HAN DELS- NIEUWS-, H iproep floor hei Comlieli voor den Caivariftherg van Uier A AN KONDI GI N G S B L A D Zondag 8 Maart 1925. 2® Jaargang Nr 10 W E E K EL A D Vrije Tribune. Prijs 15 Centioen De storm in België In Engdand In Fraikrijk Nog het duur leven. Telefoon 97. Postcheck 39307. Wie de lasten betaald. Een Punt helder weder op de werken zien. O inoeg klaar enkel P. Br. ,000 fr. geschat. er P. Br. booten zijn ter plaatse, vermoedelijk te personen Deze Heer beweerdt dat de Staat ons groote visschersbooten, te zijn gekomen, pen. 1 1 Abonnementprijs 7,50 fr. ’s jaars voorop betaalbaar. Voor het buiten land 12,50 fr. Alle artikels sture men vrachtvrij op tegen den Donderdag avond, mededeelingen en aankondigingen tegen den Vrijdag middag. De uitgever behoud het recht tot weigering der artikels en aankon digingen en het behouden der handschriften. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd worden. ven voor onze eer en vrijheid. De Calvarieberg van den Ijzer moet het vaderlandslievend werk van alle erkentelijke Belgen zijn. De giften mogen gezonden worden Bis dom van Brugge of aan Z. E. H. Van den Abeele, pastoor-deken van Dixinude. b d zouden 84 personen, grootendeels is landers om het leven gekomen zijn. riet beroepouof heeft deze zoo zeer be sproken kwestie opgelost in dezen zin dat aleen de grondlasten (voor 1914), door den eigenaar betaald worden, en dat de gemeentelasten (die de opcentiemen ver- huurweerde ten laste der huurders kunnen gebracht’ worden. I. financiën, hebben de macht niet weerstand te bieden. 3) Belgie heeft inzijne koffers ter Nationa le Bank de 7 milliarden marken ingesloten Iets dat men van de rekening moest laten van dezen die ze ons had opgelegd. Zie thans eens hoe het gaat met de marken en consoorten in Roumanië 4) Belgie zag zijn percent verminderen op Sten 100. En nu nog wil rijke en machtige "ivan ons paart oni te voldoen aan de wraatzucht van zijne eigene hooge financiers I En in plaats van acht ten honderd op de 132 milliards, zullen wij ter nauwernood... indien Duitschland betaald... vier milliard onvangen En wij verloren aan oorlog- schade alléén 35 milliard. Dit is de naakte werkelijkheid Wreed en bar in hare wezenlijkheid En wat brengt ons de nieuwe Conferentie van... Brussel Want ’k geloof dat de naaste te Brussel zal plaats hebben P. Br. De redaktie is niet verantwoordelijk voor hetgeen hieronder verschijnt en de opname lerztlve getuigt daarom niet dat de redaktie .c.ct den inhoud instemt. Verleden jaar zijn da-op het grondge-storm van de vorige week van Ijsland bied de werken begonnefot het oprichten’trokken zijn, verloren zijn gegaan. In o eener groote radiostation einde de tele te bt^ndigen tusschen België en Belgisch-Com Koning Albert, legde er dan den eersten teen. Drie ijzeren torens, elk van 280 rne s, verheffen zich lier in de lucht, en zijn grooten afstand zichtbaaAlle dagen komen er veel nieuwsgierigen 'H Er moeten niet min dan ht torens, gansch in ijzer, worden opgetroen. De vierde toren was n dienden aan den mast nclwat herstellingen gedaan te worden. DondÜag morgen rond 7 ure, gedurende een ec (tempeest, is deze toren als een tweede tore van Babel inge- stort met een oorverdoov jj gerucht Slechts een stuk van een tient. meters is blijven iiixen zijn diep in roer aan Rocks Point, bi- vergaan. Christina op de kust geloo- Volgens den wensch van Z. D. H. Mon seigneur Waffelaert, kwam eene commissie tot stand voor het oprichten van den Calva rieberg op de boorden van de Ijzer. Al de steden tot de kleinste gemeenten van ons land, heobeu reeds een gedenktee- ken, en daar