7 Algemeene Vergadering van den Bond der Geteisterden- Uit de witte Kaproen» Bela n gr ijk Bericht Heropbouw van het leergebied. den ten achter te Moge bloeien t En het nationaal gouvernement, Inters in gehouden, vond bekomen, en, door Mr. Ronse burgemeester werd, bekwam in de laatste kiezingen, vier zijner mannen in den gemeenteraad den anderen kant werd de lijst Oscar Coene met vijf mannen zoo de meerder- burgemeester zijn - - -- gedaan worden, doch worden de We laten hier eenige gedachten volgen die nog al aan de rebben houden en dié Zondag laatst verschenen in het week blad van M. A. Sevens. Met den wapenstilstand heeft het Belgisch Gouvernement waarin kerels als Renkin, Anseele en Wauters zit ting namen, zich zelf betitelt met den naam van Gouvernement der nationa le Unie. In de geschiedenis echter zullen deze drieledige ministerie ’s slechts éénnaam bewaren Het Gou vernement van den Nationalen Dief stal. zooveel mogelijk tegen- p - door de grootste oorlpgsscbuii i ’t leven geroepen en r - I bij het ministerie, doet de maatschap- om de uitbetaling te kan zulks op tijd niet wer ken voortgezet en in geen enkel geval, blijven den heropbouw van een huis staken omdat de maatschappij van de noodige gelden beschikken kan om alle staking of uitstel te verwijderen. Het is vast en zeker, ’t is het vol gende dat de geteisterden nooit geen cent zullen moeten bijleggen boven de waarde die het tribunaal voor oorlogs schade heeft vastgesteld. Zulks zijn voorwaarden die tot I hiertoe in geene enkele maatschappij zijn gevonden geweest. Iedereen kan lid worden één lid, één aandeel. De aandeelen zijn van 100 fr. waarop slechts 5 fr. te betalen van van gekozen behalende heid. Wie zal nu I M. Carton de Wiart alleen weet het. Ook zijn de scholen heropend. Meester Vanden Bussche heeft zijne plaats moedig hernomen en de Zus ters zijn glimlachend naar hunne kin dertjes teruggekeerd. Pastor Valcke- naere, een welgefaamd oudheidskun- dige die vroeger hier ^onderpastoor was, leidt nu de kudde der Beerstsche geteisterden. Moge Beerst weer groeien en bloeien en gelukkig zijn. de Gemeente ben beschikt de S. V. bevoegden bouwkundige. De maatschappij gelast zich met de noodige werkzaamheden zooals het schatten van den eigendom waarde 1914> het aanduiden van den advokaat I tot het voorstellen der zaak voor het van oorlogsschade, vervol- Wie herinnert zich niet het kaas- schandaal En nadien het boterschan- daal, waarbij de kameraad en vertrou weling van Eedje Anseele tijdens den. oorlog werd bij de kraag gestekt, Als noodzakelijke maatregel werd de uitvoer van levensmiddelen verbo- -- maar het Ministerie Wauters voerde het duitsche dieverij-systeem der freigaben weer in, onderden vorm van licence s. Dan kregen we dien ongehoorden zwendel in de aardappe len, de zaak Gaspard-Doyen, de sui- I kerhistorie’s a la Debunne enz, De Nationale diefstal bloeide in al zijne heerlijkheid en dezelfde dieven als tijdens den duitsch speelden op nieuw de eerste viool. Wauters stak daarbij hondenden van zijn politieke vrienden in den reusachtigen bevoorradingkaas, waar j ze als evenveel wormen, zich vetten in vuilligheid en omkooperij. Het Budjet van het Ministerie Wautèrs beloopt nu nog meer dan het budjet van den ganschen staat voor den oorlog. jt 1»/r Na de wapenstilstand werd de po litiek der bevoorrading ingericht door een Minister Wauters, die twee broe ders als oorlogsschuimers telde. Gansch deze politiek ontaardde in een geweldige zwendelarij en nooitgeziene dieverij. Het Ministerie van openbare werken van Anseele met zijn boezemvriend Coppieters waarvan op het proces van den Oostendschen ondernemer Smis- Valcke gesproken werd, voerde het amerikaansch stelsel in. Hoe langer het werk duurde, hoe luier de werklie den waren men vond er, die het vol doende achtten hun handteekening als aanwezigingsbewijs te zetten, hoe meer de ondernemers wonnen. En welke ondernemers. Juist de zen, die eenige weken vroeger voor den vijand arbeidden. niet beter dan, in plaats