1 January De zoulzieders zullen eene vermindering van 12 p. h. bekomen op de reglen, waetmede het zout op 51 december 1870 in magazyn, zal belast zyn. i volledigt provinciën 22 p. h. De arrondissements-kommissarissen zyn on- noodig, en zeer dikwyls schadelyk voorde zaken van beslier der gemeenten. Dit erkent iedereen. Een amandemenl van M. Jacobs, waerbyde ge meenten boven de 5000 zielen (1) ontslagen wor denvan hetarrondissements-kommissariael voogdy- schap, wierd over eenige dagen door de Kamer aenveerd. Maer hel Ministerie heeft de arrondissements- kommissarissen noodig om tot jaglhondschap te dienen in de kiezingeu. Wal gedaen? Het heeft zyne stemmachienen samengetrommeld en ordergegeven van, door eene nieuwe stemming, het amandemeut-Jacobs te begraven. De begraving wierd besloten door 59 stemmen tegen 48. Wal heeft M. Bara op al die doorslaende feiten en cyfers geantwoord? Heelt hy zich wit gewas- schen? Heelt hy zyne handelwys geregtveerdigd Neen, hy is zeil beginnen aen le vallen en heeft aen de konservalieve kabinetten verweten, dal zy ook parly-benoemingen hadden gedaen. Indien dit waer is, hetgeen wy zouden afkeuren, zou dit toch zekerde bandelwyze van M. Bara niet regtveerdigen. M. de Theux heeft M. Bara le regt gewezen, en gansch die twee zittingen waer er over de parlydigheul gehandeld wierd van minister Bara, hebben het aenzien gehad van hetgeen men eene executie noemt. Het verhoog der reglen op de sterke dranken zal aen de Bykskaseen zuiver inkomen verschaffen van ruim dry millioen en half. Zal men hiermede het supplement van geoever- palenl alschaffen waeruit vyflien duizend valsche kiezers voortspruiten Wy denken van heen. Koning Frère stelt vyflien millioen openbare werken voor. Aen die afschafiingen-vragen zal hy voor antwoord geven De geneverpatenlen moeten blyven zoo hoog als zy zyn; die hebben wy noodig voor de vyflien millioen. ’l Is hel gedacht van de Paix en ook hel onze. bet vooriat n a le ja keren en te dansen en den Vasten. Ja, heer korrespondent van ’l Weekblad, ware, op’lvooistel van den heer Feys, de karnaval enkel voor een jaer toegeslaen geweest, dan is bet önbetwistbaer dal hel volstrekt onmogelyk geweest zou zyn hel toekomende jaer eene nieuwe petitie met 160 handteekens le be- kleeden. (Dit zyn de woorden die wy lellerlyk uil hel Weekblad overnemen). Zonden de vier heeren stemmers der wyziging van hel Policie-reglement nu de oortekking ge voelen die een goede vriend hun tot les heeft willen geven in hel blad zelve waer zy alle vier zyn op geabonneerd? Voor alwie tusschen de regelen kan lezen, is hel klaer le zien dat de vriend-korrespondenl van hel Weekblad de vier jonge raedsheeren die het vieren van een tweeden Karnaval gestemd hebben, eene duchtige oorrekking geelt. En dat krygen ze niet onverdiend! Ziedaer vier heeren van hunnen eersten broek, die, zonder eenige rekening te houden van den geest van oppositie die zich onder de twee-derden onzer ingezetenen verklaetde legen het vieren van Karnaval op Half-vaslen, zoo maer dadelyk het Policie-reglement tekeer gaen even als men eene Verwoestende hand op een gtond- gebouw zou slaen dat op kolotnmen rust, en daer de eerste kolom de beste uil dat grondgebouw zou wegrukken. Wel mogt d’heer schepen Feys, een man van ondervinding, die vier jongelingen voor leggen dal het onvoorzichtig is, zonder groote re dens, stukken al le breken van een grondgebouw, men sloeg maer die waerheid in den wind en men veranderde hel Policie-reglement in dezen zin, dal ei zal toegelalen zyn le mas- te springen in T midden van In onze Kamers gaen de liberalen voort met alles le stemmen wal Z. M. Frère 1 hun voorlegt, al stemden zy wit en zwart, ja en neen op dezelfde kwestie, gelyk het over eenige dagen is voorge vallen in de zaek van de gemeenten van meer dan 5000 zielen en der arrondissements-kommissa- rissen. Zelfs vele liberalen van 'Brussel en der provinciën spreken er schande overer zyn liberale dagbladen die de liberale representanten en senaleuts uitlagchen. Hel is dan niet le verwonderen dat de verdeeld heid lusschen de liberalen dagelyks grooler wordt. Te Brussel hebben liberalen in volle associatie over eenige dagen uitgeroepen Te lang zuchten wy, liberalen, onder het juk van Fiére Wy zien met genoegen dat bel goevernement en de provincie maelregelen nemen voor de veiligheid der reizigers langs de openbare wegen. Maer dit ingezien, ware hel niet insgelyks