waar zooveel duizende streden en vielen is er niets. ’t Is daar meer dan elders dat het behoort, het offer onzer dappere jongens te herden ken door een gedenkteeken dat zal geplaatst kelingen in de diepte meepurend, worden tusschen den welbekenden bloem- molen (minoterie) en de loopgracht der doo- den (boyau de la mort). Op dit roemvol veld za. Dixmude’s Cal- uit La Rochelle heeft delramp aan 19 zee- Dood van President Ebert Om 9 uur Zaterdag morgen werd te ber «Te 5 uur dezer is de buikvliésontste- king van president Ebert plotseling verer gerd. De krachten van den snel. De geneesheeren achten zijn toe stand hopeloos Uit officie use bron werd later in den morgen gemeld dat Ebert te 9 u., 55 is o« verminkten en andere invalieden der groo- Een punt dat at de suikerbeetbonden bij vangen),, als de cadastrale takse op die der den verkoop hunner beeten in hunnen com- pronus moeten doen inlasschen ware Het geld dient rechtstreeks per chéque aar de belanghebbenden uitbetaald te wor den. Dit zou volgens mij veel onaangenaamhe den vermijden tusschen agenten en voort brengers. B. Pr. gebaar. Dezen die daar voorbijgaan zullen tot nadenken genoopt worden en bidden voor onze dierbare gesneuvelden uit den grooten gewoed het-wrrk in draven lag stil. >orlog. Om dit grootsch ontwerp te verwe zenlijken en op aanvraag van den bisschop echt hondenweer tempest, regen, hagel van Brugge zijn reeds in verschillige groote donder steden omhalingen gedaan, overal is de op- ontketend ;de zee stond il een onbewoond roep mild beantwoord geweest. Uw aller welwillende medewerking is ge vraagd om het ontwerp ruchtbaar te maken en giften daartoe in te zamelen. Klein en groot, arm en rijk zal aldus in staat zijn onzen oproep te beantwoorden. Vergeten wij nooit dat de vaderlandsche Kanaal weer boos weer. Eene boot van de bodern van die streek bezaaid is met de Canadian Pacific is met (broken We zullen de lastige Kalvarië niet volgen elke ons landeken te bestijgen had sedert de overwinning der Verbondenen Ooieniet sedert het Verdrag van Versailles noch se dert elk der beroemde Conierentiën Hoe veel zijn er al geweest Is elk dezer geen statie V?n.den o Wij zullen ons dan ook tevreden houden met enkel eene opsomming te geven van de meeste lamenstatiën. 1Duitschland heeft ons België willen vermoorden. Het slachtoffer is niet dood erg, zeer wreed verminkt; Het slijt een onge lukkig, moeilijk en moeizaam leven, terwijl de overweldiger, die niet uitgeboet heeft, zijne rijkdommen ten toonstelt. 2) De uitslagen van de eene Conferentie worden vernietigd door de genomen beslui ten der volgende. En zoo trapgewijs verlie zen wij telkens één onzer voordeelen, wordt ons krediet verminkt, onze garantie inge- krimpt. Frankrijk en Belgie, verwoest door den een iccnibtaan. Ue ijzeren den grond gedrongen. (li|<kig zijn ergeene plaats als nu. Oordeel liever ongevallen te betreuren De schade wordt op □eenderen van onze dappere helden gestor- den grond geloopen nab den ingang van de hayn Queenstown. Het stoomschip is inderdaad, In jongste vergadering der Vlaamsche Oudstrijdersbond V. O. S., wierd er een woord te veel gerept door een zeker Heer A. Samyn vreemd aan de streek waarin hij den lijder vermin- verklaarde dat de verminkten zich moesten schamen omhalingen te doen bij de Konink lijke Rederijkerskamer ’’Heden Yet, Mor- ghen Niet” en andere maatschappijen der der stad voor onze slachtoffersteringlijders; De Toestand van ons Landeken Enkele Vergelijkingen. In vroegerejarfen bekleedde de teelt der Suikerpeer in ens land -zulk geen ruime dat men in staat ook een verbeteringsgesticht