Algemeens Vergadering van den Bond der Geteisterden LOO. Wer eken. DIXMUIDE. Om tvvot te zeggen. De zaak Coppieters. Heropbouw van het IJzergebied, slechts ééne soort ver- voor te Ingezonden een insekt De Standaard). blijgemoed strijdlust verze- ging De heer Woeste had aan minister Anseele het volgende vraagje gesteld 1. Wat de heer Coppieters getrok ken heeft sedert de samenstelling van bet ministerie Delacroix en onder het huidige ministerie 2. Of hij nog iets te goed heeft 3. Of hij andere voordeelen getrok ken heeft onder vorm van rijtuigen of anderzins, Wij vragen ook hoe men die voor- deeien kan doen strooken met artikel 36 der Grondwet Wij vragen ten slotte wat dat eigen lijk is afgevaardigde van den heer minister van openbare werken is de heer Coppieters minister of ambte naar De heer Woeste heeft antwoord ge kregen van twee ministers, want se nator Coppieters eet aan meer dan één ruif. Door het ministerie van economi sche zaken werden de volgende som metjes betaald, volgens het antwoord van dit departement Aan den heer Coppieters werd als hooge koninklijke kommissaris door het ministerie van economische zaken een som van 18,640 fr, uitgekeerd voor reis-en verblijfkosten, 2. De aldus uitgekeerde Sommen loopen over het tijdperk van 1 Juni, 1919 tot3t December 1920. De ver goedingen over 1921, waarvan de sta ten nog niet overgelegd werden, moe ten nog uitgekeerd worden. 3. Twee automobielen zijn bestemd voor den dienst van het hooger kom- misariaat der kust. Minister Anseele antwoordde De heer Coppieters trok van 1 Ja nuari 1919 tot 1 April 1921 fr. 48,317. 70, wegens reis- en verletkosten. Hij beschikt over een automobiel voor het volbrengen van zijn taak. Wie liefhebber is van cijferen rekene eens uit en hij zal zien dat het een vrij aardig sommetje is. De heer An seele antwoordt dan verder nog dat senatorCoppieters noch minister noch ambtenaar is en dat hij vreê heeft met de Grondwet. Een lofartikeltje over zijn bevoegdheid besluit dit antwoord. Wij hebben er natuurlijk niets tegen dat de man zijn broodje verdiend, Place aux pauvres Maar als de heer Coppieters reeds twee auto ’s heeft van economische zaken, wat doet hij dan met die van het departe ment van minister Anseele Bij ons weten heeft hij, hoewel senator en opperste bevoegdheid, toch niet meer dan één zitvlak. Of zou dit laatste van hoedanigheid veranderen naar gelang hij hoogkommissaris of technisch raadsman is Niemand heeft niet zijne weder waardigheden in dit kort leven. De kleine geteisterden van Dixmude en omliggende gemeenten hebben veel te klagen. Klagen,gegronde klachtenuiten én help niet, noch keizer noch ho ping, noch Keizerin, noch Koningin kunnen aan de natuurwetten ontsnap pen men klaagt over alles, men klaagt over Wilson, men klaagt over de Amerikaansche overheden, over de Engelsche overheden, over dq vetbe- taalde Staatscommissarissen, men klaagt over dezen die de Dixmuudsche gewesten in goeden staat moeten her opbouwen, maar hoe men klaagt over alle soorten van maatschappijen die werken voor geld en zonder geld Men klaagt over te veel betaal den landbouwkundigen over théori- ciens enz. en alle besturen. Nogtans is het niet billijk vele klachten te boeken over den tegenwoordigen treurigen toestand van Dixmudeen omliggende? Vroeger bofte men de Belgen en men schreefZij wilden wat was recht en wonnen wat zij wilden maar waar is nu het recht, zoo wel voor den ar me, voor den kleingebruiker voor den kleinhandelaar. Voorden kleinen eige naar Aangezien er geteisterden bestaat, broederlijk eenigd in dezelfde ellende en denzelfden strijd Aangezien het om die reden on rechtvaardig zou zijn, de geteisterden in twee categorieën te rangschikken wat betreft de schadeloosstelling