DE MILJOENENDANS Hoe de regeering voor de geteisterden zorgt Maandblad voor de Geteisterden van het arrondissement •1 PRIJS PRIJS Alle MEDEDEELINGEN en AANKONDIGINGEN te zenden naar de zetel van het Bestuur van den Bond der Geteisterden HOTEL de DIXMUDE nabij de statie te DIKSMUDE. EERSTE J A ARG AEG Nr 4 APRIL 1921. er VAN HET ABONNEMENT 5 ER. ’s JAARS de inniugskosten, voor het Bui tenland verzendingskosten erbij. DER AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst en grootte Prijsvermindering voor geteisterden werd ingezameld van den Meester Zulks blijkt uit het /sle jaarlijks verslag der A.-K Vóór ’s Lands Herwar - ding waarvan wij uittreksel laten volgen. VET U21RCEBIEI ismude, iïieuvvpoort en Oostende. Op deze wijze dat den heropbouw door den Staat vooruitgaat, zal deze som niet voldoende zijn om de be dienden en de agenten te betalen tot op het oogenblik dat het laatste huis herbouwd wordt Een onzer Diksmuidsche vrienden M. G. W. aan wie wij de zaak voor oogen legden, antwoordde ons Als ’t zoo voortgaat, zullen-de geteisterden er nog moeten bij toe leggen Van Beerst. Op 27” Mei 19*9 gaf de ontwerper onzer Coöperatief eene voordracht in de zaal der «Union Coloniale» te Brus sel,om de openbare opinie in kennis te stellen met den verlaten toestand der verwoeste Gewesten, en aldus belang stelling te verwekken voor de mede- heropbeuring der Geteisterde streken. Op die zitting trof de Hr De Jardin den te Brussel verblijvenden streek genoot Hr Prosper Peiren aan, die onmiddellijk voorstelde, eene Groote Vergadering van Geteisterden te beleggen in samenwerking met den Bond der West-Vlamingen van Brus sel. Zoo gezeid was, zoo werd ook gedaan, en alzoo zagen wij op 6" Juli 1919’ onder toeloop van een groot aantal Geteisterden van het heele land, eene Samenw. Maatschappij tot stand komen onder de benaming van Voor 's Lands Herwording maat schappij welke zich ten doele stelde, de grootst mogelijke hulp te verschaf fen aan de Belgische Geteisterden in het algemeen en aan deze uit het verwoeste West-Vlaanderen in het bijzonder. Van de 72 leden welke zich bij de stichting lieten inschrijven, groeide het getal- aandeelhouders weldra tot 3oo zoodat de nieuw gestichte Coöpe ratief eene schoone toekomst scheen tegemoet te gaan. Het Bestuur van ’s L. H. trok zich dan ook de zaken ernstig aan, en begon met de aandacht der Regeering te trekken op een aantal wantoestan den waaronder de geteisterde bevol king gebukt ging en geweldig leed, vooral in het verwoeste gedeelte van West-Vlaanderen. Tevens werd er aan de Regeering gevraagd, welke hare inzichten waren, met betrekking tot het verhelpen der aangeklaagde wantoestanden. Nooit gaf de Regeering hierop het minste antwoord. Hoe weinig aanmoedigend zulks was of'niet, en misschien wel juist en vooral tengevolge dier stelselmatige stilzwijgendheid van hoogerhand, toog het Bestuur van s L. H. aan het werk met verdubbelden ijver en opende namelijk een kruistocht aldoor het VI. land om de nog slapende wakker te schudden, en alle geteister den zonder onderscheid op te roepen tot organisatie. De Staat of beter te zeggen de Re geering heeft willen bewijzen dat hare ondernemingen yoordeelig waren, en zie de Staat heeft geheele stapels hout gekocht tenN^oordeele van- den heropbouw en al daf frotit heeft 3o van zijne waarde verloren, dus een totaal van ?5 millioen verlies voor den Staat. Ja, lees wel 75 miljoen om te beginnen. Welnu, lezer weet wel dat de Staat Noordsch hout binnenbracht aan den hoogsten prijs alsook Zwitsers hout en dat dit hout 3o ten honderd meer kost dan het hout weljc men in Belgie te koop stelde en dat door de Belgische werklieden bereid was Is zulks aan neembaar En toch zoo In vele gemeentemagazijnen waar men hout verkoopt voor den herop bouw vindt men bestuurders die nooit geen stuk hout van bij gezien hebben Die brave menschen voor 500 Fr. per maand, moeten geen verschil vinden tusschen eiken en beukenhout, tus- schen een haring en een schardingske ’t Is toch de Staat die betaalt, hé Zij hebben toch de 5oo Fr. zeker vast en vogue la galère De gazetten klagen putten in de steenen en bijzonderlijk de Libre Belgique omdat de huizen die, in Luxemburg verbouwd, twaalf maal de waarde van 1914 kosten, ja, 12 maal. Dus een huis dat in 1914 10.000 Fr. kost, zou, door den Staat herbouwd, 120.000 Fr. kosten Ja, de millioenen dansen. Het is de mode geworden al dat leeft danst Enkelen beweren dat de oorlog er de schuld van is. Men danst overal jong en oud, rijk en arm, iedereen danst. Men danst zelf op de lijken der helden, daar op het front En men schaamt er