voor kna-scheepskringen aldaar geooft, dat de drie verleden, zonder terug tot het bewustzijn ten oorlog, die tijdens den Een 260 meters hooge toren omge waaid te Wynghene-Beernem Op het grondgebied der gemeente Wyn- nhene op de grenzen der gemeente Ruysse- --„e en Beernem, ligt eene barre landstreek, genaamd Het Sinte Pieters- veld De grond is er zeer zandachtig en is Daar van deze winning in nuttelooze zaken ver daan wordt. Daarom doen wij eenen oproep tot allen zonder onderscheid, tot eenieder zijne krimpe en enkel geld het hoogst noodige. Geene nuttelooze uitga ven meer Wezen we spaarzaam op hei brood, krimpen wij het verbruik van vleesch in, sparen wij vooral ten einde een appeltje te hebben tegen den dorst. Een centje tegen den ouden dag De Staat van zijnen kant zou dan ook het zijne bijbrengen om aan den ongewenschtei toestand te verhelpen. Op de 19 koppen der (manning, zijn dus 5 gered, waaronder dikapitein. Met de 5 slachtoffers ja de reddingsboot O Doch dit is niet te verwonderen, want door het overvloedig gebruik van kunstmesten op Amerika binnen twee jaren den helft de bee.en (en door het goed zuiver houden dezer velden) als superphosfaten, kalk, so- danitraat, enz. is er eene algemeene verbete ring der andere gewassen ingetreden. 't Is ook de suikerbeet die het meest stal mest ontvangt en die dus na haren teelt eer rijken grond nalaat. De landbouwer ziet er dikwijls niet op om groote onkosten te doen aan meststoffen om eene hoogere opbrengst te bekomen. En hij heeft volkomen gelijk. Ten anderen de goé steken kenmerken zich, door het groot getal Ha suikerbeeten welke er geteeld wor den. huis is ingestort. Vrijdag namiddaghageform boven Parijs. Het was Vrijdag inden Atlantischen Oceaan bij de Éngelschi Zuidkust en hei Te Boulogne sur Mer jas het Vrijdag een alle graanvruchten en andere voederplanten en bliksem, alkellementen waren In 1846 kweekte'men ongeveer 2000 ha. In 1856 klom den kweek tot 7800 ha. In 1866 was men al gekomen tot 18000 ha. Maar de rapste vooruitgang mocht men boeken in de jaren 1880 tot 1910. Dan werd de bezaaide uitgestrektheid verdub beid. Van 32000 ha. in 1880 was den kweek tot 60000 ha. geklommen in 1910. Het verleden seizoen mag men als een maximum rekenen 80000 ha. ‘k Geloof niet dat dit nog zal overtroffen worden Maar 't zijn vooral de granen die hunne opbrengsten zien vermeerderen oorlog, rot door het vermaak en de hooge In 1850 was de opbrengst der tarwe on geveer 1400 xgr. per ha. In 1910 schat men ze op 2500 kgr. per ha. Is het niet wonderbaar dat men den aan groei der suikerbeetenteelt de opbrengst de tarwe per ha. gelijken tred houdt ’t Is niet alleenlijk voor de tarwe‘t geval maar voor voorzienigheid, graafverbinding uitgaven in- uitgeve voor Montiaurier terugkérend naar Qu eenstown, bij Roches Pent gestrand, doch spoedig daarop weder vlo gekomen. Sleep- doch het stoom schip vraagt onmiddelijkehulp van meerde re sleepbooten. Het stom schip heeft 420 passagiers aan boord, cj? Queenstown aan boord vn het s.oomschip Montelare zullen overaan. Een lichtschip dat nam Britsch-Jndie be- >Ün het volgend bulletijn uitgegeven: stemd was, is in een hupeloozen toestand door een stoomtreiler te •’lymouth binnen gesleept. Vermoedelijk 8 omgekonen. Uit Huil wordt gcmtld, ”Het Handelsblad” verschijnt wekelijks den Zondag en wordt ter lezing gezonden naar al de bijzonderste herbergen-gemeentehuizen der Provincie en naar al die der kleinere gemeenten van het arrondissement. Kosteloos mag ieder abonnent ééns 's jaars eene kleine aankondiging 3 maal inlasschen. Herbergiers mogen al hunne