Waarom? Uit de oude doos. M. den Baron de Coninck van Merckem, als Senator, en M. De Lantsheere, als Volksvertegenwoordiger. 3. Eenige waarheden met bekrachtiging erbij. weg door kennen al van den Gemakkelijk van Waarom zijn de priesters tegen het liberalismus? Uit eigen bate? uit geest van overheersching? Neen, duizendmaal neen 2° Landbouw, Nijverheid en Koophandel zyn de drie hoofdfactoren van ’s lands welvaart. Kijkt dè, kijkje i Maar en zal hij betrachten en te wege brengen, hij is daar man vooren. Daarom werkt en stemt voor M. de CONINCK en zijnen vriend en medehelper M. DE LANTSHEERE. 5° De millioenen der Staatskas, die ieder van ons helpt vulten, moeten gebruikt worden voor’t algemeen welzijn. Van’t zelfs! zeker, zeker’! Zij worden voor het algemeen welzijn besteed door de Katholieken, zij wierden meermaals noodeloos weggegooid door de liberalen. 6° Den 14eo October gaan wij, ten getalle van 11,500, h onze Volksvertegenwoordigers kiezen. Deze maal zullen wij de vrijheid hebben onze goedkeuring te bewijzen aan de twee deftige mannen die, «a:- -..u..J:~ i en onze geene bedreiging III Wij niiaa in ’t geheim. hebt maar te werken »k CONINCK en Ministerie te ondersteunen. 5° Zonder geleerdheid en kan men zijnen ’t leven niet banen.Inderdaad ’t is moeielyk; maar wat ook zeker is, het is dat geleerdheid zonder Godsdienst en goede zeden maar en dient voor het ongeluk en de wanorde in de menschelijke maatschappij. Daarom moeten er scholen zijn met God, waar men de geleerdheid te samen bekomt met het goed gedrag en de Godsdienstige overtuigingen. Zulks betracht het Katholiek Ministerie. Daarom moet gij dat Ministerie behouden en aanmoedigen. Daarom moet gij werken en stemmen voor de heeren de CONINCK en DE LANTSHEERE. 4° Hij die veel bezit kan vele contribution betalenhij die niets bezit, die zwoegen en zweeten moet voor zijn brood, moet niets betalen. ’T is juist het gedacht van Senator de Coninck, zulks heeft hij verklaard in menige meetingen, zulks heeft hij doen drukken op zijne kiesproclamatien, zulks Vierde leugen Gemakkelijk verleenen onze Ministers verhoogingen van jaarwedden aan hoogere beambtente vrekkig zijn ze, wanneer kleine beambten (briefdragers, baanwachters, douaniers, enz.) eenige centiemen opslag vragen. WederleggingDat is toch ’ne schandalige leugenOok en zult gij dat niemand wijs makende werklieden van den ijzerenweg te wel het zorgvuldig en vaderlijk bestier Minister Vanden Peereboom, die zoo populair is in geheel het land. Iedereen weet dat het katholiek Ministerie al wel twintig groote en wel betaalde posten afgeschaft en honderden vermeerderingen van jaarwedde of van loon aan kleene bedienden toegestaan heeft. Ten anderen wie was er ooit meer op vette postjes verlekkerd d^n da- libeealen'L Wilt -gü - spaarzaamheids en rechtveerdigheid in het bestier, behoudt dan het Katholiek Ministerie, werkt en stemt voor de heeren DE CONINCK en DE LANTSHEEREII De belangen van den handel, van de nijverheid en van den landbouw zijn te straf verwaarloosd geweest door de aan het bewind zijnde liberalen en zijn het werktuig van hunnen val geworden, Uit het liberaal blad La Chronique, 1884. Dat de kooplieden ‘en de landbouwers deze bekentenis overwegen en wel peizen, dat de liberalen te zeer verlekkerd zijn op fretterij van papen en nonnen voor achter de eischen des handels te luisteren en hunne vorige dwazigheden niet te herdoen. Geen geuzen in ’t Ministeriel Onze scholen zijn eene schroomelijke dwazigheid geweest wij hebben bijna al de gemeenten des lands moeten geweld aan doen. Do liberale gazette Les Nouvelles du jour schreef dat in 1884. De geuzen willen thans den schooloorlog herbeginnen, God uit de school jagen en het onderwijs verplichtend maken. Die behagen vindt in zulk eene dwaasheid spanne samen met de liberalen, die bet gedwongen onderwijs zonder God zullen invoeren. Eindelijk kunnen wij asem halen, Olin ligt plat, hij en al de maatregels, die hij tegen het personneel beraamde. Wij zijn van eene groote verlegenheid ontstegen. Moniteur des Employés, 1884. Dat de Staatsbedienden, die geerne het gareel der dwinglandij aan hunnen hals voelen nijpen, de katholieken den rug toekeeren en onze tegenstrevers een zoentje geven. Wij vragen maar de stem der verstandige menschen. sedert meer dan 20 jaren, onze rechten verdedigen belangen behertigen. «Geen omkooperij, t stemmen als vrije mannen en alles geschiedt in ’t De duizenden stembrieven van al de gemeenten worden door elkander gemengeld vooraleer men ze openen zal. Den 149n October zal en moet het Katholiek Ministerie ondervinden dat het land zijne doenwijze goedkeurt. Den 14 October moeten wij aan onze deftige volks vertegenwoordigers eene openbare getuigenis geven van onze genegenheid, van onze dankbaarheid en van ons volledig betrouwen. Gévrocht dan met handen en voeten, gestemd gelijk een man voor liberalen hadden te vele werk met hunnen schoolstrijd en te vQle ruzie om de priesters te vervolgen en te verdrukken. Het Katholiek Ministerie heeft de zaken anders verstaan en begaan. Nu zijn er wetten gestemd geweest ten voordeele van het volk, wetten waar de socialisten zelven mede geboft hebben. Dank aan de Katholieken zijn de bureelen van weldadigheid niet meer vrij van de armen te plagen en te duikelen naar beliefte, wordt er toezicht gehouden over het werk in de fabrieken, wordt de vervalsching der etelijke waren gestraft en bewaakt, worden de maatschappijen van ouderlingen bijstand ondersteund, mag het loon der werklieden, niet meer aangeslegen zijn, werden de werkrechtersraden ingericht, bestaat er een fonds voor de slachtoffers van werkongevallen en werden er andere en andere maatregels voor ’t welzijn des werksvolks genomen. Wilt gij nieuwe sociale wetten zien maken, wilt gij dat het Staatsbestuur zich voort gelegen late aan de verbetering van.den toestand der arbeiders, maakt een goed en verstandig gebruik van. uw kiesrecht en zendt de godsdiensthaters M. JoyeenM. Deswarte naar de duivelskeete der framacons. 1° Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Dat is dadelijk nooit geen waar onder een liberaal Ministerie, want al wie katholiek of onafhankelijk is wordt dan als een kust me broek behandeld, het is waar alle Belgen zijn gelijk voor de wet onder een katholiek bestier, en dat zal van langsom meer verwezenlijkt zijn, indien gij werkt en stemt voor de heeren de CONINCK en DE LANTSHEERE, en het tegenwoordig ministerie helpt versterken. Landbouw, Nijverheid dè; gij moet duivelsch fijn zijn om dat te weten! wilt gij die drie factoren zien groeien en bloeien, gij en te stemmen voor de heeren DE LANTSHEERE en ’t katholiek

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1894 | | pagina 2