Hulde en Lef Staatskommissarissen. i BB Redevoering van den heer Buyl, Volksvertegenwoordiger, uitge sproken in de Kamers op Dins dag 12 Juli. Algemeens Vergadering van den Bond der Geteisterden op Maandag 8n Oogst. Maandblad voor de Geteisterden en Oostende. van het arrondissement Veurne, Diksmude, ]\ieuwpoort EERSTE JAARGANG OOGST f,921. VAN BEERST. PRIJS PRIJS X 4r,rvi 4 IE Alle MEDEDEELINGEN en AANKONDIGINGEN te zenden naar de zetel van het Bestuur van den Bond der Geteisterden nabij de statie te DIKSMUDE. ’T? De Heer Ronse, bijgevoegde hoogkoninklijke Kommissaris te Ghistel is terzelfder tijde een groothandelaar en lid van handelmaatschappijen. Is zulks toegelaten gezegd voor y DER AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst en grootte. Prijsvermindering voor geteisterden VAN HET ABONNEMENT 5 FR. ’s JAARS 4- de inningskosten, voor het Bui tenland verzendingskosten erbij. De Voorzitter, Pr. PEIREN. t üCctw<És> aan de heeren 8487. Les Ateliers de Ghistelles naamlooze maatschappij, te Ghistel. Vermeerdering van kapitaal. HOTEL de DIXMUDE k •C Hieronder een uittreksel van het Staatsblad van den 29* Juli 192 o. Brugge verblijft. Anderzijds, werden aan bet gebied leper-buiten twee ge meenten ontnomen om ze te voegen bij het gebied leper-stad. De hoogere kommissarissen van Diksmuide en leper-buiten blijven niet alleen aan hun plicht te kort, doch wat zij doen kost peper duur. ’t Is aldus dat, wat betreft de lande rijen die op einde Maart 1921 hersteld waren of met wiens herstelling begon nen was, bij middel van toelagen toegekend door den Dienst der ver woeste streken, de toelage per hektare 4,3oo fr. bedroeg leper-buiten, en 3,224 frank te Diksmuide, terwijl ze slechts l,38o frank bedroeg te Pope- ringhe, 2,25o frank te Wervik, 2,118 frank te Roeselare en 1,700 frank te Veurne. Het gemiddeld bedrag in die ver schillende gebieden is dus 2,497 frank per hektare. En wij zagen zooeven, dat de toelage voor leper-buiten 4,300 frank bedroeg en voor Diksmuide 3,224 frank. Ik had dus gelijk, te zeg gen, dat door de schuld van de bijge voegde hoogere kommissarissen het herstellingswerk in die beide gebie den zeer veel kost. Ik acht dat het noodig is dringende maatregelen te nemen. Men moet zich bezig houden met den toestand der geteisterden van leper-Buiten en van Diksmuide. De hoogere kommissaris sen steunen den minister niet zooals het behoort welnu de hoogere kom missarissen en de bijgevoegde hoogere kommissarissen kosten niet meer als ze werken dan als ze niets doen. In de streken Diksmuide en leper- Buiten heerscht erge ontevredenheid. Ik vraag, dat strenge en onverwijlde maatregelen zouden genomen worden. De leden van den Bond worden vriendelijk uitgenoodigd op de alge- meene vergadering welke zal plaats hebben op MAANDAG 8n dezer om 2 V2 ure bij M. J. BILLIET, (Hotelde Diksmude) te Diksmude. 0DAGORDE o 1Vergadering te Nieuwpoort, 2. Algemeene toestand. 3. Financieelen toestand. 4. Het maandblad Het Uzergebied Namens het Bestuur De Schrijver, H. HUYSMAN. In den beginne was de werking I der Staatskommissarissen uiterst moeilijk alles moest begonnen wor den, alles ingericht en gevormd. Slechts hun eigen initiatief werd als ■fcazis genomen om de werkzaam heden in te richten. Van hooger wege kwamen geen stellige vingerwijzingen en terzelfdertijde waren er duizenden en duizenden reclamatiën van wege de geteisterden. En op ieder tribunaal vond men 4, 5 tot 6 beginnelingen van Staatskommissarissen ze werk ten en ze zwoegden om er van zot te worden. Het ministerie was uiterst traag om nieuwe benoemingen te doen en, die enkele werkers bleven zoo vele maanden, in die hel van overwerk, van onregelmatigheid, van tw'ijfel en onzekerheid en ook van gedurige misnoegdheid van wege de geteisterden. Nu is het anders de inrichting is bijna volledig, het werk is regelmatig en de Staatskommissarissen beginnen klaar te zien in hun werk. En het moet te hunner eer gezegd worden zij verdienen, zonder onder scheiding, den lof der geteisterden en de erkentelijkheid onzer IJzersche bevolking. Hunne rechtschapene houding, hunne beleefde welwillendheid, hunne vaste wil rap en spoedig vooruit te gaan en de geteisterden te helpen is iets dat ons aller achting en eerbied verdient. In zijne jongste zitting stemde de Bond der Geteisterden van den Ijzer, met algemeene stemmen, eene motie van dankbare hulde en erkentelijkheid van de heeren Staatskommissarissen Bausart, Van Houtte, Van Callie, Van de