grondbeginsel ontdekt te hebben. Gy zyl vol van dit goddeloos gedacht, dat men niet moet luisteren noch naer pastoor, noch naer bisschop, noch naer Paus. Dat is de grond van uwe leering, die gy geduiig irachl le verspreiden. Hoe dikwyls doei gy uw beklag niet dal de meuseben zoo weinig duiven hunnen pastoor tegenwerken Hoe dikwyls spot gy niet met onze bisschoppen Om een treffend voorbeeld te geven, ziel hier Onze bisschup zegl in zynen vasleubiief dal de oulaelbaerlieid van den Paus eene zekere waerheid is. Neen, zegt gy, de oufaelbaeiiieid van den Paus is eene dwaesheid. De l ans leert in den Syllabus dal de leermgen van he iiberahsmus valsch zyn. Neen, roepl gy uil, de Paus leerl eene dwaesheid Dus, opslaen legeu past or, bisschop en Paus, ziedaer wat gy will leeren aen uwe lezers. En daer is eeue zesde reden, om dewelke wy zeggen en houden siaen dat hel Weekblad eene goddelooze gazelle is, die medewerkt met al de liberale en francmaQonnieke gazellen om hel ka- tholyk Geloof iu ons land le doen verdwynen. B. D. C. Een reglzinnige katholyke, en, volgens 't Weekblad, eerst, een dwaz.e en ligizinnige ullraiuontacn, nu, een hoogmoedig klein manneken. T EDTERKUiPJE 5 BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgeudykstraek N" 50. Voor elk afzonderlyk num nier, 12 ceulimen. [I COLLECT b.VAK- DILIGENTIE van Alveringhem, Looop Diamvde. Aenkomst ie Dixmude, aen de statie, ’s morg. len 7 1/2 ure Vertrek uil Dixmude, 's achlernoens om 2 1/2 ure. VERTREKURCN Licht, naer Veurne-Duinlt. 6-10, 9-15; 11-55, 1-50, 8-05 Di.vn. naer Veurné-Duink. 6-519-56; 1215, 2-20. 8-46 Aenkomst -Veurne ’s m. 7^26, 16-50; ’sa. 12-45, 2-59, 9 18 Ae^ikomsl Duinlt 's tn. 8-t0, I 1-10, 's a. 1-25. 5-40, 10-60 Te.rugkeer Diiink. 'sin.6-20, 10-25; 'sav., 2-00, 4-10, 5-55 Ter.uvkeer Veurne ’s m. 7-25, 11-40; 'sa. 5 20, 5-02. 6-54 INSCIIKVVINGS-PRYS. Buir-'n soul, 4» franks liet Snapt. liel 'OTRIIKIIIPJE versc.livnl Jen Donili’rdaq in yelieel blad en <|ën Zondag in half blad. liet WEEKIMA-H en de katholyke Kerk. l>e Kamer. YZERENWEG VAN DIXMUDE NAER LICHTERVELDE, VEURNE, DUINKERKS EN NIEUPORT. (I APRIL 1870). Aankomst Di&.n. 'sni. 7-58; ’sa. 12-15, 4-10, 5-25, 7-07. Aenkomst Licht, ’s iu. 8 55;. ’sav. 12-50, 5-05, 5-55, 7-45 Dirmude iiabr Sieujnrl. ’s in. 10-00, 's av. 2-55, 8-50. Tcrugkrcr Nieupopl. ui. 7-20, 11-55; ’s av. 4-40. Dilichstie Üixihiide op Yocre. Uil Dixnnide, ’s tn. om 6 lire, 's oam. om 5 u. Uit Ypere, ’s in. 6 u>e, ’s nam. 4 u.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1870 | | pagina 1