Aangezien de geteisterden tot nu toe vertrouwen hebben gesteld in de wetten betreffende de oorlogsschade- vergoeding Uit dien hoofde, Drukken de geteisterden van den IJzer den wensch uit dat de heeren Senators het wetsontwerp Jaspar zou den willen wijzigen, inzonderheid wat betreft art. 14 en 14 bis, voor gelijk stelling van alle geteisterden. Die dagorde werd eenparig goedge keurd. Deze maatschappij, gesticht met het doel der heropbouw te bespoedigen en iedereen te helpen daartoe, geeft alle inlichtingen desaangaande. Men schrijve naar het volgende adres Heropbouw van het IJzergebied, S. V. 37, Bd Rogier, Oostende. De Kiezingen zijn twee maanden voorbij en geene de minste verande ring noch verbetering is hier te be speuren. ’T is jammer. De lijste die den heropbouw keren wilde, het rooingsplan eischen binnen de maand na de kiezing die vijftig nieuwe huizen ging doen bouwen, die den ijzeren weg van Ber gen op Diksmuide ging betrachten om de ijzerstreek tot herleven te roepen de lijste, die ware verstandige en ge paste werkers behelsde en de redding was dergeteisterden, de hope der dak- loozen, die mannen telde om ’t klein stedeke uit zijnen slaap te schudden, die lijste en wierd niet gekozen, De lijste die voor de kiezing talrijke bals en zotspelen beloofd had, die eene danstente had doen plaatsen, die al leen t dansen en springen en de bur gemeester weg, voor programma had, die lijst behaalde de zegepraal. Buiten eenige huizen die hersteld zijn en twee, drie nieuwe gebouwde, Loo ligt nog in denzelfde staat als het lag na den wapenstilstand. Tot nu toe kwam niets tot hooger- hand, niets werd gedaan van eigen bestuur en nu hebben de Loonaars zel ve in de laatste gemeente kiezing hun eigen dood gestemd. Wat zal er nu van Loo geworden Wat zal men doen nu, met mannen die niets en kunnen, niets en weten noch verstaan. Zal de hooge overheid zelve hande lend moeten optreden 't Is jammer, dood jammer, Zes jaar lang eene gemeente aan zijne doodslaap overlaten, zes jaar, radeloos de domheid van jonge oner varen, zotte en dansgierige kiezers beklagen, zes jaar, alles werkeloos la ten liggen tot de naaste kiezing. Maar wat gedaan De meederheid der gekozenen en weten en kunnen niets. De vroegere burgemeester die met twee zijner lij sten in minderheid gekozen is, moet hij weer aan ’t roer staan, zal moede loos werken en misschien in d’ onmo gelijkheid zijn in minderheid bestieren. Wat doen dan Een bond stichten om de belangen, de heropbouw, de bloei onzer stad te bewerkstelligen en zonder onderscheid van politieke denkwijze eene krachti ge maatschappij vormen die de noodi* ge maatregelen bestudeeren zou, om aan Loo haren vroegeren bloei, zinde lijkheid en welvaart te verzekeren en aan de lokale overheid hare denkwijze en uitvoer voren te leggen om met haar Samen te gaan ten einde van hooger hand voldoening te verkrij gen. Die bond zou, in gemeenschap der bedreigde belangen, alle oude partij geest en veeten doen vergeten, den ouden rommel en kleingeestige dorps politiek, die gestadig malkaar uiteen scheiden en vijandig maken, door hoogere gedachten en belangen be zield, bij elkaar brengen, waar allen hand in hand zouden gaan voor Loo ’s welvaart. Een nieuwegeest van verbroedering zou moeten waaien over ons te bekla gen stadje en allen zouden moeten meedoen om de verstandigste mannen van Loo uit te kiezen, die den bond zouden moeten bestieren en Loo ’s vooruitgang bewerkstelligen. Te werke dus, vlijtig en met hernieuwden ijver en voor Loo ’s welzijn en herwording. Roept de vernuftigste mannen van Loo bijeen en sticht de Bond van Loo ’s welvaart. Korte artikels zijn als schietgebede- kens en lange artikels vervelen. Een kort Sermoen zal dikwijls meer in druk maken dan lange Sermoenen. Herhaal dus dikwijls Korte ge gronde klachten. Het wachtwoord weze heden nog Uit uwe klachten nu meer dan ooit geteisterde Jeremiassen geeft uw'e klachten lucht. Zet ze in het gazetje van ’t IJzergebied zie eens hoe de Yperlingen klagen in hun gazetje Waarom is en blijft Dixmude en omliggende in alles ten achter Hoe veel geld zal het kosten om Dixmude en omliggende te zien verbeteren Jeremias Van het geteisterde Dixmude en omstreken. 