De Geteisterden. Groots Vergadering der Geteisterden te Middelkerke. Een Dltaitee Tentoonstelling te Londen. ïïeropbouw door den Staat. Uit X Het bil'in van, het ministerievan land bouw in de verwoeste gewesten. In het midden centrum van moto- cultuur te leperen heeft de heer Boerenboom, algemeen opziener van den dienst van het landbouw- herstel in Vlaanderen, de reeds bekomen uitslagen uiteengezet. Verschillende giften werden inge- gezonden, namelijk door H. Majesteit de Koningin, te Laken een centrum van hoenderkweek heeft opgericht door de Engel- schen die voor een bedrag van 7 tot 8 millioen frankpaarden, geiten, hoenderen en runders kosteloos hebben geleverd door de Kana- deezen die 15,000 loten werkgetuig aan de geteisterden bezorgden door de Schotten die vele zaden leverden, en ook door de Zwitsers die 300 koeien en 500 paarden naar België stuurden. De Engelschman Johnson leverden voor 25,000 frank moestuinzaden, 7,500 moestuinen konden aldus worden aangelegd. De Limburgsche landbouwers steunden ook de geteisterden met het toezenden van zaden. Wat de Duitschers tót nu toe leverden De heer Boerenboom deelde mede dat de Duitschers tot nu toe hebben teruggeschonken 35,109 hoornbees ten, 31f753 schapen, 8,688 geiten, 50,412 stuks gevogelte, 6,394 paar den, voor 2,000.000 frank land bouwmachines, voor 359,586 frank zaden en 20,000 ton meststoffen. Enkele cijfers omtrent het land- bouwherstel Het landbouwherstel geschiedt volgens drie methoden hot privaat iniatief, het particulier initiatief geholpen door den Steal, den Staat zelf. De Staat heeft het stukwerk en het premiestelsel ingevoerd. Het rendement van de arbeiders in dienst van den Staat is bevredigend. Het werk wordt toevertrouwd aan ondernemers hebben een vast per centage. Het totale bedrag van de onkos ten voor landbouwherstel bereikt 54 mjllioen frank. 18,000 Ha. wer- Schande driemaal schande den hersteld, hetgeen een uitgave van 3,000 frank per Ha. beteekent. De kostprijs per Ha. voor het herstel door den Staat is hooger dan voor het herstel door particulieren, ga- holpen door den Staat. Zulks is hieraan te wijten dat de Staat op zich moeten nemen het herstel van de meest verwoeste gronden. De algemeene onkosten van het landbouwherstel in Vlaanderen, bedragen slechts 1 p.h. van de al gemeene uitgaven. Die uitslag is, schitterend. De tractor wordt kosteloos ten. dienste van de landbouwers gesteld, voor het eerste effen maken van den grond. Voor een tweede gebruik betaalt de geteisterden 5 e frank, nog niet de helft van den kostprijs. 150 trachters zijn over de geheele verwoeste streek verspreid. Wat den veestapel en de bevol king in de verwoeste streek betreft* werden ons de volgende gegevens verschaft. De bevolking bedroeg in 1914, 313,000 zielen, in 1921* 237.000. Ruim 80.000 zijn nog niet teruggekeerd. Voor den veestapel luiden de cijfers als volgt paarden in 1914, 18,000; in 1921, 9,990 hoorn beesten 1914, 116,000 1921* 47,000 schapen 1914, 8,000 1921* 7,000 varkens 1914, $9,000 1921 44,000. De bebouwde oppervlakte in 1914, bedroeg 126,000 Ha. In 1920* 46,000 Ha. Thans blijven er nog 8,879 Ha. te bebouwen. Na die uiteenzetting betoogde Minister Ruzette dat die uitslag te wijten is 1° aan de taaie wilskracht, den volhardenden arbeid en de gehechtheid aan den geboortegrond van de Vlaamsche landbouwers 2* aan de verstandige, doeltreffende medewerking van den Boerenbond 3° en vooral aan den dienst van het- landbouwherstel Een waarschuwing. Het publiek weze op zijne hoede voor de aanbiedingen van zekere bemiddelaars, die, mits bezoldiging* het op zich nemen de vereffening van de vergoedingen voor oorlogs schade te bespoedingen. De geteisterden worden verdocht die aanbiedingen des voorkomend, kenbaar te maken aan het Depar