X Dixmude’s Herleven. Foor het Ijzer gebied perel glanzen midden de nieuwe meester j’. V; O. c. Algemeene Vergadering van den Bond op Maandag, 7 Februari. Op Zondag 6n Maart Groote Vergadering der Geteisterden te Loo. Vermeerdering der voorschotten Misdadig naar de terugkomst in de geboortestad. Woningen, voorloopige en vaste, moeten onverwijld worden opgebouwd te veel papier knoeide Dixmude in haar graf, steenen zijn noodig en huizen moeten oprijzen. Het schandig uitdeelen van schadevergoedingen per druppeltje moet een einde nemen HET VOLK IS WACH TEN MOEDE. De Lente is aanstaande, een nieuw leven hangt reeds in de lucht en doet den aardbodem trillen. De leening voor den heropbouw der verwoeste streken weze dan ook voor de Dixmudelingen een Lente van hoop. Dat men geen oogen- blik verlieze dat men van hoogerhand onzen nood aanzie en krachtdadig alles in het werk stelle om het noodlot dat Dixmude ten gronde houdt van onze stad af te keeren. Vooral geene tegenwerking deze wordt een misdaad. Een eenparig samen werken moet en zal onze redding wezen. Dat luide stemmen dan opgaan tot in Brussel moeten ze klinken. Minister Van de Vijvere, in wien wij ten anderen een onbeperkt betrouwen hebben, moet weten dat Dixmude wil en moet herleven, steeds luider en luider zullen wij onze nood uitgalmenimmer heftiger en krachtdadiger zullen wij onze recht matige eischen onze heilige rechten ver dedigen. «SCHADEVERGOEDING en WOONST Ziedaar onze leus. Hebt moed Dixmudelingen wat ge duld nog verheft fier het hoofd eischt UWE rechten ze zijn heilig uwe stad moet herworden en dees jaar I denkende dat nog moeten menigvuldigen roode daken I vooruit„aan rn en nette gevelkens een nieuw leven j n 5 brengen in de doodsche akeligheid van het Dixmudsche Yzergebied. SPARTACUS. Ministers kwamen weenen op haar puinen en even, als de profeten der oudheid, haar nakende verrijzenis voor spellen en de ministers verdwenen en Dixmude sluimerde voort haar dood slaap. Welk noodlot houdt haar ten gronde gekneld In alle verwoeste gemeenten van ons vlaamsch gewest is nagenoeg het vroeger leven teruggekeerd. Dixmude helaas telt nauw eenige hon derdtallen harer vroegere inwoners. Als bannelingen liggen ze nog over het land verspreid en huizen als vreemden in hun eigen vaderland en nog zien ze het einde hunner ellenden niet. Wat zal de toekomst medebrengen Moeten nog nieuwere profeten geboren worden alvorens een eersten steen het ontwaken van Dixmude zal aankondigen 1? te verdé- Dixmude was weleer een lief-stadje als DE BOTERSTAD bezongen werden zijn schilderachtige hoekjes hon derden keeren op het doek gebracht. Dit alles behoort helaas tot het verre verleden. De oorlog woedde over den lande en zijn eewenoude grondvesten zelve ver dwenen. Haar dood nogtans zou het beginsel zijn harer onsterfelijkheid. Haar naam wappert op Belgische- en Fransche krijgsbanieren Dixmude, het Bel gisch Verduin, heeft de gansche wereld van vrees en geestdrift doen trillen en nog staat Dixmude in den geest van duizenden onzer vijanden, als een schrik beeld. En wij, inwoners en vluchtelingen van Dixmude, wij waren fier op onze stad Haar dood was een waarborg der overwinning en zou hare verrijzenis des te grootscher wezen. En de overwinning deed de vijandelijke legers van hare puinen wijken en aller herten zwollen op van hoop en moed. Het grootsche werk der heropbouw zou omverwijld beginnen. Het nieuw plan der stad was lang reeds opgemaakt en weldra zou er een Cité jardin ofte modere tuinstad opdoemen en als Secretaris H een.'r"' korenvelden en groene weiden van ons m m "t r-h1' Veurne-Ambacht. i De weken vlogen., de maanden., de jaren., en slijk en modder, obusputten en abries bleven het pand der victorie. Dixmude was wel dood en offert nog steeds al het akelige, al het afschuwelijke van de laatste oorlogsdagen. Wie zal opdagen als redder van onze geboortestad of is de wanhoop, zelfs tot