I DE GEMEENTEK1EZ1NGEN D1XMUDE I w Aan onze geëerde Lezers. Boud der Geteisterden 4 MEI en JUNI 1921 Nrs 5 en 6 Eerste Jaargang r Maandblad voor de Geteisterden van het arrondissement VetSrrf Algemeene Vergadering PRIJS I nz 0 dl I PRIJS van het abonnement 5 fr. ’s jaars de inningskosten, voor het Bui tenland verzendingskosten erbij. 'G JV U l'&^Diksrntïde, Nieuwpoort en Oostende. Alle MEDEDEELINGEN en AANKé ‘^§1NGEN te zenden naar de zetel van het Bestuur van .den d jr Geteisterden nabij de statie te DIKSMUDE ondervoorzitter den heer Huyghe- baert, schepene der stad, herkozen en bewaart hij zijn schepenschap. Beerstwaar onzen ieverigen ondervoorzitter M. O. Coene, oud dienstdoende burgemeester op de bres stond, was betten volle feest de lijst van M. Coene werd met groote meerderheid gekozenRecht eischt dat M. Coene de burger vader van Beerst worde. Te Oudecapelle is onzen kas meester den heer Jozef Van Bier vliet herkozen en met algemeene stemmen als burgemeester aan geduid. Ook volle feest te Wercken waar M. H. Huysman, de ieve- rige schrijver van den Bond, als gemeenteraadslid binnentreedt. Wij drukken de hoop uit dat heer Huysman schepene worde zijner gemeente. Hij is immers een der dienstwilligste inwoners van Wer cken en is van iedereen bemind en gegëerd. Dus, leven onze mannen, de heeren Buyl, Baels, Peiren, Huy- ghebaert, Coene, Van Biervliet en Huysman Het goede dat deze heeren stichten, is voor onze geteisterden de beste waarborg voor de herop- beuring onzer ongelukkige bevol king. Dank Heeren voor uwe hulp dank voor uwe milde en hartelijke ondersteuning. De Bond der Ge teisterden van den Yzer mag ver zekerd zijn eene prachtige toe komst te gemoet te gaan. Onze Bond mag met fierheid den uitslag doen uitschijnen der gemeentekiezingen van den 24ste April. In verscheidene steden en dorpen van Vlaanderen en van Brabant zagen wij verscheidene onzer bestuurleden op de bres hier op katholieke lijsten, ginder op liberale, maar overal met het doel de nationale zaak te onder steunen door de orde, de eerbied van het gezag, het recht en den eigendom. Onze hoofdmannen za gen wij in steden lijk Elsene en Vorst (Brussel), Oostende en Nieuwpoort de eerste plaatsen be- kleeden. Onze geteisterden wezen met recht fier over onze bestuur leden. Te Elsene wordt onze eere- voorzitter en volksvertegenwoor diger M. Buyl met ongeveer 5ooo voorkeurstemmen gekozen. Van schepene die hij vroeger was wordt hij als burgemeester van Elsene- Brussel aangeduid. Te Oostende, waar M. Baels, volksvertegenwoordiger en eere- voorzitter van den Bond, lid was van den gemeenteraad, wordt hij herkozen met het voorstel van schepene van openbare werken te worden. Te Vorst-Brussel komt onzen voorzitter M. Peiren aan het hoofd der katholieke lijst in den ge meenteraad met het onvoorzien voorstel van schepene te worden van openbare werken. Te Nieuwpoort wordt onzen 1 DAGORDE VAN DEN de be- ge- van ’t arrondissement VEURNE. DER AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst en grootte Prijsvermindering voor geteisterden deze ver: selijken is van een bij verleden ‘■A. „G ■gadering de bijzonderen plaat- toestand te doen kennen. Zulks het hoogste belang. Dat dus nie mand afwezig weze. Iedereen op zijn post. 1. Algerneenen toestand. 2. Wetsvoorstel Jaspar. 3 Bijzonderen toestand in de geteisterde gemeenten. 4. Verscheidene. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, H. Huysman. Pr. PEIREN. i A TA Y '■j'-’v ■e,- De leden van den Bond worden uit- genoodigd om deel te nemen aan de Algemeene Vergadering van den Bond op Maandag 6n Juni, om 2 ure, ten lo kale van Hotel de Dixmude, bij den heer J. Billiet, te Dixmude. HOTEL de DIXMUDE Gezien het overwerk veroorzaakt door de gemeentekieziugen van de bij zonderste onzer medewerkers en hoofd mannen van den Bond, is het Yzerge bied verleden maand niet verschenen, ‘iedereen zal verstaan dat- het algemeen nut en ’t vooruitstreven van onze krach tige maatschappij