tement van Economische Zaken, dat er de rechterlij fee overheid ken nis van geven zal. Meenen de geteisterden, over wier zaak een vonnis werd gewezen, te mogen klagen over de uitblijvende uitkeering van de hun verschul digde vergoedingen, zoo staat het hun vrij zich te wenden tot het Kantoor voor inlichtingen ge vestigd in het Ministerie van Economische Zaken, 44, Kunstlaaa* Brussel, of te schrijven aan den heer Minister van Economische Zaken (28, Wetstraat). De klachten zullen met spoed worden onderzocht en er zal daarop in alle geval, schriftehjk, binnen de veertien dagen worden geant woord. Opdat er op kunne worden inge gaan, moeten de klachten eigen handig onderteekend zij n door den geteisterden daartoe aangestelden volmachtdrager. van het maatschap- Uittreksel van het Senaatverslag van den heer verslaggever Heer Senator Bruneel, Om zijne werken te kunnen uit voeren, moest de Staat materialen koopen, vervoermiddelen zoeken en werkvolk bezigen. Ontzaglijke kon trak- ten werden in naam van den Staat gesloten voor de levering van mate rialen. De jacht op de winst vanwege voortbrengers, tusschenhandelaars en aannemers kende geene palen meer. Sommige produkten stegen tot 17 keeren hunne waarde van 1914. Heele stocks materialen vulden de pakhuizen en bijgebrek aan vervoermiddelen per spoor en per water, moest men tot de automobiels zijnen toevlucht nemen. Het budjet van 1920 vermeldt daar voor 6 miljoen voor pneus en 4 mil joen voor naphte... Men kwam aldus tot noodlottige financieele uitslagen, die overal klachten uitlokten... Men snelde naar den ondergang. Sommige staatsherbouwingen kosten 13 keeren en de overigen doorgaans 9 t°t 10 keeren de waarde van 1914 Dinsdag 5n Juli vergaderden de geteisterden te Middelkerke in de zaal van Osc. Clarijsse. Waren tegenwoordig de heeren Van Walleghem, burgemeester Van Over eenige dagen stierf in ons midden een arme geteisterde. In de maand December 1920 werd die getei sterde voor den scheidsrechtbank geroepen waar hem spoedige voldoe ning beloofd werd. Eenige dagen na dien werd de ongelukkige werkman ziek, en moest zijn werk verlaten. De laatste gespaarde centen gingen naar doctoor en apotheker, maar met volle betrouwen leefde men voort, destaats commissaris had immers spoedige voldoening beloofd. Barmhartige zie len herinnerden van tijd tot tijd die belofte aan den staatscommissaris, en legden hem den voortgang der schrik kelijke ziekte voor oogen. In het begin van Februari werd de man voor de rechtbank geroepen. De vrouw ver scheen er, en schilderde er weenend den hopeloozen toestand van haren echtgenoot af, de armoede voor haar en haar drie kindertjes. Oh wees gerust, werd haar geantwoord, keer tot den zieke weder, wij kennen hem ’t is een braaf, deftig man laat hem niets ontbreken, binnen heel korten tijd zal u volle voldoening gegeven worden Dagen, weken, maanden zijn voor bijgegaan, brieven op brieven zijn ge schreven, naar commissaris, naar minister, overal de bittere teleurstel ling alleen is overgebleven. Niet een van die heeren heeft zich de moeite gegeven een woord van troost of moed te sturen, te vergeefs heeft de ongeluk kige op voldoening gewacht, de getei sterde was immers toch maar een werkman. En we hebben hem de oogen voor eeuwig gesloten zonder hem de vol doening te kunnen geven dat hem toch recht was geschonken. Oh hadden we in die glazende oogen kunnen lezen wanneer ze een laatsten blik wierpen naar vrouw en kinders, hadden we in dat uitgemer gelde brein kunnen lezen dan zouden we er misschien een laatsten vloek, een laatsten vermalledijdiging gevon den hebben voor regiemen die schul- a) Wijzigingen aan de artikelen vijf, acht en negen en dertig der stand- regels. b) Verhooging pelijk kapitaal. c) Benoeming van beheerders en toezichters. 