in ’l voordeel der veiligheid van de reizigers, dal, langs de kalsyde van Dixtnude naer Ypere, de pullen gevuld wierden welke langs die baen gemaekl zyn geweest door Let ontwortelen van hoornen in den storm welken over verscheidene maenden heel! plaets gehad? Hel krediet van een millioen voor school lokalen, door de departementen van openbare werken eu van binnenlandsche zaken loegestaen, zal dienen tot het bouwen van 96 scholen, 172 klassen bevallende; lot de verbetering en de vergrooling van 34 lokalen, den aenkoop van 74 klas-meublementen en lot hel bouwen van 95 onderwyzers-wouingen. In deze uitgaven volledigt de Slael de toelage de provinciën 22 p. b. en de gemeenten 22 p. h. Hel deel van den Slael is dus 34 p. h. De midden-seklie, gelast met'het onderzoek van het wetsontwerp nopens de afschaffing der accyns- reglen op het zout en de douanen-reglen op ‘den visch, de vermindering van hel brievenporl aen den eeuvormigen laks van lien centiemen en de vermeerdering van de accynsiegten op den genever, heeft zich vereenigd onder hel voorzitterschap van M. Moreau. Hel wetsontwerp is aengenomen mot de volgende wyzigingen Eeue nieuwe schikking beval, dat alle inbreuk op de vryheid van den vischhandel is afgeschalï. De wel zal in zwang worden gebragl den 1 juny 1870, wal de vermindering van hel brievenporten de vermeerdering der accynsreglen op den genever betreftmaer enkel le rekenen van 1 January 1871 voor de afschaffing der accynsreglen op het zuut en de inkomregten op den visch en op hel zwavel- zurigzout. De inkomregten op het koolzuer soda is ver minderd op 2 It. per 100 kil., te rekenen van 1 January 1871op 1 fr. te rekenen van 1873 eu zal worden afgeschalï in 1875. van D'c onzer provincie die meer dan 5000 inwoners lellen, zyn de volgende Moescroen 7644, Ooslcamp 5<’96, Waeregliein 7119, Ardoye 6751, Ingel- munsler 5765, Licbtervelde 5845, Moorslede 6555, Ruin- beke 5955, Meulebeke 8690, Kuysselede 6942, Wynglieue 7276, Swevezeele 5109, Langeuiarck 6428. zendelingen dépots der Pillen en Zalf bonden, tot gebruik der inboorlingen; daerdoor hebben zy dezelve, als hel ware, eenstemmig aengenomen, en zyn zy bebulpzaem ge weest deze onschatbare en unwaerdeei bare geneesmiddelen onder de Indianen te verspreiden. Holloway beroept zich op hel oordeel en de ondervinding der wereld; zyn kreet is: Oordeel my naer hetgeen gy my bevindt ie zyn; en naer de uilspraek der wereld is hy bereid te stacn of le vallen. Hel was deze openherlig- heid dit edele zelfvertrouwen deze onthouding van eenige verwaende meerderheid, door iemand die zich op zooveel kan verheffen, waerdoor Holloway zich liet eerst aen de ridderlyke deelneming van het Spaenschcigeslachl heeft aenbevolen. Aen hel Spaensche hof voud hy zyne eerste officieele ondersteuning, en waer ook hel zuivere sangrc asui vloeit, in Zuid- of Centrael Amerika o( Mexiko teil hy zyne patiënten by miljoenen. Zyne faem is op geeuen wankelbaren grondslag ge bouwd; hare muren zyn de eeuwige grondbeginselen der gezondheid, liaer zuilengang is de welenschap en liet gouden koepeldak dal hel geheel overdekt, is de erkente- lykheid van wedergeborene natiën. Wy gaen door dien zuilengang in veiligheid; binnen deze muren durven geene ziekleu langer bare halelyke tegenwoordigheid op le drin gen, en onder den roem van dat koepeldak kan de groote geneeskundige der menschheid, als zyn werk voltooid is, gerust en zeker slapen op de lauweren, die hy gedurende eenen welbesleeddeu levensloop heelt verworven; IWieuwslydlngen. Zaterdag heeft Z. 0. IJ. Mgr. Anthonis, Wy-bisschop te Mechelen, de volgende wydingen verrigt, in het bis- sclioppelyk seminarie van Brugge 51 minoristen, 15 subdiakens, 15 diakens, 9 priesters, die zyn de EE, HH. A. Boone, van Vlamertinghe, student te Leuven; V. Cambier, van Veurne, id.; K. Creupelandt, van Kortryk R. Carrette, van Meulebeke, proff. le Brugge;. K. Be Bussclief, van Veurne T. Be Seauw, van Thielt, proff. te Yper; J. Fraeys, van Rousselaere, id.; L. Herreboudl, van Brugge, proff. le Meenen; A. Vandevelde, van Stalhille. Wierden gewyd in ’t engelsch seminarie te Brugge 2 gekruinden, 7 minoristen, 1 subdiaken, 5 diakens. Be gemeenteraed van Beersl heeft, in zyne zitting van woensdag, den heer Karel Rabaut tot geineeule- sekrelaris benoemd in vervanging van den heer Belheye, overledende lieer Rabaut is reeds sekrelaris van Leke. lu dezelfde zitting is de heer Adolf Belheye, van