zich niet op die graven te dansen. Wij zeggen Schande En toch danst men voort en welke dans Onzedige en soms walgelijke dans, niet den dans van vroeger, waar een heerlijke dochter in moeders bijzijn, niet moest bloozen, maar een nieuwe soort van dans Een beschaamd- makend verzet Maar, niet alleenlijk danst het volk, dok dansen de fortuinen, bijzonderlijk de openbare fortuinen, de miljoenen, de miljarden, en nog meer. Wie speelt de muziek voor deze dansen Hewel ’t is de Staat Ja, de Staat, t is te zeggen, de Regeering, onze heilige drievoudige Regeering. Daar is het dat men de valsen speelt om allen te doen draaien en rondloopen. Laat ons zien, hoe Leest de dagbladen, gij geteisterden en wat staat er te lezen «DE MILJOENENDANS». Eerst en vooral lees in de Libre Belgique van den 31 Maart 1921, daar staat Het schandaal van den heropbouw der Verwoeste Streken. Wanneer zal zulks een einde nemen? Daarin spreekt men van de onzeglijke ruinen van de Diensten van den heropbouw door den Staat. En men voegt erbij Waarlijk men zou den ken dat men geen verbeteringen wil aanvaarden en zoo is ’t dat de mil joenendans voortgaat. Telkenmale een nieuw Minister de afdeeling van de Ekonomische Zaken binnentreedt verwacht men zonder verwijl dat iets nieuws tot stand kome men hoopt op beslissingen zie den toestand der geteisterden radicaal verbeteren, men luistert aandachtig op de rijke beloften der hooge heerschappen die aan het hoofd van het departement staan, enmen wacht, men blijft wachten op iets beters, en het wachten blijft duren, zonder uitslag, zonder voldoening, zonder geneesmiddel. ’t Volk wordt gram, 't wordt kwaad, omdat het weinig of niets bekomt Enkelen verliezen den moed, velen doen voort alsof zij nooit iets bekomen zouden en de ongelukkigste, eenige sukkelaars begaan zelfmoord of verliezen hunne zinnen, en immer blijft de zaak als vroeger beloften enlater nog beloften. Vorst-Brussel, den 25 Februari 1921 Mijn waarde vriend Pr. Peiren. Voorzitter van den Bond der Gesteisterden van den IJzer. Ik heb het genoegen Ued.te melden dat ik vijf en vijftig franks 15 cen tiemen te uwer beschikking houd voor onze geteisterde West-VIaamsche broeders. Die kleine som door mij, op het kunstfeest Oost-Vlaamschen Bond in eigen huis den Zondag 27 Ja nuari 1921. Onze knappe Oost- en West- Vlaamsche jongens te Brussel en voorsteden in broederbonden veree- nigd hebben begrepen dat hulp en bijstand moet verleend worden aan de rampzaligen der verwoeste West- Vlaamsche gewesten en in hoop dat onze gift weldra door eene tweede zal kunnen gevolgd worden. Wees zoo goed, vriend Peiren, in uw geëerd blad, onzen innigen broe- dergroet aan de vrienden van «Bachten de Kuipe» over te brengen en gelief hen te zeggen dat de Vlamingen der hoofdstad een ongemeen groot deel nemen in kommervolle dagen die we nu nog altijd te doorworstelen heb ben. Deel hen ook mede dat wij ten volle den heiligen plicht beseffen die op ons weegt en dat de Oost-Vlaamsche Bond zoo nauw met den West-Vlaam- schen Bond samengesnoerd in de maat der mogelijkheid zal mede werken tot de heropbeuring van ons eens zoo gevierd Kerelsras en tevens vurig de heropbouwing wenscht der West-VIaamsche steden en dorpen die vóór 1914 gevloekte oorlog om hunne talrijke kunstschatten en schilderachtige rijk versierde open bare gebouwen, van al degenen die toen ons schoon en duurbaar Vlaan- derland doorreisden. Aanvaard intusschen, mijn waarde vriend Prosper, de uitdrukking mijner beste Vlaamsche gevoelens. Julius DE HULSTERS, Greffier van den Bond der Oost-Vlamingen Brussel en Voorsteden. - Nu iets anders. Over eenige w-eken heeft de fameuse Fédératie der Coöperatieven eene leening aangegaan van 1 miljard, ’t is te zeggen duizend miljoen Welnu wat is er eigenlijk uitbetaald geweest aan de sukkelaars van de geteisterden Eerst en vooral moet er geweten worden dat op één miljard slechts 800 miljoen in rekening wordt- ge bracht. In de laatste statistieken op de oorlogsschade wordt er bewezen dat 40 af te houden was voor de onkosten huurwaarde der bureelen, jaarwedde van het groot getallig per- sonneel der Fédératie en der bureelen voor oorlogsschade, dus op de 800 miljoen, 4 X 80 320 miljoen min, blijft 480 miljoen. Nog af te trekken ongeveer 5 op 1.000.000.000 voor de banken en nog 5o miljoen, en om te eindigen voeg erbij ongeveer 1 miljoen aan de dag en weekbladen voor de aankondigingen, zoo blijft erover ongeveer 429 miljoen Ja, de miljoenen dansen. De Libre Belgique in zijn num mer van 31 Maart voegt erbij ('t Vervolg hiernevens).

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 1