herbergkermissen inlas schen. Dit alles moet schriftelijk ingediend worden. Alle briefwisselingen moeten gezonden worden naar het bureel van Het Handelsblad Groote Markt, Dixmude. DRUKKER-UlhEVER VALÈRE D E C - R E T S I N DIXMUt De Christina Rida De Spaansche stoqboot Rueda bij La Rochel pen, is Donderdag namlteg doorgebroken en gezonken, de aan boonfcijnde schipbreu- varieberg zich verheffen, met zijn zegenend lieden het leven gekost. Te Duinkerken heef een hevig onweer met zwaren hagelslag, xtgezeld van storm De kwestie van het duur leven is meer dan ooit aan ’t orde van den dag. Het brood slaat op, de belastingen verzwaren en te al- opdat len kante hoort men lamentatiën om er van weg te loopen. Beschuldigingen gericht te gen den Staat zijn steeds de gemakkelijkste, want die rollen af lijk ’t water van een een- de. Maar is er nu geen middel om die. kwes tie op te lossen Vele menschen willen en kel het middel vinden in de uitgaven van den Staat alleen te doen verminderen. Daar kan wel iets van waar zijn, ja misschien heel veel. Konden wij de uitgaven van het leger b. v. maar met de tweederden verminderen, wat ontzaglijken sprong zou niet gedaan worden in kwestie van besparingen Maar niet alleen in de besparingen van wege den ...a'at ligt de oplossing rnaar ook wel in de besparingen wel|<e iederen enkeling, ieder Belg, doen moet. Dit is ook een allergroot sten plicht. En wat zien wij De groote daghuren niet dat wij de menschen dit misgunnen neen, ver van daar welke thans verdiend worden worden door sommigen in volle onbezonnenheid nog rapper verteerd. Men zou verstomd staan, over het gemak waar mede zij alle dure nietigheden betalen, zon der zelfs eens te steigeren op den prijs. Zoo zag ik onlangs in eenen winkel, de vrouw van een ambtenaar en de vrouw van een "travaux-werker”. Beiden moesten een paar schoenen hebben voor hunne dochter. Voor de ambtenaarsvrouw was alles bijna te duur, zij vroeg maar gedurig naar kloeker en goed- kooper. Voor de andere was niets schoon en duur genoeg. Hebt gij niets beters, vroeg zij Ha ja toch, zegde de winkelierster, ’k Heb er hier nog een paar in mijnen toog staan, maar die kosten zooveel vijftien fr. meer dan de duurste welke zij even getoond had... 't V(aren zulke, in dien prijs welke zij hebben moest... ...Ik voor mijn part 'k geloof geheel zeker dat de winkelierster 10 minuten vroeger deze zelfde paar schoenen gekocht had en dat ze dan allezins twintig franken min kosten Maar dat is deugnieterij, zult gij zeggen Zeker, ’t accoord Maar wat wilt gij er aan doen als de menschen, te allen prijze, duur der wilen betalen Het gemak waarmede zij alle hooge prijzen betalen, zónder eens af te dingen, veroorzaakt prijsopjaging van alles wat tot noodzakelijk verbruik noodig is, en maken dat het budget van ambtenaars en kleine renteniers gansch uit zijn evenwicht geraakt. En zoo gaat het in vele zaken. He: publiek verkwist op een domme wijze vee' geld, bijzonderlijk gedr-ven door pronk- en vermaakzucht. Het staat vast dat sedert den oorlog er veel meer verteerd wordt in even redigheid van in 1914. over eten en drin ken, vermaken en luxe zonder te gewagen van de zotte kleederdracht, rijke meubelen, enz. Weinig besparingen wordengedaan. De lede-Doomkerke werkman ontvangt eene goede daghuur, be ter voedsel en deugdelijker kleedij, maar spaart hij iets over? Iedereen is tevreden de eigendom' van den-DelgisGh®-Staat dat den toestand van den werkman veel ver beterd is, maar het is spijtig dat er te veel J HET HANDEL AD 9ixmude van 'I L aatste Levensuren

Het Handelsblad van Dixmude (1923) | 1925 | | pagina 1