20 Juni 1921 Op Maandag 6 Juni. Te Dikmude onder voorzitterschap van heer P. Peiren. Het Verbond besprak den algemee- nen toestand en teekende protest aan tegen het voorbestaan van de muni tiedepots, die de streek onveilig maken en oorzaak waren van menig doodelijk ongeval. Het Verbond zal uit al zijne macht aandringen op spoedig herstel van de haven en de Sluizen van Nieuport het zal de gemeentebesturen en de inwoners aanzetten vertoogen in dien zin naar de wetgevende kamers te zenden het zal bijzonder aandringen opdat de vaart van Rousselare naar de Zee over Diksmude en Nieuport aan gelegd worde. Te dien einde zullen de geteisterden van het arrondisse ment op eene buitengewone vergade ring te Nieuportuitgenoodigd worden. Men bespreekt langdurig de aan- W'ending van de milliardleening voor den heropbouw van woonhuizen, om den terugkeer van de geteisterden mogelijk te maken. De heeren Buyl, Pisson, Willaert, Cool, en Pelgrim drukken er op aan dat het Verbond der samenwerkende maatschappiien voor oorlogsschade op die leening ruime kredieten heeft toegekend voor den heropbouw van groote openbare gebouwen, o. m. ÖOO.OOO fr. voor eene kerk. Eerst en vooral dient voor woonhuizen gezorgd. Eenparig wordt tegen het wetsont werp Jaspar protest aangeteekend. Op voorstel van M. P. Peiren zal volgende wensch naar den Senaat gezonden worden Het Verbond der geteisterden van het arrondissement Veurne, 6 Juni in algemeene vergadering te Diksmude bijeengekomen Aangezien het ontwerp van M. Jaspar, door de Kamer gestemd, thans aan den Senaat onderworpen is Aangezien de wet van 10 Mei 1919 de volledige uitbetaling van de gele den schade aan de geteisterden waar borgt Te Wercken zijn er nog altijd onge- regelmatigheden in het uitbetalen der oorlogsschade. Nochtans een zaak geschied niet volgens recht en rechtveerdigheid het is in het schatten van den Herop bouw der (rnizep. Er worden personen gevonden die schier niet w’eten wat doen met hun uitgekeerde sommen om hun geld kwijt te geraken terwijl er al eenen anderen kant menschen gevonden worden die onmogelijk zon der van hun geld te gebruiken kunnen herstellen en hoe herstellen zij dan nog Een weinig plakken en plaas teren. Over deze zaak vraagt men zich al dikwijls af waarbij dit komt Twee oorzaken zijn daarvoor te vinden ten eerste, het is dat de persoon die de schatting doet de noodige kennis niet bezit; ten tweede, hij het doet met voor bedachtheid of te wel uit persoonlij ken toestand van dezen of geenen persoon. Nochtans denken wij dat, waar den een persoon mag afbreken en gansch nieuw bouwen, het niet zou of mogen zijn dat een ander persoon der zelfde gemeente en zelfde straat maar in de mogelijkheid gesteld is van maar wat te lappen en te tappen VOORUITGANG Wel, Jan, uw zoon heeft snel zijnen weg gemaakt. ’k Geloof het wel, Melanie, over drie jaar droeg hij nog mijnafgedregenkleers en nu draag ik de zijne., IN DE SCHOOL Meester. Jantje kunt ge me opnoemen Jantje. Ja zeker, meester, Meester. Laat hooren. Jantje, ’k Durf het niet zeggen, maar f loopen er daar juste 'n paar in Piet z’n haar. ONDER BEAMBTEN Waar werkt gij nu Ik, ik werk niet meer, ’k ben in het ministerie van Arbeid.

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 2