VAN SCHAPEN KUNNEN WIJ WOLVEN WORDEN Hooge Raad van Oorlogsschade. Kermis van Noordschoots. 1 Maandblad voor de Geteisterden van het arrondissement Veurne£tyiksmude, flièfiwpoort en Oostende, Fan alles IVat. Men vraagt een Dekoratie Oogen open. Maandelijksche Vergadering van deu Zond der Ceteisteidea EERSTE JAARGANG JULI 1921. Nr 6 VAN BEERST. PRIJS Hetkanaal leper-Diksmuide. De Bond der geteisterden van t ar rondissement leper, heeft het volgend verzoekschrift verzonden Alle MEDEDEELINGEN en AANKONDIGINGEN te zenden naar de zetel van het Bestuur van den Bond der Geteisterden HOTEL de DIXMUDE nabij de statie te DIKSMUDE. PRIJS De Vlaamsehe uitwijkelingen in Normandië. De E. H. Van Eecke aalmoezenier der Vlaamsehe boeren in Normandië verzoekt ons de Vlaam- sche boeren die naar Frankrijk zbu- den willen uitwijken, op hunne hoede te stellen. Aan wie in België een bestaan vindt, schrijft hij, raad ik aan in België te blijven. Men maakt de menschen wijs dat het hier al suiker en zeem is maar de pachten zijn zeer hoog en er zijn zaakwaarnemers, agenten en andere tusschenpersonen die op hun profijt uit zijn. Van on zen kantzeggen wij waar niemand onze taal verstaat, is altijd een erge zaak. Ze zorgvuldig bedenken, liever tien maal dan ééns, is het wachtwoord want de hooge geestelijke en stoffelij ke belangen staan hier op het spel. op Maandag 4n Juli, om 2 ure te Dixmuide Voor Dinant Waaromook niet voor Diksmude en Nieuwpoort. 4 ’t volk blijft De Voorzitter, Pr. Peiren. ban M, Picavet, bestuurders bij het Ministerie. DER AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst en grootte. Prijsvermindering voor geteisterden zelfde hoop op d deze vergadering .diep zuchten van om Dinant te VAN HET ABONNEMENT 5 ER. ’s JAARS de inningskosten, voor het Bui tenland verzendingskosten erbij. HUZEKEIIEI II -TT Uit Duitschland werd voor het ver woeste Vlaanderen teruggenomen 3694 paarden, 35,o65 stuk vee. 6000 geiten, 50.000 stuks gevogelte, voor 2 millioen landbouwwerktuigen, voor 400,000 fr. zaden. 10.000 ton mest stoffen. Dit werd verdeeld op afreke ning der oorlogsschade. Die verdeeling was een lastig, ondankbaar werk... maar waarom in ’s Hemels naam moet men ook zeven bulletijns invullen om een geit ergens in een stalletje te brengen voor den heer staatskommissaris die de zaak van den fameuzen Vanhulst op het oorlogstribunnal van Charleroi onderzocht heeft. Deze Vanhulst be kwam een eerste voorschot van 200.000 fr. en hij had nooit niets be zeten. Les’Hoe komt het dat dezen d'e eigenlijk bezitten, met zooveel moei lijkheid hunne centen krijgen In plaats van geteisterden te bena men in al die kommissariatenbe- naamt men groot rijk volk, t Is aan hen dus van te weten wat er met de geteisterden moet gedaan worden. Nu werden de volgendeheeren be noemd in de hooge raad M. Levie staatsminister MRicbir, notaris M. Baels, advokaat M. Or- Op orde van het ministerie schrijven I al de dagbladen dat het volk moet op letten ten opzichte van dezen die, mits bijzondere betaling, hunne zaken voordragen. Wat moeten deadvokaten daarvan denken of beter, neen, de' besluit dit protest te advokaten doen deze zaken, gratis e” '~J 1W zlon Ia r vrs -r» rr 1 1 J met zeer zeel genegenneid- Men kan inlichtingen nemen, zeg gen de dagbladen ten bureele 44 Kunstenlaan te Brussel. Heel goed, en duizendmaal dank nu toch einde lijk weten de menschen waar naartoe en van nu voort hebben de geteister den niemand meer noodig om hunne zaken te klaarzen. Probeer maar eens, ’t kost niets men zal u binnen de veertien dagen antwoorden. Uwé brieven moeten door u of door een gevolmachtigde geteekend zijn. Wij wenschen van ganscher hert datmenin de Kunstlei 44, beter handele dan bij zekere hoofdstaatskommis- sarissen die slechts antwoorden op een vierde of vijfde brief,... als zij ant woorden. Men leest op het programma der kermis, de volgende woorden Zaterdag 11” Juni, om 5 1/2 ure, aankondiging der kermis door het afschieten der overgebleven obussen welke hier en daar nog rondgestrooid liggen. Vrijdag 17 Juni, lekkere palingsouper in de Drie Grachten op afkorting der oorlogsschade. Zeer wel gevonden slechts een dingen vergeten. Waarom heeft men de ministers en de hooge