Heeren Kiezers, Nu 50 fr. te maande. s 1 M. De Lantsheere. Tien frank te maande. Stemt voor de katholieken Stemt voor M. De Lantsheere! Leve de katholieke partij. I I X eene nieuwig- de in het kieskotje en waar wij van 30 cen- trekken die ze DE te is solde, toot en die niet gij den t roep uwe eener kristene te stemmen ’s lands de wetgeving enen voorspoed te bevorderen en de rechten van 's Lands w o De stokers verknopen thans den genever tiemen meer den liter; maar de soldaten 30 fr. te maande, 360 fr. ’s jaars. Een liberaal blad bekent dat die opslag maar eenige weken zal duren. De stokers willen geld winnen. Dat is de waarheid. groote plicht te Vaders en moeders uit de werkende klas, krijscht, niet waar, als uw zoon opgaat naar boertjes en boerinnetjes, gij voelt de tranen uit oogen leken, als uw kind naar de kazeerne moet. Waarom weent gij? Omdat gij vaders, omdat gij moeders zijt en uw vermaak vindt in uwe kinders bij en rond u te hebben, ja, maar ook. omdat uw jongen zooveel of zooveel maanden niet gaat kunnen werken met u en eene d?jghure verdienen voor het huishouden. Tot in de jaren zeventig trokken de ouders niets den Staat, als hun zoon den Koning diende. Vaders en moeders, gij kunt peizen of dat triestig was en deerlijk kwam voor vele menagien! Twee ministers, MALOU en DE LANTSHEERE, zeiden dat is geen dingen, dat moet veranderen. De eene i het Vaderland, ^'burger gebieden u die best in staat s te onderzoeken. ouders moeten eenige schadeloosstelling krijgen, als hunne iongens het land dienen. Die twee Ministers kenden het volk en ze beminden bet. Zij stelden eene wet voor, dat de ouders die onbe middeld zijn, zouden 10 frank te maande trekken, zoolang als hun zoon bij de soldaten verbleef. 10 fr. te maande 1 Dat was zoo wel gekomen bij de vadertjes en de moedertjes. Het Katholiek Ministerie wierd geloofd en geroemd. Die trek van 10 fr. te maande was heid, zij bestond nog in geen een land. De liberalen zagen dien trek met leeder ooge. Ze zijn altijd zoo volksgezind geweest, de groote, rijke liberalen Tijdens het liberaal ministerie Frère-Bara schreven liberale gazetten, dat die 10 fr. te maande hadde moeten afgeschaft zijn. Hadden zij maar gedurfd, die schoone ministers Frère. Bara en Van Humbeeck hadden die 10 fr. al rap naar de mane gewipt. Zij dorsten niet. Zij ontzagen de katholieken en. opspraak van het volk. Vaders, die. als uw zoon bij den troep was. 10 fr. te maande gebeursd hebt, vergeet niet dat gij aan de katholieken en in ’t bijzonder aan M. LANTSHEERE verschuldigd zijt. die door zijne wet der 10 fr. te maande de wet der 30 fr. te maande heeft voorbereid, verder van spreken. In het kiesbureel hebt, gij kwijten jegens God en Uwe plichten )S 1 voor den kandida; belangen met zaken te verbeteren, den a “’kendeen te verdedigen. aren en ’s volks geluk steunen op rust en vrede, overeenkomst tusscheu de verscbillige maat schappelijke standen, bescherming van landbouw, handel en nijverheid, eerbied voor den Godsdienst. Ondersteunt gij eene partij van godsdiensthaat, van rechtmiskennmg, van de armen overkruis tegenover landbouw', nijverheid en handel, het vaderland moet u toeroepen gij maakt slecht gebruik van uw kiesrecht. Helpt gij do opkomst eener partij van revolutie en broederoorlog, gij verraadt uwe plichten van vaderlander. Gcd is de Heer en de Meester van landen en volkeren en do wetten der natiën moeten rekening houden van de rechten van God en den Godsdienst en van de plichten van den mensch jegens zijnen Schepper. Gij hebt rekening voor uw stemmen aan God te geven. Kiezen voor ierrand die de aanhanger is partij, die God verwenscht en die Godsdienst en zedenleer zou pogen met de koorden de»’ slavernij verw’orgen is niet geoorlofd. Ondervraagt uw geweten stemmen suit gij voor De katholieken hebben de andere week, den 17“ van deze maand, eene uitmuntende wet doen stemmen. De vergelding van 10 fr. te maande, die toegestaan was aan de ouders der soldaten voor hun lot, is ver hoogd tot op 30 fr. te maande. Zet maar uwe oogen open, vrienden de Staat zal 30 fr. te maande betalen, boven de gewone iederen soldaat die optrekt voor zyn lot rijk is. I - -- i t -

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1896 | | pagina 1