van het land te redden en herop te bouwen, het rooverssysteem van tijdens den oorlog voort te zetten en den Nationalen diefstal, dit is de diefstal ten nadeele van het algemeen en ten bate van een partij of van politieke baantjes-glid- ders en politieke vóórmannen, als dogma te huldigen. Stelen maar Dat was de leus ge worden in alle ministerie ’s. Ge hebt onder andere de kolos sale, onbegrijpelijke geldvennorsching in de tribunalen voor oorlogschade.. Als er 100 millioen betaald wordt vergaat er 60 millioen in onkosten. Op een jaar tijd werd door de verschil lende Ministerie ’s 4.00 Millioen frank boven detoegestane budjetten verteerd» Het Gouvernement doet ons volk stik ken onder de belastingen. Het handels- cijfer wordt belast, het loon der werk lieden wordt belast. Voor de kamers uiteengingen heb ben onze representanten 400 millioen nieuwe lasten gestemd, om nog een beetje meer te kunnen laten stelen. Belgie verkeert in een ziekelijken toestand, die ons land naar het verval en het failliet leidt. Wij hebben in ’t land een opposi tiepartij noodig. De drij partijen, die onder zich het bewind en den kaas deelen, voor elk ander zwijgen. Zij moeten de oogen sluiten voor de dief stallen en schurkerijen, die tegenover het land gepleegd -worden,. Moet het land belastingen leggen dat men het geld eerst neme waar het te vinden is, bij de oorlogsschuimers. Daarbij het is schandelijk zulke schro melijke lasten op het land te werpen, ten einde de nuttelooze geldverspillin gen, de echte diefstallen van een re- geering te .dekken. (Get). Alf. Sevens» van op zijn kraam zijn goede gesui kerde kringels, zijn lekkere babliotten, zijn makrons en peperkoek aan de voorbijgangers aanbood. Waar toch is die goede tijd als, s Zondags, na de Hoogmisse, de fiere Beerstenaren, in hunne beste kleedij rond den kiosk wandelen, terwijl de muziekfanfaren De Eendracht met zijn Hinken mu ziekmeester, de blijde akkoorden in de lucht zond. En dan, die geestige kermisspelen, die koersen en duizend andere aangename zaken. Nu is dat alles wegen deure. De dood is hier voorbijgetrokken met ka nonnen en geweeren, met vuur en water, met stikkende stoffen, met een alvernielend element, en t was ge schreven Beerst moet vergaan. Velen hebben er hun leven gelaten de hui zen zijn verdwenen en niets is er geheel gebleven. Zelf de dooden in hunne graven werden er duchtig ge schud; zij hebben hunne graven ver laten en door het bombardement van- eengeschoten, werden hunne gebeen- deren van alle zijden verspreid? Korte dagen na de vrijmaking van ons land zagen we daar de ijselijkste toestanden in een open graf, kan men de beende ren zien liggen in een opengespron gen zinken kist. Nu nog is datzelfde graf open en honderden steenen wer den aan den doode in de kist gevoegd. De oude kerk van Beerst die den 20n Oktober 1914 in vuur en vlam stond werd jaren lagg gebombardeerd. Er blijven slechts de grondvesten meer over met eene kleine omgeving van muren ’t is al. We gaan op de plaats der kerk en hier en daar kan men nog eenige overblijfselen vinden van eeuwenoude zerksteenen. Als we klein waren kenden we dat van bui ten. Hier voor ons ligt een witte zerk- steen, in duizend stukken vaneen. Men leest er nog het volgende 1646 afsterven van Pastoor de Gooris, Pastoor-Capellaan van St. Wandreg te Beerst. Daarna komt het volgende afschrift Hoe Oudt hoe Jonc Hoe Cort hoe Lanck Hoe Arm hoe Ryck Hoe Brun hoe Blanck Hoe Vreet hoe Strank Yder moet denselven Ganck. Verder in de gemeente zijn slechts puinen, die hier en daar werden weg- geruind. Daar blijft slechts een kelder met drie a vier tropjes, ginder ziet men eenige tegelen en daarmee is tal. Maar hoe komt het dat er zoo weinig in die puinen te vinden was Zelf geen het minste stukje dat men zoo geerne had teruggevonden om het te bewaren als een kostbare gedachte nis van vroeger. Hewel, de duitschers hebben al de de huizen geledigd reeds binst dat de inwoners vluchtten. En t schijnt zelf dat vele van die meubelen niet zoo verre