in de harten onzer volksvertegen woordigers en senatoren neergedaald Wie zegde mij dat de Minister van de verwoeste gewesten een telg is van I Vlaanderen Dat hij opsta dan en begrijpe Baels, katholiek dat honderden Dixmudelingen hijgen Velen wachten re rx r z-l r» rn n over Den toestand der Geteisterden der Uzer streek. hebt gij geeft een men zou omlig- verga- Loo en deze goed ingelicht noodig om 2 ure stipt bij Mr. P. Demazière. herberg De Gouden Hond met voor dracht door Mr. P. Peiren, voorzitter van den Bond der Geteisterden Minister Vande Vijvere heeft aan de diensten van oorlogsschade be kend gemaakt dat het bedrag der voorschotten, dienende tot den her opbouw van 3o,ooo ft. tot 5o,ooo frank wordt gebracht. De geteisterde eigenaars van hui zen wier waarde ongeveer 10,000 ft. of minder was in 1914 kunnen van deze gelegenheid gebruik maken om zonder verwijl over te gaan tot de noodige formaliteiten. Ér dient sef fens eene aanvraag ingediend bij den Heer Hoogkoninklijken kommissaris en dezelfde aanvraag bij den heer Hoofdkommissaris bij het tribunaal voor oorlogsschade. Vele geteisterden, niettegenstaande onze menigvuldige inlichtingen, ver- Waarloozen het opmaken en ’t vol ledigen van hunnen dossier, In t algemeen hebben de geteisterden slechts de formulen in ’t dubbel ingediend zonder eenig ander stuk 1 en blijven Wachten, alles van zelf zal ons eerste nummer van December 1920 hebben wij breed voerig de zaak uiteengezet, steunende op het uitgeven der vereischte stuk ken met den volledigen uitleg nopens elk administratief stuk waar het te beKomen is wie het moet ingeven Wat het moet beduiden, enz. Geteisterden begint met uw dos sier te volledigen en raadpleegt ons artikel. Dat is de eerste stap dien ge moet doen. Zoodra uw dossier in regel is, raadpleegt den heer hoofd- staatsKommissaris en volg zijnen raad, maar blijft niet wachten... tot dat het misschien binnen 2drie jaar uwe beurt is. Iedereen Weet het Hoe langer het betalen der oorlogsschade duurt hoe beter voor de duizendenpara sieten die in de menigvuldige diensten der oorlogsschade schoone vetbe- taalde postjes hebben Weet ge hoeveel onKosten de uit betaling der oorlogsschade teweeg brengt 40 per honderd. Dus, als de Staat 100 millioen op de oorlogs schade uitgeeft, zijn er 40 millioen ontKosten. Is dat niet misdadig Bond der geteisterden van den Yzer. Den Heer Vande Vijvere, Minister van Staathuishoud kundige Zaken, Brussel. Waarde Heer Minister, De Bond der Geteisterden van het arr. Veurne-Diksmuide-Nieuwp. Oostende, in algemeene vergadering van den 7" dezer, heeft met groote voldoening uwe aanmoedigende verklaringen vernomen, die U We Excellentie te leper komt af te leg gen. Ook is het met volle vertrouwen dat deze ongelukkige geteisterden van de Yzerstreek hunne blikken tot U richten, vol hoop, vol moed Weze het ons toegelaten. Waarde Heer Minister, Ued. eerbiedig te verzoeken dat de helft van het vol ledig bedrag der leening zuiver uit betaald worde aan de Vlaamsche geteisterden, zulks volgens het princiep der volledige gelijkheid in rechte en feite aan de Vlamingen toegekend. Aanvaard, Waarde Heer Minister, de verzekering onzer diepe achting. Namens het Bestuur De Algem. Schrijver, De Voorzitter, H. Huysman. Pr. Peiren. Het tijdstip is wederom aangebro ken waarop vee, uit Duitschland herkomstig, op afkorting van oorlogs schade zal uitgedeeld worden. Dat de frontstreek, daar waar alles in 1914 verloren heeft, moeten best gediend worden is vast en zeker want de andere boeren die den ganschen oorlog voorts gedaan hebben, zijn toch niet verarmd. Waren het overjaar deze niet die geld in overvloed gewonnen hadden, die het leeuwenaandeel kregen Waaruit komt dat Hewel eenvoudig omdat overjaar de gewestelijke com missie grootelijks bestond uit de boeren der RIJKE STREEK, en dat zij deze der frontstreek dan behan delden als arm familie. Maar wat onrecht zien