Kerkhove, Van Hee, Hout- saegher, David, enz. In ’t bijzonder werd met lof gespro ken van den heer hoofdstaatskommis- saris Bausart, die zich geen moeite spaart om aan iedereen, klein en groot, voldoening te geven, en die, altijd met dezelfde vriendschap en beleefdheid, met dezelfde welwillend heid, zich ten dienste stelt van de geteisterden. Hulde en dank aan die heeren Laat ons, geteisterden, de moeilijke taak der heeren Staatskommissarissen vergemakkelijken door onze hulp, door ons geduldzaam medewerken tot hetzelfde doel het herleven onzer dierbare streek. If. Lil Nr 7 Het jaar negentienhonderd en twin tig, den zesden Juli. Vóór ons, Mr Jean-Louis VanCaillie, notaris verblijvende te Brugge, in den maatschappelijken zetel van de maat schappij te Ghistel. Is samengekomen de algemeene vergadering der vennooten van de naatnlooze maatschappij met naam Les Ateliers de Ghistelles heb bende zijnen maatschappelijken zetel te Ghistel en waarvan de standregels vastgesteld zijn geweest bij akte ver leden vóór den onderschreven notaris in date van twee en twintigsten Mei negentienhonderd en negentien, open baard in het bijvoegsel van het Staats blad in date van negentienden Juni negentienhonderd negentien, onder nr 4932. De zitting is geopend om zes uur ’s namiddags, onder het voorzitter schap van M. Maurice Geuens, voor zitter van den beheerraad. M. de voorzitter duidt aan secretaris M. René Alliaume. De vergadering kiest als stemop- nemer Mevr. Vincent Welvaert en M. August Verhelle. Zijn tegenwoordig of vertegenwoor digd de volgende vennooten welke volgens hunne verklaringen de vol gende aandeelen bezitten 1. M. Maurice BLONTROCK, han delaar, wonende te Keyem, bezitter van vijftien aandeelen 2. M. Charles Peel, mecanicien, wonende te Ghistel, bezitter van tien aandeel en 3. M. Alfred RONSE, eigenaar, wonende te Ghistel, bezitter van vijf honderd aandeelen 4. M. René Alliaume, bestuurder van het laboratorium van den Staat, wonende te Brugge, bezitter van acht en vijftig aandeelen 5. M. Maurice Geuens, advokaat, wonende te Brugge, bezitter van acht en vijftig aandeelen 6. M. Theodore RAISON, bouw kundige, wonende te Brugge, bezitter van acht en vijftig aandeelen M. de voorzitter laat kennen 1° Dat de tegenwoordige vergade ring voor dagorde heeft Ik doe een beroep op de solidariteit van mijn achtbare kollega’s en op de grootmoedigheid van den heer minis ter van economische zaken, want de zaak, die ik ga bepleiten, heeft recht op alle onze sympathie, vermits er spraak is van de verwoeste gewesten en van de oorlogsslachtoffers. Ik vestig uw aandacht op het merk waardig verslag dat de heer Brülé bij den Senaat indiende. De achtbare senator hekelt de traagheid die men vaststelt bij het uitvoeren van de von- nisi-sn, wat voor gevolg heeft het herstellingswerk te belemmeren. Er was te veel verandering in het bestuur. Die betreurlijke toestand is vooral in de Yzerstreek. Daar heerschte jammerlijke nalatigheid. Ik heb hier de lijst van de oorlogs- schadevergoedingen in de verschil lende gewesten. Daaruit blijkt dat Veurne, de zetel van het meest be proefde arrondissement, slechts een bespottelijk gering bedrag kreeg. Uit de cijfers blijkt dat wat den wederopbouw betreft, de toestand te Diksmuide, leper-buiten en Pope- ringhe ellendig is. Ik schrijf dezen toestand toe aan het feit dat de bij gevoegde hoogere koninklijke kom missarissen hun plicht niet doen. Daarentegen in het gebied waar leperen-stad toe behoort, doet de hoogere koninklijke kommissaris zijn plicht en daar ook mag men te recht tevreden zijn. De tabel die ik hier voor mij heb, bewijst dat het betrekkelijk getal aan bestedingen in verhouding tot de j aanvragen door de private burgers i ingediend, is als volgt Poperinghe, 0,24 leper (buiten), 0.86 leper (stad) 0.32 Wervik, 0,38 Roeselare, O.5o Diksmuide, O.o5enz. Over het gansche land, bedraagt het alge meen cijfer gemiddeld 0,215. Die tabel houdt op met einde Maart 1921. Met dien datum heeft de minister aan de geteisterden uitstel verleend voor het indienen van hunne aanvragen tot 15 April daaropvol gende. De aanvragen stroomden toe 2,000 voor leper alleen. Die toestand moet den minister ge troffen hebben vermits hij de indeeling der gemeenten gewijzigd heeft. Aan het gebied Diksmuide werden zes gemeenten onttrokken om ze te geven aan den hoogeren koninklijke kom missaris, den heer De Groote, die te (’t Vervolg hiernevens).

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 1