van hier zijn. Er zijn menschen die dmv.n verzekeren dat er nog tal van die meubelen te vinden zijn langs de kanten van Couckelaere, Bove- kerke, Thourhout, enz. Laat ons verder gaan. Hier vrienden is mijn geboortehuis. Ziet wat er van overblijft. Ziedaar de hof een boom pje is overgebleven dat weerstond aan den oorlog en dit jaar droeg het eenig fruit, welke de vriendelijke gebeuren met sm tak geproefd hebben. Hoe droevig niet waar niets meer te kun nen ontwaren van die plaatsen waar vader en moeder en zusters en broe ders samen gelukkig leefden. Nu laat ons niet verder die droevige gedach- tén voortzetten. Daar zijn kleine voor- loopige woningen in hout en men begint reeds steenen huizen te bouwen. Ginder staat de normandsche woning van Alphons Desnick, ook bewoont valt. Dat de geteisterde eigenaars zich wenden tot een der leden van een beheerraad der S. V. om de noodige inlichtingen te bekomen. Namens den Algemeenen Raad i H.H. Fl. Vander Gucht, Bankier te op Maandag Veurne, voorzitter. i r. 1 eiren, gemeenteraadslid te Vorst- Brussel, Beheerder Afgeveerdigde. tende, beheerder. Cool stellen M. Joris Ch/ Pr"vos,t’gemeenteraadslid te Lemnghe, beheerder. M. Pelgrim, tandmeester te Veurne beheerder Osc. Coene, schepene te Beerst- L. Cool, horlogeur te Oostende. L. Crevits, gemeenteraadslid Leffinghe. D. Valcke reeds zijn huis. Anderen nog zijn ierm aan 't bouwen. Nabij de tramstatie staan reeds twee flinke huizen van Ach. Biervliet en van Cam. Blanckaert. t Is toch te weinig. En hoe komt louw zoo traag der oorlogsschade slekkengang. t Is niet te de een die S. V. Over eenige weken werd in ons arrondissement eene samenwerkende vennootschap gesticht ten einde den heropbouw gemakkelijker te maken 1 en de geteisterden te helpen in deze moeilijke taak. De maatschappij laat iedereen vrij zelf zijn bouwkundige te kiezen, doch voor dezen die geen keus gedaan heb- beschikt de S. V. van len De maandelijksche vergadering ten lokale van M. Billiet 8" Oogst, onder het voorzitterschap van M. P. Peiren. Sid. Alleman, grondeigenaar te Öos- Nieuwe leden worden voorgesteld M. Pelgrim en en M. Desmedt voor heer Huysman stelt M. Sabbe voor heer Van Ryckeghem stelt M. Denis voor. Deze nieuwe leden worden aanveerd met algemeene stemmen. Heeren Vandergucht en Onraedt geven mededeeling van hunne berei ding voor de toekomende vergadering te Nieuwpoort, op 21" dezer. De heeren volksvertegenwoordigers zullen in ’t bijzonder tot deze vergadering uit- genoodigd zijn. Heeren Huysman, Pelgrim, Peiren, Coene bespreken den algemeenen I toestand bijzonderlijk aangaande de groote traagheid in het betalen der toegekende oorlogsschade. De geldelijken toestand van den Bond alsook van het Maandblad wordt uiteengezet en aanveerd. Om te eindigen wordt een oproep gemaakt om woord ig te zijn op de toekomende vergadering te Nieuwpoort. L jlo LvLil lü CII11J'. het dat den heropb' gaat De betalingen gaan een verwonderen zegt immers dat plaatselijke Coöperatief door vreemdeling bestuurd wordt weinig of niets kende van en die er vier uien van af woont. Dat is zeker spijtig. Beerst heeft een nieuw leven stil en eentoonig, zonder vreugde, bijna zonder leven. Alles gaat er rustig zijnen gang en ware het niet dat de politiek er nog heviger is dan vroeger zeker zou het nog eeniger en stiller tribunaal wezen. De politiek bestaat hier ook gens het grondig onderzoek vooraf- tot aller ongeluk en tot vertraging tot van den herstel der gemeente. Na de gemeentekiezingen is het nu de strijd i om het burgemeesterschap. Delmidige burgemeester K. L. Avereyn, welke heropbouw I tribunaal toegekend 2° in geval de titels op de betaling dezer ten achter blijft (hetgeen te dikwijls het geval is) I 1 pi j het noodige gaande den eigenlijke heropbouw, het uitvoeren der werken, enz. j ue uu Er moet gewezen worden op de j den volgende zeer belangrijke punten 1° de maatschappij gelast zich met den aan den prijs door het titels op de betaling d

Het Ijzergebied (1920-1922) | 1922 | | pagina 2