wij zoo al nog niet gebeuren door zekere afge- veerdigden der gemeenten Zij stel len de lijst Op van de rechthebbende landbouwers. Zijt ge hunnen vriend en geen recht op een paard, men u in inbeelding land genoeg om paard te bekomen, andere die de vriend niet zijn en recht hebben krij gen niets. Men gaf verleden jaar 10 tot 15 koeien aan deze die geen voet land hadden, wederom aan anderen doet men talrijke moeilijkheden. Zijn er 3oo schapen, de afgeveerdigde met zijne lievelingen tracht ze voor hen zelven te houden. En meent gij beste lezers dat zulke afgeveerdigde afgesteld is Gij moet het niet gelooven, hij zal zijn vervol- gingswerk voortzetten. Een landbouwer die verleden jaar land genoeg bezat om een paard te bekomen en er geene had, heeft dit jaar nogmaals geene bekomen, alhoe wel hij een gebruik heeft van ten minste twee paarden. Het eindigt daarmede niet. Een ander landbouwer der zelfde gemeente die geen land heeft bekomt één paard, ja het is waar, de afgeveerdigde heeft alles aan hem te danken,nog een her- tevriend die overjaar geheel gemak kelijk een paard kon geweigerd wor den en toch één bekwam, heeft er nu zoo verzekert men ons er twee gekre gen, dat ware 3 peerden op een ge bruik van één paard. Een landbouwer uit de gelukkige streek naar de frontstreek komende wonen, kreeg overjaar 1 paard, twee maal koeien en schapen in twee gemeenten. In de gelukkige streek had hij voor den oorlog een gebruik van één paard. Toen hij overjaar 1 paard ontving verkocht hij des anderen daags één ander. Toen hij de tweede maal koeien ontving was men in de gelukkige gemeente bezig met zijne eerste koeien openbaar te verkoopen. En wat geluk heeft die man nog niet, hij krijgt NU nog één paard. Terwijl een landbouwer in 1914 gansch geruineerd en zijn land gediend heeft, niets bekomt. Ja het is wel waar men moet zich roemen België gediend te hebben, of vrij man tegenover Duitschland geweest te zijn het zijn lafaards dezen die kruipen voor zekere heerschappen. Dat het volk bij het zien van zulke daden niet overschillig blijven kan behoeft niet gezegd te worden en om de gemeente te ontdekken waar het bovenstaande gebeurd is moet men slechts rond Dixmuide zien. Al deze die begeeren te zijn en hulp en bijstand hebben om hunne belangen digen, moeten opkomen. Wel verstaan dat er geen hoege naamd geen politiek gedaan wordt. De eerevoorzitters van den Bond zijn M. Buyl, liberaal volksvertegen woordiger en M. E volksvertegenwoordiger. Het DOEL van den Bond is Al de geteisterden zonder onderschei- ding van rang of van godsdienst te helpen; raad te geven, voetstappen te doen tot het bekomen hunner schadevergoeding, onderzoeken in te richten, reklamaties in te dienen daar waar het noodig is en waar er soms traagheid of verzuimenis bestaat, alle onregelmatigheden ken- baar te maken aan de bevoegde over- heid, in een woord, de algemeene belangen der geteisterden voor te staan. De Bond steunt alle inrichtingen (Coöperatieven, oorlogstribunalen, enz.) die voor de geteisterden inge richt zijn en helpt ze in de mate van het mogelijke. Daar «aar de belan gen der geteisterden niet vooruitgaan, doet de Bond het noodige om slen- terij of lamlendigheid te voorkomen of te staken. Geteisterden van gende komt allen naar dering. In de laatste algemeene vergade ring van den Bond der Geteisterden van den Yzer (Arrondissementen Veurne-Dixmude-Oostende) werd het bestuur als volgt aangesteld. Eere voorzitters M.M. Buyl en Baels, volksvertegenwoerdigers, Voorzitter M. Prosper Peiren. Ondervoorzitters: M.M. Vandergucht, Huyghebaert, Dr Blancke, M. Pelgrim, O. Coene. H. Huysman. Kas ban Biervliet. Leden: L. Cool, C. Peeren, M. Busschaert. In dezelfde vergadering werd er beslist eene groote vergadering der geteisterden te houden te Loo op 6n Maart. De volgende brief werd aan Minister Vande Vijvere gestuurd.

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 2