gedeeltelijk afhangt van den persoonlijken invloed van dezen die aan het hoofd staan. Hoe kloeker de steun is dien de geteisterden beko men, hoe zekerder hunne belangen zullen verdedigd worden. Het is een der meervoudige redens om dewelke onze bureelleden op de bres stonden met de gemeenteverkiezingen. Het blad van vandaag bevat voegsel dus is de schade van maand ingehaald, en nu vooruit tot het welzijn van iedereen. De Opstelraad. genooten uit al zijn kracht te verdedigen. Door alle eeuwen heen was Dixmude een aanzienlijke stad. Haar voordeelige ligging, haar menigvuldige gemeen- schapswegen mieken van Dixmude een belangrijk middenpunt van nijverheid en koophandel en tot in 1914 behield onze stad al den glans van haar roem rijk verleden. Toen kwam de oorlog en Dixmude verdween doch toen in 1918 de vrede een einde stelde aan het rampzalig bloed bad kwam ook de hoop terug in de herten der alom verspreide Dixmude- lingen. Eenieder wilde en zou terug- keeren. De onbeschrijfelijke toestand waarin de stad zich bevond was niet bij machte hare inwoners te doen terugdeinzen. Helaas eenieder kent de geschiedenis der laatste jaren. Alle initiatief wer tegengekant, alle poging tot heropbouw onmeedoogend te niet gedaan en na twee jaren zien het meestendeel der Dixmudelingen nog geen middel om naar hunne stad terug te keeren. De moed is dan ook bij velen als rook ver dwenen en is Dixmude nog steeds een dorp en... voor hoelang nog I Die toestand moet dan ook verande ren. Het herworden der stad weze dan de taak der nieuwe gemeenteraadsleden. Hun verantwoordelijkheid is des te groo- ter daar de toekomst «van Dixmude van hunne werkzaamheid afhangt. Het na geslacht zal oordeelen. Doch hunne taak is dan ook te roemrijker, en zoo zij deze met vrucht tot goed einde bren gen zal de geschiedenis der stad hunne namen bewaren nevens dezen, die in vroegere eeuwen Dixmude opluisterden. De oogenblik tot schadeloosstellen en tot heropbouwen schijnt gunstig Een leening is aangegaan geweest met het doel de verwoeste streken te her stellen zonder twijfel zal Duitschland dezen keer zijn woord stand moeten houden en de berokkene schade ver goeden of herstellen. Om dan onze rechten bij hoogerhand te verdedigen hebben wij onze gekozenen bij Kamer en Senaat. Gedaan moet het zijn met dien wan toestand die de Dixmudelingen bij hon derden ver van hunne verwijderde stad houdt zonder hoop op spoedigen terug keer die het uitbetalen van voor schotten voor meubels, koopwaren en gebouwen tot eene groote zero heeft gebracht. Gedaan met die ontelbare moeilijkheden die iedere poging tot her opbouw gestadig in den weg liggen. De geteisterden van Dixmude moeten gesteund en geholpen worden, alle wils kracht aangemoedigd, alle kleingeestig heid van kant geschoven. Gekozenen van Dixmude. Al de in- Daar het getal leden grootelijks ver meerdert zullen er geene bijzondere uit- noodigingen meer gestuurd worden, slechts Het Yzergebied, zal de vergade ringen aankondigen. Er wordt stellig op aangedrongen dat iedere geteisterde gemeente zijnefn) af gevaardigde^) zou zenden ten einde in Onze stad heeft nu toch eindelijk zijn gemeenteraad 1’Union Sacrée heeft de verscheidene partijen en klassen sa mengebracht. Mochte dit nieuw verbond de grond slag zijn van Dixmude’s herleven. Het Yzergebied het strijdblad der geteisterden, wenscht de gekozenen ge luk en drukt de hoop uit dat een aan houdende krachtdadigheid het kenmerk zijn zal van een onvermoeibare werk zaamheid in het verdedigen van langen der geteisterden. Het volk heeft betrouwen in hun en het onverwijld heropbouwen der stad staat op het voorplan van hun mandaat. De oogenblik is gekomen dat het hoo- ger bestuur gevoele, dat onze gekozenen besloten hebben alle hinderpalen uit den weg te ruimen die tot hiertoe Dix- mude’s herworden tegenhielden. Het Yzergebied is dan ook bereid hunne taak te steunen en de rechten hunner stads-

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 1