2° Dat om te mogen aan de verga dering deelnemen de aandeelhouders zich geschikt hebben aan artikel negen en twintig der standregels. 3° Dat de algemeenheid van het getal aandeelen die het kapitaal vor men vertegenwoordigd zijn door de vennooten alhier tegenwoordig of vertegenwoordigd. Bijgevolg is de vergadering geldig samengesteld en zij mag regelmatig op de voorwerpen van het dagorde beraadslagen. Na beraadslaging neemt de verga dering bij eenparigheid harer leden de volgende beslissingen I. Het maatschappelijk kapitaal is vermeerderd van zeven honderd vijftig duizend frank en is dus gedragen van een honderd duizend frank op acht hon derd en vijftig duizend frank, bij uitgifte van zes honderd vijftig aandeelen van een duizend frank en een duizend aandee len van honderd frank ieder, die van de zelfde voordeelen zullen genieten dan de bestaande aandeelen, te rekenen van heden. En aanstonds zijn deze aandeelen onderschreven geweest door de tegen woordige of vertegenwoordigde onder- schrijvers, dewelke bekennen kennis geno men te hebben van de standregels der maatschappij en lezing van al het voor gaande gehoord te hebben te weten M. Maurice Geuens, voornoemd, vier en veertig duizend twee honderd frank 2° M. René Alliaume, voornoemd, negen en veertig duizend twee honderd frank 3° M. Alfred, Ronse, voornoemd, drij en zestig duizend vijf honderd frank 4° M. Theodore Raison, voornoemd, negen duizend twee honderd frank 5° M. Emiel Viaene, voornoemd, hon derd en tien duizend acht honderd frank. 6° M. Lievin Knockaert, voornoemd vier duizend frank piMaurice Blontrock, voornoemd, vijftien honderd frank. dig waren aan zijne ellende, aan de armoede van die weesjes die om vader riepen en morgen misschien zonder brood gingen staan Geweten, recht en rechtvaardigheid wat zijt ge toch schoone woorden Starr Uit Het Ypersche 19 Juli 1921- Den 16n Juli wordt in de Belgrave- Road een tentoonstelling geopend van schilderijen, hoekjes en gebouwen van Diksmuide, vóór den oorlog, voor stellend. Deze schilderijen werden verzameld door den h. Franck-Brang- wijn, van de Koninklijke Akademie van Engeland. Prinses Louise, de hertogin van Argyll en baron Mon- cheur, ambassadeur van België, even als de hertog van Connaught zullen bij de opening aanwezig zijn. Deze ver zameling van schilderijen is bestemd om later als geschenk aangeboden te worden aan den burgemeester van Diksmude. Callie, Staatskommissaris Logier en Degroote schepenen Boucquillon, De Poorter, Devinck, Dely, Dewijze, Colpaert, Ghesquiere en Pauwels, gemeenteraadsleden Peiren, Vander- gucht, Pelgrim, Huysman, Onraedt van het Bestuur van den Bond der Geteist»rden. Na een woord van voorstelling van M. H. Onraedt, nam M. Vandergucht het woord, steunende op de noodza kelijkheid de algemeene belangen te behertigen ten voordeele van alle de geteisterden hij toonde welke de prachtige voorstellen waren die men deed te Loo ten einde de gemeente herop te bouwen en te doen her leven. M. Huysmans spreekt over de nood zakelijkheid den heropbouw te bespoe digen. Hij verzoekt de algemeene werking van den Bond te steunen. M. Peiren geeft vervolgens eene prachtige voordracht waarin hij den ganschen toestand van de streek voor oogen legt en aandringt op de mede werking van al de menschen van goeden wil. Hij brengt eene bijzon dere hulde aan den heer Staatskom missaris van Callie. (Deze hulde wordt met daverend handgeklap begroet). Om te eindigen verschijnt de film Het bezoek van President Poincaré in de verwoeste gewesten op het doek. Iedereen was tevreden en de medewerking is zeker en vast. De Middelkerkenaars gaan zeker niet ten achter blijven om onzen Bond sterker en sterker te maken.

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 2