Bixmude, tot gemecnte-onivaoger, in vervanging van wylen M. J. Vileyn, en tol bediende-sehryver van den burgerstand vau Beersl benoemd. Zyn leden benoemd der kommissie voor de stieren keuring, die den 10 mei naest te Bixmude zat plaels hebben MM. Castelein-Van Hille, provinciael raadslid, voorzitter; L. Van Parys, schepene le Eessen, onder voorzitter; L. Biervliet, burgemeester te Beers; L. Verfaillie, ryksveearts te Merckem; A. Patlyn, ryksveearts te Loo, leden, en G. Vaudewallyne, ryksveearts te Beerst sekrelaris. Vrydag zyn door de regtbank van enkele politic onzer stad verwezen Bubreu Amand, herbergier, Bespeghel David, land bouwer, Vanraes Jan, kuiser, Vandendriesche Jozef, schaepberder en Hebreu Sophia, vroedvrouw, allen te Clercken, de l«, 2C en 4“ elk lol 15 fr., de 3' eu 5* elk tol 2 fr. boet en solidairelyk tolde kosten, wegens verbiyf in de herberg ie Clercken, na de uer van policie. Canon Pieter, schipper te Reninghe, by verslek lot 15 Ir. boel, voor in't opeubaer smaedwoorden le hebben toegebragt aen Maria Blommaert, op 28 February lest, le Bixmude. Beraedt Karei, voddenkooper te Rousselaere, Degryse Isidoor, koopman te Tliourout en Haegelaudt Hendrik, koopman le Bixschole, de twee eerste by verslek, lot elk 5 fr. boet, eti de derde tol 1 fr. boet, voor in den loop der maend maerl 1870 binnen de stad Bixmude, geieden le hebben met ryluigen bespannen met honden zonder muil band, de houden aen geene riemen vastliggende, en de geleider zich voor 't gespan niet bevindende. By koninklyk besluit van 4 february, wordt het alignementsplan, aengenomen door den gemeenteraed van Eessen, langs deu steenweg van Bixmude naer Rousse laere de plaels der gemeente doorsnydende, goedgekeurd. By koninklyk besluit van 20 maerl wordt de beraed- slaging van den gemeenteraed van üixuiuae goedgekeurd, waerby er eene ligle verandering toegebragt wordt aen hel alignement der slrael leidende van de Koenuarkt naer de Slalicsiraet. By ministerieel besluit van 26 maerl. wordt de trekjagl op de sneppen, in de bosseben, loegelaten lot den 25 april aeiislaeude le middernacht. Wy zullen deze maend iwee manen hebben de rosse maen die den 1 begonnen is, eti de meiiuaeud die den 51 begint. Naer de voorzeggingen der sterrekykers, zou men mogen stael maken op eene geheele maend schoon weder, gedurende geheel de rosse maen, gelyk wy hel voorleden jaer gedutende hetzelve tydslip schoon weder gehad hebben. M. de kanouik De llaerue, representant, is zaterdag vertrokken naer Romen, waer de eevw. Rector van hel engelsch Seminarie, te Brugge, geroepen is voor de ver effening van zaken die hel schoon godsdienstig geslicht betreft dal hy bestiert. Men mag de vrede als gedwongen beschouwen den kant van Rusland. De budjel van 1870 voorspelt le kort van 600 miljoen Ir. Hel le kort vinden in Sa, heer korrespondent van het WEEKBLAD, zonde het genoeg gepraet zyn? Begeerd door allen, en door de meesten te verkrygen. Velen onzer wensclien eene groote verlooning in de wereld le maken, en zich te verbeffen boven den stand waerin zy geboren zyn en onderscheiding en rykdom te verkrygen; maer weinigen weten hoe dit ten uitvoer le brengen. Meu berekend dat de belli van het menschelyk geslacht, hel tooneel des levens verhel in eenen lageren stand dan loeit zy daerop verschenen. Maer menseben zyn er, die iederen dag een of ander onbetreden pad inslaen en de oogen van allen lol zich Irekkett, en misschien duur velen benyd worden. Wy kunnen als voorbeeld noemen Holloway, die eene wereld beroemde verinaerdheid hèefl verkregen. Hy onderneeml titel om aHvii rykdom le bezorgen, maer hy biedt aen wal verre verkieslyker is gezondheid voor allen. Is hel dan le verwonderen dal alle gekroonde hoofden hem begunstigen? Is hel dan te verwonderen darde aen- zienlyksie familieti van Europa zyne geneesmiddelen voor steen? Is hel dan te vet woudereu cl.it door geheel tndië de inboorlingen van alle standen hunne vooroordeelen aileg- gett, en Hulluway's Zalf gebruiken eene vette zelfstan digheid en dal wel, als men zich herinnert <lat eet» oproer onder de Mahotiielaneu in hel Indische leger urt- btak, omdat meu hun patrootien had gegeven, waerin, naer meu verondetstelde, eeue oueimlige hoeveelheid vel was gebruikt? En toch is hel bekend, dal niemand hunner I weigert deze beroemde Zalf ie gebruiken, en dal vele onzer

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1870 | | pagina 2