ambtenaars niet uitgenoodigd naar deze twee feeste lijkheden Aan den heer Minister Anseele. Met groote teleurstelling hebben de inwoners van ons verwoest Vlaande ren door de dagbladen vernomen, dat in de groote werken door uw Mini sterie voorzien er geen spraak is van het herstellen der vaart van leper naar Diksmuide. Deze vaart, die van het grootste be lang is, zoowel voor het herstel der verwoeste streek als voor de financiën van het land, had op den eersten rang I moeten staan der uit te voeren wer ken wij durven daarom aandringen op het aanvangen dezer herstelling die aan de teruggekeerde bevolking I veel werk zou verschaffen. Diensvolgens De Federatie der geteisterden teekent krachtdadig verzet aan tegen die uitsluiting en I 1 doen geworden aan Z. M.den Koning aan de hh. MinistersAnseele, Theunis en Van de Vijvere, aan de hh. Sena toren en Kamerleden en aan al de voornaamste dagbladen van het land. De leden van den Bond en de afge vaardigden van iedere stad en ge meente worden uitgenoodigd tot deze vergadering. —o— DAGORDE o— 1) Algemeene toestand. 2) Toestand te Nieuwpoort alge meene vergadering. 3) De vaart van Roeselaere naar de zee. 4) De vaart van Yper naar Dixmuide. 5) Verscheidene. Namens het Bestuur De Schrijver, H. Huysmans. ten lokale van M. J. Billiet, rechtover de statie. beke en Yper bij onze vlaamsehe broeders was er een wagen waarop gezeten waren eene vrouw met 8 kin deren vragende Waar kunnen wij wonen Geef ons een huis En ver der las men Mocht de onverschil ligheid een einde nemen opdat het volk niet boos worde. De tijd gaat voorbij de toestanden verbeteren weinig en immer teleurgesteld. Wanneer zal zulks eindigen Als wanneer het volk door ZIJN volk zal bestuurd en vertegenwoor digd zijn. geteisterden klagen, klagen LJ klagen, sedert maanden, sedert jaren. Ze blijven om hulp roe pen, smeken maat er komt heel wei nig verbetering voor de sukkelaars van ’t IJzergebied. Gelijk in de andere gewesten gaf men hier ook voordrachten, men be legde ook vergaderingen en betoogin- gen werden op touw gesteld. In den zomer van 1919 kwamen te Oostende duizenden West:-Vlaamsche geteister den bijeen in eene welgemeende en deftige betooging. Pijnlijke toestan den, hartverscheurende omstandighe den, doeltreffende hulpmiddelen wer den er besproken van wege mannen uit de eenvoudige burgersklas die met hunne klasgenooten, met al dezen die lijden van ontbeering en tekort, voor uit wilden voor ’t recht, dat heilig recht, der West-Vlaamsche teleurge stelde broeders. Daar weenden die menschen, daar bonsden die edele herten, daar prangden die kloeke borsten, daar snoerden de kelen van zoovele ongelukkigen die slechts vraagden hetgeen het hunne was Het eerste der rechten Teruggaaf hunner haarden, hun landen, hunner broodwinning. Daar kwamen ze bij duizenden bij een om samen hand in hand, zijde aan zijde, schouder tegen schouder met macht en kracht op te rukken. Een zelfde gevoelen van smart en leed samengelegd in eene zelfde hoop op de toekomst gaf aan eene opwelling van pijnlijke smert. En dat volk riep daar luidop, in eene prachtige beweging van diepe misnoegdheid Schenk ons het onze terug dat wij naar onze geliefde streek kunnen terugkeeren maar leid ons niet tot de bedelstaf, want vlamingen zijn geen bedelaars Ziet de stoet traag voorbij gaan, ouderlingen van 70-80 jaar, met een voet reeds in ’t graf en die u zeggen Denk gij wel dat wij onze vergoe ding nog zouden trekken. En velen daarvanhebbengewacht maanden lange maanden en andere zijn gestorven zonder die vergoeding te zien. k Zie nog die stoet en daar aan *t hoofd van de koene Dixmuidelingen, droeg men hoog en fier een opschrift met deze woorden. Van schapen kunnen wij wolven worden. Maar neen, de vlamingen zijn zoo braaf, zoo gewoon van lijden en afzien, en zie, ginder op de betooging van Zonne- Eene vrije Kommissie samen ge steld uit Dinantenaarsen Brusselnaars heeft besloten eene leening aam te gaan ten bedrage van 30 tot 61 milli- oenen aan 5 of 6 0/0. Deze som zou dienen herbouwen. Hoe komt het dat men te Diksmude en te Nieuwpoort geen menschen vindt om hetzelfde te doen Leg dat eens uit, Lezer.... -O

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 1